Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tyypillinen Xbox series S 299€ ja Call Of Duty: Warzone 0€. Ei muutakuin pelaamaan. Muksuille voi vaikkapa sen Fortniten ladata vielä 0€. Siinä sulle tyypillisen pelaajan tyypillinen Call Of Duty. Pleikkaripelaajat voivat laittaa hintaan pari satkua lisää. PC-pelaajat laittakoot nollan perään.Eihän? Millä laskutoimituksella tuohon lopputulokseen päädyit?
Jos ostat marketista tyypillisen konsolin, eli PS5:n, se maksaa sen 599€. Jos haluat pelata muita kuin ilmaisia moninpelejä, maksat PS Plus Essentialista 71,95€ vuodessa. Se tekee oletetun 7v genin aikana sellaiset 1100€, mutta maksat sen reilun 500€ suunnilleen peli per vuosi -tahdilla, joten tuota ei ostopäätöstä tehdessään laske hankintahintaan muut kuin väittelyketjun vänkääjät.
Ryzen 5500 100€. Taatusti nopeampi kaikessa kuin ps5
Halvin emolevy johon tuo prossu menee, noin 70 euroa varmaankin.
16gt muistia 47€
1Tt m2 ssd ~60-80€
Joku kotelo ~50€
Virtalähde 80€ tai enemmän riippuen näyttiksestä(!)
Loput rahat näyttikseen, 6600 @200€ on aika tasoissa pleikan kanssa.
Per geni kustannukset jos tasataan vaikka sen codin pelaamista varten, _josta tämä keskustelu lähti_, niin budjetti olisi listahinnoin noin 1200 euroa, tarkoittaen että budjettia näyttikseen on noin 700 euroa. Sillä saa vaikka rtx 4070:n.
Jos esimerkiksi kärsii pakko-oireesta ostaa uusin sonyn peli kaupasta ja pelata se heti, niin se on validi syy hankkia kyseinen konsoli. Sairaudet on vakava asia ja en alkaisi ketään moisen takia täällä dumaamaan.
Selvä. Tämä keskustelu alkoi siitä kuinka codia pelaava ihminen saisi paremman kokemuksen pc:llä, halvemmallakin vielä.
Joku satasen chromebook hoitaa aika halvalla pelaamisen ulkopuolisen käytön lähes kaikilla.
Saa sit helposti vaikka kannettua huoneesta toiseenkin ja vaikka mitä hienoa.
En kyl ihan ymmärrä rahaa muutenkaan argumenttina tässä väittelyssä, ellei ole työtön tai opiskelija.
Jos on työssäkäyvä ihminen jolla on omakotitalo, niin ei siinä pitäs olla paljon väliä maksaako laite 500e vai 1500e, JOS on kyse harrastuksesta. Eihän se oo mikään harrastus jos siihen ei rahaa saa menemään!
Taas sä tuot ton warzonen mukaan tähän. Me puhuttiin koko ajan uusimmasta codista. Älä ala siirtelemään tolppia.Tyypillinen Xbox series S 299€ ja Call Of Duty: Warzone 0€. Ei muutakuin pelaamaan. Muksuille voi vaikkapa sen Fortniten ladata vielä 0€. Siinä sulle tyypillisen pelaajan tyypillinen Call Of Duty. Pleikkaripelaajat voivat laittaa hintaan pari satkua lisää. PC-pelaajat laittakoot nollan perään.
Linux on hyvä jos ei activision-blizzardin pelejä pelaa. Muuten pakko olla valitettavasti windows. Jos ei haittaa että ei saa taustakuvaa vaihdettua, niin sitä tosiaan ei tarvitse koskaan rekisteröidä tai maksaa.Mites muuten mm. se käyttis? Maksetaanko satku aidosta winukasta, ostetaanko vitosen harmaatuontia oleva lisenssi vai pelaillaanko nykyään Linuxilla?
