Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Minäkään en ole tainnut saada oravaa tai käärmettä metsästettyä täydellisenä. Vaikka olen käyttänyt small game nuolta, aina se menee piloille ampumisvaiheessa. Pitäisi ehkä ampua enemmän päähän, mutta ovat niin vikkeliä ettei ehdi.
Tähdätessä pitää katsoa että on kolmen tähden eläin ja ampua kyseiselle eläimelle suositellulla aseella.Minäkään en ole tainnut saada oravaa tai käärmettä metsästettyä täydellisenä. Vaikka olen käyttänyt small game nuolta, aina se menee piloille ampumisvaiheessa. Pitäisi ehkä ampua enemmän päähän, mutta ovat niin vikkeliä ettei ehdi.
Luulin niiden olevan frameja, kun noissa hidastuksissa kulkevat samaan tahtiin.En tässä jaksa tutustua muihin lähteisiin, mutta tuossa (toki varsin epätieteellisessä) videossa se vasteaika on 0,11 - 0,16 s eikä mikään "yli 0,3 s". Näkyvät numerot on aikaleimoja, eli sauvan liikuttaminen alkaa ajassa 0,10 s eikä 0,0 s (ja deadzone ylittyy jossain 0,10:n ja 0,15:n välillä), ja pelin reaktio siihen näkyy ruudulla hetkellä 0,26 s.
Toki vähän enemmän viivettä vaikuttaa olevan muihin vertailtuihin peleihin verrattuna. Mutta korjasin vain tuon ilmeisen väärinkäsityksen aikamääreistä.
Luulin niiden olevan frameja, kun noissa hidastuksissa kulkevat samaan tahtiin.
Veikkaan että tuo tulee ihan pre-rendered framejen takia, niitä enemmän niin saadaan suoritusta ja silmäkarkkia mutta reaktioaika nousee. Varmaan aletaan tässä pelissä jo hipoa ehdotonta ylärajaa tuon käytössä.Pelimoottorissa vika, muistaakseni GTA V pc-versiossakin on samaa ongelmaa ettei ukko lähe liikkeelle ihan heti kun nappia painaa.
Testasin juuri menemällä Strawberyyn (sinne oli parin sadan bounty) ja marssin suoraan sheriffin toimistoon. Eivät tunnistaneet. Päin vastoin tarjosivat bounty hunter tehtävää minulle.
Vasta kun aloin haastamaan riitaa huutelemalla muutaman kerran, niin sitten totesi tunnistavansa minut ja bounty napsahti päälle.
Olin tätä ennen lahjoittanut kaikki rahat leiriin, joten antauduin sheriffille ja putkayön jälkeen bounty onkin nyt nollattu ilman mitään negatiivisiä vaikutuksia.
Nyt vasta kerennyt itse tätä kunnolla pelailemaan ja onhan tämä aivan mahtava tekele.
Edit: Itselläni on honor melkein täynnä joten voihan olla, että silläkin on merkitystä miten helposti sheriffit tunnistavat/epäilevät sinua.
Itse kun yritän ryöstää sitä Valentinen lääkärin sivubisnestä, niin jeparit tunnistaa mut vaikka on eri vaatteet kuin normaalisti ja naamari päällä.
Porukat on valittaneet tönköistä kontrolleista, mutta meikäläisellä ei ole ollut mitään ongelmaa. Mielestäni ihan hyvät kontrollit.
Pitääkö nuo viivemittaukset paikkansa? Vai ovatko sivustot tarttuneet trolliin? Vähän poltteli konsolin ostaminen tulevista tarjouksista peliä ajatellen, mutta ei varmaan hermot kestä yli 0,3s viivettä. Omalla töllöllä voi olla likemmäs 0,4s.
Heitä niskaan 25 kiloa aseita, 1000 panosta, viikon muonat, raskas nahkatakki, piukat munia hyväilevät "lännenhousut" ja bootsit, niin mielestäni tuo hahmo reagoi "sopivan realistisesti".Pitääkö nuo viivemittaukset paikkansa? Vai ovatko sivustot tarttuneet trolliin? Vähän poltteli konsolin ostaminen tulevista tarjouksista peliä ajatellen, mutta ei varmaan hermot kestä yli 0,3s viivettä. Omalla töllöllä voi olla likemmäs 0,4s.
