Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Koitatko fyysisestä napista vai eject disc?Jaahas... Ilmeisesti sain omaan PS5:een viallisen levyaseman. On tähän mennessä suostunut vasta kertaalleen sylkäisemään levyn pihalle ensimmäisellä yrityksellä. Ongelma ilmenee pysty sekä vaaka-asennossa. Safe modessa saa yleensä pois pienen odottamisen jälkeen. Voisiko olla että levyn/levyaseman lämpeneminen aiheuttaa ongelmia levyn ulostyöntämiseen?
Preaching to the choir man... En kyllä tarkoittanut viestiä vähättelyksi vaan kannustavaksi jollekkin joka "joutuu pelaamaan" yli 2v vanhalla telkkarilla. Itsekki säädän asetuksia viimeistä piirtoa myöten että saisi omalle silmälle hyväksi kuvan. Pientä piikkiä heitin vain ilmoille kun aika suuri osa näyttää kopioivan kuva-asetukset sivulta X (TM, Rtings, JimmysYoutubeCalibration, yms) omaan televisioon ja hymistele miten hyvin kalibroitu televisio on. Asetukset otetaan ultimaattisena totuutena vaikka oikeasti yhtä suurella todennäköisyydella asetukset menevät systemaattisesti pieleen toiseen suuntaan juuri omalla televisioyksilöllä.Mitä ihmettä nyt. Josko vähemmän muiden viestien vähättelyä jatkossa. Ei ole keltään täällä pois jos joku jakaa tietoa miten voi saada parhaimman kuvan omalle telkkarilleen. Eikä siinä ole tietääkseni mitään vikaa että on kiinnostunut laitteidensa teknisistä ominaisuuksista vaikkei olisikaan mikään ammattilainen.
Kuka tahansa voi tietty nauttia pelaamisesta omalla telkkarillaan X ja säätää asetukset kuten haluaa tai olla säätämättä.
Koitatko fyysisestä napista vai eject disc?
Preaching to the choir man... En kyllä tarkoittanut viestiä vähättelyksi vaan kannustavaksi jollekkin joka "joutuu pelaamaan" yli 2v vanhalla telkkarilla. Itsekki säädän asetuksia viimeistä piirtoa myöten että saisi omalle silmälle hyväksi kuvan. Pientä piikkiä heitin vain ilmoille kun aika suuri osa näyttää kopioivan kuva-asetukset sivulta X (TM, Rtings, JimmysYoutubeCalibration, yms) omaan televisioon ja hymistele miten hyvin kalibroitu televisio on. Asetukset otetaan ultimaattisena totuutena vaikka oikeasti yhtä suurella todennäköisyydella asetukset menevät systemaattisesti pieleen toiseen suuntaan juuri omalla televisioyksilöllä.
Verkkokauppa.comOnko missään liikkeessä ennakkovarausta konsolille tällä hetkellä? Voisi mennä "jonoon" josko sen nyt saisi tuurilla ennen kevättä.
Jooh tuo on kyl ihan törkeen hiljainen, poislukien levyn lukeminen.Piti oikein myös tarkistaa oman ps5:nen niin 17 lapanen ropelli näkyy olevan omassani. Siitä huolimatta on kyllä mielestäni suht hiljainen vehje. Ja eiköhän noita ropelleja pian ebaysta saa kympillä jos niikseen tulee...
Piti oikein myös tarkistaa oman ps5:nen niin 17 lapanen ropelli näkyy olevan omassani. Siitä huolimatta on kyllä mielestäni suht hiljainen vehje. Ja eiköhän noita ropelleja pian ebaysta saa kympillä jos niikseen tulee...
Tuolla on maksuvaihtoehtona "apuraha lasku". Tuleeko lasku vasta kun tilaus on lähetetty minulle? Mietin, että en haluaisi vielä maksaa konsolia kun sen saamisessa voi mennä aikaa ties miten kauan.Verkkokauppa.com
Kyljet irti ja voit laskea siitä. Kyljet saa irroittaa ilman et takuu menee, sillä lisälevy asennetaan sinne.Pääseekö siihen käsiksi mitenkään ettei takuu menisi?
