Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Miten Torissa pitäisi toimia, jos kaupat on sovittu keskustelussa, mutta joku painaa Toridiilin "osta heti" ennen kuin ilmoitus poistuu? Voiko myyjä jättää toimittamatta?
Toisaalta taas suullisetkin kaupat on sinänsä sitovat eli mielestäni tossa tehtiin kaupat jo ennen Toridiiliä. Myyjän vika että möi Formicalta ohi ToridiililläMyyjän pitää myydä sille, joka otti Toridiilin. Sinä taisit nyt jäädä ilman. Myyjä saa jotain rangaistuksia, jos ei lähetä sille Toridiilin ottajalle.
Toisaalta taas suullisetkin kaupat on sinänsä sitovat eli mielestäni tossa tehtiin kaupat jo ennen Toridiiliä. Myyjän vika että möi Formicalta ohi Toridiilillä
Toki mitään rikostahan tossa ei tapahtunut mutta paskamainen homma ostajan kannalta silti
Hienoa, eiköhän hoideta nuokin kaupat huutoäänestyksellä, sen sijaan, että vedottaisiin siihen miten asia oikeasti on. Tosiasiassa alustan mahdollistamana kyseinen käyttäjä on tehnyt kaupat kahdesti samasta tuotteesta. Hän ei ole kuitenkaan verkkokauppaan rinnastaen velvollinen toimittamaan tuotetta. Jos jokin tahoista on pettynyt lopputulokseen, hän voi koittaa ratkaista ongelman parhaaksi näkemällään tavalla, ilman, että myyjä tai palvelun välittäjä on siitä vastuussa.
Ei ole näin. Kaupat on tehty, kun niistä on sovittu. On hyvin tyypillistä, että maksu suoritetaan kaupan jälkeen. Tämä siis sillä ehdoin, että asiasta on etukäteen sovittu.Kaupat on tehty vasta, kun raha vaihtaa omistajaa. Se, että on viestein "sopineet kaupat" ei tarkoita, että osto/myyntitapahtuma olisi suoritettu. On ihan päivänselvää, että Osta heti -ostaja menee prioriteettina tämän viestittelijän edelle.
Ja silti menee usein huutokaupaksi, tätä näki lähes aina murossakin. Moraalisesti tietty oikein myydä sille HP:n tarjoajalle mutta niih.Juu ja täällä pitäisi myydä ekalle, joka tarjosi HP:n. Ja kyllä ne kaupat on syntyneet.
Teoriassa ehkä noin, mutta käytännössä ei. Torin hakijoista melkein puolet jättää tulematta tai maksamatta, vaikka kaupat olisi jo sovittu. Kyllä tässä olen 100%:sti myyjän puolella siinä suhteessa, että se joka on pyydetyn summan maksanut ensin niin saa myös tuotteen.Ei ole näin. Kaupat on tehty, kun niistä on sovittu. On hyvin tyypillistä, että maksu suoritetaan kaupan jälkeen.
Jos tavara eikä raha ei ole vaihtanut omistajaa, ei ole mitään muuta kuin aiesopimus. Ja sikäli kun Torin säätöjen mukaan osta heti -ostajalle täytyy tuote myydä, niin ei tuossa ole mitään epäselvää. Eri asia olisi, jos myyjä olisi laittanut ajoissa ilmoituksen "myyty" -tilaan.Ei ole näin. Kaupat on tehty, kun niistä on sovittu. On hyvin tyypillistä, että maksu suoritetaan kaupan jälkeen.
Samoin olen myyjän puolella, kuten lähes aina rehellisten myyjien kanssa.Teoriassa ehkä noin, mutta käytännössä ei. Torin hakijoista melkein puolet jättää tulematta tai maksamatta, vaikka kaupat olisi jo sovittu. Kyllä tässä olen 100%:sti myyjän puolella siinä suhteessa, että se joka on pyydetyn summan maksanut ensin niin saa myös tuotteen.
Torin käyttöehdoissa ei ole mitään kohtaa, jossa sana "aiesopimus" mainitaan, eikä se myöskään ole Suomen lainsäädännössä edes käytännön puolesta mikään konsepti yksityishenkilöiden välisessä kaupankäynnissä.Jos tavara eikä raha ei ole vaihtanut omistajaa, ei ole mitään muuta kuin aiesopimus. Ja sikäli kun Torin säätöjen mukaan osta heti -ostajalle täytyy tuote myydä, niin ei tuossa ole mitään epäselvää. Eri asia olisi, jos myyjä olisi laittanut ajoissa ilmoituksen "myyty" -tilaan.
