Pariutumisen haasteet nykypäivänä ja sen vaikutukset

Taneli-

☤ Virallinen ⚔ testaaja ☣
Liittynyt
17.10.2016
Viestejä
7 212
En tiedä miten tämä yleisesti menee, mutta itse olisin varsin otettu jonkun naisen tekemästä "ahdistelusta". Ei ole koskaan sattunut kohdalle vielä minkäänlaista huomiota naisilta vaikka kohta 40v mittarissa. Jos monet muut on samassa tilanteessa niin miehiä siis tuskin haittaa "ahdistelu", vaan se olisi lähinnä positiivinen asia.
Siinä on se eriäväisyys että miehenä ei yleensä edes ole tullut mieleen pelätä moista. Tai ajatella kun kävellyt nuorempana vaikka baarista kotiin pidempääkin matkaa "synkän" ei valaistun hautuumaan poikki tai metsäistä tietä missä ei autoja kulje että joku voisi tulla ja yrittää raiskata. Lähinnä varmaan jos joku kaveri olisi kysynyt olisin nauranut ja todennut että potkisin päähän tai löisin jos joku idiootti ei kerrasta uskoisi vaan yrittäisi kähmiä ja tarrata kiinni. Toki varmaan olisi ollut typerää machoamista mutta aika pitkälle myös totta, varsinkin nuorempina asiat näki helposti hyvin mustavalkoisina. Mistä saa aina muistutusta kun lukee jotain nakkikioskilla tapahtunutta tappelua tms. ilman mitään järkevää syytä.

Naisena se ei ole kuitenkaan niin realismia eikä sitä yleensä miehenä edes mieti tai tajua. Koska suurin osa naisista kuitenkin automaattisesti pelkää tai vähintään kunnioittaa miestä sen verran että ei yritä väkisin mitään saati seuraa ja räävi päätään. Ajatus siitä että joku nainen seuraisi kotipihaan saakka huudellen miten on hyvä perse, tekisi mieli panna, kähmisi takamuksesta ja kyselisi miten olisi pienet puskassa kun panettaa siksi lähinnä herättää hämmästystä ideana ja toteamuksen että jos ei usko hyvällä niin sitten pahalla.

Vaikka sen nykyisin tiedostaa että varsinkin Helsingin seudulla mutta myös muualla on aika paljon nuorisojengejä joilla monilla on sitä puukkoa tai vastaavaa mukana ei sitä silti osaa pelätä. Varmaan siksi ettei itselle ole tapahtunut mitään eikä nyt enää todellakaan vietä aikaa missään puistoissa tms. "pussikaljan" parissa.

Joskus teininä on jossain kotibileissä esim. joku tuntematon nainen aika suorasukaisestikin tehnyt tuttavuutta, lähinnä siinä on ollut hölmistynyt kun joku ohimenevä nainen vie käden vaikka haarojen väliin ja puristaa peniksestä. En nyt sano että oli vihainen mutta en kyllä oikeasti tahtoisi moista näin aikuisena varsinkaan työelämässä tapahtuvan. Tosin epäilen että miehenä silti fyysisesti saisi tarvittaessa sen naisen lopettamaan mutta pelkkä ajatuskin on silti aika häiritsevä.

Voin myös suoraan paljastaa että itse en osallistunut kotibileissä random seksiakteihin vaikka olisi ollut mahdollisuus. Esim. yksissä kotibileissä oli suoraan jono huoneeseen missä ainoa vaatimus oli että täytyy olla kortsu jos haluaa mennä panemaan. Huoneessa odotti yksi (hervannassa asuva, jos se nyt asiaan liittyy) nainen joka varmaan halusi kerryttää saldoaan. Tämä 90-luvulla. Ei se rokkari neitokainen ollut edes mitenkään huonon näköinen tai muuta mutta ajatus ei todellakaan kiinnostanut.

Lähinnä itsellä kokemukset perustuvat muutamaan mieheen jotka ovat tulkinneet tilanteen väärin. Esim. kerran on joku läpännyt takamukseen kun pelasin flipperiä jossain baarissa muistaakseni Valkeakoskella ja kun käännyin ympäri nyrkit pystyssä sen teinin kaverit nauroivat että hän yritti iskeä miestä (oli pitkät hiukset silloin).

Toinen kerta tulee mieleen kun istuin baaritiskillä juoman kanssa (myös pitkillä hiuksilla varustettuna) ja joku mies liukui viereen oluen kanssa "mitäs meinaat tänä iltana tehdä?" luokan kysymyksellä ja lähti kesken jo pois kun kertoilin miten ajattelin juoda muutaman drinkin ja lähteä kiertelemään katsastamaan kaupungin yöelämän lävitse... Tuollaisesta en siis edes suuttunut vaikka oli aika helppoa lukea rivien välistä että erehtyi sukupuolesta kun oli jo hieman enempi maistissa.

Eli miehenä joku "Lähe ny vittuu" lievän ärtyneeellä äänellä ja katsekontaktin ottaen toimii mutta välttämättä naisena se ei riitä.
 
Liittynyt
28.07.2022
Viestejä
408
Räikeää joo, mutta täysin ymmärrettävää ja todennäköistä, kun kuitenkin kohdataan tuhansia asiakkaita. Mahtuuhan sitä kaikenlaista hiihtäjää joukkoon. Maailma ei ole mikään täydellinen paikka, vaikka nyky-Suomi onkin maailmanhistorian paras paikka naiselle..

Mitä tulee ahdisteluun toisinpäin, niin onhan tästä varmasti monellakin miehellä kokemusta, ei sekään kovin tavatonta liene. Mutta se mikä erottaa miehet naisista, niin ME ei tyypillisesti vedetä tästä hirveästi herneitä nenään ja perusteta jotain Metoo -kultteja aiheen ympärille, vaan kestetään tilanne kuin mies. Koska ei se ole maailmanloppu, jos vähän tulee jotain huomiota epätoivotuilta naisilta.

Mullekin aika usein baarissa tulee jotkut 50v+ rumat ämmät horisemaan jotain ja tunkevat liian lähelle, mutta SUCH IS LIFE.
Sattuisikohan naisten tapauksessa esimerkiksi seksuaalisen väkivallan ynnä muun vastaavan uhka olla pikkusen eri asteella kuin tilanteessa, jossa sinä joudut jonkun pubiruusun tentattavaksi jossain räkälässä :rolleyes:
 
Liittynyt
22.12.2016
Viestejä
16 627
Sattuisikohan naisten tapauksessa esimerkiksi seksuaalisen väkivallan ynnä muun vastaavan uhka olla pikkusen eri asteella kuin tilanteessa, jossa sinä joudut jonkun pubiruusun tentattavaksi jossain räkälässä :rolleyes:
Ai kaupan kassalla? No tuskinpa juuri. Siitähän tämä lähti että kaupan kassoja ahdistellaan.