Niin ja vaikka tarratkin olisi rikki, niin valmistajan pitäisi osoittaa että olet rikkonut konsolin eikä se siten olisi valmistusvirheKyljet irti ja voit laskea siitä. Kyljet saa irroittaa ilman et takuu menee, sillä lisälevy asennetaan sinne.
Ja saa sen tuulettimenkin nostaa irti ilman et takuu menee, takuutarrat on toisissa ruuveissa, eikä tuulettimen ruuveissa ole mitään tarroja.
Kyljet irti ja voit laskea siitä. Kyljet saa irroittaa ilman et takuu menee, sillä lisälevy asennetaan sinne.
Ja saa sen tuulettimenkin nostaa irti ilman et takuu menee, takuutarrat on toisissa ruuveissa, eikä tuulettimen ruuveissa ole mitään tarroja.
Minulle osui lotossa äänekäs tuuletin ja kokeilin hiljentää o-renkailla. Ei tosta hiljaista tullut mutta korkea resonointi vaimeni hiukan.
Jos itse tuuletinosan saa irti niin eikai mikään estä itse lapojen vaihtamista parempaan ilman että takuu kärsii?
Tuulettimen johto on takuutarran alla eli vaihto ei onnistu ilman sen poistamista.
Minulle osui lotossa äänekäs tuuletin ja kokeilin hiljentää o-renkailla. Ei tosta hiljaista tullut mutta korkea resonointi vaimeni hiukan.
Vahvistimestahan tuota säädetään, eli kohta valikoista missä audio delay. Denonit ei ole tuttuja, mutta eiköhän se sieltä löydy. Toinen mikä voi vaikuttaa niin telkkarin kuva prosessoinnit eli kaikki kuvanparannus konstit pois päältä. Toivottavasti näistä jotain apuja.Ongelma : PS5 äänet tulee jäljessä
Eli PS5 on kytketty suoraan vuoden 2018 samsung Q6 telkkariin ja sieltä äänet tulee HDMI ARC pitkin Denon AVR-X1500H kotiteatteri vahvistimeen ja äänet tulee ikävästi jäljessä. Olen koittanut kaikki mahdolliset television sekä PS5 asetukset mutta ei auta. Kokeilin myös telkkarin omaa optical out liitäntää mutta siitä en saa ääniä toimimaan ollenkaan. En pysty kytkemään PS5 suoraan vahvistimeen ja sieltä telkkariin koska se taas pilaa muut systeemini. Tästä aiheesta löytyykin netistä paljon valitusta kun tuo optinen ulostulo jätettiin pois PS5 ja yksi ratkaisu olisi hankkia tuollainen HDMI audio extractor palikka PS5 ja telkkarin väliin josta äänet sitten optisella vahvariin mutta ajattelin nyt vielä kysellä että onko tähän kukaan keksinyt mitään toista ratkaisua? Ja onko kukaan ehtinyt noita audio extractor palikoita vielä hankkimaan että mikä niistä toimisi hyvin ja mistä tilasit? Tästä samasta ongelmasta alkaa tulemaan varmaan paljon valitusta kunhan porukka alkaa noita konsoleita enemmän saamaan..
Mitenkäs noi HDCP versiot menee PS5 käyttöä ajatellen? Riittääkö jos on HDMI 2.1 kaapeli joka tukee HDCP 2.2, jotta saa kaikki herkut irti? Vai pitäskö olla HDCP 2.3 tukeva kaapeli?
Olisin kyllä melko vihainen jos HDMI 2.0 kaapelin kanssa ei voisi leffoja katsella. Tuskin kovin monellakaan on mitään HDMI 2.1 compliant telkkareita vielä tänäkään päivänä.
Nostin lisäkysymyksen kirjoittamasi perusteella.
