Tai siis: ”seitsemästä suhteesta viisi on miehen kanssa!!1”Seitsemästä suhteesta kaksi on saman sukupuolen kesken ja yhden sukupuolta ei ole määritelty.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Tai siis: ”seitsemästä suhteesta viisi on miehen kanssa!!1”Seitsemästä suhteesta kaksi on saman sukupuolen kesken ja yhden sukupuolta ei ole määritelty.
Tämähän on vain sinun suppeahko näkemys asiasta.ja tän varaan on koko anti-woke hössötys rakennettu
Kaikenlainen kontekstiin ei-kuuluva kuten muu-sukupuolisuus sekoilut, musta mies Japanissa 500v sitten yms. on wokeltajien unelma. Nämä ihmiset ei pääsääntöisesti ole pelaajia eikä heitä kiinnosta ko. pelisarjat mutta he tulevat aina sieltä komerosta ulos jos tulee tilaisuus saastuttaa tai pilata jotain pitkäaikaista tai nostalgista seksuaalisuuksien ja pervoilujen tai muiden uusmarxistisen ilmiöiden avulla.
Tämäkin kamaluus, että samurait homoilee olis kyllä mennyt ihan ohi kun ei AC-sarja ole kahden ensimmäisen osan jälkeen oikein iskenyt, mutta asiasta täytyi pitää taas antiwokettajien puolelta hirveä meteli vaikka näissä on vissiin homoiltu aiemminkin. Tällä on ilmeisesti nyt tässä tapauksessa merkittävää vaikutusta itse peliin ja pelattavuuteen.Kaikenlainen kontekstiin ei-kuuluva kuten muu-sukupuolisuus sekoilut, musta mies Japanissa 500v sitten yms. on wokeltajien unelma. Nämä ihmiset ei pääsääntöisesti ole pelaajia eikä heitä kiinnosta ko. pelisarjat mutta he tulevat aina sieltä komerosta ulos jos tulee tilaisuus saastuttaa tai pilata jotain pitkäaikaista tai nostalgista seksuaalisuuksien ja pervoilujen tai muiden uusmarxistisen ilmiöiden avulla.
Vaikka seuraavassa Flight Simulaattorissa ei voisi enää lentää vaan koko peli olisi pelkkää koirien panemista ohjaamossa pilottibondage-puvussa ja kakkaleikkejä niin aivan samat apologisti-argumentit olisi käytössä.
Riippuu keneltä kysytään, mutta varmaan Ubisoftin kannalta sillä että peli tuottaa heille rahaa eikä koko yhtiö joudu velkasaneeraukseen ja Tencentin kaappaamaksi.
Niin olisi itseltänikin, ellei siitä olisi kerrottu netissä. Hyvä että kerrottiin, nyt tietää välttää woke-paskaa sisältävää peliä. Kaupan päälle saa vielä mukavat naurut siitä minkälaista sisältöä on yhdistetty mihinkäkin asiayhteyteen.Tämäkin kamaluus, että samurait homoilee olis kyllä mennyt ihan ohi kun ei AC-sarja ole kahden ensimmäisen osan jälkeen oikein iskenyt, mutta asiasta täytyi pitää taas antiwokettajien puolelta hirveä meteli vaikka näissä on vissiin homoiltu aiemminkin. Tällä on ilmeisesti nyt tässä tapauksessa merkittävää vaikutusta itse peliin ja pelattavuuteen.
Niin siis mitenkä tuo uusmarxilaisuus sitten näkyy esim. tuossa AC Shadowsin tavassa käsitellä seksuaalisuutta?Kaikenlainen kontekstiin ei-kuuluva kuten muu-sukupuolisuus sekoilut, musta mies Japanissa 500v sitten yms. on wokeltajien unelma. Nämä ihmiset ei pääsääntöisesti ole pelaajia eikä heitä kiinnosta ko. pelisarjat mutta he tulevat aina sieltä komerosta ulos jos tulee tilaisuus saastuttaa tai pilata jotain pitkäaikaista tai nostalgista seksuaalisuuksien ja pervoilujen tai muiden uusmarxistisen ilmiöiden avulla.