En ole kuullutkaan, että koskaan olisi kaupan kassaa käyty kähmimään. Se nyt olisikin aika tyhmää todistajien ja kameroiden läsnäollessa.
 

Taneli-

☤ Virallinen ⚔ testaaja ☣
Liittynyt
17.10.2016
Viestejä
7 212
Ai kaupan kassalla? No tuskinpa juuri. Siitähän tämä lähti että kaupan kassoja ahdistellaan.

En ole kuullutkaan, että koskaan olisi kaupan kassaa käyty kähmimään. Se nyt olisikin aika tyhmää todistajien ja kameroiden läsnäollessa.
Nyt kuulet:


"
Kassatyöntekijä oli pyytänyt miestä poistumaan, jolloin mies oli laskenut housujaan alas, ottanut elimensä käteen ja alkanut masturboida. Kassatyöntekijän mukaan mies oli sanonut housuja ylösvetäessään:

– Raiskaan sut vielä.

"


"
”Sulla on kauniit rinnat, mutta liikaa läskiä”, ”Mennäänkö kahville ja naimaan?”
– Myyjä oli kumartunut nostamaan tavaroita ja asiakas kävi takapuoleen kiinni
– Itsellä on ikää kohta jo 59 vuotta, enkä minäkään säästy niiltä kommenteilta. Aika yllättävän paljon asiakkaat lähettävät minullekin kikkelinkuvia messengeriin.
Miesasiakas leikkasi Annen, 59, kuvan lehdestä ja tyydytti itseään.

"


"
Omalla työpaikallaan Helsingin Malmin K-Citymarketissa raiskatuksi joutunut Jasmin...
"

Juu, jäi kiinni ja joutui vankilaan mutta kyllä noita löytyy...
Tai sitten ihan randomilla vaikka tästä:

"
Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut vuonna 1959 syntyneen miehen kolmen vuoden ja kahden kuukauden vankeusrangaistukseen ihmiskaupasta, raiskauksesta ja pahoinpitelystä. Rikokset tapahtuivat noin vuoden ajanjaksolla 2015–2016 ja uhrina oli vuonna 1994 syntynyt nainen.

"
Tekijänä Espoolaismies joka oli pitänyt naisen passia, pitänyt tätä nälkäisenä, estänyt yhteydenpidon vanhempiin, uhannut viiltää kurkun auki kädessään pitämällään veitsellä ja pakottanut useita kertoja sukupuoliyhteyteen.

Eli se että itse ei olla oltu paikalla tai nähty ei tarkoita etteikö sellaista tapahtuisi.

Jos haluaa lukea lisää ajatellen että tämä on vain "harvinainen poikkeus" tai "tapahtuu tosi harvoille" tai "vain pieni prosentti tekee tälläistä" niin tässä on 2023 valmistunut tutkimus 2021 sukupuolistuneesta ja lähisuhdeväkivallasta Suomessa:

Parisuhteessa, sen ulkopuolella, työelämässä, verkossa, yhteiskunnallisena (esim. avioliittoon pakottamisena tai poikien/tyttöjen sukuelinten silpominen jne)
 
Liittynyt
22.12.2016
Viestejä
16 627
Kyllä se nyt kumminkin erittäin harvinaista on, että kaupan kassaa käydään fyysisesti ahdistelemaan.

Mukahauskat, seksuaaliset tokaukset on varmasti eri asia. Mutta harvoin niihin mitään väkivallan riskiä liittyy.

On ollut hyvin lähellä, etten itsekin ole vastannut kysymykseen "haluatko muovipussin" lauseella "kyllä mä aidosta pussystä tykkään enemmän"... =) En tiedä menisikö toi viattomasta huumorista vai tekisikö musta hirveän rikollisen, mutta siksipä näitä ei enää uskalla sanoa.
 

Peripherial

BANNATTU
BANNED
Liittynyt
19.09.2023
Viestejä
49
On ollut hyvin lähellä, etten itsekin ole vastannut kysymykseen "haluatko muovipussin" lauseella "kyllä mä aidosta pussystä tykkään enemmän"... =) En tiedä menisikö toi viattomasta huumorista vai tekisikö musta hirveän rikollisen, mutta siksipä näitä ei enää uskalla sanoa.
Ja sitten vielä ihmettelet kun ei oikein käy flaksi markkinoilla… :facepalm:
 
Liittynyt
22.12.2016
Viestejä
16 627
Pakko kysyä että oletatko oikeasti että se mitä / miten ajattelet ei heijastu yhtään sua ympäröivään maailmaan? :D
Kuule, toivottavasti mun huumorintajuisuus todellakin heijastuu ympäröivään maailmaan. Ainakin siihen pyrin. Mutta ei se tarkoita, että viljelisin pervoa huumoria epäsoveliaissa tilanteissa, koska sitä riskiä nyt vaan ei kannata ottaa.
 
Liittynyt
09.06.2023
Viestejä
496
Pakko kysyä että oletatko oikeasti että se mitä / miten ajattelet ei heijastu yhtään sua ympäröivään maailmaan? :D
Meillä kaikilla on joskus typeriä ajatuksia. Olen joskus päässäni miettinyt miten ryöstäisin pankin, mutta enpä sitä oikeasti ikinä tekisi. No eipä kukaan ole katsonut minua vinoon kun eivät ajatuksiani osaa lukea.
 
Liittynyt
25.12.2020
Viestejä
833
Jännästi miten vastaavassa naisissa 35-vuotiaita lapsettomia on vain 35%. Onko sitten 40-vuotiaat parrumiehet käyneet laittamassa uunin kuumaksi?
Joskus 2000-luvun alkupuolella tuli lakiuudistus keinohedelmöitykseen jonka myötä naisille annettiin aika lailla kaikki mahdolliset keinot hankkia lapsia omatoimisesti siinä missä samalla miehiltä vietiin pois se ohuinkin oljenkorsi eli sijaissynnytys. Tuolloin oli meneillään jonkin sortin feminismin kulta-aika ja asiaa hehkutettiin tasa-arvon riemuvoittona vaikka rohkeimmat ennustelivat asian johtavan syntyvyyden laskuun heteropariskuntien määrän laskemisen myötä - helppoahan se tosiaan on Tinderissä rällätä ja kun kyllästyttää niin rahaa tiskiin, mappi kouraan ja sopivaa geeniperimää etsimään, ei huolta huomisesta.