Tietääkseni ei minulla ole vahvistimessa HDCP2.3 (ilmeisesti standardi 2.2 tuki löytyy kuten mistä tahansa viimeisen 5v aikana tulleessa AV-vahvarissa) tukea mutta PS5:lla menee läpi HDR, 4k ja 60fps. Kaapelina käytän aikoinaan PS4:n mukana tullutta HDMI kaapeliä koska en jaksanut repiä koko AV räkkiä auki jotta saisin kuparikaapelin tilalle toisen kuparikaapelin jossa eri teksti tarrassa.Milläs tavalla tuo vastasi mun kysymykseen? Tuo HDCP standardi ei liity pelkästään leffojen katseluun, se vaikuttaa myös esim. siihen tukeeko vahvari HDR-signaalin läpivientiä. Esim. itelle selvis vasta nyt, että kun tossa mun Yamaha RX-A740 vahvarissa ei oo HDCP 2.2 tukea, en voi viedä PS5 kuvaa sitä kautta telkkarille (koska sillon menettäis HDR-tuen kokonaan).
Nyt siis tarttee ostaa pidempi HDMI 2.1 kaapeli, jolla kytkeä PS5 suoraan LG CX töllöön (jossa on HDMI 2.1 tuki). Kysymyksenä siis se, että riittääkö tuo HDCP 2.2 kaikkeen mitä PS5 tukee, vai olisko parempi ostaa HDCP 2.3 tukeva kaapeli, jotta ei tarvii olla hetikohta vaihtamassa sitäkin.
Tietääkseni ei minulla ole vahvistimessa HDCP2.3 tukea mutta PS5:lla menee läpi HDR, 4k ja 60fps. Kaapelina käytän aikoinaan PS4:n mukana tullutta HDMI kaapeliä koska en jaksanut repiä koko AV räkkiä auki jotta saisin kuparikaapelin tilalle toisen kuparikaapelin jossa eri teksti tarrassa.
Niin jakaapeli keskusteluun: Eihän kaapeli tiedä onko se sisällä menevässä sähkössä bittivirrassa HDCP2.3 tai yleensäkkään mikään suojaus päällä. Se signaali joko menee läpi tai se ei mene.
Denon x3500 tjms. Tietääkseni et saa näytölle mitään resoluutiota jos sinulla ei ole HDCP2.2 yhteensopivia laitteita ja yrität katsoa netflixiä.Onks mikä vahvari kyseessä? Käsittääkseni ainakin HDCP 2.2 pitäs olla tuettuna, jotta menee toi HDR, 4K ja 60fps läpi.
Denon x3500 tjms. Tietääkseni et saa näytölle mitään resoluutiota jos sinulla ei ole HDCP2.2 yhteensopivia laitteita ja yrität katsoa netflixiä.
Denon x3500 tjms. Tietääkseni et saa näytölle mitään resoluutiota jos sinulla ei ole HDCP2.2 yhteensopivia laitteita ja yrität katsoa netflixiä.
HDCP 2.2 on nimenomaan Ultra HD Blu-ray:n juttu. Muilla tavoilla välitettyyn 4K-kuvaan sitä ei välttämättä tarvita.Kyl mulla ainakin aiemmin toimi Netflix ongelmitta Chromecast + Yamaha RX-A740 + LG full-hd plasma kombolla. Varmaan toi HDCP 2.2 vaadittuna vaan jos Netflixiä haluaa kattoa 4K laadulla. Mutta pahoittelut offtopicciin johtaneista kysymyksistä, helposti lipsahtaa kun on kunnon himmeleitä nää kokonaisuudet..![]()
Vahvistimestahan tuota säädetään, eli kohta valikoista missä audio delay. Denonit ei ole tuttuja, mutta eiköhän se sieltä löydy. Toinen mikä voi vaikuttaa niin telkkarin kuva prosessoinnit eli kaikki kuvanparannus konstit pois päältä. Toivottavasti näistä jotain apuja.
Edit: jotain tälläisiä säätöjä joku tehnyt konsolissa. "video settings on ps5 and setting the 4K transfer rate to -2."
