Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tätä en tullut ajatelleeksi, kun en ole herran aikoihin mennyt katsomaan pelivalikoimaa kaupoissa. Etenkin indiekaman kanssa myynnit ovat marginaalisia, niin koko peli jäisi julkaisematta, jos se pitäisi levylle painaa.Siis onhan jo nyt pelejä jotka on diginä mutta joista ei myydä levyversioita. Toistaiseksi pienempää indiekamaa, mutta kuitenkin.
Nyt ei liity levy/digi mitenkään, mutta muistan kun aikoinaan pelasin MGS V niin jos olit verkossa tuo toi joitain etuja pelin valuuttaan. Sitten taas kartta latasi ja aukesi ihan helvetin hitaasti verrattuna offline tilaan. Itse pelaan nämä ns yksinpelit ja seikkailut mielummin offlinenä. Varsinkin jos on näitä pelejä, joissa toiset pelaajat tulevat lahtaamaan matalaksi ihan vain for fun. Verkkopelit sitten erikseen.Korjatkaa, jos olen väärässä, mutta eikös tuo levyversio mahdollista myös offline-pelaamisen? Tietty aika pieni yleisö sellaisella nykyään, mutta jossain tilanteessa voisi tulla tarpeeseen.
Ei tarvi olla Sonyn kuulokkeet. Omissa Logitechin G935:ssa toimii 3d äänet langattomana kuin junan vessa.Siksi kysyn kun en tiiä...
Tuon voi laittaa pystyyn tai vaakaan. Ohjekirja neuvoo laittamaan mukana tulevan telineen pleikan alle kummassakin tapauksessa. Katsoo myös, että saa kunnolla ilmaa, cm taidettu myös mainita ohjeissa.Onko muuten jotain oikeaa vaaraa olemassa jos pitää PS5:tä vaakatasossa? Siis ihan selkeimmin vaakatasossa, että konsoli on mahdollisimman littanana. Sekä sivuilla että takana on kuitenkin reilusti tilaa. Eikä kämppäkään ainakaan kuuma nyt talvella ole.
Mitä vaatimuksia on langattomissa luureissa että saa nuo 3d äänet toimimaan? Bluetooth versio ym. ym.?Ei tarvi olla Sonyn kuulokkeet. Omissa Logitechin G935:ssa toimii 3d äänet langattomana kuin junan vessa.
Et saa pleikkariin suoraan yhdistettyä minkään valtakunnan bluetooth-kuulokkeita. Noi logitechin kuulokkeet toimii usb-porttiin kytketyn donglen läpi. Samoin tekee sonyn omat kuulokkeet.Mitä vaatimuksia on langattomissa luureissa että saa nuo 3d äänet toimimaan? Bluetooth versio ym. ym.?
Ps5:n kanssa siis toiminee sama kikkakolmonen ku ps4:n kanssa. Eli ebayn parin euron usb/bluetooth-dongeli?Et saa pleikkariin suoraan yhdistettyä minkään valtakunnan bluetooth-kuulokkeita. Noi logitechin kuulokkeet toimii usb-porttiin kytketyn donglen läpi. Samoin tekee sonyn omat kuulokkeet.
Tarkennetaan
Kuulokkeet pitää siis olla plösölle näkyvissä usb-äänikorttina. Muuta vaatimusta ei ymmärtääkseni ole kuin että ovat stereokuulokkeet.
Enpä muuten tiedä, kun ei ole tullut kokeiltua. Ainoa mitä tiedän, niin bluetooth-kuulokeet eivät suoraan yhdistyneet. Itki vain, että bluetooth audio devices are not supported tjms shaibaa.Ps5:n kanssa siis toiminee sama kikkakolmonen ku ps4:n kanssa. Eli ebayn parin euron usb/bluetooth-dongeli?
Kuten eivät käytä logitechinkaan kuulokkeet. Ilmaisin vähän hankalasti taas itseni. Siis siksi donglen käyttö on pakollinen, jotta päästään eroon bluetoothista.Sonyn Pulse 3D -kuulokkeet eivät käytä Bluetoothia langattomana teknologianaan. Bluetoothin käyttö äänentoistoon, jos halutaan pysyä kuvan kanssa synkassa, on huono idea teknologian ominaisuuksista johtuen.
Ainaki intterwebsin mukaan toi dongeli toimis. Pitääpä ottaa ps4:sta irti ja kokeilla. Ei tarttis lähtee luuriostoksilleEnpä muuten tiedä, kun ei ole tullut kokeiltua. Ainoa mitä tiedän, niin bluetooth-kuulokeet eivät suoraan yhdistyneet. Itki vain, että bluetooth audio devices are not supported tjms shaibaa.