Oikeasti harmittaa aika monen kaverin puolesta kun halusta huolimatta jääneet lapsettomiksi kun parisuhdemarkkinoilla ei kipinöi vaikka ihan keskiverto äijiä ovatkin.

T: kolme tunnustettua lasta, kaikilla eri äiti ja kaikki lapset asuvat mun nykyisessä perheessä - kaikilla äideillä korkeampi koulutus kuin minulla, 7v painelin koti-isänä menemään alle 3 vuotiaiden kanssa ja elareista sovin kahden vanhimman lapsen osalta pysyvästi minimit joskus 5v sitten (156€/kk x2) vaikka maksukykyä äideillä olisi moninkertaisesti, mutta itellä ja vaimolla raha-asiat OK eikä lapsilta puutu mitään, exät säästävät lapsiensa tilille erikseen rahaa isompia hankintoja varten niin homma toimii. Elareiden kanssa voi halutessaan olla täysi mulkku, muttei oo pakko :D
 
Liittynyt
22.12.2016
Viestejä
16 627
Elareiden kanssa voi halutessaan olla täysi mulkku, muttei oo pakko :D
Elarit sinällään on täyttä vittuilua miessukupuolelle nykyajan feministisessä hyvinvointiyhteiskunnassa.

Jos yhteiskuntaan halutaan lapsia (> kyllä todellakin halutaan), niin miksi miehiä pitää "rangaista" siitä, että menevät tekemään lapsia? Miksei näitä elareita voisi yhteiskunta maksaa yksinkertaisesti lapsilisien osana?

Etenkin kun mies saattaa joutua tällaiseen tilanteeseen tahtomattaan ja vahingossa.

Ennen vanhaan tilanne on ollut eri, koska ei ole ollut yhteiskunnan tukiverkostoa eikä naisella yhtä hyvää asemaa yhteiskunnassa kuin nykyään. Silloin oli tietenkin loogista, että siittäjä maksaa viulut. Mutta nythän kaikki on muuttunut.
 
Liittynyt
09.06.2023
Viestejä
496
Elarit sinällään on täyttä vittuilua miessukupuolelle nykyajan feministisessä hyvinvointiyhteiskunnassa.

Jos yhteiskuntaan halutaan lapsia (> kyllä todellakin halutaan), niin miksi miehiä pitää "rangaista" siitä, että menevät tekemään lapsia? Miksei näitä elareita voisi yhteiskunta maksaa yksinkertaisesti lapsilisien osana?

Etenkin kun mies saattaa joutua tällaiseen tilanteeseen tahtomattaan ja vahingossa.

Ennen vanhaan tilanne on ollut eri, koska ei ole ollut yhteiskunnan tukiverkostoa eikä naisella yhtä hyvää asemaa yhteiskunnassa kuin nykyään. Silloin oli tietenkin loogista, että siittäjä maksaa viulut. Mutta nythän kaikki on muuttunut.
Niin, missä ne vahvat itsenäiset naiset on kun ero tulee? Missä se kuuluisa tasa-arvo? Mies maksaa vaikka nainen pettäisi ja ottaisi lapset ja lähtisi.

Ai niin, rusinat pullasta jne.
 
Liittynyt
28.07.2022
Viestejä
408
Elarit sinällään on täyttä vittuilua miessukupuolelle nykyajan feministisessä hyvinvointiyhteiskunnassa.

Jos yhteiskuntaan halutaan lapsia (> kyllä todellakin halutaan), niin miksi miehiä pitää "rangaista" siitä, että menevät tekemään lapsia? Miksei näitä elareita voisi yhteiskunta maksaa yksinkertaisesti lapsilisien osana?

Etenkin kun mies saattaa joutua tällaiseen tilanteeseen tahtomattaan ja vahingossa.

Ennen vanhaan tilanne on ollut eri, koska ei ole ollut yhteiskunnan tukiverkostoa eikä naisella yhtä hyvää asemaa yhteiskunnassa kuin nykyään. Silloin oli tietenkin loogista, että siittäjä maksaa viulut. Mutta nythän kaikki on muuttunut.
Lähtökohtaisesti lapsen elatus nyt sattuu kuulumaan molemmille vanhemmille. Kannattaa varmaan huolehtia ehkäisystä, jos lapsia ei halua. Vähän epämiesmäinen tapa ajatella, että yhteiskunnan pitäisi maksaa aikuisen ihmisen lapsenteot. Johan nuo kelan elättien osalta kuitataankin yhteiskunnan rahoista.

Niin, missä ne vahvat itsenäiset naiset on kun ero tulee? Missä se kuuluisa tasa-arvo? Mies maksaa vaikka nainen pettäisi ja ottaisi lapset ja lähtisi.

Ai niin, rusinat pullasta jne.
Edelleen, molemmat vanhemmat ovat elatusvelvollisia. Vanhemmuus nyt ei satu olemaan sopimus, joka katkeaa sen vuoksi että jompi kumpi vanhemmista hölmöilisi.

On toki vanhempia, jotka käyttävät lapsia pelinappuloina eron jälkeisessä ajassa. Esimerkki pahimmasta päästä on se tapaus, kun mies joutui maksamaan jonkun muun tekemistä lapsista elatusmaksuja. Tämä tietty on suuri vääryys ja lakimuutos tuollaisten tilanteiden osalta on välttämätön.
 
Liittynyt
17.10.2016
Viestejä
2 479
Jos yhteiskuntaan halutaan lapsia (> kyllä todellakin halutaan), niin miksi miehiä pitää "rangaista" siitä, että menevät tekemään lapsia? Miksei näitä elareita voisi yhteiskunta maksaa yksinkertaisesti lapsilisien osana?
Niin meinaat että käytännössä ehkäisy jätetään täysin naisen harteille? Öö, ei kuulosta järin fiksulta. Kovin moni nainen tuskin haluaa alkaa sikiämään yhtään suunnittelematta. Ja siis siksi naisten vastuulle tuo jäisi koska miehille ei olisi hommassa pennikään kiinni. Siinä kohden voi vaan arvella olisiko se "ei-Chadien" saanti vielä nykyistäkin huonompaa. Ja ei kiinnostaisi yhtään vähempää maksella jonkin Keijo-Pertin ja kumppaneiden hetken huumaa verojen muodossa yhtään nykyistä enempää. :D
 
Liittynyt
06.03.2019
Viestejä
3 044
Etenkin kun mies saattaa joutua tällaiseen tilanteeseen tahtomattaan ja vahingossa.
Aika harvassa varmasti on tilanteet missä mies joutuu harrastamaan seksiä tahtomattaan ja vahingossa. Jos siihen hommaan ryhtyy niin ihan tietoisesti sen riskin ottaa että joskus sen homman seurauksena lapsia maailmaan tulee...
 

wanderer_

Team R&T
Liittynyt
30.10.2016
Viestejä
2 425
Kuule, toivottavasti mun huumorintajuisuus todellakin heijastuu ympäröivään maailmaan. Ainakin siihen pyrin. Mutta ei se tarkoita, että viljelisin pervoa huumoria epäsoveliaissa tilanteissa, koska sitä riskiä nyt vaan ei kannata ottaa.