Hyviä pelejä tulee niin paljon, että ei kaikkea ehdi heti pelaamaan. Itse arvostan enemmän hyvää kokemusta ja bugittomuutta kuin sitä että pelijulkaisuaikataulut sanelisivat omaa elämääni. Pelikokemus siis voittaa itsellä helposti, en mä muuten PC:llä varmaan pelaisikaan.Mielestäni aika ristiriitaista olla samaan aikaan noin kiihkoissaan pelaamisesta mutta toisaalta ei haittaa vaikka pelailee kaiken vuositolkulla jälkijunassa
Niinkö? Voihan se olla että tässä on joku kämmi tapahtunut.Ai? Muistaakseni tämä meidän välinen ”keskustelu” alkoi siitä, kun joku kommentoi harkitsevansa PC pelaamisesta luopumista ja vastasin hänelle omia kokemuksiani/ajatuksiani vastaavasta aiheesta.
Huoh. PC korvaa sen konsolin. Jos on joka tapauksessa joku PC jossain jotain muuta käyttöä varten, niin ei sitä tarvitse siirtää minnekkään. Ikäänkuin PC:t loppuisivat maailmasta jos niitä olkkariin siirtää. Mitä ihmettä.Mitä ihmettä minä luin. Eli nyt kun se PC on saatu väkisin sinne olohuoneeseen vängättyä, niin pitääkin hankkia toinen härpäke, jotta voi koittaa tehdä sillä hommaa, mitä sillä PC:llä alun perin teki.
P.S. Mikään satasen Chromebook ei todellakaan korvaa työpöydällä olevaa PC:tä, jos sillä tekee vähänkin vakavissaan esim. tekstinkäsittelyä tai jotain editointihommaa tms. Ihan jo alkaen ergonomiasta, se on aika huono ratkaisu.
Warzone on Cod, se on suositumpi kuin perus multiplayer Codeissa, siihen tuli juuri uusin MW3-päivitys, se on se mitä tyypillisin pelaaja pelaa. Voidaan me vaikka vaihtaa Codin tilalle Fortnite, sitten sun argumentti PC:n halpuudesta murenee aivan totaalisesti.Taas sä tuot ton warzonen mukaan tähän. Me puhuttiin koko ajan uusimmasta codista. Älä ala siirtelemään tolppia.
Eli meidän muiden mielipiteet on mölinää ja sinun on kirjoittamasi on absoluuttinen totuus. Itselleni yksi tärkeimpiä asioita josta jo aiemmin mainitsin itse pelaamisen lisäksi on ystäväpiirini, joilla kaikilla käytössä sama laitteisto ja homma toimii kuin sveitsiläinen kello kun täytyy voice chattia yms muuta harrastaa. Mutta niin se on mölinää ja turha tekosyy ja ota discord. Kaverit vaihtoon jos ei miellytäJostain syystä harva osaa kuitenkaan perustella valintaansa em. asioilla mitenkään tiukasti, vaan sen sijaan mölistään mitä sattuu tekosyitä ja ei kenties itsekkään tiedetä miksi maksetaan enemmän objektiivisesti paskemmasta pelikokemuksesta. Toki jos se pelimasiina on jo ostettu, niin sillä kannattaa mennä geni loppuun.
Huoh. PC korvaa sen konsolin. Jos on joka tapauksessa joku PC jossain jotain muuta käyttöä varten, niin ei sitä tarvitse siirtää minnekkään. Ikäänkuin PC:t loppuisivat maailmasta jos niitä olkkariin siirtää. Mitä ihmettä.
Johan jos sulla on konsoli niin olet ostanut toisen härpäkkeen PC:n ohelle. Miksei se härpäke olisi toinen PC?
Perus pulushakkia taas kerran.
No ei siitäkään taida tulla 1200€. Ja tuossa tulee sit levyasema, joka on todella iso etu.Ser x ja 7v listahintatilaus oli lähtökohtana.
Tai sit ei siirretä niitä tolppia?Voidaan me vaikka vaihtaa Codin tilalle Fortnite, sitten sun argumentti PC:n halpuudesta murenee aivan totaalisesti.
