Kiristelin huvikseni muisteja kun halusin paremman latenssin, kyseessä on 4400mhz cl19, 1.5v XMP.
Vasemmalla XMP-arvot, oikealla säädetyt. Eli 4000mhz Cl17, Gear 1:llä kun Raptor lakessa ollaan. Ihan tyytyväinen olen jo tähänkin tulokseen, opiskelin hieman parin oppaan kautta kun laskin arvoja.
-Sa-voltage on 1.4v
-Ram-voltage 1.52v
-VDDQ TX 1.4v
Eli jännitteet on siellä maksimin ylärajoilla, mitä tietoa hakenut Raptor Laken kohdalla. XMP:tä käytettäessäni SA-jännite myös nousi tuohon samaan. Ylikellottaja Builzoid mainitsi että Raptor Laken kanssa VDDQ ja SA-voltage oli 1.45v vielä ok (monesti nähnyt max 1.35v suosituksia). laittamillani jännitteillä seuraavat ei mene enää alaspäin:
-tRFC, trdrd, trdwr eikä tCL, tRCD ja tRP
Tosiaan tällä muistityypillä tRFC ei mene kovinkaan alas (kuten samsung b-die), jos laitan 500, kone ei edes postaa, eli tuo 520 on sillä rajalla. Samoin tREFI 65535 antaa jo kunkin anta777-kierroksen lopussa virheen, 60000 oli ok. Lähinnä nyt pohdin sitä, olisiko 1.55v ram liikaa 24/7, jos sen avulla voisi vielä hienosäätää jotain? Muistin tosin lukeneeni ettei tRFC oikein skaalaudu jännitteen mukaan. Ainakaan tällä muistilla.