Kuoret on tehty niin että se saa kyllä ilmaa, kunhan edessä ja takana on tilaa. Ainoa epämukavuus on tuo jalusta, joka ei ruuvaudu kiinni vaaka-asennossa. Eli se luiskahtaa helposti pois jalustastaan jos yhtään liikuttaa konsolia pitämättä jalustasta kiinni.Onko muuten jotain oikeaa vaaraa olemassa jos pitää PS5:tä vaakatasossa? Siis ihan selkeimmin vaakatasossa, että konsoli on mahdollisimman littanana. Sekä sivuilla että takana on kuitenkin reilusti tilaa. Eikä kämppäkään ainakaan kuuma nyt talvella ole.
Ongelma on todennäköisesti hardiksessa, tarkemmin Blurayssa. Tutulla oli tuo ongelma, ja Redditistä löytyi keskustelun kautta korjaus; Blurayn kaapeli ei ollut kytketty Sonylla emoon; sen kun kytki kunnolla, niin alkoi pelittämään. Jos ei tuolla korjaannu niin todennäköisesti joutuu lähettämään takaisin tehtaalle.Tänää tuli kauan odotettu pleikka himaan ja tietenki se on doa. SU-101312-8 virhettä pukkaa heti alussa kun käyttistä yrittää päivittää. Ihan semisti vituttaa..
.![]()
Tänää tuli kauan odotettu pleikka himaan ja tietenki se on doa. SU-101312-8 virhettä pukkaa heti alussa kun käyttistä yrittää päivittää. Ihan semisti vituttaa..
.![]()
5% kaikesta elektroniikasta on hajalla tuotteen saapuessa kuluttajalle. Vaikka kaikki lähtisi tehtaalta kunnossa olevana niin vain 95% on enää kunnossa kun rahtifirmat, jälleenmyyjien hyllyntäyttäjät ja muut epelit ovat paketteja heitelleet ja potkineet portaita alas ihan vain koska nyt sattui vituttamaan. Se on sitä elämää ja ei muuta kuin takuuseen.Aika onneton laaduntarkkailu jos tuollaista pääsee tehtaalta myyntiin..
Liekkö sitten saatava koneita myyntiin vaikka väkisin laadusta piittaamatta.
En arvannu ruveta aukomaan. Pistin Sonylle takuuseen.Ongelma on todennäköisesti hardiksessa, tarkemmin Blurayssa. Tutulla oli tuo ongelma, ja Redditistä löytyi keskustelun kautta korjaus; Blurayn kaapeli ei ollut kytketty Sonylla emoon; sen kun kytki kunnolla, niin alkoi pelittämään. Jos ei tuolla korjaannu niin todennäköisesti joutuu lähettämään takaisin tehtaalle.![]()
Ihan ulkomuista heitän, että tulee toisena levynä näkyviin. Korjatkoon joku jos olen väärässä.Miten siihen M.2 lisäpaikkaan lisätty levy tulee sinne storage kohtaan näkyviin? -Tuleeko toisena levynä vai jatkaako konsolin tilaa isommaksi?
Se näkyy toisena levynä nimellä M.2 SSD Storage. Sieltä pystyy myös asettamaan, mille levylle oletuksena asennetaan PS4-pelit ja mille levylle PS5-pelit. Pelejä voi myös siirtää melko nopeasti levyltä toiselle.Miten siihen M.2 lisäpaikkaan lisätty levy tulee sinne storage kohtaan näkyviin? -Tuleeko toisena levynä vai jatkaako konsolin tilaa isommaksi?
Vahvistan tämän. Tänään siirsin kokeeksi noin 50 GB pelin orggikselta sille itse lisätylle kakkoslevylle. 50 GB siirtyi suunnilleen 15 sekunnissa. Ihan passeli vauhti kyllä.Se näkyy toisena levynä nimellä M.2 SSD Storage. Sieltä pystyy myös asettamaan, mille levylle oletuksena asennetaan PS4-pelit ja mille levylle PS5-pelit. Pelejä voi myös siirtää melko nopeasti levyltä toiselle.
Taitaa olla pelikohtaisia säätöjä. Jostain options valikon alta invert Y/X axis, mutta kaikissa peleissä ei tietty välttämättä löydy.Mites ps5 ohjaimen tutteja säädetään? Että ku työnnän ylös ni se kääntää alas ja alas ni ylös? Vakionahan se tekee toistepäin.