Ilmeisesti (omien sanojesi mukaan) viljelet seksuaalissävytteisiä juttuja Tinder-viestinnässä, ja samaan aikaan ihmettelet, kun parisuhdetta ei löydy.

Kyllähän tuolla tavoin saa tehtyä naisille selväksi, minkä perässä ollaan :)
 
Liittynyt
22.12.2016
Viestejä
16 627
Lähtökohtaisesti lapsen elatus nyt sattuu kuulumaan molemmille vanhemmille. Kannattaa varmaan huolehtia ehkäisystä, jos lapsia ei halua. Vähän epämiesmäinen tapa ajatella, että yhteiskunnan pitäisi maksaa aikuisen ihmisen lapsenteot. Johan nuo kelan elättien osalta kuitataankin yhteiskunnan rahoista.
Niin meinaat että käytännössä ehkäisy jätetään täysin naisen harteille? Öö, ei kuulosta järin fiksulta. Kovin moni nainen tuskin haluaa alkaa sikiämään yhtään suunnittelematta. Ja siis siksi naisten vastuulle tuo jäisi koska miehille ei olisi hommassa pennikään kiinni. Siinä kohden voi vaan arvella olisiko se "ei-Chadien" saanti vielä nykyistäkin huonompaa. Ja ei kiinnostaisi yhtään vähempää maksella jonkin Keijo-Pertin ja kumppaneiden hetken huumaa verojen muodossa yhtään nykyistä enempää. :D
Käytännössä ehkäisy viime kädessä ONKIN naisen vastuulla, hänhän se raskaaksi tulee ja kantaa sen seuraukset, eikä mies.

Kondomin käyttö (tai sterilisaatio tms.) on enemmänkin "vakuutus" miehen näkökulmasta ja toisaalta ehkäisee sukupuolitauteja.

Naisella puolestaan on vielä ylimääräinen vakuutus raskauden varalta eli aborttimahdollisuus.

Miksi elatuksen pitäisi kuulua molemmille vanhemmille? Onko se johonkin kiveen kirjoitettu? Jos vahinko käy ja nainen haluaa pitää lapsen, niin miksi pitää mies raahata väkisin mukaan tähän 18-vuotiseen showhun? "Koska mitäs tunaroi, v*tun pellepää, läl läl lää, mitäs läksit?" Joo tosi rakentavaa.

Naisella on täysi valta joko valmistaa se lapsi mahassaan tai ei, ja jos valmistaa, niin lapsen kasvatus onnistuu joka tapauksessa erinomaisesti hänen omien tulojensa ja yhteiskunnan avulla, ihan ilman että tarvitsee siittäjän lompakolla käydä seuraavat 18 vuotta.

Se olisi eri asia, jos tämä ei olisi feministinen hyvinvointiyhteiskunta, jolloin raskauden seuraukset voisi olla naiselle paljon karummat.
 

wanderer_

Team R&T
Liittynyt
30.10.2016
Viestejä
2 425
Miksi elatuksen pitäisi kuulua molemmille vanhemmille? Onko se johonkin kiveen kirjoitettu? Jos vahinko käy ja nainen haluaa pitää lapsen, niin miksi pitää mies raahata väkisin mukaan tähän 18-vuotiseen showhun? "Koska mitäs tunaroi, v*tun pellepää, läl läl lää, mitäs läksit?" Joo tosi rakentavaa.

Tuliko sinulle mieleen, että ehkäpä tuossa ajatellaan lapsen etua, eikä sitä mikä vanhemmille on oikein tai väärin.
 

Taneli-

☤ Virallinen ⚔ testaaja ☣
Liittynyt
17.10.2016
Viestejä
7 212
Se olisi eri asia, jos tämä ei olisi feministinen hyvinvointiyhteiskunta, jolloin raskauden seuraukset voisi olla naiselle paljon karummat.
Jos nyt miettii ketjun aihetta eli pariutumisen haasteita nykypäivänä niin kyllä uskoisin että oli sitten mies tai nainen jos hänellä on lapsi tai useampia lapsia jotka asuvat hänen luonaan se kyllä oikeasti vaikuttaa aika paljonkin siihen pariutumisen todennäköisyyteen.

Totta, siinä voi teoriassa "hyötyä" niin miehenä kuin naisenakin (ja kyllä, tiedän miehiä useammankin jotka ovat sen huoltajuuden saaneet itselleen ja nainen maksaa sitä elatusmaksua) elatusmaksujen suhteen. Mutta oikeasti ne maksut ja se lapsilisä on paljon pienempi summa rahaa kuin siihen lapseen kuluu puhumattakaan kylmästi laskien ajasta mikä on kaikesta muusta poissa.
En siis sano että näin pitäisi ajatella mutta faktoja miettien ei se lapsi yksin sinne päivähoitoon mene tai muut tahot niitä maksuja hoida vaan sen yksinhuoltaja äidin tai isän ne täytyy maksaa.

Tietysti on pienempi määrä miehiä ja naisia jotka ilolla haluavat sen henkilön jolla jo valmiiksi on lapsi elämäänsä (esim. siksi että eivät itse pysty lasta saamaan ja tässä säästyy adoption vaiva) mutta uskallan väittää että varsinkin pariutumista ajatellen se lapsi tuo enempi haasteita kuin vähentää niitä.

Jos käytetään täälläkin mainittua "markkina-arvoa" väittäisin että se että on lapsi laskee sitä, eikä suinkaan kerro siitä että henkilö kykenee lapsia tekemään ja siten nostaisi arvoa.
 
Liittynyt
28.07.2022
Viestejä
408
Käytännössä ehkäisy viime kädessä ONKIN naisen vastuulla, hänhän se raskaaksi tulee ja kantaa sen seuraukset, eikä mies.

Kondomin käyttö (tai sterilisaatio tms.) on enemmänkin "vakuutus" miehen näkökulmasta ja toisaalta ehkäisee sukupuolitauteja.

Naisella puolestaan on vielä ylimääräinen vakuutus raskauden varalta eli aborttimahdollisuus.