Listalta taisi puuttua tuo vaihtoehto, eli jos kaverit pakottaa kulttiin niin sit se pleikka voi olla ihan validi vaihtoehto. Paskat kaverit IMO, mut ei sille aina mitään mahda. Otan osaa.Kaverit vaihtoon jos ei miellytä![]()
Tässä on keskusteltu siitä että onko PC vai konsoli parempi. Tämä lienee selvä juttu?Nyt on kyllä jo hankala pysyä perässä. Olohuoneeseenhan sitä PC:tä on oltu väkisin siirtämässä, kun siellä haluan pelaamiseni suorittaa. Sen rinnalle on suositeltu Chromebookkia, kun sieltä olohuoneesta ei niin se muu käyttö luonnistukkaan. Mutta nytten sitä ei sitten ilmeisesti tarvitsekaan siirtää, mutta ehkä kuitenkin tarvitseekin ("Ikäänkuin PC:t loppuisivat maailmasta jos niitä olkkariin siirtää"). Vai pitääkö niitä nyt sitten hankkiakkin kaksin kappalein ("Miksei se härpäke olisi toinen PC?")? Pääasia että ei ole konsolia talossa?![]()
8 euroa kuussa on listahinta. eli 96 euroa vuodessa. genit ollu noin 7v tähän asti, eli n. 700 euroa menee siihen että saa oikein luvan pelata nettipelejä.No ei siitäkään taida tulla 1200€. Ja tuossa tulee sit levyasema, joka on todella iso etu.
Tämä selvensi hyvin, että et näköjään lue mitä muut kirjoittelevat, tai jos luet niin et ainakaan sisäistä mitä kirjoitetaan. Tällä tiedolla hyvä jatkaa eteenpäin niin osaa suhtautua näihin postauksiin hieman eri valossa.Listalta taisi puuttua tuo vaihtoehto, eli jos kaverit pakottaa kulttiin niin sit se pleikka voi olla ihan validi vaihtoehto. Paskat kaverit IMO, mut ei sille aina mitään mahda. Otan osaa.
Et varmaan tosissasi ole sitä mieltä, että vain pleikalla onnistuu voice chatti helposti ja hyvin? Eli mikä sitten on se pleikan super ominaisuus joka vie ja pc vikisee?Tämä selvensi hyvin, että et näköjään lue mitä muut kirjoittelevat, tai jos luet niin et ainakaan sisäistä mitä kirjoitetaan. Tällä tiedolla hyvä jatkaa eteenpäin niin osaa suhtautua näihin postauksiin hieman eri valossa.
Missä olen sanonut että vain pleikalla onnistuu voice chat? Missä olen sanonut että se on parempi kuin vaikka PC:llä Discord? Kyse on siitä että miksi alkaa loistavasti toimivaa systeemiä vaihtamaan vain vaihtamisen ilosta, kun nykyiseen on enemmän kuin tyytyväinen?Et varmaan tosissasi ole sitä mieltä, että vain pleikalla onnistuu voice chatti helposti ja hyvin? Eli mikä sitten on se pleikan super ominaisuus joka vie ja pc vikisee?
Jos 7:n vuoden ajan meinaa kuukausittain pelata netissä, niin eikö se ole järkevintä maksaa kerralla pidemmältä ajalta, kun säästää rahaakin siinä?8 euroa kuussa on listahinta. eli 96 euroa vuodessa. genit ollu noin 7v tähän asti, eli n. 700 euroa menee siihen että saa oikein luvan pelata nettipelejä.
Konsoli varmaan sen 500 euroa? En noista juuri mitään tiedä. Verkkiksessä näköjään 543 euroa. Yht. 1214 euroa.
konsolin etuna juu että voi kirjastosta lainata pelejä jne., se on ihan totta.
Cyberpunk ei ole tarpeeksi tyypillinen peli. Mutta kyllä, sitäkin pääsee pelaamaan helpommin ja edullisemmin. Edelleen tyypilliselle pelaajalle ne konsolit ovat huomattavasti edullisempia.Tai sit ei siirretä niitä tolppia?
Vaihtoehtoisesti voidaan kans keksiä että minimivaatimuksena pitää pystyä pelaamaan cyberpunkkia 120 fps. Siinähä valitset konsolia joka täyttäisi tehtävänsä tuon suhteen.
Jos haluaa vaikka paremman pelikokemuksen? Eikö me nää PC:n vahvuudet olla jo käyty aika kattavasti läpi.Kyse on siitä että miksi alkaa loistavasti toimivaa systeemiä vaihtamaan vain vaihtamisen ilosta, kun nykyiseen on enemmän kuin tyytyväinen?