Mites ps5 ohjaimen tutteja säädetään? Että ku työnnän ylös ni se kääntää alas ja alas ni ylös? Vakionahan se tekee toistepäin.
Ehkä tämä?
![]()
PS5 lets you invert the camera controls in games automatically
An important setting that the Xbox Series X doesn’t havewww.polygon.com
Jep. Kiitos. Tolla pelittää. Lapsillehan tää ps5 ostettiin mutku isi ei osaa pelaa ku invertilläEhkä tämä?
![]()
PS5 lets you invert the camera controls in games automatically
An important setting that the Xbox Series X doesn’t havewww.polygon.com
Ei liity nimenomaisesti PS5:een, mutta tämä on paha joissakin peleissä, jos tekijät eivät ole ajatelleet optioita kokonaisuutena pelaajan kannalta, jos ominaisuus on vaan sattunut tuntumaan testiporukan kohdalla toimivalta. Joissakin peleissä inverttiä ei tarvitse lainkaan ja toisissa sitä taas tarvitsee, hieman riippuen millä tavalla peli on toteutettu. Pahin ongelma on peleissä, joissa invert on mallia on/off ja kuitenkin pelissä itsessään on tilanteita, joissa pelihahmon näkymä vaihtelee niin että välillä sen haluaa olevan päällä ja välillä ei. Eli esim. jos pelin aikana vaihdetaan 3rd personista 1st personiin ja takaisin ja on tottunut käyttämään noissa eri asetusta. Sitä on vaikea ymmärtää jos ongelmaa ei ole itsellä, mutta näin se vain menee.Jep. Kiitos. Tolla pelittää. Lapsillehan tää ps5 ostettiin mutku isi ei osaa pelaa ku invertillä
... Sitä on vaikea ymmärtää jos ongelmaa ei ole itsellä, mutta näin se vain menee.
Jos olet lapsille asettanut peliajat nelosella niin ne pitäisi siirtyä PS5:lle koska ne ei ole konsoliasetuksia vaan PSN tilin asetuksia.Osaako joku kertoa, miten lapsille saisi rajatun peliajan? Ikäraja asetukset löytyy, mutta peliaika juttuja ei. Nelosella tuo oli paljon yksinkertaisempaa... Vai onko muka todella, niin että heidät pitää lisätä perheenjäseniksi ja tehdä sähköpostitunnukset yms.?
Jos olet lapsille asettanut peliajat nelosella niin ne pitäisi siirtyä PS5:lle koska ne ei ole konsoliasetuksia vaan PSN tilin asetuksia.
Ompa outo. Jotenkin kuulostaa että on onnistuttu jotenkin tekemään tili joka ei ole oikea PSN tili (sähköposti/salsana). En tiennyt että sellainen on mahdollista.Oon asettanut ja he näkyvät perheenjäseninä, mutta heitä ei pysty suoraan "siirtämään" käyttäjiksi vitoselle vaan on tehtävä uudet käyttäjät, jolle pystyy asettamaan ikärajoja eikä muuta, eikä se tietenkään tunnista heitä vaikka ovat samalla nimellä PSN tunnuksilla..
Suunnitelmissa on ostaa joku 500 gigainen lisämuisti koneeseen. Mikä olisi budjettiversioista paras? Esim:
[404] Sivua ei löytynyt
www.verkkokauppa.com
Ompa outo. Jotenkin kuulostaa että on onnistuttu jotenkin tekemään tili joka ei ole oikea PSN tili (sähköposti/salsana). En tiennyt että sellainen on mahdollista.
Mites nämä versiot. Riittäiskö tällainen TP-Link UB400, Bluetooth 4.0 -adapteri, USB 2.0, musta/kulta - 12,90€ vai pitääkö olla joku v.5.0+oikea kuun asento?Kuten eivät käytä logitechinkaan kuulokkeet. Ilmaisin vähän hankalasti taas itseni. Siis siksi donglen käyttö on pakollinen, jotta päästään eroon bluetoothista.

En ole käyttänyt, joten en täydellä varmuudella voi sanoa. Vahva mutu on se, ettet tee tuolla mitään ps5:n kanssa. PS5 siis tukee bluetoothia, mutta audiolaitteet sen yli eivät ole tuettu. Syy on viive, joka tekniikasta tulee.Mites nämä versiot. Riittäiskö tällainen TP-Link UB400, Bluetooth 4.0 -adapteri, USB 2.0, musta/kulta - 12,90€ vai pitääkö olla joku v.5.0+oikea kuun asento?
Näihin yllätävän vaikea löytää oikeaa, luotettavaa tietoa![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.