Miksi elatuksen pitäisi kuulua molemmille vanhemmille? Onko se johonkin kiveen kirjoitettu? Jos vahinko käy ja nainen haluaa pitää lapsen, niin miksi pitää mies raahata väkisin mukaan tähän 18-vuotiseen showhun? "Koska mitäs tunaroi, v*tun pellepää, läl läl lää, mitäs läksit?" Joo tosi rakentavaa.

Naisella on täysi valta joko valmistaa se lapsi mahassaan tai ei, ja jos valmistaa, niin lapsen kasvatus onnistuu joka tapauksessa erinomaisesti hänen omien tulojensa ja yhteiskunnan avulla, ihan ilman että tarvitsee siittäjän lompakolla käydä seuraavat 18 vuotta.

Se olisi eri asia, jos tämä ei olisi feministinen hyvinvointiyhteiskunta, jolloin raskauden seuraukset voisi olla naiselle paljon karummat.
Ei voi kuin huokaista helpotuksesta ettei sinulla ole lapsia. Kunnon mieslapsen pillitystä, kun elämässä saattaa tulla vastaan tilanteita jossa pitäisi kantaa vastuu tekemisistään.

Elät kyllä niin vinksahtaneessa todellisuudessa, etten yhtään ihmettele miksi panemiset jää yhteen kertaan. Silloin harvoin kun flaksi käy. Mutta jatka vain syyn etsimistä "hankalasta markkinatilanteesta" :rolleyes:
 
Liittynyt
24.07.2017
Viestejä
136
Kerran naisella on oikeudellinen valta tappaa seksistä kehittynyt lapsi vastoin lapsen siittäneen miehen tahtoa, niin miehellä tulisi olla (vaikka jonkun harkinta-ajan sisällä) oikeudellinen valta edes päättää että maksaako sitten lapsesta jota hän ei halua. Toisi oikeudellista turvaa miehille kaikenlaisissa isyys/ehkäisykusetuksissa.

Kerran naisella on oikeus aborttiin, niin miehellä tulisi olla oikeudenmukaisuuden vuoksi oikeus taloudelliseen aborttiin tietysti. Kysehän on vain poliittisesta päätöksestä.

"It´s my money, my choice"

 
Liittynyt
10.01.2019
Viestejä
2 866
Kyllä se nyt kumminkin erittäin harvinaista on, että kaupan kassaa käydään fyysisesti ahdistelemaan.

Mukahauskat, seksuaaliset tokaukset on varmasti eri asia. Mutta harvoin niihin mitään väkivallan riskiä liittyy.

On ollut hyvin lähellä, etten itsekin ole vastannut kysymykseen "haluatko muovipussin" lauseella "kyllä mä aidosta pussystä tykkään enemmän"... =) En tiedä menisikö toi viattomasta huumorista vai tekisikö musta hirveän rikollisen, mutta siksipä näitä ei enää uskalla sanoa.
Ihan yllättävän kypsästi pohdittu sulta, sillä pilluvitsit kirkkaalta taivaalta nuorille naisille niiden työpaikalla, kun sä oot asiakkaana, tosiaan on seksuaalista ahdistelua.

edit: turha anglismi suomennettu
 
Viimeksi muokattu:
Liittynyt
12.06.2022
Viestejä
1 075
Todella lapsellista miesitkua myös syyllistää naista raskaudesta tai sen keskeyttämisestä. Miehellä on selibaatin lisäksi kaksi todella helppoa ja vaivatonta keinoa olla saamatta ei toivottuja lapsia: kondomi ja vasektomia. Naisella ne keinot ovat aina paljon raskaampia fyysisesti, puhutaan sitten hormonaalisesta ehkäisystä tai kohdunpoistosta. Myös raskaus kohdistuu pelkästään siihen naiseen ja hänen ruumiiseensa, eikä meillä ukoilla ”valitettavasti” ole päätäntävaltaa sen suhteen.

Mitä elatusmaksuihin tulee, niin ne eivät ole sukupuolitettuja, ja muutenkin tarkoitettu lapsen parasta ajatellen. Suosittelen myös kaikille lapsenvalvojan mielivaltaa pelkääville lakimiehen konsultointia esim tapaamisoikeuksien suhteen. Itse elatusmaksuihinhan on jonkinlaiset laskentakaavat olemassa, jos vanhemmat eivät keskenään saa niitä sovittua. Tarvittaessa perataan molempien tulot ja hyväksyttävät elinkustannukset, sekä huomioidaan se lähi-etävanhemmuuden jakautuminen.
 
Liittynyt
12.05.2020
Viestejä
261
Tulikohan taas mokattua pahemman kerran...

Näin tuossa eräässä tilanteessa naisen johon olen ollut vähän ihastunut. Jonkun miehen seurassa se oli silloin kahdestaan. En tosin huomannut mitään "todistetta" varsinaisesti että olisivat olleet pariskunta, mutta pahoin pelkään...

Tapasin tämän naisen aiemmin tänä vuonna ja siitä lähtien se on pyörinyt mielessä enemmän tai vähemmän. Mutta en saanut aikaiseksi lähestyä sitä mitenkään parisuhdemielessä. Olisi ollut aikaa ja olisi ollut mahdollisuuksiakin, mutta ei. Kun ei osaa niin ei osaa.

Välillä oli aikoja että ei koko asia edes niin kiinnostanut, mutta nyt ahdistaa tämä oma kyvyttömyys kyllä vietävästi. Samaa viivyttelyä ja passiivisuutta millä olen pitkin vuosikymmentä hitaasti tuhonnut sosiaalista elämääni. Se on murskaava tunne kun huomaa toistaneensa samaa kaavaa jota on saanut katua katkerasti ennenkin. Enkä tarkoita tällä pelkästään naissuhteita, enimmäkseen kyse on muusta. Nyt se iski kuitenkin harvinaisen konkreettisesti.

Enhän minä tunne tätä naista edes kunnolla, mutta todella harva nainen on kyllä sellaista vaikutelmaa jättänyt kuin tämä.

Vieläkö täytyy yrittää saada jotenkin yhteys tähän naiseen tai vaikka johonkin hänen ystäväänsä. Saattoivathan he olla kavereita tai jopa sisaruksia, mutta minun tuurilla, tässä ei paljoa toivoa taida olla.


Tällaisia mietteitä tällä kertaa, saamattoman miehen muistelmia. :dead:
 

Drinkkeri

Team R&T
Liittynyt
16.10.2016
Viestejä
1 127
Todella lapsellista miesitkua myös syyllistää naista raskaudesta tai sen keskeyttämisestä. Miehellä on selibaatin lisäksi kaksi todella helppoa ja vaivatonta keinoa olla saamatta ei toivottuja lapsia: kondomi ja vasektomia. Naisella ne keinot ovat aina paljon raskaampia fyysisesti, puhutaan sitten hormonaalisesta ehkäisystä tai kohdunpoistosta. Myös raskaus kohdistuu pelkästään siihen naiseen ja hänen ruumiiseensa, eikä meillä ukoilla ”valitettavasti” ole päätäntävaltaa sen suhteen.