No oletus tässä on ollu että konsoli ostetaan osittain sen halvan hankintahinnan ja taloudellisem suunnittelun kyvyttömyyden takia. Mielestäni toi kuukausitilaus on hyvä benchmarkki tämmöseen toimintaan jossa ostetaan näennäisesti edullisesti jotain mutta sit kuitenkin maksetaan epäoptimaalisesti asioista.Jos 7:n vuoden ajan meinaa kuukausittain pelata netissä, niin eikö se ole järkevintä maksaa kerralla pidemmältä ajalta, kun säästää rahaakin siinä?
Pelikelvotonhan tuo on jos kriteeri on mielivaltaisesti valittu 120fps?Cyberpunk ei ole tarpeeksi tyypillinen peli. Mutta kyllä, sitäkin pääsee pelaamaan helpommin ja edullisemmin. Edelleen tyypilliselle pelaajalle ne konsolit ovat huomattavasti edullisempia.
Tätä juuri tarkoitin, kuten sanoin itsellä oli useampi kerros. Onni oli tosiaan että kotelon sai piiloon sohvan käsinojan taakse. En missään nimessä olisi sijoittanut tornikoteloa niin että se näkyy vieraille. Nyt täytyi tietää mihin katsoi ja siirtää vähän vielä verhoa. Kokemuksesta tiedän että sijoittelussa on ongelmia.Tämä taitaa alkaa mennä vähän tahallisen väärinymmärryksen puolelle. Varmasti ymmärrät sen, että ihan joka taloudessa sitä PC:tä ei siihen televisiotasolle tai sen viereen olla laittamassa joko esteettisistä syistä ja/tai siksi, että muu kuin viihdekäyttö taas hoituu paljon paremmin perinteisesti työhuoneessa. Ja tosiaan kaapelin vetäminen työhuoneesta olohuoneeseen voi olla oma jujunsa, jos sattuu olemaan talossa vaikkapa parisataa neliötä ja nekin kenties vielä useammassa kerroksessa.
Voihan se nousta, mutta voihan se olla myös niin että nettipelaaminen muuttuu ilmaseksi. Ja eikös tuon voi ostaa koko sukupolven ajaksi? Niin sillon ei se hinnan nousu vaikuta.Voihan tuon 12kk ostoinakin laskea, mutta ei se muuta varsinaisesti mitään. Gamepassin hinta kans luultavasti nousee ja hinnan arvioiminen loppugenille tarkasti on vaikeaa. Jos vaikka lasketaan että se nousisi 10% joka vuosi, niin tuo 8 euroa kuussa on loppupeleissä aika samoissa kuin mitä 12kk ostojen keskihinta genin ajalle hinnankorjauksilla. Jos sen gamepassin voisi ostaa kerralla kaupasta koko geniksi, niin sitten toki laskeminen olisi helpompaa.
Kumpikohan näistä kahdesta skenaariosta on todennäköisempi? Jos mietitään että Mikkis veloittanut online pelaamisesta konsolipelaajia jo alusta astiVoihan se nousta, mutta voihan se olla myös niin että nettipelaaminen muuttuu ilmaseksi.
Jep, pointtisi ovat oikeita ja valideja. Mutta harvoin sitä näkee että autoharrastajat vääntää siitä että lada on paras kun sen saa niin halvallaToki jos ei elämässä muuta tee kuin harrasta sitä pelaamista. Tässäkin taas kyse arvostuksista ja elämäntilanteista. Kyllähän tuossa pitää punnita, että saako sillä tonnilla jotain muuta mielekästä (vaikka puolison kanssa loman ulkomailla) vai käyttääkö sen rahan mieluummin pelaamisharrastukseen. Onneksi kaikki voivat päättää itse oman rahankäyttönsä niin saa arvioida, että laitetaanko se ylimääräinen touhutonni mieluummin kiinni PC:hen, kurjuutellaanko konsolilla ja käytetään loput johonkin muuhun kivaan vai laitetaanko se vaikka osakkeisiin kasvamaan. Varmasti jokaiseen ryhmään löytyy oma kannattajansa ja se on ihan ok. Itsehän sitä tietää parhaiten miten sen rahan käyttäminen tuottaa itselle eniten onnea. (Toki joissain tilanteissa jollain toisellakin ihmisellä voi olla vaikutusta tuohon, esim. vaimolla tai lapsilla. Itsekseen asuva tekee helpoiten mitä lystää.)
