Pienten kysymysten ketju

Siis merkkaavatko ne jotenkin automaagisesti sen pysäköintiajan? :eek:

Toki itsekseen merkkaavat seuraavaan tasa/puoli tuntiin kun auto pysähtyy. En itse käsikiekolla enää suostuis meneen, varmasti joskus unohtuu. Tuo on aika kohdillaan, aa patteri versiota kannattaa metsästää jos pitkää patteri ikää havittelee.
 
Sopinee tähän ketjuun. Mikä noissa digikiekoissa on parempaa verraten käsipeliin? Mulla ei montaa sekuntia mene ikinä rullata kiekkoa oikeaan aikaan, joten en oikein pysty keksimään mikä noissa olisi se etu, minkä takia kannattaa patteri sun muita hommia kikkailla?

Siis merkkaavatko ne jotenkin automaagisesti sen pysäköintiajan? :eek:
Se että, kiekko kiireessä vaan unohtuu tai sen epähuomiossa laittaa klo 17 kun olisi pitänyt laittaa 19. Yksityinen pysäköinninvalvonta istuu autoissa kaiken pävää parkkipaikalla odottamasssa että joku mokaa ja saavat leipänsä. Tarve riippuu tietysti paljon missä päin liikkuu. Itsellä oli jo ennen kaupallisia automaattikiekkoja omatekoinen patentti RC-auton servolla ja arduinolla joka haki ajan kun avaimet lähti virtalukosta.
 
No jo on piru, kaikkea sitä oppii kun vanhaksi elää. Pitääpä laittaa oikein harkintaan. Eipä sillä, viimeisin parkkisakkoni on vuodelta 2000 mutta olishan tuo silti ihan näppärä.
 
Iso peukku tälle. Vaihtuiko auto vai miksi ei ole enää?
Kiekko oli aika epäkäytännöllisen kokoinen. Siihen aikaan (2012) lainsäädäntö määritteli tarkasti kiekon koon, värit ja muodon, joten normaali kiekko oli liimattu kojerasian päälle. RC-servo oli takana pystyssä, joka toi rasialle 40mm korkeutta. Servon 180 astetta olin muuttanut hammashihnavälityksellä 360 asteeksi. Auto vaihtui enkä halunnut enää isoa mötikkää kojelaudalle kun kaupasta sai parempia
 
Ei vissiin ole parkkikiekkoa jossa 12v syöttö olemassa?
Saahan sellaisen triviaalisti tehtyä mihin vaan parkkikiekkoon. Patterin tilalle regulaattori ja sille 12V diodin kautta. Regun ulostulon rinnalle vielä sopiva konkka ettei pääse sammumaan jos tulee vaikka startatessa hetken aikaa alijännitettä.

Mutta ongelmaksi tulee sitten se kun noi on suunniteltu niin, että kellonaika asetetaan 2 vuoden välein patterin vaihdon yhteydessä, eli pidemmällä ajalla joutuisi kuitenkin säätää kelloa parin vuoden välein.

Auto vaihtui enkä halunnut enää isoa mötikkää kojelaudalle kun kaupasta sai parempia
No joo, tietyssä mielessä parempia, mutta toki myös huonompia siinä mielessä että luettavuus ei ole yhtä hyvä kuin perinteisessä parkkikiekossa ja vaatii sen pattereiden vaihdon. (Jos oma systeemisi toimi suoraan auton akusta)
 
Mistähän löytyisi segmenttinäyttö noin 50mm korkeana? Neljällä tai kuudella numerolla. Tarkoitus olisi arduinolla ohjailla näytössä näkyviä lukuja.

Pienempiä löytyy valmiina, mutta isoja ei oikein tunnu löytyvän. Kolvi pysyy sen verran kädessä, että ei tarvitse olla valmis tuote.
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
301 626
Viestejä
5 132 479
Jäsenet
82 020
Uusin jäsen
Nuuttisairanen

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom