Vaikka foorumin käyttäjät ovatkin ainakin osin keskimääräistä valistuneempia, en silti ainakaan itse lähtisi omaan tapaasi kertomaan "tyhjennä kaikki, tilanne korjaantuu". Läheskään kaikilla kun ei ole mitään ajatustakaan, mitä tulisi tyhjätä ja mikä taas olisi parempi jättää rauhaan.
Joka ainoan näistä pystyy toistamaan eikä neuvomasi korjaa tilannetta. Ei deskarilla, ei mobiilina, ei eri selaimilla.
Lisäksi CF hylkii osaa ip-osoitteista syystä tai toisesta joten mikään selaimen puukottaminen ei korjaa sitä. Voit lähinnä vaihtaa ip:tä jos se järkevästi onnistuu mutta dynaamisessa kyse on lähinnä ongelman siirrosta muille.
Syystä tai toisesta CF blokkaa välillä myös hyvin agressiivisesti sellaisen ip:n takaa tulevaa liikennettä, josta ei normaalisti liikennöidä. Näin siis aivan normaalista kotimaisen operaattorin ip:stä ilman mitään näkyvää syytä. Jos siis tiedossasi on näiden tämän kaltaisten todellisten ongelmien kiertämiseen toimivat tavat, ne olisi varmasti hyvä lisäillä tänne.
Puhutko nyt siitä Cloudflaren DDoS-tarkistuksesta vai foorumin virheilmoituksesta? Aiemmin oli siis kyse jälkimmäisestä ja siihen se ohjekin cachen tyhjennyksestä oli tarkoitettu. Noissa viestissäsi olevista lainauksista osa näyttää käsittelevän toista ja osa toista. Porukalla tuntuu menevän nämä sujuvasti sekaisin. Toinen noista on ominaisuus CF:n DDoS/bottitarkistuksessa ja toinen taas virhetilanne, joka tosin todennäköisesti juontaa juurensa samasta syystä (ja jonka melko varmasti voisi korjata päivittämällä sivun tai
tyhjentämällä sen selaimen cachen). Linkki tuossa edellisessä ihan vaan siltä varalta, jos joku ei epäilyjesi mukaan tietäisi vuonna 2022 miten se tehdään.
Cloudflare ei ole täydellinen, mutta on se silti parempi kuin kokonaan käyttökelvottomaksi ddossattu sivusto ja siksihän sitä täällä juuri on nyt ollut pakko käyttää.
Asia ei myöskään parane tuolla varsin asenteellisella suhtautumisella "ette noudata neuvoani joten kärsikää".
Niin no, en nyt tainnut missään ihan noin sanoa, mutta on siinä totuuden siemen taustalla. Sen verran monta kertaa on töissä tullut vastaan tilanne, jossa joku valittaa kuinka joku sivu x ei toimi ja lopulta syy on ollut clientin cachessa, jonka tyhjentämällä asia korjaantui, joten ei enää ihan hirveän suurella antaumuksella viitsi kuunnella näitä "en nyt jaksa edes kokeilla tyhjentää cachea" -perusteluita, varsinkin kun ainakin omalla kohdalla se korjasi tuon mainitun ongelman.
Mutta joo, jos ei apu/ohje kelpaa tai ei joissakin tapauksissa auta, niin aika sama se tosiaan minulle on.
Mulla tulee cf-tsekkaus ihan vaan silläkin, kun on vaan idlenä tarpeeks kauan. On siis sivu auki omassa tabissaan koko ajan.
Todennäköisesti siksi, koska sillä cf:n sessioncookiella on joku vanhenemisaika, joka ei osaa omia aikojaan päivittyä siinä idlaillessa. Samasta syystä mahdollisesti tulee niitä virheilmoituksiakin, jos niitä jollekin tulee. Minulle niitä ei ole tullut kuin yhden kerran tänään aamulla, mutta se CF:n tarkistus on tullut ihan normaalisti muutamaan otteeseen.
Nyt illan aikana niitä tarkistuksia on tullut useampaakin kertaan lyhyen ajan sisällä, eli en tiedä onko siellä säädetty jotain taustalla. Vaikka ei olisikaan, niin Cloudflarella on useita eri menetelmiä luokitella yhteyksiä ja tehdä niihin tarvittaessa tarkistuksia. Tuolla satunnaisella tarkistuksella ei ole ollut ainakaan omalla kohdalla mitään käytännön vaikutusta mihinkään, enkä saa yrittämälläkään aikaiseksi mitään virheilmoituksia foorumilla ja myös uusien viestien ilmoitukset ja niiden lukumäärän päivittyminen tabeihin toimii normaalisti. Elisan kaapeli ja selaimena uusin Firefox, jos sillä on vaikutusta.
Jos tilanne jossakin vaiheessa muuttuu, niin voin sen sitten kyllä kertoa, mutta tähän mennessä se on toiminut näin.