Onhan niitä hauska säilyttää ihan nostalgian vuoksi. Itselläkin on esim PS3 tallessa, vaikka en koskaan pelaa sillä niitä pelejä vaan pelaan PC:llä emulaattorilla 8k resolla.Perhana, mitenhän noiden minun muiden konsoleiden kanssa. Taidan omistaa PS5:n ja Switchin lisäksi pari NES:iä, 3 kpl SNES:iä, joitakin Segoja, N64, Game Cuben, PS3, XBox360, Misterin ja Raspberry Pi:n, jossa RetroPie, nämä vain muutamina mainitakseni. Sitten minun PC:llä on noihin kaikkiin täydelliset romsetit ja voisinkin pelailla pelkästään PC:lä emulaattorin kanssa. Siinä on vieläpä save statet ja muut ylivertaiset hienoudet, mitä vaikkapa tuo 8-bittinen Nintendo ei lainkaan tarjoile. Olenko idiootti ja pitäisikö nämä nyt kaikki pistää vaikka kierrätykseen?
Roskiin vaan, eihän nuo vanhat matolaatikot kykene edes 120fps vauhtiin, joka on ilmeisesti hyvän pelikokemuksen kriteeri numero yksi. Resoluutiokin on joku säälittävä sub-HD, hyhhyh, karmeeta pikselimössöä.Perhana, mitenhän noiden minun muiden konsoleiden kanssa. Taidan omistaa pari NES:iä, 3 kpl SNES:iä, joitakin Segoja, N64, Game Cuben, Misterin, Raspberry Pi:n, jossa RetroPie, nämä vain muutamina mainitakseni. Sitten minun PC:llä on noihin kaikkiin täydelliset romsetit ja voisinkin pelailla pelkästään PC:lä emulaattorin kanssa. Siinä on vieläpä save statet ja muut ylivertaiset hienoudet, mitä vaikkapa tuo 8-bittinen Nintendo ei lainkaan tarjoile. Olenko idiootti ja pitäisikö nämä nyt kaikki pistää vaikka kierrätykseen?
Ymmärtääkseni ei? Kolme vuotta on kait maksimit mitä saa kerralla luettua sisään ja korteissa on ymmärtääkseni parasta ennen -päiväys. Voin olla jälkimmäisestä aivan väärässäkin.Ja eikös tuon voi ostaa koko sukupolven ajaksi?
Argumentit loppuu niin aletaan jo menemään henkilöön. Ei voi kuin ihmetellä.Jos haluaa vaikka paremman pelikokemuksen? Eikö me nää PC:n vahvuudet olla jo käyty aika kattavasti läpi.
Inertia ja sisäinen muutosvastarinta tietty voi olla kans syitä pelata pleikalla, todella hyvä huomio! Hyvä että nää perimmäiset syyt alkavat lopulta selviämään. Ehdit sitten hyvissä ajoin ennen seuraavaa geniä käsittelemään tunteitasi ja siirtymään parempien laitteiden ja pelaamisen pariin.
Tiedän että oli sarkasmia, mutta oikeasti aina löytyy pelejä joita ei voi emuloida. Joten itse säästän aina konsolit sen takia. Onhan tuolla hyllyssä muutama UMD-elokuva ja UMD-pelilevy sekä PSP.Roskiin vaan, eihän nuo vanhat matolaatikot kykene edes 120fps vauhtiin, joka on ilmeisesti hyvän pelikokemuksen kriteeri numero yksi. Resoluutiokin on joku säälittävä sub-HD, hyhhyh, karmeeta pikselimössöä.
Ja jälleen kerran metsään niin että rytisee. Pleikalle voit ketjuttaa niin paljon kuin kukkaro antaa myöden. Xboxilla olit sen verran oikeassa, että 3v kerralla, mutta korteissa ei ole parasta ennen päivämäärää, joten voit vaikka joka kuukausi näpytellä uuden koodin, jos mieli tekee.Ymmärtääkseni ei? Kolme vuotta on kait maksimit mitä saa kerralla luettua sisään ja korteissa on ymmärtääkseni parasta ennen -päiväys. Voin olla jälkimmäisestä aivan väärässäkin.
Pleikalle taas voi ostaa vain valuuttaa ja se muunnetaan sitten plussaksi silloisella muuntokertoimella ja ennakointi ei varsinaisesti ole mahdollista.