En olettanutkaan että siellä tuollainen maininta löytyisi. Pointti on, että kaupasta sopiminen on eri asia kuin kaupan toteutuminen. Ihan yhtä lailla se ostaja saattaa tehdä oharit, eikä Tori velvoita häntä ostamaan. Ja kuten tiedetään, tällaista tapahtuu paljon. Asia muuttuu sitovaksi vasta, kun joko tavara tai raha vaihtaa omistajaa, ja käytännössä "Osta heti" -nappi laukaisee tämän tapahtumaketjun.Torin käyttöehdoissa ei ole mitään kohtaa, jossa sana "aiesopimus" mainitaan, eikä se myöskään ole Suomen lainsäädännössä edes käytännön puolesta mikään konsepti yksityishenkilöiden välisessä kaupankäynnissä.
Tässä kontekstissa aiesiopimus on yhtä lailla sopimus, kuin "mutku mä luulin" on argumentti. Todellisuudessa kaupoissa on sovittu, kun myyjä kertoo myyvänsä tuotteen ostajalle, ja on saavuttanut riittävän suuren yhteisymmärryksen kaupan ehdoista. Tämän lauseen jälkimmäinen osa on se, jota kukin tahoillaan pyrkii venyttämään mikäli kaupat eivät sujuneetkaan kuten oli toivonut.
Mielenkiintoisia pohdintoja. Elävässä elämässä myyjä kertoi onnistuneensa perumaan Toridiilikaupat ja huomenna noudan ostoksen.
Täällä on kauppa-alueella tuollaisia "roskalaatikoita" myyty mielestäni yllättävän kovaankin hintaan. Huutokauppa vaan on säännöissä kielletty, joten pitäisi asettaa ylähinta jolla myy suoraan. Mutta kaipa siitä saa pyytää tarjouksia sitten alle, tyyliin 5 päivän ajan, joista tavarat menee sitten korkeimman tarjouksen jättäjälle?Onko nykyään mitään oikeasti toimivaa alustaa huutokaupalle? Huuto.net koki kai joskus totaalisen inflaation kiinaroskan vuoksi ja useat muut ottaa vain yrityksiltä tavaraa myytäväksi.
Ajatus olisi kerätä paketti kaikkea sekalaista käytettyä ja käyttämätöntä elektroniikkaa läppäristä kuulokkeisiin ja ser-rautaan yhteen pakettiin ja pistää kiertoon rehellisellä huutokaupalla alkaen 1€, korkein tarjous voittaa. Ei niin väljä mihin hinta asettuu, mutta olisihan se kiva jos tavoittaa edes säädyllisen määrän katsojia, jolloin tietää että hinta nyt vain on tämä.
edit: w00t! 1000 viestiä täyteen!
Nyt eka ropleema toridiilillä. Tai postin vika toki..
Toridiilillä myin tuotteen, jätin postiin normaalisti. Tunnin päästä tulikin ilmoitus, että paketti toimitettu toiselle puole suomea muka..
Vastaanottaja sai saapumisilmotukse tänne toiselle puole suomea siihe postiin jonne jätin sen tuntia aikasemmi. Ja muka oli kuitattukin??
Nyt toridiili luulee että vastaanottaja saanut paketin , vaikkei oikeasti olekaa. Postiin asap olin yhteydessä, lähettävät sen samalla seurantatunnuksella etiäpäi. Oli kaupan yhteydessä olevalla postilla jotai menny pielee pahemmi..
Torin aspaaki olin yhteydessä, muttei mitää ole sieltä kuulunu vielä.
Mie saan periaatteessa rahat ennen kuin paketti edes lähteny
Onneksi ostajalla ymmärrystä kun yhessä ihmeteltii postin sähläystä. Vaikka ite maksan lähetykse et saapi tuottee sitte..
Päivitän tiedon sitten kun raha palautuu, tosiaan eilen lauantaina alkuillasta tuo kauppa peruuntui joten voihan se olla ettei sieltä viikonloppuna kannata mitään palautusta odotella.
Jollekin tilanne saattaa olla aika harmillinen jos ei vaikka halua tai pysty ostamaan korvaavaa tuotetta muualta, niin kauan kuin rahat ovat jumissa tuolla kankeassa järjestelmässä.
Laitoin tästä Torin asiakaspalveluun myös palautetta, joku parannus tuohon olisi hyvä saada.
