Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Oneplussan ystävänä vertasin uuden Nord 3 256gt mallin ja oneplus 10T eroja.
Ilmeisesti kyseessä on hyvin tasaväkinen pari. Mutta kun Nord 3 maksaa 499€ ja 10t lisähyvityksen turvin 379€ niin valinta olisi selvä vanhemman mallin puolesta.
Eikö?
Joo tutkailin puhelintarjontaa niin näyttää tosiaan jo jokusen vuoden vanha snapdragon 855 päihittää suoritustehoissa melkein kaikki alle 300e puhelimet mitä nyt on saatavilla tai mitä itse huomasin.Muuten joku peruskiinalainen, kuten Poco X5 tai OnePlus Nord CE 3 Lite, mutta toi piiri asettaa riman aika korkealle. Ei taida löytyä tuohon hintaan.
+ se vaihtoarvo omasta mikä vanhalla 6T mallilla oli ,nyt 50€, Eli hintaa jäi 10T:lle 349€.Oneplus 10t 399e dna:lta vaihtolaitteella
Joo tutkailin puhelintarjontaa niin näyttää tosiaan jo jokusen vuoden vanha snapdragon 855 päihittää suoritustehoissa melkein kaikki alle 300e puhelimet mitä nyt on saatavilla tai mitä itse huomasin.
Muutankin tuota puhelimen vaatimuslistaa.
Katsoin niin OPPO Find X5 olis muuten ollut ihan hyvä vaihtoehto, mutta en tykkää sen näytön kaarevuudesta. Näkyy aika hyvin gsmarenan arvostelusivun kuvissa, että miten se taitekohta erottuu selkeästi eikä mun mielestä hyvällä tavalla... gsmarena oppo find x5 review
- Yli 6,5" oled näyttö
- Tasapintainen näyttö! Eli ei kaarru reunan yli.
- Tehoja yli snapdragon 855 verran (nykyisessä puhelimessa se ja tulee aktiivisesti pelattua mm. magic the gathering areenaa puhelimella)
- Android päivitykset väh. Android 15 versioon asti ja turvapäivitykset mieluusti 2026 tai pidemmälle
- Stereokaiuttimet
- IP68 tai IP67 vesi/pölyjuttu. Ei ihan välttämätön, jos muuten hyvä puhelin.
- Budjetti ~600e, mutta mieluusti mahdollisimman halpa
Kiitokset jälleen vinkeistä!
Vanha Zenfone 3:ni rupeaa olemaan huonosti toimiva, joten haussa on uusi kännykkä. Olen täysin pihalla nykymalleista, joten apua kaivataan.
- Käyttö: peruskäyttö. Nettiselainta satunnaisesti. En pelaa. En katso elokuvia.
- 60 fps videokuvaus olisi hyvä jos mahdollista.
- Muistia mieluusti vähintään 128 Gt niin mahtuu ne kuvatut videot jollain tavalla.
- Pienikokoinen; nykyinen 146.9 x 74 mm on suht. passeli, eli voin vielä juuri ja juuri käyttää yhdellä kädellä ja säilyttää etutaskussa.
- Käyttöikätavoite: 3-5 v niin ettei se hidastele ja jumita (hyvä hinta-elinikä-suhde)
- hinta mieluummin alle 400 ja ainakin alle 500 €
- mieluiten ei kiinalainen
Joo, tämä näyttää sopivalta. Kiitos!![]()
399,00 € | Google Pixel 6a 15,5 cm (6.1") Kaksois-SIM 5G USB Type-C...
Puhelimet / Google Pixel 6a , 15,5 cm (6.1"), 1080 x 2400 pikseliä, 6 GB, 128 GB, 12,2 MP, Mustadatatronic.fi
Joo, tämä näyttää sopivalta. Kiitos!
Toiveissa oli, että myös 7-sarjalaisista vähintään 7a olisi tullut tarjoukseen Googlen synttärien kunniaksi, mutta ilmeisesti Suomessa kampanjaan kuuluu vain tämä vanhempi 6a. No, tuolla hinnalla varmasti ihan kelpo laite.Gigantissa 349€
![]()
Google Pixel 6a älypuhelin 6/128 GB (Charcoal)
Google Pixel 6a -älypuhelin, jossa on erittäin kirkas gOLED-näyttö, Googlen suunnittelema Tensor SoC -piiri ja 24 tunnin mukautuva akku, on täydellinen valinta arkeesi. Titan M2 -turvasiru tarjoaa ylimääräisen tietoturvatason.www.gigantti.fi
Tai jäät hieman seuraamaan mihin tuon hinta asettuu ja milloin saatavilla Realme GT5 - Full phone specificationsJoo tutkailin puhelintarjontaa niin näyttää tosiaan jo jokusen vuoden vanha snapdragon 855 päihittää suoritustehoissa melkein kaikki alle 300e puhelimet mitä nyt on saatavilla tai mitä itse huomasin.
Muutankin tuota puhelimen vaatimuslistaa.