Mitä elatusmaksuihin tulee, niin ne eivät ole sukupuolitettuja, ja muutenkin tarkoitettu lapsen parasta ajatellen. Suosittelen myös kaikille lapsenvalvojan mielivaltaa pelkääville lakimiehen konsultointia esim tapaamisoikeuksien suhteen. Itse elatusmaksuihinhan on jonkinlaiset laskentakaavat olemassa, jos vanhemmat eivät keskenään saa niitä sovittua. Tarvittaessa perataan molempien tulot ja hyväksyttävät elinkustannukset, sekä huomioidaan se lähi-etävanhemmuuden jakautuminen.
Kohdunpoisto ei ole välttämätön, pelkkä munanjohtimien katkaisu on se perustoimenpide mutta verrattuna vasektomiaan toki melko paljon isompi operaatio.

Lisäksi sterilisaatiota ei tunnu laista huolimatta saavan kolmekymppinen lapseton, viimeisin kuultu perustelu lääkäriltä oli "entä jos sun mies haluaa lapsia?"
 

kuoris

Tukijäsen
Liittynyt
28.06.2017
Viestejä
2 760
Suosittelen myös kaikille lapsenvalvojan mielivaltaa pelkääville lakimiehen konsultointia esim tapaamisoikeuksien suhteen.
Mitä olen näitä riitatapauksia kuullut ja lukenut niin tässä asiassa mies on todella heikoilla jos lapsen äiti käy hankalaksi eikä noudata sovittuja sopimuksia. Eihän se tilanne tietenkään ole kenenkään etu, ei varsinkaan lapsen.
 
Liittynyt
17.10.2016
Viestejä
2 479
Hei mites muuten te muut (valtaosa varmaan tällä foorumilla töissä käyviä ja muutenkin kiireisiä tyyppejä) jaksatte/ehditte nähdä sitä kumppanianne kun asutte eri osoitteissa? Etenkin välillä itsellä tuntuu arkiviikot olevan aika haastavia jos matka-aikaa kauniimman puoliskon luokse on se sanotaan tunti kaikkine säätämisineen. Puhumattakaan että yökylään jäädessään saa aamulla ponnistaa turhan ajoissa ylös jos ei sieltä käsin meinaa etätöitä tehdä. :)

Sana on vapaa! :D
 
Liittynyt
18.10.2016
Viestejä
762
Itsellä ja puoliskolla on noin 500 meriä eroa kämpillä joten ihan hyvin kerkiää näkemään :D
Joku voisi miettiä että mitä järkeä mutta kummallakin lapsi/lapsia eikä aikomustakaan hommata samaan talouteen lisää lapsia joten näillä mennään.
 
Liittynyt
12.06.2022
Viestejä
1 075
Hei mites muuten te muut (valtaosa varmaan tällä foorumilla töissä käyviä ja muutenkin kiireisiä tyyppejä) jaksatte/ehditte nähdä sitä kumppanianne kun asutte eri osoitteissa? Etenkin välillä itsellä tuntuu arkiviikot olevan aika haastavia jos matka-aikaa kauniimman puoliskon luokse on se sanotaan tunti kaikkine säätämisineen. Puhumattakaan että yökylään jäädessään saa aamulla ponnistaa turhan ajoissa ylös jos ei sieltä käsin meinaa etätöitä tehdä. :)

Sana on vapaa! :D
Itse teen välillä todella pitkää päivää, ja muutenkin raskas fyysinen työ sekä iso oman tilan tarve oli kumppanille etenkin alkuaikana vähän ongelma. Vaikka asuttiinkin alle km päässä toisistamme, niin hänen oli vaikea ymmärtää että uniongelmaisena ja kukonlaulun aikaan duuniin lähtevänä en joka arki-iltana jaksanut treffailla etenkään pitkän kaavan mukaan.

Nyt sit asutaan kimpassa ja toi kiukuttelee kun nukahdan joskus arkiöinä sohvalle.
 
Liittynyt
06.03.2019
Viestejä
3 044
Hei mites muuten te muut (valtaosa varmaan tällä foorumilla töissä käyviä ja muutenkin kiireisiä tyyppejä) jaksatte/ehditte nähdä sitä kumppanianne kun asutte eri osoitteissa? Etenkin välillä itsellä tuntuu arkiviikot olevan aika haastavia jos matka-aikaa kauniimman puoliskon luokse on se sanotaan tunti kaikkine säätämisineen. Puhumattakaan että yökylään jäädessään saa aamulla ponnistaa turhan ajoissa ylös jos ei sieltä käsin meinaa etätöitä tehdä. :)

Sana on vapaa! :D
Etätyöt + videopuhelut.
 
Liittynyt
05.06.2018
Viestejä
373
Vieläkö täytyy yrittää saada jotenkin yhteys tähän naiseen tai vaikka johonkin hänen ystäväänsä.
Tuskin. Meri on täynnä kalaa. Lähinnä taidat nyt käyttää tuon naisen perään haikailua tekosyynä sille, että et muuten viitsi aktivoitua tutustumaan naisiin vaan voit jatkaa loputtomiin vässyköintiä siellä omalla mukavuusalueellasi.

Hukattujen mahdollisuuksien perään ei kannata murehtia. Leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä.
 
Liittynyt
17.10.2016
Viestejä
6 070
Tapasin tämän naisen aiemmin tänä vuonna ja siitä lähtien se on pyörinyt mielessä enemmän tai vähemmän.
...

Enhän minä tunne tätä naista edes kunnolla, mutta todella harva nainen on kyllä sellaista vaikutelmaa jättänyt kuin tämä.
Siis oliko tässä missään kohtaan mitään viitteitä siitä että tämä nainen voisi olla sinusta kiinnostunut tai että näin voisi potentiaalisesti olla? Kun vaikka olisi 35-vuotias Brad Pitt niin silti ei asiat ihan niin toimi että joku nainen tekee lähtemättömän vaikutuksen ja että se olisi sillä perusteella jotenkin potentiaalinen suhde.
Varmaan parasta hakea niitä tilanteita jossa kaksi sinkkua tutustuu toisiinsa ilman liiaksi paisuneita lähtöasetelmia...
 