Posteissa se ero taitaa olla joitain euroja, joten jos muuten voi "ero hukkua hintoihin" niin outoa ettei tuossa hukukaan vaan on mainittava seikka.Usein kuitenkin posteissa säästää niin paljon, että se syö halvoissa tavaroissa eron ja kalliimmissa hukkuu hintoihin
Posteissa se ero taitaa olla joitain euroja, joten jos muuten voi "ero hukkua hintoihin" niin outoa ettei tuossa hukukaan vaan on mainittava seikka.
Itselle ainakin merkitsee että jos jonkun tuotteen hinta on vaikka 20 euroa, niin sen olen silloin valmis siitä maksamaan. En 20 euroa + 1,50 euroa palvelumaksu + pk:t.
Moni tuote jäänyt ostamatta kun voisin maksaa 30 euroa mutten postikuluja. Tosin nämä on aina tietysti tuotteita, joita en oikeasti tarvitse, ainakaan heti. Jos jollekin oikea tarve, niin sitten se asia hankitaan. Tori ei vain ole itselle paikka, josta tehdään tarveostoksia. Enemmänkin heräteostoksia, joissa jo se eurokin voi merkata ostohaluihin.
Tuntuu että torissa on nyt myynnissä roinaa enemmän kuin koskaan ennen. Taloustilanne varmaan kans vaikuttaa.ToriDiilin avulla on tullut oikeastaan siivousintoakin, kun kaapeista tulee laitettua pikkuhiljaa myyntiin kaikkea vähänkään arvokkaampaa ja niitä perkatessa ylimääräinen kuona päätyy kierrätykseen.
Alkaa olemaan myyntipuheet sitä tasoa, että varmaan se on kohta pakko itsekin myydä sielunsa ja alentua tunnistautumaan ToriDiiliin. Kaapit pursuaa muutaman kympin tavaraa, joita ei jaksa juuri isojen postikulujen vuoksi kaupitella missään. Muutaman laitoin tänne kauppa-alueelle noudon toivossa, mutta ei foorumin kauppa-alue Torin käyttäjämäärää voita milläänTäytyy kyllä nostaa hattua ToriDiilin muuttuneille postituskäytännöille. Vielä alkusyksystä paketti piti toimittaa aina Postin palvelupisteelle ja sinne sai moneen kertaan jonottaa. Pienessä kaupungissa niitä on lisäksi yksi, joka ei ole auki ennen omaa aamuvuoroa, eikä iltavuoron jälkeen. Nyt Tori antaa Helposti-koodin ja paketti ilmestyy Osta heti- tarjouksen tultua välittömästi OmaPostiin. Sieltä saa sitten itse varata haluamastaan paikasta 60 minuutin ajaksi pakettiautomaatista lokeron. Tähän vielä bonuksena pieneenkin kylään rantautunut ulkoautomaatti, jonne voi nakata paketin mihin vuorokauden aikaan tahansa.
Lisäksi ToriDiilillä näyttää saavan postipaketin lähetyksen ihan pilkkahintaan. Mulla oli tähän päivään asti pari Klipschin tuotetta myynnissä ja varsinkin basso vaati XL-paketin ja painoakin oli runsaasti. ToriDiilillä postitus olisi maksanut vain 6,90€, eikä siinä ollut edes mitään tarjousta mainostettuna. Se meni lopulta noutona tuttavan toimesta ja hankin XL-paketin turhaan, mutta postitus olisi ollut kuitenkin edullista. Tässä parin-kolmen kuukauden aikana tuo halvin 2,99€:n postitus on ollut usein 1,49€ eli on pystynyt myymään sellasia parinkympin tuotteitakin, joita normaalisti ei viitsisi suuren postikulun osuuden takia edes laittaa myyntiin.
Pitäisi varmaan poistaa nouto toimitustavoista kokonaan. Sen verran kätevää on viedä paketti omien menojen mukaan Postiin, kun automaatteja on joka suunnassa. Yksikin kyseli jämäkästi osoitetta ja puhelinnumeroa, että hän sitten soittaa, kun tulee KATSOMAAN tuotetta. Mieluummin menetän mahdollisesti muutaman kympin ja hoidan kaupat ToriDiilillä, kun sillä saa kätevästi sivuutettua katselijat ja paikan päällä tinkaajat. Toki eihän niihin pakko ole suostua ilman ToriDiiliäkään. Jos tilanne olisi toisin päin niin ite menen paikan päälle nimenomaan ostamaan tuotteen ja ennen sitä on tietenkin hinta ja maksutapa sovittuna. Katsominen on siinä samalla lähinnä tarkastus, että tuote on sellainen, kuin pitää. Toinen katselija melkein suutahti ja piti kahteen kertaan sanoa, että tuote myydään vain ToriDiilillä, enkä tarjoa pelkkiä katselumahdollisuuksia reilu satkun tuotteen takia. En ole kyllä aiemmin hoksannut, eikä tulisi itellä mieleenkään, että ei sovita noutokauppoja, vaan sovittaisiin, että joku tyyppi tulee tutkailemaan, että mitäs on tarjolla.