Juu ei.Tämähän ei käytännössä eroa mitenkään siitä vaikka jos boikotoisit jotain Teslaa yms. Tuo on vain jollekkin sitä oikeaa boikotoimista sen boikotoijan mielestä.![]()
Juu on se sama asia. Mitä väliä sillä nyt on mistä syystä tätä boikotointia tekee? Ei noi tunteisiin vetoamiset muuta sitä. Samalla tavalla voisit yhdistää tietyt woke-ideat väestönvaihtoon yms. Yhtäkkiä saadaan tuostakin aiheesta paljon merkittävempää. Dustborn esimerkiksi avoimesti kannatti väestönvaihtoa.Juu ei.
Jotku boikotoi, koska tuntevat sympatiaa brutaalista hyökkäyssodasta kärsivää kansaa kohtaan ja eivät pidä sitä mitenkään moraalisesti hyväksyttävänä, että tuota hyökkäyssotaa ajavalle diktaattorille tehdään myönnytyksiä noiden hyökkäyksen uhrien kustannuksella.
Jotku boikotoi, koska on mahdollista, että mies pussaa toista miestä tietokonepelissä.
Sama asia![]()
Missä tämä väestönvaihdon kannatus on annettu ilmi vai onko pelissä vaan liikaa vääränvärisiä ihmisiä?Juu on se sama asia. Mitä väliä sillä nyt on mistä syystä tätä boikotointia tekee? Ei noi tunteisiin vetoamiset muuta sitä. Samalla tavalla voisit yhdistää tietyt woke-ideat väestönvaihtoon yms. Yhtäkkiä saadaan tuostakin aiheesta paljon merkittävempää. Dustborn esimerkiksi avoimesti kannatti väestönvaihtoa.
Missä tämä väestönvaihdon kannatus on annettu ilmi vai onko pelissä vaan liikaa vääränvärisiä ihmisiä?
Huikeeta whataboutismia. Kerro toki että miten.Yhtä hyvin voi kysyä että miten joku Muskin väitetty fasismi tai ties mitä nyt protestoivatkaan tulee ilmi yksityisten teslanomistajien kulkupeleistä.
Kolme kertaa Valhallaa enemmän.Ihme kinastelua, lopulta Ubisoftin osakekurssi määrittelee sen oliko kyseessä menestystarina.
40-50k AAA-peliltä Steamissa massiivisen markkinointitiimin myötä vaikuttaa aika aneemiselta, ei huono, ei hyvä, keskovertoa.
Ihme kinastelua, lopulta Ubisoftin osakekurssi määrittelee sen oliko kyseessä menestystarina.
40-50k AAA-peliltä Steamissa massiivisen markkinointitiimin myötä vaikuttaa aika aneemiselta, ei huono, ei hyvä, keskovertoa.
Valhallaa ei saanut julkaisunsa aikaan steamista ollenkaan.Kolme kertaa Valhallaa enemmän.
Ja silti oli ihan käsittämättömän hyvin myyvä peli. Eli en tiedä onko Steam myynnit kovin hyvä indikaattori AC pelien myynneille.Valhallaa ei saanut julkaisunsa aikaan steamista ollenkaan.
Ei ainakaan siten, että verrataan toisen julkaisulukuja toiseen peliin jota ei julkaistu steamissa. Edellinen steamissa julkaisussa oli odyssey, joka saavutti 65 tuhannen piikin.Ja silti oli ihan käsittämättömän hyvin myyvä peli. Eli en tiedä onko Steam myynnit kovin hyvä indikaattori AC pelien myynneille.
Odyssey taas menestyi huonosti. Kuulemma budjetti oli 500M (grok kertoo) ja pelin myynnit vain 10M. Ei tehnyt edes voittoa tuo, silti tekevät jatkuvasti lisää näitä pelejä jotka ei tee rahaa (grokin mielestä).Ei ainakaan siten, että verrataan toisen julkaisulukuja toiseen peliin jota ei julkaistu steamissa. Edellinen steamissa julkaisussa oli odyssey, joka saavutti 65 tuhannen piikin.
