Kuraa löytyy myös se on tosi. Kaikilta alustoilta. Tarkoitus oli samalla kommentoida tuota aiempaa "konsolilla laajempi pelitarjonta" -keskustelua, koska en näe että konsoleilla olisi laajempi tarjonta, vaikka poistaisi steamin "kurapelit". Kaikilta alustoilta löytyy omat yksinoikeuspelinsä. Ideaalimaailmassa kaikki tehtäisiin kaikille yleisimmille laitteille.
Mulla myös kotona PC:n kaverina ps5, mutta en pelaa sillä muutakuin kavereiden kanssa änäriä satunnaisesti. Kaikki muut pelailut menee PC:llä, ohjaimella sotapelit + strategiapelit on aivan onnetonta ja joskus jopa mahdotonta. Ei siinä että kun 1995-vuodesta lähtien on PC:tä käyttänyt, niin melko vaikeaa nähdä itseään käyttämässä vakituisesti muutakuin "good old" PC:tä. Konsoleita pidän silti ihan hyvinä pelilaitteina joillekkin.
Toki tottumisesta on monesti paljon kysymys. Itse muksuna pelasin sekä konsoleilla että PC:llä, sitten tuli myöhemmin pitkä pätkä että en omistunut kuin PC:n, mutta nyt taas jo vuosia on menty hyvin konsolipainotteisesti ja uskoisin, että tämä tulee olemaan kuvio hamaan loppuun saakka. Eli pääasiallisina laitteina ovat konsolit, mutta toki talouteen myös PC:n tarvitsee ja sillä satunnaisesti voi jotain pelatakin.
eli sinun mittarin mukaan huonommat