Loppujen lopuksi konsoleille ja PC:lle löytyy oma ostajakuntansa. Täällä nyt luokitellaan muutenkin pelaajia niin voidaan luokitella että ”peruspelaajat” hakevat cittarista sen konsolin ja he jotka ovat valmiita vähän (huom erittäin vähän) vaivaa nähdä mm paremman suorituskyvyn, laajemman pelivalikoiman ja muiden ominaisuuksien eteen hankkivat sen PC:n.
Itselläni löytyy Pleikka ja PC (Xbox täysin turha itselleni), Pleikka löytyy lähinnä vain excluja varten, FIFAn pelaaminenkin siirtynyt PC puolelle kiitos crossplay ja Discord integraatio. Jos exclut tulisivat PC:lle day one niin pleikkaria ei löytyisi enää omasta taloudesta.
Google sanoo että on. 6-12kk riippuen kortista.mutta korteissa ei ole parasta ennen päivämäärää
Voiko todella? Edit näköjään onnistuu. Melkosta.Pleikalle voit ketjuttaa niin paljon kuin kukkaro antaa myöden.
Tuo xbox "viha" ainakin itselläni oli varsin syvälle juurtunut, MS mokasi Xbox Onen julkkarin aikoihin (2013) niin monta asiaa että voi voi. Nyt on eri ääni kellossa, ja käyttäjäkuntansa molemmilla konsoleilla.On kyllä koomista tämä joidenkin Xbox viha. Ja kuitenkin vaan omien sanojen mukaan PC:llä pelataan eikä konsolit kiinnosta ollenkaan. Olette te melkoisia veitikoita.
Niin se on expiry date 12kk sen jälkeen kun oot aktivoinut sen...Google sanoo että on. 6-12kk riippuen kortista.
Voiko todella?
Kyllä se niin tosiaan onVoiko todella? Edit näköjään onnistuu. Melkosta.
Ja sillä saa gamepassia sit nykyhinnalla ostettua jemmaan vaikka vuosikymmeneksi?Niin se on expiry date 12kk sen jälkeen kun oot aktivoinut sen...
No jos käyt Prismasta niitä koodeja ostamassa, ei niissäkään mitään parasta ennen päivämäärää lue.Ja sillä saa gamepassia sit nykyhinnalla ostettua jemmaan vaikka vuosikymmeneksi?
Uteliaisuudesta kysyn, mitkä asiat saivat mielen muuttumaan? Itse konkreettisesti en koe mitään syytä hankkia kun kaikki samat pelit saatavilla PC puolellaItsekin piden monta vuotta Xboxia PC -pelaajana täysin turhana tekeleenä, mutta hittolainen sentään kun se on vain kätevä peli.
En usko että Sony näkee tälle tarvetta, kun 3rd party devit hoitavat tämän osuuden=Sonyn devit pääsee keskittymään siihen missä ovat hyviä, eli single player tarinapohjaiset pelit.Sonyn kannattaisi panostaa MMO/multiplayer peleihin suoraan sanottuna enemmän, olisi mielenkiintoista nähdä minkälaista ajanvietettä Sonyn laatutiimit saisivat aikaiseksi kun oikein ottavat työn alle.
Sony on pieni jos vertaillaan yrityksiä, mutta konsolipuolella toki myy paljon Microsoftia paremmin. Eikä unohdeta Nintendoa. Switch on myynyt huikeita määriä ja on myydyissä konsoleissa tällä hetkellä ylivoimaisessa johdossa.Tuo xbox "viha" ainakin itselläni oli varsin syvälle juurtunut, MS mokasi Xbox Onen julkkarin aikoihin (2013) niin monta asiaa että voi voi. Nyt on eri ääni kellossa, ja käyttäjäkuntansa molemmilla konsoleilla.
Mielenkiintoista muuten, mikäli haluaa rummuttaa sen pienemmän ja heikomman puolesta, kumpaa konsolia nyt pitäisi rummuttaa? Sony on kyllä auttamatta markkinajohtaja globaalisti pleikkarillansa eli isoin tekijä, mutta Sony kokonaisuudessaan on vain 10% tai allekin Microsoftin markkina-arvosta. Ja Xbox S/X taitaa myydä vain 1/3 tai maksimissaan puolet siitä mitä pleikari. Sekavaksi menee, sano.