Tai sitten vaan shadows ei ole se ubisoftin mahtava myyntitykki.Odyssey taas menestyi huonosti. Kuulemma budjetti oli 500M (grok kertoo) ja pelin myynnit vain 10M. Ei tehnyt edes voittoa tuo, silti tekevät jatkuvasti lisää näitä pelejä jotka ei tee rahaa (grokin mielestä).
Kumma juttu. Nyt jossain pitää olla vikaa.
Grok taisi ottaa vanhentuneen luvun kuinka monta kappaletta on myyty.Odyssey taas menestyi huonosti. Kuulemma budjetti oli 500M (grok kertoo) ja pelin myynnit vain 10M. Ei tehnyt edes voittoa tuo, silti tekevät jatkuvasti lisää näitä pelejä jotka ei tee rahaa (grokin mielestä).
Kumma juttu. Nyt jossain pitää olla vikaa.
No se selviää jahka saadaan lukuja tiskiin julkaisijalta.Tai sitten vaan shadows ei ole se ubisoftin mahtava myyntitykki.
Osake menestyy aika hyvin jos vertaa johonkin neutraaliin osakkeeseen kuten tesla, vaikka kuukauden aikaikkunassa, josda pitäisi pelin odotukset ja realiteetti tulla suht hyvin esille.Valitettavasti Ubisoft kuin moni muukaan AAA-pelistudio ei julkaise kustannuksiaan, paljonko paloi rahaa itse peliin tai markkinointiin, onneksi osakekurssit kertovat sitten lopun.
Wikistä kaivoin sen.Grok taisi ottaa vanhentuneen luvun kuinka monta kappaletta on myyty.
Se onkin hyvä vertailukohta, pidä siitä. Minua ei voisi vähempää kiinnostaa Ubisoftin tai Teslan osake, koska ei ole penniäkään kiiinni, voimia.Osake menestyy aika hyvin jos vertaa johonkin neutraaliin osakkeeseen kuten tesla, vaikka kuukauden aikaikkunassa, josda pitäisi pelin odotukset ja realiteetti tulla suht hyvin esille.
”ei voisi vähempää kiinnostaa” mutta sit kuitenkin ”osakekurssit kertovat sitten lopun”. OkSe onkin hyvä vertailukohta, pidä siitä. Minua ei voisi vähempää kiinnostaa Ubisoftin tai Teslan osake, koska ei ole penniäkään kiiinni, voimia.![]()
Olishan se hassua jos joku peli menestyisi nykypäivänä ja ei olisi woke.Monster Hunter Wilds ja Spiderman 2 ovat ton mukaan.
Löysin sivuston mistä voi katsoa, onko peli woke vai ei.
![]()
Monster Hunter Wilds ja Spiderman 2 ovat ton mukaan.
Totta tuo kuitenkin on"this website was made as a joke."
Koska sinä olet näin emotionaalisesti latautunut asialle, niin kerro nyt, mitä minä sanoin tai missä minä olen väärin?”ei voisi vähempää kiinnostaa” mutta sit kuitenkin ”osakekurssit kertovat sitten lopun”. Ok![]()
Missä tämä väestönvaihdon kannatus on annettu ilmi vai onko pelissä vaan liikaa vääränvärisiä ihmisiä?
Koko lause:"this website was made as a joke."
Eli data on kyllä peräisin ihan aidoilta anti-woke-intoilijoilta.*this list was compiled from the woke content detector steam group. i am NOT associated with it, nor do i endorse any of the comments it makes. this website was made as a joke.
Mikä kohta tässä vanhassa viestissä nyt kertoo tuon väestönvaihdon kannattamisen?Poliittiset ja yhteiskunnalliset asiat videopeleissä
Kuka ne valitsi ja millä perustein? Ja kumpaan mittelöön? Oliko valinnassa jotain selkeitä puutteita? https://www.gamesradar.com/goldenjoystickawards/ "Before the first vote is cast, the Golden Joysticks judging panel meets to compile our shortlist of nominees. The judges consist of editors...bbs.io-tech.fi
Siinä missä antiwoke on joke"this website was made as a joke."
