- Liittynyt
- 18.11.2016
- Viestejä
- 4 764
Offtopic mutta jos käyttää toridiiliä ja kuvaa noudon ja avauksen niin miksei ostaisi vaikka 1000e arvoista? Siis jos atk komponenteista puhutaan, jotain helposti väärennettävää en ostaisi vaikka toimisikin noin, mut jotain näytönohjainta nyt huono väärentää.;D nojoo siis tästä voi aasinsiltaa jatkaa esim rikkinäisiin komponentteihin joista pyydetään täysraha ja tuo ei välttämättä selviä siinä 24h, joten offtopic
No niin kauan kuin tuosta toridiilista ei ole kunnon kokemuksia miten se oikeasti toimii ongelmatapauksissa, niin ei oikein tiedä.
Mutta tuossa nimenomaisessa tapauksessa, mitä kysyt, vastaus on ettei oikein ole tarvetta. Kun asuu tarpeeksi isossa kaupungissa niin lähes kaikki löytyy sieltä tai läheltä, mitä nyt keksiikin tarvita. Torin palautteet ja tori-diili on silti tervetullut uudistus.
Postitse olen ainoastaan ostanut yhden näytönohjaimen, AGP pohjaisen noin 20-30 euroa maksaneen joskus 2006-2009. Tuolloin ne alkoivat olemaan jo vähän harvinaisempia ja en oikein löytänyt tehokkaampaa. Paitsi jonkun 3850 muistaakseni, koska ne olivat poskettoman kalliita ja tehokkaimpia. Se kone mikä mulla tuolloin oli ei olisi juuri hyötynyt yhtään tehokkaammasta joka tapauksessa.
Kallein "ser" ostos muistaakseni on ollut noin 330e 5800x, siis postitse, ja se tuli täällä tehtyä.
Noista ainoastaan yksi joka tapauksessa käyttää toridiilia. Joka tapauksessa noi hinnat itsessään ovat hyvin epäilyttäviä. Mahdollisia kyllä, mutta hiton epäilyttäviä.