Sony on pieni jos vertaillaan yrityksiä, mutta konsolipuolella toki myy paljon Microsoftia paremmin. Eikä unohdeta Nintendoa. Switch on myynyt huikeita määriä ja on myydyissä konsoleissa tällä hetkellä ylivoimaisessa johdossa.
Uteliaisuudesta kysyn, mitkä asiat saivat mielen muuttumaan? Itse konkreettisesti en koe mitään syytä hankkia kun kaikki samat pelit saatavilla PC puolella
Itselle oli syy taaksepäin yhteensopivuus eli Xbox One, 360 ja Orginal peleihin jotka omistan jo.Itse konkreettisesti en koe mitään syytä hankkia kun kaikki samat pelit saatavilla PC puolella
Ainakin jossain näin listoja että Euroopassa olisi yhtä Xboksia kohden 4 PS5:sta ja melkein kaksi Switchiä.Sony on pieni jos vertaillaan yrityksiä, mutta konsolipuolella toki myy paljon Microsoftia paremmin. Eikä unohdeta Nintendoa. Switch on myynyt huikeita määriä ja on myydyissä konsoleissa tällä hetkellä ylivoimaisessa johdossa.
Eiköhän tosipelimies osta kaikki laitteet joille löytää haluamiaan pelejä. Eli voi olla yksi laite tai sata laitetta sitten PC:stä tablettiin mukaan lukien kaikki konsolit myös edellisiltä sukupolviltakin.Ei hitto, oon aina luullu että täällä väännetään PS vs. Xbox mutta ei näköjään olekaan. Mun näkökulma että Pertti Peruspelaaja ostaa pelkästään yhden laitteen pelaamiseen, oli se sitten pc tai konsoli. Astetta kovemmat jätkät ostaa pc:n ja konsolin. Ja tosimiehet ostaa ainakin 3 eri ekosysteemin laitteen. Itse pelaan onnellisesti Xboxilla, PC:llä ja Nintendolla eli olen tosimies. Tämä ketju toimii kyllä hyvänä huumorina kun master race hyökkää meidän konsolijonnejen kimppuun.
Ei tuota kukaan toivottavasti oleta. Ärsyttää vaan kun ihmiset kertovat että he valitsevat alustan vaikka ”pelikokemuksen” takia, vaikka se pelikokemus ei todellakaan ole parempi mainitulla alustalla. ”En jaksa, ei kiinnosta” on ihan validi syy ostaa konsoli, silloin sitten vaan ihmettelen että mitä kyseiset henkilöt vääntävät tässä ketjussa.Tästä tuli mieleen, että näiden vääntöjen perusteella suuri osa ihmisistä näyttää olettavan, että pelihommissakin ihmiset pyrkisivät optimoimaan asiat mahdollisimman pitlälle eli saamaan mahdollisimman paljon tehoa per euro, ja kaikki muu kuin tähän periaatteeseen pohjautuva toiminta on ihan käsittämätöntä. Näinhän se ei kuitenkaan läheskään aina ole.
Ei tuota kukaan toivottavasti oleta. Ärsyttää vaan kun ihmiset kertovat että he valitsevat alustan vaikka ”pelikokemuksen” takia, vaikka se pelikokemus ei todellakaan ole parempi mainitulla alustalla. ”En jaksa, ei kiinnosta” on ihan validi syy ostaa konsoli, silloin sitten vaan ihmettelen että mitä kyseiset henkilöt vääntävät tässä ketjussa.
Älä nyt ala sekoittamaan ”käyttöjärjestelmäkokemusta” itse pelikokemukseen.Ei nyt aloiteta alusta, mutta kun se pelikokemuskaan ei edelleenkään ole mikään tarkkarajaisesti ja absoluuttisesti määriteltävissä oleva asia. Mikäli henkilö laskee osaksi pelikokemusta juurikin helppouden tai ihan mitä tahansa, niin eipä siihen ole kenelläkään nokan koputtamista. Kyllähän nämä keskustelut paljon rahaan ja tehoon keskittyvät. "Sillä ja tällä summalla saa sitä ja tätä ja näin monta framea on sitten ruudulla..." Laskeskellaan vuosia eteenpäin, että mitä milläkin masiinalla pelaaminen maksaa jne.