AC:Shadows myynyt nähtävästi erinomaisesti. Pelillä ollut yli miljoona pelaajaa jo lauchi päivänä.Odyssey taas menestyi huonosti. Kuulemma budjetti oli 500M (grok kertoo) ja pelin myynnit vain 10M. Ei tehnyt edes voittoa tuo, silti tekevät jatkuvasti lisää näitä pelejä jotka ei tee rahaa (grokin mielestä).
Kumma juttu. Nyt jossain pitää olla vikaa.
Lähinnä ihmetyttää että joku jaksaa ketjuun tulla marisemaan osakekursseista, mutta sit kuitenkaan ne kurssit tai niiden analysointi ei kiinnosta.Koska sinä olet näin emotionaalisesti latautunut asialle, niin kerro nyt, mitä minä sanoin tai missä minä olen väärin?
Just nyt jos kattoo vaikka kuukauden muutosta verrattuna new yorkin pörssin keskiarvoon (jotta saadaan makrotason heilumiset kontrolloitua), niin aika hyvinhän ubisoftilla menee. Peli on siis menestys? Ei toki mikään kovin iso sellainen, kun julkaisupäivänä tultiin pikkasen alas, joka taas vaan tarkoitti että pelin odotukset kasvo julkaisua edeltävinä viikkoina. Viikon päästä sit uus päivitys.
Tämän pelin lisäksi ubisoftilla on muitakin bisneksiä jotka pitäis osata kontrolloida osakkeen liikkeistä pois jollain analyysillä, liikevaihtokin on useita miljardeja.
Vaikeaa on siis pelin menestyksen arviointi osakkeita seuraamalla.
Ja sitä ennen se nousi yli tuon. Ehkä just ennen julkaisua shadows vaikutti vielä paljon paremmalta kuin mitä se todellisuudessa oli.Ubisoftin kurssi tuli - 7.15% jotain eilen alas.
Ei mua varten tarvi kysyä grokilta mitään. Linkkaa mielummin se osavuosikatsaus tms. mistä noi luvut on hallusinoitu.Kysäisin Grokilta asiaa.
En kysynyt grokilta vaan tarkastin itse. Ubisoftin kurssin syöksy alkoi tammikuussa 2021 kun julkaistiin Scott Pilgrim vs. The World: complete edition jonka jälkeen on tasaannuttu tähän keskimääräiseen n. 12 pisteen linjaan, johon noustiin kun Star Wars Outlaws julkaistiin elokuussa 2024Kysäisin Grokilta asiaa. Ubisoftin tuloista ~ 87% tulee pelien lataamisesta ja pelien mikrotilpehööreistä ~ 8% tulee pelien fyysisistä kopioista. Loput 5% tulee pelien lisensseistä leluihin jne.
Ubisoftin kurssi tuli - 7.15% jotain eilen alas. Mikäli tulkitsin kurssia oikein niin tänään on tullut vielä ylimääräiset 2% tuon 7.15% lisäksi alas.
Et kai nyt vaan yritä selitellä failaavaa kurssia?
Nehän laulaa siitä. Your kind won't last, kun kaikenlaiset nonbinaryt tulevat.Mikä kohta tässä vanhassa viestissä nyt kertoo tuon väestönvaihdon kannattamisen?
Joskus olin Ubin puolella tässä että saisi pitää "itsenäisyytensä" mutta viimeisen viiden vuoden aikana olen alkanut kallistumaan siihen että huonommaksi toi ei voi enään mennä, suunta on ollut minun lempipelien Far Cry 3 ja Assasins Creed 4 jälkeen suunta vain alaspäin.Lupaan syödä virtuaalisen hatullisen paskaa jos kurssi nyt ampaiseekin ylös. Jos nyt unohdetaan huhut ja vaikutukset siitä että Tencent olisi ostamassa Ubisoftin joka toki tarkoittasi woke pelien historiaan jäämisen ohella ihan toisia juttuja.