Viesti jäi eilen kesken ja tänä aamuna viimeksi lähti PS5-peli pakettiautomaattiin. Just ennen nukkumaanmenoa laitoin myyntiin ja saman tien oli ostettu. Aamulla pyöräytin pelin pakettiin, varasin OmaPostin kautta ulkoautomaatista lokeron ja vein töihin mennessä paketin sinne.
ToriDiilin avulla on tullut oikeastaan siivousintoakin, kun kaapeista tulee laitettua pikkuhiljaa myyntiin kaikkea vähänkään arvokkaampaa ja niitä perkatessa ylimääräinen kuona päätyy kierrätykseen.
Muutaman laitoin tänne kauppa-alueelle noudon toivossa, mutta ei foorumin kauppa-alue Torin käyttäjämäärää voita millään
Kyllä sen tosiaan huomaa, että torissa on ihan älyttömästi porukkaa. Laitoin tyyliin tänne ihan kunnioituksesta läppäreitä jakoon niin ei kukaan halunnut, mutta torissa tuli noin 15min sisään 5 kyselyä joista nopein haki. Samoin osto ja myynti ilmoitukset kuhisee tyhjyyttään vaikka nimenomaan tietotekniikkaa koittaisi ostaa kun taas torista on löytynyt hetkessä. Toisaalta torista tekee myös älyttömän hyviä löytöjä kun on paljon ihmisiä joille raha ei merkkaa mitään tai haluaa vain eroon tavaroista. Vaikka se on pakko sanoa, että enemmin täältä ostaa kun porukka on huomattavasti harrastuneisempaa ja luotettavampaa.
Ne yrittää tinkiä sulta postit.Miten kujalla voi ihmiset olla? Hyvin usein jossakin myyntipalstalla tulee viestiä ja kyselyä, kuinka paljon on postikulut? Sitten kun kerrot kirjeen hinnan tai jonkun postipaketin hinnan (ilman mitään omia lisäyksiä), sua pidetään ihan pöljänä, että miten voi lähetys muka olla niin kallista! Ihan kuin olisi myyjän vallassa se, miten vaikkapa posti hinnoittelee palvelunsa.
Tää vois mennä läpi jossain kalliimmissa tuotteissa, usein on kuitenkin jotain ihan pikkusälääkin myynnissä jolloin tuskin kukaan olettaa, että postit kuuluu hintaan, kun ne on enemmän kuin itse tuote.Ne yrittää tinkiä sulta postit.
Ja monella ei ole käsitystäkään mitä jonkin lähettäminen maksaa. Itsekin yllätyin, kun tottunut että yksittäisen ram muistikamman sai lähetettyä ihan just (ehkä 2010) 1 eurolla vai oliko jopa alle.Tää vois mennä läpi jossain kalliimmissa tuotteissa, usein on kuitenkin jotain ihan pikkusälääkin myynnissä jolloin tuskin kukaan olettaa, että postit kuuluu hintaan, kun ne on enemmän kuin itse tuote.
Nyt ollut erikoinen tilanne!Olipahan kokemus, myytiin Tori.fi ihan laillista tavaraa ja sovittiin ostajan kanssa kaupat ja tapaamisen paikka Tori.fi chatin kautta. Saavuin paikalle ja ilmoitin viestillä että olen jo paikalla, 3min ennen sovittua ajankohtaa.
Ostaja käveli paikalle myös, kuten itsekin. Yhtäkkiä poliisit tulee autolla paikanpäälle ja tulevat autosta ulos kysyy mitä täällä tapahtuu. Selkeästi tiesivät mitä etsiä henkilöitä / tavaraa
Kerroin mitä myydään ja he vaativat henkkarit avaamattomat tuotteet tarkistettavaksi heidän autoon, avasivat kaikki tuotteet 6kpl ja tarkistivat jotain ilmeisesti imei koodia tms.