Muuta kuvalähteen nimeksi pelikonsoli ja telkkariin game mode tietenkin päälle.Tuolla audio delay pystyy siirtää ääntä myöhemmäksi, mutta eihän sillä myöhässä tulevaa ääntä saa aikaistettua.. Olen kuitenkin noitakin kokeillut ja ei ole vaikutusta.. Kokeilin myös tuota "video settings on ps5 and setting the 4K transfer rate to -2." mutta ei sekään vaikuta mitenkään eikä -1 asetus. Telkkarissa on tuo Game Mode ominaisuus mutta ei auta sekään vaikka sen ottaisi pois päältä ja kaiken muunkin pois päältä.. Sain nyt testattua senkin että jos laittaa 4k ultra hd elokuvan PS5 sisään ja katsoo sillä niin jostain syystä siinä taas ääni ei tule jäljessä. Mutta PS5 valikoissa sekä peleissä ääni on jäljessä.. Ja jos muutan ääneksi pelkän stereo PCM niin silloin se ei tule jäljessä mutta molemmat dolby sekä DTS tulee jäljessä.
Muuta kuvalähteen nimeksi pelikonsoli ja telkkariin game mode tietenkin päälle.
Joo ne mulla on toki päällä nyt. Mutta kokeilin siis myös sitä että ne eivät ole päällä
En tiedä miten Samsungin ääniasetukset toimivat, mutta omassa LG:ssä piti vaihtaa digitaalinen äänilähtö: automaattinen -> läpäisy. Tuo automaattinen tila jotenkin prosessoi ääntä telkkarissa ja ääni tulee selkeästi myöhässä. Läpäisy (englanniksi passthrough) korjasi ongelman. Koita selvittää onko omassa telkkarissa mahdollista valita tuo.
E:
"Tarkista tukeeko AV-laite äänilähdön muotoa testaamalla ulostuleva ääni siten, että vaihdat Digitaalisen lähdön äänimuodon PCM-/ Auto-/ Läpivienti-muotoon yksi kerrallaan."![]()
Mikä on eARC ja Samsung Smart TV:n määrittäminen
Samsung TV:tä koskevat usein kysytyt kysymykset, Löydät lisätietoja eARC -toiminnosta ja Samsung Smart TV:n määrityksistä Samsung-tuesta.www.samsung.com
Eli etsi tuo Digitaalisen lähdön äänimuoto ja laita tilaksi Läpivienti.
Vähän haiskahtaisi siltä että tuo televisio tekee ARC äänelle niin että kun se signaali tulee sisään niin se puretaan ja pistetään television kaiuttimiin ja samalla se paketoidaan uudestaan tuohon yllä valittuun formaattiin joka kestää sen esim 100ms ja lähetetään eteenpäin. LPCM on vain alkuperäisen purku ja lähetys ilman paketointia niin siitä viive puuttuu mutta tuo ei mene kuin stereona läpi.Mulla kun on tuo vuoden 2018 Samsung Q6 niin siinä ei ole tuota eARC ollenkaa on vain normi ARC ja siellä ääniasetuksissa ei ole tuota läpäisy vaihtoehtoa ollenkaan. Mulla on siellä vain nämä kolme vaihtoehtoa : PCM,Dolby digital ja Dolby digital+. Ja jos laittaa PCM niin tulee tosiaan pelkkä stereo läpi jonka ääni ei ole jäljessä, mutta tuolla dolby digital tulee se viive ja tuota digital + ei pysty valikoimaan se on harmaana. On vielä 75" töllö niin kirpaisee aika rajusti lähteä vaihtamaan "vain" 2 vuotta vanhaa telkkaria
Olethan sä pleikkarin ääniasetuksista kokeillut dts ja dolbyn?Mulla kun on tuo vuoden 2018 Samsung Q6 niin siinä ei ole tuota eARC ollenkaa on vain normi ARC ja siellä ääniasetuksissa ei ole tuota läpäisy vaihtoehtoa ollenkaan. Mulla on siellä vain nämä kolme vaihtoehtoa : PCM,Dolby digital ja Dolby digital+. Ja jos laittaa PCM niin tulee tosiaan pelkkä stereo läpi jonka ääni ei ole jäljessä, mutta tuolla dolby digital tulee se viive ja tuota digital + ei pysty valikoimaan se on harmaana. On vielä 75" töllö niin kirpaisee aika rajusti lähteä vaihtamaan "vain" 2 vuotta vanhaa telkkaria
Mulla kun on tuo vuoden 2018 Samsung Q6 niin siinä ei ole tuota eARC ollenkaa on vain normi ARC ja siellä ääniasetuksissa ei ole tuota läpäisy vaihtoehtoa ollenkaan. Mulla on siellä vain nämä kolme vaihtoehtoa : PCM,Dolby digital ja Dolby digital+. Ja jos laittaa PCM niin tulee tosiaan pelkkä stereo läpi jonka ääni ei ole jäljessä, mutta tuolla dolby digital tulee se viive ja tuota digital + ei pysty valikoimaan se on harmaana. On vielä 75" töllö niin kirpaisee aika rajusti lähteä vaihtamaan "vain" 2 vuotta vanhaa telkkaria
Olethan sä pleikkarin ääniasetuksista kokeillut dts ja dolbyn?