Just katselen tässä streameja ja kommentteja, niin näyttää vahvan seiskan peliltä. Pelillisesti juurikaan mitään uutta tai mullistavaa mitä ei olisi assassin's creedeissä jo nähty. Ja ubisoftin mikromaksuja. Ehkä joskus alennuslaarista, mutta muuten katseet jo seuraavassa osassa. Suoraan ei hyvää lupaa. että homostelusta siirryträän lesboiluun, mutta toive on, että kehitys ei vielä niin lukkoon lyöty, etteivätkö voisi jo vihdoinkin alkaa ottamaan opikseen, että heidän pelientekokaavansa kaipaisi uudistustumista.Joskus olin Ubin puolella tässä että saisi pitää "itsenäisyytensä" mutta viimeisen viiden vuoden aikana olen alkanut kallistumaan siihen että huonommaksi toi ei voi enään mennä, suunta on ollut minun lempipelien Far Cry 3 ja Assasins Creed 4 jälkeen suunta vain alaspäin.
Far Cry 5 ja Odyssey taisivat olla viimeisimmät Ubin pelit mistä oikeasti tykkäsin ja molemmat taisivat tulla vuonna 2018.
Shadows kuulemma on ihan asiallinen peli jos ei mene liian vahvat konservatiiviset lasit silmillä pelaamaan.
Kaikki pelit ovat ihan asiallisia mikäli ei mene liian vahvat konservatiivi- lasit silmillä pelailemaan.Joskus olin Ubin puolella tässä että saisi pitää "itsenäisyytensä" mutta viimeisen viiden vuoden aikana olen alkanut kallistumaan siihen että huonommaksi toi ei voi enään mennä, suunta on ollut minun lempipelien Far Cry 3 ja Assasins Creed 4 jälkeen suunta vain alaspäin.
Far Cry 5 ja Odyssey taisivat olla viimeisimmät Ubin pelit mistä oikeasti tykkäsin ja molemmat taisivat tulla vuonna 2018.
Shadows kuulemma on ihan asiallinen peli jos ei mene liian vahvat konservatiiviset lasit silmillä pelaamaan.
On se kummallista että tähän ketjuun aina päätyy valitukseen itsenäisiltä ajattelijoilta ne pelit mistä Asmongoldit ja Grummzit itkee, mutta sitten jos joku menestyspeli on woke (Monster Hunter Wilds), niin sitten asia ei olekaan ongelma.
Awovedissa oli ongelma ne pronominit jotka oli valinnaisia, mutta ei MH:W jossa on pakotettu they/them ilmeisesti?![]()
Tuo pronomini on mahdollisesti joku käännöskukkanen. Kuvastaa melkoista epätoivoa että siitäkin yritetään jotain repiä.
Heh. Itse pelin sisältö on wokea woken perään. Kaunis kuori (”kuvasto”) jos muuttaa woken neutraaliksi, niin hurjaa on meno taas logiikan suhteen.Monster Hunter edustaa ihan tätä perus anime japanilaista visuaalista tyyliä jossa naiset on korostetun naisekkailla piirteillä ja seksikkäitä kun taas Ubisoft ja muut vastaavat väsää jotain androgyyneiltä näyttäviä naishahmoja joiden naiselliset piirteet on visusti piilossa/niitä ei ole. Siinä muuten kenties isoin yksittäinen asia joka pelaajia woketuksessa rassaa pelien suhteen. Wokepelit on tajuttomien rumia hahmojen suhteen.
Jeps, varmaan sukua sille logiikalle ettei BG3 muka ole woke, vaikka yksi wokeimmista peleistä ikinä. Mutta se on jo tässä ketjussa käsitelty monesti.Heh. Itse pelin sisältö on wokea woken perään. Kaunis kuori (”kuvasto”) jos muuttaa woken neutraaliksi, niin hurjaa on meno taas logiikan suhteen.
Shadowsin hahmot on myös nättejä, miksi se peli on woke?
En löytänyt vieläkään logiikkaa että miten aina voidaan satunnaisesti valita joku asia wokeksi jos se on tietyn porukan tekemässä pelissä. Sitten sama asia ei ole wokea jos sen tekee japanilaiset.Monster Hunter on hyvin kaukana Wokekuvastosta mitä esimerkiksi Ubisoftin peleissä on. Tämä on aivan helvetin typerää yrittää maalata tätäkin joksikin wokeksi ja kalastella suosiopisteitä wokeaatteelle. Tuo pronomini on mahdollisesti joku käännöskukkanen. Kuvastaa melkoista epätoivoa että siitäkin yritetään jotain repiä.
