Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Minusta ATS on parempi. Maisemat on komeita, jenkeissä enemmän jylhää luontoa ja tiet sekä rekat suurempia. ETS:n rekat ketterämpiä eikä noi ATS:n rekat sopisi euroopan teille.ETS on tuttu, miten ATS vertautuu siihen? Jenkeissä on ainakin komeita maisemia eli onko myös pelissä? Rekat eri näköisiä mutta ajaminen varmaan samaa ja muu peli myös?
ETS on tuttu, miten ATS vertautuu siihen? Jenkeissä on ainakin komeita maisemia eli onko myös pelissä? Rekat eri näköisiä mutta ajaminen varmaan samaa ja muu peli myös?
ATS ja ETS2 lisäreineen vielä reilut 11 tuntia tarjouksessa Steamissa. Tuli nyt hankittua loput isommat lisärit ATS:ään.
Hyvältä on kyllä maistunut pitkästä aikaa ATS. Pelasin viimeksi pelin julkaisun aikoihin ja aika paljon on tultu kyllä eteenpäin sieltä.
Gigantilla olisi nyt rattia tarjouksessa ja mietin, että toisiko se paljon lisäarvoa padilla pelaamiseen? Ihan perus 27 tuumainen näyttö löytyy enkä meinaa sen enempää mitään simu-setuppia alkaa rakentamaan. Lähinnä tuo näytön koko mietityttää, että saako ratista "kaiken" irti vähän pienemmällä näytöllä. Myös tuo sihfteri tarpeellisuus mietityttää. Tähän mennessä automaatilla vain ajellut.
Mulla oli tuollainen syndrooma toiseksi viimeisen isomman päivityksen jälkeen, tosin yleensä sen huomasi tulevan kun simu alkoi nykimään ja pystyi välttämään kun pysähtyi hetkeksi.Missä mahtaa olla vika, kun ATS sammuu ja heittää työpöydälle aina random ajan kuluttua?
Joskus sammuu heti kun pääset liikkeelle, joskus vasta kymmenen minsan ja parhaimillaan on puolkin tuntia pystyny yhtämittaa pelaamaan.
Netistä lueskelin, että syynä saattas olla vanhentuneet (tai muuten vaan epäyhteensopivat) modit. Mut itellä ei ole ATS:n asennettuna yhtään ainutta modia. Ja oon ladannut pelinkin jo kertaalleen uudestaan Steamista eikä auttanut ongelmaan.
Ja Ubuntu 22.04:lla oon pelannu, pitäs koittaa Windows 10:llä tapahtuuko samaa ja myöskin ETS2:sta et pelaako se...
hmm. En todellakaan ole mikään expertti, kaukana siitä mutta mikä tuosta tekee erikoisen? ETS2/ATS:han on kymmeniä erilaisia yhdistelmiä, pituuksia, akseleita, renkaita, ylityksiä sinne ja tänne.![]()
Ajoneuvoyhdistelmä – Wikipedia
fi.wikipedia.org
SCS voi päivittää tälläisen yhdistelmän
Yleensä itse saan hiirellä katselusuunnat sekaisin, kun hiiri liikkuu herkästi myös ylös ja alas. Joku on keksinyt hiirtä varten asetukset, jolla katselusuunnan vaihto hiirellä kääntää vain sivuttaissuunnassa, mutta en ole kokeillut enkä muista, missä sen näin.Perusratti ja polkimet löytyvät kyllä mutta ei jaksa aina viritellä joten pädi+näppiksellä ajelen enimmäkseen (aikoinaan kaapista löytynyt vanha logitech dual action). (ETS2/ATS).
Ongelma on siinä että kaupungissa ei oikein pädillä voi ajaa koska trackIR:ää tai vastaavaa en omista joten hiiri on kovassa päänkääntely-toiminnassa ja pädin digitaaliset napit ovat liian hitaita katseen suunnan muunteluun.
Onko tähän muuta ratkaisua kuin "aja hiljaa isi nyt vaan", mutta sekään ei aina toimi kun katveita on aika lailla ja eteenpäin pitäisi mennä samaan aikaan kuin pälyilee ympäriinsä.
Perusratti ja polkimet löytyvät kyllä mutta ei jaksa aina viritellä joten pädi+näppiksellä ajelen enimmäkseen (aikoinaan kaapista löytynyt vanha logitech dual action). (ETS2/ATS).
Ongelma on siinä että kaupungissa ei oikein pädillä voi ajaa koska trackIR:ää tai vastaavaa en omista joten hiiri on kovassa päänkääntely-toiminnassa ja pädin digitaaliset napit ovat liian hitaita katseen suunnan muunteluun.
Onko tähän muuta ratkaisua kuin "aja hiljaa isi nyt vaan", mutta sekään ei aina toimi kun katveita on aika lailla ja eteenpäin pitäisi mennä samaan aikaan kuin pälyilee ympäriinsä.
Tässä oma nappi-setup, kirjoitin englanniksi koska sanat ovat 'snappier' :
![]()
Reset viewhän on tuossa, mutta täällä kaasu/jarru ja ohjaus eri analogeilla, eikä tuon pädin mode select auta enkä viitsi laittaa ohjausta ja kaasu/jarrua samalle tatille.Mulla toimii kyllä ihan hyvin toisella tatilla katselu. Laita herkkyyttä enemmän ja laita johonkin nappiin view reset niin voit aina palauttaa kuvakulman nopeasti suoraan eteenpäin.
