- Liittynyt
- 21.06.2017
- Viestejä
- 7 485
Intel Core i9-7920X NVIDIA GeForce RTX 3090 - PSU Calculator - Build IEhDdh
Ei tuo minusta nyt yli ampuva ole kulutusten suhteen kun nykyselläkin näkee foldinghomea ajaessa 730w tehoja ja olen saanut yli 900w revittyä prime + karvarinkula yhdistelmällä.
Moni varmaan huutelee niitä omia kulutuslukemia mitä jossain pelissä hörppää mikä tuskin koskaan on se todellinen maksimi kulutus jonka se kone voi hörpätä kun kurmotetaan CPU + GPU 100% kuormalla. Ittellä 750W multirail PSU kyykähti kun iskin Vega 56 vesille ja laitoin Folding@Home jauhamaan molemmilla. Ainut virittely oli Vegaan hiukan muistikolloja lisää ja power limit +50%. 300W kun alkoi Vegalla paukkumaan rikki niin poweri alkoi kyykkäillä.
ei kovin --big fuk--gpu 3090 kovin tietysti--mutta kova paketti tämä 3080.
guru3d hilpertti van doorn mielestä tgp 2080ti on sama 320w kuin 3080 ampere tgp----kuluttaisi saman verran.
Niin voihan se toki olla että wattiraja on tarkoitukselle hilattu ylös jotta voidaan myydä huonompiakin piirejä. Mutta tuossahan oli toi video jossa tuota reflexiä esiteltiin niin olihan siellä ihan tukevat 310W tuolla 3080 kulutus.
Video timestämpätty kohtaan jossa ajellaan 3080:llä Fortniteä ja Geforce Experiencen monitorointi näyttää kellot, lämmöt ja muuta tietoa:
Olettaen että aidot lukemat taulussa niin Jenssenin puheet, että tuo jäähy pitäis näyttiksen 20 astetta viileämpänä Turing FE:hen verrattuna on snadisti llioiteltuja![]()
Itteäni lähinnä ihmetyttää tää nvidian suoranainen valehtelu kelloissa jota on nyt jatkunut jo aika pitkään. Max turbo jotain 1700MHz ja kortti kyntää sitten yli 1900MHz, en ymmärrä. Tämä oli täysin sama tilanne 2000 sarjassa jo ainakin että max kellot ilmoitetaan huomattavasti alhaisemmaksi mitä ne todellisuudessa esim. pelatessa on. RTX2080Ti jossain videoilla mitä katselin piti tasaisesti lähes 1900MHz kelloja vaikka ilmoitettu on boostiksi alta 1600MHz.
Että onko tää jokin mindgame, saahan tuolla varmaan kortin omistajat kuvittelemaan että nyt tuli kyllä varsin hyvä ostos kun näin hyvin kulkee.
Vai onko noi base ja max boost kellot nvidialla katottu jonkun karvarinkulan pyörittelyn mukaan? Siinähän käsittääkseni droppaa kelloja.