Liittynyt
21.10.2016
Viestejä
869
Hei mites muuten te muut (valtaosa varmaan tällä foorumilla töissä käyviä ja muutenkin kiireisiä tyyppejä) jaksatte/ehditte nähdä sitä kumppanianne kun asutte eri osoitteissa? Etenkin välillä itsellä tuntuu arkiviikot olevan aika haastavia jos matka-aikaa kauniimman puoliskon luokse on se sanotaan tunti kaikkine säätämisineen. Puhumattakaan että yökylään jäädessään saa aamulla ponnistaa turhan ajoissa ylös jos ei sieltä käsin meinaa etätöitä tehdä. :)

Sana on vapaa! :D
Täällä matka-aika samaa luokkaa pakkailuineen. Aika äkkiä meni siihen, että käytännössä asutaan jommankumman luona vähän vuorotellen. Siinähän se yhteiselämäkin tulee nopeammin tutuksi kun alkaa yhteensovittamaan arkielämää. Tällä tavoin "riski"kin on matala, kun molemmilla on edelleen omat asunnot johon vetäytyä jos arkielämäkokeilu alkaa hiertämään.
 
Liittynyt
05.06.2018
Viestejä
373
Hei mites muuten te muut (valtaosa varmaan tällä foorumilla töissä käyviä ja muutenkin kiireisiä tyyppejä) jaksatte/ehditte nähdä sitä kumppanianne kun asutte eri osoitteissa? Etenkin välillä itsellä tuntuu arkiviikot olevan aika haastavia jos matka-aikaa kauniimman puoliskon luokse on se sanotaan tunti kaikkine säätämisineen. Puhumattakaan että yökylään jäädessään saa aamulla ponnistaa turhan ajoissa ylös jos ei sieltä käsin meinaa etätöitä tehdä. :)
Tunnin uhraus aamuin illoin sen eteen että saa viettää yön oman kullan kainalossa? Ei kai tällaista tarvitse edes kysellä? Ja jos vielä voi kumppanin kämpiltä tehdä työt etänä niin kyllä kai useimmat yöt itsestäänselvästi vietetään puoliskon kanssa. Toki jos kyse on tyttö- tai poikaystävästä niin asia on vähän eri, mutta nyt puhutaan jo kumppanista ja puoliskosta.
 
Liittynyt
17.10.2016
Viestejä
2 479
Tunnin uhraus aamuin illoin sen eteen että saa viettää yön oman kullan kainalossa? Ei kai tällaista tarvitse edes kysellä? Ja jos vielä voi kumppanin kämpiltä tehdä työt etänä niin kyllä kai useimmat yöt itsestäänselvästi vietetään puoliskon kanssa. Toki jos kyse on tyttö- tai poikaystävästä niin asia on vähän eri, mutta nyt puhutaan jo kumppanista ja puoliskosta.
Kyllä se itslle tuntui isolta hommalta kun ensin vääntää esim. 10 tuntia duunia ja sit pitäis liikahtaa niin iltaseiskan - puol kasin aikaan perillä. Siinä ei paljoa aikaa iltoihin jää. Ja sit luonnolliseti tulee sitkuteltua hereillä liaan myöhään ja liian lyhyiden unien jälkeen takas himaan - ellei sit naputtele konetta kumppanin luona. Eli ei se ihan joka päiväistä herkkua tosiaan ainakaan itselle ole ollut. :D
 
Liittynyt
12.05.2020
Viestejä
261
Tuskin. Meri on täynnä kalaa. Lähinnä taidat nyt käyttää tuon naisen perään haikailua tekosyynä sille, että et muuten viitsi aktivoitua tutustumaan naisiin vaan voit jatkaa loputtomiin vässyköintiä siellä omalla mukavuusalueellasi.

Hukattujen mahdollisuuksien perään ei kannata murehtia. Leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä.
Siis oliko tässä missään kohtaan mitään viitteitä siitä että tämä nainen voisi olla sinusta kiinnostunut tai että näin voisi potentiaalisesti olla? Kun vaikka olisi 35-vuotias Brad Pitt niin silti ei asiat ihan niin toimi että joku nainen tekee lähtemättömän vaikutuksen ja että se olisi sillä perusteella jotenkin potentiaalinen suhde.
Varmaan parasta hakea niitä tilanteita jossa kaksi sinkkua tutustuu toisiinsa ilman liiaksi paisuneita lähtöasetelmia...
Ei mitään erityisiä merkkejä siitä että hän olisi minusta kiinnostunut. Eikä siitäkään varsinaisesti että ei olisi, mutta se nyt ei kerro mitään.

En sen enempää haikailisi (toivottavasti) kuin että yrittäisin saada selville että onko hän parisuhteessa vai ei. Ei stalkkaamista kuitenkaan vaan kerralla se pitäisi saada selville, jotenkin järjellisesti. Vähemmän jossiteltavaa sitten. Enhän minä tiedä oliko kyseinen mies hänen poikaystävänsä vai ei. Sen verta pessimistinen olen että sanon 75% todennäköisyydeksi että on. :cigarbeye: Vaan entä jos ei olekaan?

Jos olisi aikaisemmin osannut lähestyä ja vaikka olisi saanut pakit, niin ei tarvitsisi ainakaan vihata itseään tämän saamattomuuden (heh) takia niin paljoa. Olisi helpompi hyväksyä kun olisi ainakin yrittänyt.

Kun ei osaa niin ei (o)saa :dead:
 
Viimeksi muokattu:
Liittynyt
22.12.2016
Viestejä
16 627
Ei mitään erityisiä merkkejä siitä että hän olisi minusta kiinnostunut. Eikä siitäkään varsinaisesti että ei olisi, mutta se nyt ei kerro mitään.

En sen enempää haikailisi (toivottavasti) kuin että yrittäisin saada selville että onko hän parisuhteessa vai ei. Ei stalkkaamista kuitenkaan vaan kerralla se pitäisi saada selville, jotenkin järjellisesti. Vähemmän jossiteltavaa sitten. Enhän minä tiedä oliko kyseinen mies hänen poikaystävänsä vai ei. Sen verta pessimistinen olen että sanon 75% todennäköisyydeksi että on. :cigarbeye: Vaan entä jos ei olekaan?

Jos olisi aikaisemmin osannut lähestyä ja vaikka olisi saanut pakit, niin ei tarvitsisi ainakaan vihata itseään tämän saamattomuuden (heh) takia niin paljoa. Olisi helpompi hyväksyä kun olisi ainakin yrittänyt.

Kun ei osaa niin ei (o)saa :dead:
Nykyaikana on erittäin todennäköistä, että naisella on ainakin "joku". Jossei poikaystävää, niin joku hoito kumminkin.