Ratilla taas ihan mahdoton jos ei omista eyetrackerilla. Ostin ratin truck simua varten mutta käyttökelvotonhan se on kun ei pysty katsomaan nopeasti oikealle ja vasemmalle. Pitäisi kait se eyetracker hommata.
Olisihan tuo jonkinmoinen ratkaisu mutta motoriikka ei ole ikinä ollut pädi-ystävällinen, ikinä tajunnut miten väki pelaa jotain änäriä jne. niin sujuvasti. Ratti+polkimet, näppis ja hiiri on mitkä osaan.Laita kaasu/jarru yläliipasimille.
Vähän sais antialiasinkia olla. Näyttää vähän pikkelssimössöltä, kun kattelee kauemmaksi ikkunasta.Tämä peli on kyllä omiaan VR-laseilla, kannattaa kokeilla.
En ole pelannut tuota ilman VR:ää pitkiin aikoihin niin ei ole vertailupohjaa. Eniten häiritsee taustan vuorien liikkuminen kun kääntää päätä sekä se että kyltit tarkentuvat vasta lähellä. Vaikuttaisi että se lataa paremmat kyltit vasta lähellä. Lisäksi ETS2:n puolella valikot eivät toimi VR:llä vaan täytyy raottaa laseja. Tuossa voisivat ottaa mallia ATS:n puolelta. Ajaessa tunnelma on vaan niin paljon parempi puutteistaan huolimatta.Vähän sais antialiasinkia olla. Näyttää vähän pikkelssimössöltä, kun kattelee kauemmaksi ikkunasta.
En ole pelannut tuota ilman VR:ää pitkiin aikoihin niin ei ole vertailupohjaa. Eniten häiritsee taustan vuorien liikkuminen kun kääntää päätä sekä se että kyltit tarkentuvat vasta lähellä. Vaikuttaisi että se lataa paremmat kyltit vasta lähellä. Lisäksi ETS2:n puolella valikot eivät toimi VR:llä vaan täytyy raottaa laseja. Tuossa voisivat ottaa mallia ATS:n puolelta. Ajaessa tunnelma on vaan niin paljon parempi puutteistaan huolimatta.
Hankkii vaikka lasit palautusoikeudella ja palauttaa ne jos ei tykkää. VR ei ole kaikille.
Täytyykin tutkia, en edes tiennyt että nuo on mahdollista saada toimimaan vr-tilassa. Minulla on käynnistysasetuksena '-oculus' ja quest 2 laseina.Pelaan itse myös VR-laseilla (Valve Index). Kaikki siellä rekan sisällä näyttää ihan OK:lta, mutta heti, kun yrittää katsella ikkunasta ulos vähän kauemmaksi, niin on aika pikselimäistä. Kaikki ruohomättäät on 2d-tekstuureja, jotka kääntyy sua kohti, kun päätä heiluttaa.
Outoa, että sulla ei ETS2:ssa valikot toimi VR:llä. Mulla ne toimii ihan samalla tavalla, kuin ATS:ssäkin. Joskus mulla oli siinä jotain häikkää, mutta taisin siinä alkuvalikossa, missä valitaan profiili ja säädetään modien kanssa, painaa F11 (kerran tai muutaman kerran), niin valikot toimi taas VR-laseissa.
Saisivat kyllä pistää pelimoottoria vähän modernimmaksi, niin ei aina olisi toimivuus kiinni siitä yhden CPU-ytimen suorituksesta. Kaupungeissa tuntuu aina välillä olevan jotain sellaisia kohtia, joissa FPS:t laskee reilusti. Normi-monitorilla se ei niinkään häiritse, mutta VR-laseilla sitäkin enemmän.
Nyt itseasiassa ymmärsin mitä tarkoitit, kun laittaa pään kääntelyn tuolle throttle/brake-tatin vaaka-akselille ja sille sitten dead zoneksi vahinkojen estämiseksi jotain 80%, niin toimii suht hyvin, vaatii totuttelua mutta vapauttaa kaksi liipasinta johonkin muuhun käyttöön ja varsinkin kun tuon reset view:n laittaa saman puolen yläliipasimelle niin saa nopeasti katseen eteenpäin.Mulla toimii kyllä ihan hyvin toisella tatilla katselu. Laita herkkyyttä enemmän ja laita johonkin nappiin view reset niin voit aina palauttaa kuvakulman nopeasti suoraan eteenpäin.
Ratilla taas ihan mahdoton jos ei omista eyetrackerilla. Ostin ratin truck simua varten mutta käyttökelvotonhan se on kun ei pysty katsomaan nopeasti oikealle ja vasemmalle. Pitäisi kait se eyetracker hommata.
Tarkoittanet tuota Radioplay-juttua?Onko ATS:iin mitään päivitettyä, kotimaista radiokanavalistaa? Tuo nykyinen valittelee naisäänellä, että kanavat hiljenemässä pian.
Steam :: Euro Truck Simulator 2 :: Euro Truck Simulator 2: 1.45 Update Release (steamcommunity.com)ETS2 päivittyi versioon 1.45, tiedä mitä muutoksia kun Steamin recent update historyn viimeisin postaus vuodelta 2021 tjsp.![]()
Ei tule ETS2 rekoistakaan savua putkesta.Miksiköhän ei ole jenkkirekkoissa ole vaihdekeppiä eikä tule savua putkesta
On myös selkeästi raskain DLC suorituskyvyltään. Nuo laajat alueet täynnä tavaraa aiheuttaa laajoja dippauksia fps suhteen, mitä ei tapahdu muissa osavaltiossa.
Jos ei omista modernia ja tehokasta rautaa niin tuo on hyvä tiedostaa etukäteen.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.