Pitääkö nuo viivemittaukset paikkansa? Vai ovatko sivustot tarttuneet trolliin? Vähän poltteli konsolin ostaminen tulevista tarjouksista peliä ajatellen, mutta ei varmaan hermot kestä yli 0,3s viivettä. Omalla töllöllä voi olla likemmäs 0,4s.
Mikä ihmeen realismi? Hyvissäkin peleissä voi olla puutteita. Itse en kyllä uskalla ostaa ennen kuin on viiveet mitattu ammuskeluistakin tai tulee pc:lle tai ps5:lle. GTA V ainakin parani valtavasti ps3:lta ps4:lle ja pc:lle vielä enemmän.Heitä niskaan 25 kiloa aseita, 1000 panosta, viikon muonat, raskas nahkatakki, piukat munia hyväilevät "lännenhousut" ja bootsit, niin mielestäni tuo hahmo reagoi "sopivan realistisesti".
Hahmon liikkeissä on raskautta mitä noista "twitch shooter" -peleistä (esim. Destiny, ym) puuttuu. Aika lähellähän tuo on Unchartedia missä hahmon liike-energia ja painovoima itsessään otetaan jotenkin realistisesti huomioon.
Jos peli olisi joku 12v pelaajille tarkoitettu nettishootteri jossa pitää kääntyä ns. "kolikon päällä" ja hypitään aitojen yli kavereiden selästä, niin joku 0 viive voisi ollakin paikallaan. Itse pidän tuosta realistisemmasta liikkeestä.
Sama hevosen kanssa; se ei käänny 0,5 sekunnissa paikallaan ympäri ja kiihdytä täyteen laukkaan nopeammin kuin F1 auto. Hyvin harvaan, ellei niitä oikein etsi vetämällä kunnolla pahki ympäristöön, animaatiot menevät epärealistisen näköisiksi, katkeavat, ym.
Pelattavuus on tärkemäpää kuin realismi.
Eipä kyllä maistunut itselle tämä yhtään. Liikaa ratsastamista, kaiken tekeminen todella hidasta, tahmaiset kontrollit, tylsää cover shooter räiskintää, surkeat stealth mekaniikat, ei kenttäsuunnittealua nimeksikään.
Myynnissä toisella sivustolla : P
Kyllä RDR1 on parempi. Ja Red Dead Revolver edelleen sarjan paras peliJep. Tätä tuli odotettua pitkään ja peli oli tylsä verrattuna RDR1.
Pelattavuus on tärkemäpää kuin realismi.
Eipä kyllä maistunut itselle tämä yhtään. Liikaa ratsastamista, kaiken tekeminen todella hidasta, tahmaiset kontrollit, tylsää cover shooter räiskintää, surkeat stealth mekaniikat, ei kenttäsuunnittealua nimeksikään.
Myynnissä toisella sivustolla : P
Täh, ei salee tarvi cinema modessa muuta tehdä, kun katsoa(ja toivoa ettei törmää mihkääLäpi meni, epilogeineen. Ratsastaminen kyllä alkoi vituttaa, cinema modekin ihan turhake kun vähintään vauhtia piti naputtaa. Ei mennyt Spider Manin edelle ja Detroit on GOTY.
Täh, ei salee tarvi cinema modessa muuta tehdä, kun katsoa(ja toivoa ettei törmää mihkää)
Eli valkkaa waypoint mihkä tahot, hommaa kaakki tielle, mistä pääsee waypointille, rämpytä kaakki haluamaasi vauhtii, paina samalla cinema mode päälle ja katso ku kaakki ravaa, ei tarvi ohjata/rämpyttää vauhtia![]()
No eipä o häirinny ainakaan? Ainoo mikä siinä vituttaa, et ku pääsee perille, niin jatkaa vaan matkaa, väliin joutunu palaileen kauempaaki takas, ku huomannu maisemasta, et ohi mentiin joIkävä kyllä tarvitsee jos haluaa laukata täysiä. Kaakki hidastuu maksimivauhdista ilman rämpytystä, ja menee perusnopeudelle.
