Ajurit eivät tuolloin 15 vuotta sitten olleet kummallakaan valmistajalla läheskään sitä tasoa mitä tänä päivänä, tai edes 10 vuotta sitten.
Hyvä että 4870 ajuriongelmat tuolloin olivat vain nykiviä pelejä, samoihin aikoihin nVidia julkaisi ajurit jotka ottivat vahingossa virta- ja lämpötilasuojakset pois päältä osasta kortteja, lopputuloksena läjä hengiltä palaneita kortteja
E: ja tässä on hyvä muistaa että kun puhutaan 15 vuotta vanhoista asioista 3D-näyttispuolella niin se on yli puolet koko segmentin olemassaolosta. Eli vaikka kuinka surkea kokemus olisi tuolta ajalta, niin nykyään on ihan täysin eri tilanne ja ei ole mitään järkeä lukita itseään yhteen valmistajaan tuollaisen antiikkisen kokemuksen vuoksi.