Mielenkiinnosta kun luin nyt tarkemmin aloitusviestin niin miksi et kierrätä siis pleikkaria vahvistimen kautta?Mulla kun on tuo vuoden 2018 Samsung Q6 niin siinä ei ole tuota eARC ollenkaa on vain normi ARC ja siellä ääniasetuksissa ei ole tuota läpäisy vaihtoehtoa ollenkaan. Mulla on siellä vain nämä kolme vaihtoehtoa : PCM,Dolby digital ja Dolby digital+. Ja jos laittaa PCM niin tulee tosiaan pelkkä stereo läpi jonka ääni ei ole jäljessä, mutta tuolla dolby digital tulee se viive ja tuota digital + ei pysty valikoimaan se on harmaana. On vielä 75" töllö niin kirpaisee aika rajusti lähteä vaihtamaan "vain" 2 vuotta vanhaa telkkaria
Mielenkiinnosta kun luin nyt tarkemmin aloitusviestin niin miksi et kierrätä siis pleikkaria vahvistimen kautta?
Varmaan tarkoitat kuva-asetuksilla sitä että elokuville on vähän interpolaatiota laitettu tai muita judder reduction säätöjä? Alkaa kyllä minun korvan kuulostamaan siltä että henkilökohtaisesti pistäisin PS5:n vahvariin kiinni ja muuttaisin vain televisiosta interpolaatiota pois ja pistäisin käsin game moden kuin että kärsisin viiveäänistä joka tuhoaa pelikokemuksen täysin.En pysty koska minulla menee jo PC vahvistimen kautta telkkariin ja vahvarissa on vain 1 kpl HDMI out ja telkkariin on määritetty siihen PC ja tehty hyvät kuva asetukset elokuville. Nyt jos laittaisin myös PS5 kiinni vahvariin niin telkkarin mielestä siellä on edelleen se PC takana eli tuo Samsung ei tajua että siellä laite vaihtuu. Eli sillon minulla olisi nuo elokuvien kuva asetukset PS5 kanssa myös käytössä mikä ei taas sopisi yhtään pelaamiseen. Ihan uudet telkkarit tajuavat että laite vaihtuu kun vahvarista muuttaa laitetta mutta tämä ei tajua. Minulla oli tämä ongelma jo PS4 Pro kanssa jonka jälkeen laitoin PS4 pro suoraan telkkariin kiinni.
Death Stranding ilmeisesti pyörii tällä hetkellä yhtä hyvin PS5:lla kuin PS4:lla, eli tarvisi ilmeisesti tekijöiltä jonkin päivityksen jotta peli hyötyisi paremmin PS5:n tehoista. Ovat ilmeisesti värkkäämässä ihan kunnollista PS5 versiota mutta tiedä noista sitten tarkemmin.Hei, pystyytkö joku vääntämään vähän rautalangasta tuosta yhteensopivuudesta PS4-pelien kanssa?
Jos ostan nyt Powerin hyvästä alesta Death Stranding PS4-pelin ja se saa jotain suorituskykyparannuksia PS5:lla, niin tuleeko ne parannukset tuohon PS4-peliin? Vai pelaanko minä yksinkertaisesti PS4-peliä alkuperäisellä suorituskyvyllä, mutta vain PS5 -konsolilla?
Sama kyssäri oikeastaan pätee muihinkin PS4-peleihin. Mietin, että tarvitseeko sen olla jotenkin erikseen PS5 -yhteensopivana myyty peli tms. omituista, että saisin suorituskykyparannukset käyttöön?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.