Jonka jälkeen totesivat että ei näissä mitään väärää ole, kerroin mistä ne on hankittu / saatu. Eli ei mitään epärehellistä.
Ostajakaan ei tiennyt asiasta yhtään mitään ja oli kanssa yllättynyt.
Nyt herää pieni epäilys että millä oikeudella on mahdollisesti yksityisviestejä hankittu pakkolain nojalla ehkäpä? Vai onko Tori sit ilmoittanut asian eteepäin en tiedä mutta ei hirveen mukava keissi ollut...
Luulisi olevan todella törkeä kakku olevan edessä tai muuta vastaavaa että moisiin toimiin ryhdytään, tuskin hepposin perustein ja tässä tapauksessani kyse oli 300€ kaupasta,

Sen verran avaan et kyse oli työkaluista mitä ylimääräisen ja ei mitään varastettua kamaaNyt ollut erikoinen tilanne!![]()
Tämä on kyllä mielenkiintoista. Koita saada Torilta vastaus, onko poliisilla pääsy torin viesteihin tai mitä siellä päässä osaavat kertoa poliisin pääsystä profiilitietoihisi.Sen verran avaan et kyse oli työkaluista mitä ylimääräisen ja ei mitään varastettua kamaa
ymmärsin rivien välistä että varastettua kamaa luulivat rysänpäältä saavan kiinni
Voisiko kyse olla ihan sattumasta eli osuivat vain paikalle vai ilmaisivatko jollain tavoin että tiesivät tapaamisestanne ?Sen verran avaan et kyse oli työkaluista mitä ylimääräisen ja ei mitään varastettua kamaa
ymmärsin rivien välistä että varastettua kamaa luulivat rysänpäältä saavan kiinni
Joo vois laittaa, koitin katsoo heidän sivuilta nii eipäsiel lue ku tekee aktiivisesti yhteistyötä viranomaisten kanssa. Mut voisin myös kuvitella et jos epäilää jostai niin tulis kutsu kuulusteluihin et alappahan poika selittää nämä kuviot kuin et raidataa paikanpäälle.Tämä on kyllä mielenkiintoista. Koita saada Torilta vastaus, onko poliisilla jatkuva pääsy torin viesteihin.
Ilmasi kyllä, liittyy Tori kauppoihin et myydä niin paljo varastettua tavaraa.Voisiko kyse olla ihan sattumasta eli osuivat vain paikalle vai ilmaisivatko jollain tavoin että tiesivät tapaamisestanne ?
Luulis että sattuivat vaan stakeouttiin sattumalta, tapasitteko kenties jossain missä peukkunipat tekee yleensä kauppaa?Sen verran avaan et kyse oli työkaluista mitä ylimääräisen ja ei mitään varastettua kamaa
ymmärsin rivien välistä että varastettua kamaa luulivat rysänpäältä saavan kiinni
Julkisella paikalla, ihan keskustassa ei mitään ihmeellistä sivu paikkaa.Luulis että sattuivat vaan stakeouttiin sattumalta, tapasitteko kenties jossain missä peukkunipat tekee yleensä kauppaa?
Poliisilta voisi kanssa kysyä. Hyvällä tuurilla sieltä voisi saada jotain tietoa että mikä oli homman nimi.Joo vois laittaa, koitin katsoo heidän sivuilta nii eipäsiel lue ku tekee aktiivisesti yhteistyötä viranomaisten kanssa. Mut voisin myös kuvitella et jos epäilää jostai niin tulis kutsu kuulusteluihin et alappahan poika selittää nämä kuviot kuin et raidataa paikanpäälle.
Mietin myös et kaupat sovittu päivää aikaisemmin et nähdään illalla xx aikaa et jos Tori vaa välittänyt sen tiedon / viestin?
No soitin Toho poliisin neuvontaa ja sieltä ohjattiin eteepäin ns poliisille. Selitin sen keissi nii se vaa sepitti et joo näin voidaan toimia tyylii et mahdollisesti jotai isompaa tutkintaa voinnu olla ja haluttu pois sulkea mukamas.Poliisilta voisi kanssa kysyä. Hyvällä tuurilla sieltä voisi saada jotain tietoa että mikä oli homman nimi.
No soitin Toho poliisin neuvontaa ja sieltä ohjattiin eteepäin ns poliisille. Selitin sen keissi nii se vaa sepitti et joo näin voidaan toimia tyylii et mahdollisesti jotai isompaa tutkintaa voinnu olla ja haluttu pois sulkea mukamas.