Ikävä kyllä tarvitsee jos haluaa laukata täysiä. Kaakki hidastuu maksimivauhdista ilman rämpytystä, ja menee perusnopeudelle.
Tietty jokaisella oikeus omaan mielipiteensä ja näin, mutta itseäni naurattaa nuo joita ratsastaminen rupeaa ärsyttämään. Villinlännen lehmipoikapelissä. Tuliko ostettua väärä peli?Vähän kuin rupeaisi GTA:ssa autolla ajaminen kyllästyttämään.
Jaha, huomenna levy siis takaisin koneeseen kun Ultimate Edition löytyy. Vingun sitten huomenna tänne ketjuun kun mikään ei toimiOnlinen beta alkaa huomisesta lähtien portaittain:
Red Dead Online Beta: Launch Dates and New Details Announced
Jaha, huomenna levy siis takaisin koneeseen kun Ultimate Edition löytyy. Vingun sitten huomenna tänne ketjuun kun mikään ei toimi
Laiskimmille siis tiedoksi että Ultimate Editionin omistajat pääsee huomenna klo 15:30 kokeilemaan.
Päivitys jaossa.
Tietty jokaisella oikeus omaan mielipiteensä ja näin, mutta itseäni naurattaa nuo joita ratsastaminen rupeaa ärsyttämään. Villinlännen lehmipoikapelissä. Tuliko ostettua väärä peli?Vähän kuin rupeaisi GTA:ssa autolla ajaminen kyllästyttämään.
Itellä vielä aika paljon kesken, vieläkin olen chapter 2:ssa kun pelimaailmassa samoilu on vaan niin hauskaa. Ja tämä peli on muutenkin niin iso ja hidastempoinen, että kyllä pitää vähän kärsivällisyyttä olla ja pelata hiljalleen ajan kanssa. Jos ei tuollainen kuulu omaan pelityyliin, niin suosittelen muita pelejä.
Mun mielestä hyvin kirjotettu hahmo. Spoilereissa lisää varmuuden vuoksi. Spoilaa tosiaan Chapter 6/Epilogia suht paljon ja RDR1 samaan kyytiin, suurimmaks osaks kyseisen hahmon osalta tosin.On tullut pelailtua geeteeaat vuodesta 1997 lähtien sekä rdr ensimmäinen ja en muista yhtä huonoa hahmoa Rockstarssin peleissä kuin Dutch. En tiedä onko tarkoituksella tehty tuollainen, mutta ei vain toimi. Moneymoneymoneymoneymoney ja jätkä itse kuuntelee gramofonia teltalla vetäen elbaa.
Eiköhän se vaadin sen plussa, niinkuin kaikki muutkin online pelit, pois lukien free to play pelit.Pystyykö onlinee pelaa ilman psplussoo?
Sen on tarkoitus olla ärsyttävä. Se hahmo kerryttää tarinan edetessä pelaajaan vihaa. Varmaan jokaisella pelaajalla on viimeistään 6 chapterissä se fiilis, että kun saisi vain hakata tai ampua hänet.@Raxama tarkoitin huonolla sitä, että on helvetin ärsyttävä hahmo. En että on huonosti kirjoitettu. Lueskelen spoilerin kunhan peli on kokonaan läpi.
Aikaisemmissakin Rockstarsin peleissä on ollut useita (pelit täynnä) itsekeskeisiä egoisteja, mutta Dutch ei vaan toimi omalla kohdalla. Koko tarinan ajan on tehnyt mieli pistää tyyppi lassolla solmuun ja heittää järveen.
Sen on tarkoitus olla ärsyttävä. Se hahmo kerryttää tarinan edetessä pelaajaan vihaa. Varmaan jokaisella pelaajalla on viimeistään 6 chapterissä se fiilis, että kun saisi vain hakata tai ampua hänet.
Miltä se online vaikuttaa?
Huomenna itse pääsee pelikentille.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.