Tori kauppapaikan tarjoajana yrittää tietenkin kaupata kaikkia maksullisia palveluita käyttäjille, koska se on kauppa mikä kannattaa.
Edulliset postikulut helpottaa myös myyntejä eli win-win.
Postin kuljettamien ToriDiili-peruspakettien postituskulut nyt -50% 10.8. asti. (Eli max 40 cm x 32 cm x 15 cm paketti 1,49 €. Siihen päälle ToriDiilin palvelumaksu)
Yksi isohko plussapuoli ToriDiilissä on halpojen tuotteiden postimaksu (on ollut varmasti jo esillä). Postin hinnat ovat nousseet jo 8,90€:oon halvimman pakettiautomaattiin tungettavan koon osalta. ToriDiilillä maksu on vain 2,99€ ja olikos se nyt 1,5€ palvelumaksu päälle.
ToriDiilin palvelumaksu riippuu myytävän tuotteen hinnasta:
Esim.
5 € kengät - ToriDiilin palvelumaksu 1,50 €
10 € kengät - ToriDiilin palvelumaksu 2 €
20 € kengät - ToriDiilin palvelumaksu 2 €
50 € kengät - ToriDiilin palvelumaksu 3,25 €
100 € kengät - ToriDiilin palvelumaksu 5,75 €
200 € kengät - ToriDiilin palvelumaksu 10,75 €
Toinen iso plussa ToriDiilissä edullisten postikulujen lisäksi on, että myyjän/ostajan ei tarvitse viestitellä ollenkaan eikä vaihtaa maksutietoja / lähetysosoitteita.
Itsellä 42 kauppaa tehtynä ToriDiilillä ja olen varsin tyytyväinen palveluun.
Ehkä myyjänä voisi käyttää samaa varovaisuus-/syrjimistaktiikkaa uusille käyttäjille, kuin ostajatkin eli ToriDiiliin voisi suostua vain sellaisten kohdalla, joilla on hyvä kauppahistoria.
Mielestäni hieman yliajattelet tätä asiaa, joskin varovaisuus toki kannattaa, jos olet myymässä arvokkaampaa tavaraa. Itselläni vastapuolen huonot arvostelut kauppahistoriassa laskee enemmän kauppamotivaatiota kuin historian puute.