Vois kirjallisesti pyytää lisätietoja vaikka eihän täs nyt oo mitää pelätävää mut häiritsee kyl toi metodi tähän keissii nähde.
Ja kuitenki jollain tavalla kyse viestintäsalaisuudesta vai millä se menee jos mä juttelen jonkun kans ja se vuotaa kepposi perustei? Sillo kyse pakkokeinoist
Eiköhän se tori ole ollut yhteydessä poliisiin, että täällä joku pirivieteri taas myy varastettua makitaa.Onhan tuolla Torin ehdoissa se niiden kansainvälisissä ehdoissa oleva klausuuli, ja varmaan siitä se on käännetty meillekin.
Luulisi kyllä että sovellus tähän maahan on käyty läpi juristienkin kanssa tuon viestintäsalaisuuden osalta.
![]()
Tuo ostaja on voinut olla poliisi vaikka olikin esittänyt yllättynyttä. Olen ainakin itse bongannut muutaman poliisin torista. Yhden kanssa tein kauppoja. Ensimmäinen epäilys tuli kun näin hänen omissa myynneissään kirjan, jonka tiedän poliisikoulussa luettavan. Tämä henkilö tuli omalla autollaan ja vaatteissa hakemaan tavaran, mutta myöhemmin itselleni varmistui, että kyllä se poliisi oli.Olipahan kokemus, myytiin Tori.fi ihan laillista tavaraa ja sovittiin ostajan kanssa kaupat ja tapaamisen paikka Tori.fi chatin kautta. Saavuin paikalle ja ilmoitin viestillä että olen jo paikalla, 3min ennen sovittua ajankohtaa.
Ostaja käveli paikalle myös, kuten itsekin. Yhtäkkiä poliisit tulee autolla paikanpäälle ja tulevat autosta ulos kysyy mitä täällä tapahtuu. Selkeästi tiesivät mitä etsiä henkilöitä / tavaraa
Kerroin mitä myydään ja he vaativat henkkarit avaamattomat tuotteet tarkistettavaksi heidän autoon, avasivat kaikki tuotteet 6kpl ja tarkistivat jotain ilmeisesti imei koodia tms.
Jonka jälkeen totesivat että ei näissä mitään väärää ole, kerroin mistä ne on hankittu / saatu. Eli ei mitään epärehellistä.
Ostajakaan ei tiennyt asiasta yhtään mitään ja oli kanssa yllättynyt.
Nyt herää pieni epäilys että millä oikeudella on mahdollisesti yksityisviestejä hankittu pakkolain nojalla ehkäpä? Vai onko Tori sit ilmoittanut asian eteepäin en tiedä mutta ei hirveen mukava keissi ollut...
Luulisi olevan todella törkeä kakku olevan edessä tai muuta vastaavaa että moisiin toimiin ryhdytään, tuskin hepposin perustein ja tässä tapauksessani kyse oli 300€ kaupasta,
Tosiaan täysin rehti töissä käyvä eikä mitää rikos historiaa taustalla..
Työkaluja varastetaan aika paljon, niin en ihmettele, että nuo ilmoitukset on poliisin syynissä.kyse oli työkaluista mitä ylimääräisen
On tämä hyvin erikoinen kuvio luetun perusteella. Vaikka torin ehdot varmaan salliikin tietojen välityksen eteenpäin ja korkkaamattomat työkalut myynnissä varmaan kiinnittää muutenkin huomiota, mä kiinnittäisin enemmän huomion siihen, että ei (poliisikaan) jotain avaamattomia pakkauksia nyt ihan noin vaan voi mennä availemaan ja sinettejä purkamaan. Sehän jo aiheuttaa arvon alennuksen, kun uudesta tehdään käytettyä paketteja aukomalla. Ihan nyt vertauksena, jos nämä olisi jotakin muita avaamattomia keräilykamppeita, vaikka muoveissa olevia legoja tai star-wars kamppeita 40v takaa, ei varmaan kaikki purematta nielisi.Ilmasi kyllä, liittyy Tori kauppoihin et myydä niin paljo varastettua tavaraa.
Sit ne vaa pahoitteli asiaa ja toivotti illan jatkot. Sit hoidettiin ostajan kans kaupat loppuu.
Ottivat työkalut autoonsa ja avasi sinetit ja radiossa ilmeisesti kävi koodit läpi
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.