Hah! Älä missään nimessä tuota ota vastaan.
Itselle kertoivat samaa kun useasti olin ollut sinne yhteydessä.
Kuluttajaneuvonta on harvinaisen selvä asiasta. Elinkeinoharjoitatajan pitää toimittaa joko sama tai vähintään yhtä hyvä tuote kun alkuperäinen.
Ventus 2X on heikompi jäähdytykseltä, joten automaattisesti ei ole yhtä hyvä, Giggulin aspa oli kanssani samaa mieltä tästä. Nyt voit vaatia joko vastaavan tai paremman tuotteen toimittamista tai voit esim myös mainita että harkiset kateoston käyttöä. Eli käytännössä kun olet jo tuotteen tilannut & maksanut, ja koska yritys ei sitä tai vastaavaa voi toimittaa, niin käyt ostamassa vastaavan tuotteen muualta (Jimms, verkkokauppa.com yms) mahdollisimman pienellä hinnan ylityksellä alkuperäisestä (jos neuvontaa oikein muistan).
Oma henk koht suositus siis. Älä ota Ventus 2X vastaan. Koittavat päästä pälkähästä vain tarjoamalla huonompaa tuotetta. Mutta suosittelen vielä olemaan kuluttajaneuvontaan yhteydessä asiasta, en ole kuluttajalain ammatilainen, siteeraan vain itse saamaani ohjeistusta sieltä.