Monster Hunter edustaa ihan tätä perus anime japanilaista visuaalista tyyliä jossa naiset on korostetun naisekkailla piirteillä ja seksikkäitä kun taas Ubisoft ja muut vastaavat väsää jotain androgyyneiltä näyttäviä naishahmoja joiden naiselliset piirteet on visusti piilossa/niitä ei ole. Siinä muuten kenties isoin yksittäinen asia joka pelaajia woketuksessa rassaa pelien suhteen. Wokepelit on tajuttomien rumia hahmojen suhteen.
![]()
VS.
![]()
Kysäisin vielä tekoälyltä pronomineistä. Eli vaikuttaa siltä että äänen perusteella saat pronominit jotka on ihan mies tai nainen.
"Does Monster Hunter wilds mix pronouns on players or treat them as nonbinary?
In Monster Hunter Wilds, the game does not explicitly allow players to choose pronouns or designate their character as nonbinary. Instead, the pronoun assignment for your hunter is determined by the voice you select during character creation. Based on available information, even-numbered voices (e.g., Voice 2, 4, etc.) result in female-coded pronouns (she/her), while odd-numbered voices (e.g., Voice 1, 3, etc.) result in male-coded pronouns (he/him). There is no option for they/them or nonbinary pronouns, and the game operates on a binary pronoun system tied to this voice mechanic.
The character creation system itself does not include a explicit gender selection—such as "male," "female," or "nonbinary"—and instead focuses on customizable body types, voices, and other features. However, the pronouns used by NPCs and in-game text (like hunter profile titles) are strictly binary and tied to the voice choice, rather than body type or other customization options. This has led to some players reporting instances where their character’s pronouns don’t align with their intended presentation (e.g., a masculine-looking character being referred to as "she/her" due to an even-numbered voice), which some have labeled as "misgendering" in discussions online. However, this appears to be a result of the game’s design rather than an intentional mixing of pronouns or a treatment of characters as nonbinary.
There’s no evidence in the game’s mechanics or story that it treats player characters as nonbinary by default or mixes pronouns intentionally. The system simply locks pronouns to the voice selection, and no third pronoun option exists. Some players have expressed frustration over this limitation, wishing for more explicit pronoun control or a nonbinary option, but as of now, the game adheres to a binary framework based on voice choice alone."
En löytänyt vieläkään logiikkaa että miten aina voidaan satunnaisesti valita joku asia wokeksi jos se on tietyn porukan tekemässä pelissä. Sitten sama asia ei ole wokea jos sen tekee japanilaiset.
Ehkä tää "woke-logiikka" on AI:n luomaa niin selittäisi paljon.
Aiemmin hehkutettu woke steam curator luokittelee MH:W wokeksi, ei suositella. Eikö tän työkalun pointti ollut tämä woke-homma?
![]()
Jeps, varmaan sukua sille logiikalle ettei BG3 muka ole woke, vaikka yksi wokeimmista peleistä ikinä. Mutta se on jo tässä ketjussa käsitelty monesti.
Eli lopputulos on että sinä olet se auktoriteetti joka määrää onko peli woke vai ei?Yritän vääntää rautalangasta ihan silläkin uhalla että haluat vain leikkiä tyhmää ja et halua yrittää ymmärtää.
Ei "woke" ole mikään kyllä ei jaottelu jossa peli joko on tai ei ole on woke saatikka että olisi joku oikeasti fysikaalisesti todennettava fakta. Jotkut ovat paranoidisia tai vaikka ihan oikeasti rasistisia tai muuten sekopäisiä ja pitävät kaikkea wokena tai haluavat leimata kaiken mistä eivät pidä sellaiseksi.
Se ei mitenkään tarkoita että kaikkien ihmisten näkemykset woktuksesta olisi jotenkin invalideja tai yhtä tyhmiä. Jotkut kovasti vasemmistolaiset pelisuunnittelijat lisäilevät omaa maailmankuvaansa jotkut pitävät tätä woketuksena kun mennään tietyn rajan yli tai tehdään jotain tiettyjä juttuja.
Luulen että oikeasti kyllä ymmärrät asian.