Ei mitään kilttiä pyhäkoulusinkkunaista ole enää olemassakaan.
 
Liittynyt
20.10.2016
Viestejä
600
En sen enempää haikailisi (toivottavasti) kuin että yrittäisin saada selville että onko hän parisuhteessa vai ei.
Puhumalla hänen kanssaan ja kuuntelemalla, mitä hän sanoo, asia selviää. Me mentiin, me tehtiin, me aiomme jne. fraasien käyttö on se vihje, mistä päättelet asianlaidan.
 
Liittynyt
12.05.2020
Viestejä
261
Juuh, on mulla varmaan jotain aspergerin piirteitä enkä ehkä osaa tulkita ihmisten eleitä kovin hyvin. Mutta ihan kuin siinä olisi jotain ollut kun olen tuon naisen kanssa joskus aikaisemmin jutellut. En pysty sitä oikein selittämään enkä ole todellakaan varma mistään. Ehkä tulkitsen jopa liikaa itseni eduksi. Ehkä tää nainen on vain muuten mukava.

Kovasti yritän löytää selityksiä miksi en tehnyt mitään aikaisemmin. Kai se on jotain kehtaamisongelmaa ja osaamattomuutta. En ole ennenkään osannut, enkä paljoa yrittänyt.
 
Liittynyt
06.03.2019
Viestejä
3 044
Juuh, on mulla varmaan jotain aspergerin piirteitä enkä ehkä osaa tulkita ihmisten eleitä kovin hyvin. Mutta ihan kuin siinä olisi jotain ollut kun olen tuon naisen kanssa joskus aikaisemmin jutellut. En pysty sitä oikein selittämään enkä ole todellakaan varma mistään. Ehkä tulkitsen jopa liikaa itseni eduksi. Ehkä tää nainen on vain muuten mukava.

Kovasti yritän löytää selityksiä miksi en tehnyt mitään aikaisemmin. Kai se on jotain kehtaamisongelmaa ja osaamattomuutta. En ole ennenkään osannut, enkä paljoa yrittänyt.
Ihan rohkeasti vaan kysyt että onko hän varattu.
 

senefisti

Super Genius
Team R&T
Liittynyt
16.10.2016
Viestejä
202
Hei mites muuten te muut (valtaosa varmaan tällä foorumilla töissä käyviä ja muutenkin kiireisiä tyyppejä) jaksatte/ehditte nähdä sitä kumppanianne kun asutte eri osoitteissa? Etenkin välillä itsellä tuntuu arkiviikot olevan aika haastavia jos matka-aikaa kauniimman puoliskon luokse on se sanotaan tunti kaikkine säätämisineen. Puhumattakaan että yökylään jäädessään saa aamulla ponnistaa turhan ajoissa ylös jos ei sieltä käsin meinaa etätöitä tehdä. :)

Sana on vapaa! :D
Mulla oli edellisessä suhteessa siten, että kun kerroin toiselle välillä etten jaksa liikkua jonain arkipäivänä (mulla kaksi lasta + vuorotyö) niin ymmärryksen sijaan mua syyllistettiin (hän oli sillä hetkellä työtön, yksin, ei lapsia). Johti siihen, että mielummin sitten liikuin, vaikken olisi jaksanut, koska koin sen paremmaksi vaihtoehdoksi kuin "paskan niskaan ottaminen" siitä syystä kun en jaksa liikkua. No se suhde jäi monista muistakin syistä.

Nykyisessä parisuhteessani on molemmilla ne lapset, vuorot niiden suhteen exien kanssa, omat kämpät ja työt. Ollaan tässä sen parisen vuotta liikuttu puolin ja toisin täysin sujuvasti, koska molemmat osapuolet ymmärtää ne päivät, jos ja kun toinen ei jaksa liikkua, eikä täten nähdä. Se on jännä, miten tämmöinen molemminpuolinen ymmärrys aiheuttaa myöskin sen, että niitä päiviä ettei jaksais on huomattavasti vähemmän, kuin mitä oli tuossa edellisessä suhteessani.

Yhteen muuttoa ajateltiin tuumata vasta aikaisintaan viiden vuoden päästä, kun molempien esikoiset rupeaa olemaan täysikäisiä ja kuopuksetkin yläkoulussa/peruskoulun suorittaneita. Tässä vaiheessa eloa, homma rokkaa helpoiten ja parhaiten kumminkin näin, kun on nämä omat kämpät ja lapsikuviot exien kanssa, että asustellaan kumminkin omissa osoitteissa.
 
Liittynyt
25.11.2018
Viestejä
263
Juuh, on mulla varmaan jotain aspergerin piirteitä enkä ehkä osaa tulkita ihmisten eleitä kovin hyvin. Mutta ihan kuin siinä olisi jotain ollut kun olen tuon naisen kanssa joskus aikaisemmin jutellut. En pysty sitä oikein selittämään enkä ole todellakaan varma mistään. Ehkä tulkitsen jopa liikaa itseni eduksi. Ehkä tää nainen on vain muuten mukava.

Kovasti yritän löytää selityksiä miksi en tehnyt mitään aikaisemmin. Kai se on jotain kehtaamisongelmaa ja osaamattomuutta. En ole ennenkään osannut, enkä paljoa yrittänyt.
Itselläni asperger (luultavasti) aiheuttaa sen, etten ymmärrä flirttailua tms. Toisaalta, jos kukaan ei ole koskaan flirttaillut, niin vaikea sitä on tunnistaakaan. Tiedä kummasta sitten on kyse; en ihmettele vaikka kyse olisi jälkimmäisestä.
 
Liittynyt
05.08.2017
Viestejä
3 758
Ihan rohkeasti vaan kysyt että onko hän varattu.
Tai jos kysyy että kiinnostaisiko käydä kaljalla/kahvilla tjsp? Jos on varattu, niin kai se kertoo.

Itselläni asperger (luultavasti) aiheuttaa sen, etten ymmärrä flirttailua tms. Toisaalta, jos kukaan ei ole koskaan flirttaillut, niin vaikea sitä on tunnistaakaan. Tiedä kummasta sitten on kyse; en ihmettele vaikka kyse olisi jälkimmäisestä.
Osa naisista on myös semmoisia ettei niistä ota selvää. Tai siis, jotenkin silleen passiivisia ja jotka reagoi ihan oudosti normaaleihin asioihin (siis ei edes esim. flirttailuun tai pokailuun).
 
Toggle Sidebar

Statistiikka

Viestiketjut
224 042
Viestejä
3 964 636
Jäsenet
67 821
Uusin jäsen
Vueroeruko

Hinta.fi

Ylös Bottom