Katsoin niin OPPO Find X5 olis muuten ollut ihan hyvä vaihtoehto, mutta en tykkää sen näytön kaarevuudesta. Näkyy aika hyvin gsmarenan arvostelusivun kuvissa, että miten se taitekohta erottuu selkeästi eikä mun mielestä hyvällä tavalla... gsmarena oppo find x5 review
- Yli 6,5" oled näyttö
- Tasapintainen näyttö! Eli ei kaarru reunan yli.
- Tehoja yli snapdragon 855 verran (nykyisessä puhelimessa se ja tulee aktiivisesti pelattua mm. magic the gathering areenaa puhelimella)
- Android päivitykset väh. Android 15 versioon asti ja turvapäivitykset mieluusti 2026 tai pidemmälle
- Stereokaiuttimet
- IP68 tai IP67 vesi/pölyjuttu. Ei ihan välttämätön, jos muuten hyvä puhelin.
- Budjetti ~600e, mutta mieluusti mahdollisimman halpa
Kiitokset jälleen vinkeistä!
S23:ssa on snapdragon ja ainakin ultrassa akunkesto tosi hyvä. Sormenjälki toimi huonosti suojalasin kanssa, kunnes asetuksista laitoin asetuksen päälle, että herkempi suojalasin kanssa ja nyt toimii tosi hyvin.Uutta puhelinta katsellut seuraavilla kriteereillä:
- Hinta 499 - 699€
- Ei mielellään hirveästi yli 6.5" näyttöä, 120Hz virkistystaajuus pitää olla
- Hyvä kamera optisella kuvanvakaimella, telekamerasta plussaa
- Pitkä akkukesto
- Dual SIM
- Hyvät stereokaiuttimet
- Sormenjälkitunnistin, joka toimii myös lasikalvon läpi! Tämä sulkee esimerkiksi monet Samsungit pois
- Plussaa ainakin jonkinlaisesta vedenkestävyydestä
Äkkiseltään ei löydy hirveästi vaihtoehtoja. Oppo Find X5 Pro menee melko hyvin noihin krirteereihin, mutta alkaa olla jo aika iso. Lisäksi en tiedä, kannattaako ostaa jo 1.5 vuotta vanhaa lippulaivamallia.
Nyt on ollut käytössä työnantajan Samsung Galaxy S22, mutta pitäisi hankkia oma puhelin. Tykkään tässä pienestä koosta ja erinomaisesta kamerasta. Sen sijaan ärsyttää kovasti aivan käsittämättömän surkea akkukesto. Lisäksi sormenjälkitunnistin ei toiminut lasikalvon kanssa, mikä koitui lopulta näytön kohtaloksi. Lasikalvo olisi pelastanut, kun pieni kopsahdus halkaisi näytön.
S23:ta katselin. Akkukesto on hieman parempi kuin S22:ssa. Sen sijaan Redditissä moni kirosi, kuinka sormenjälkitunnistin ei toimi lainkaan oikean lasikalvon kanssa ja muovikalvonkin kanssa huonosti. Ainakaan omassa S22:ssa ei auttanut mikään asetuksien säätäminen tuohon.S23:ssa on snapdragon ja ainakin ultrassa akunkesto tosi hyvä. Sormenjälki toimi huonosti suojalasin kanssa, kunnes asetuksista laitoin asetuksen päälle, että herkempi suojalasin kanssa ja nyt toimii tosi hyvin.
Sen sijaan Redditissä moni kirosi, kuinka sormenjälkitunnistin ei toimi lainkaan oikean lasikalvon kanssa ja muovikalvonkin kanssa huonosti.
Itse vaihdoin juuri OnePlus 5T:stä Nord 3:n ja olen kyllä tykännyt. Jos on Elisan asiakkuus niin 128 GB malli lähtee 399 euroon, mutta 256 GB malli meneekin sitten jo hieman yli budjetin. Päivitystuki juurikin tuon 3+4 vuotta ja vanha 5T oli melkein kuuden vuoden iässäkin vielä oikein hyvä puhelin (lukuunottamatta akun kestoa) niin luotto on kova, että tämäkin menisi sen viitisen vuotta.Uutta luuria hintaan 300-400e mieluiten. Kaikki merkit käy tulee joko pitkäaikaiseksi tai väliaikaiseksi. Vanha puhelin opo8 pro. Tallennustilaa saisi olla, hyvät näytöt akunkestot ym nopea. Päivitystuki saisi olla sen 3-5 vuotta.
Itse vaihdoin juuri OnePlus 5T:stä Nord 3:n ja olen kyllä tykännyt. Jos on Elisan asiakkuus niin 128 GB malli lähtee 399 euroon, mutta 256 GB malli meneekin sitten jo hieman yli budjetin. Päivitystuki juurikin tuon 3+4 vuotta ja vanha 5T oli melkein kuuden vuoden iässäkin vielä oikein hyvä puhelin (lukuunottamatta akun kestoa) niin luotto on kova, että tämäkin menisi sen viitisen vuotta.
![]()
OnePlus Nord 3 8/128GB 5G
OnePlus Nord 3 8/128GB 5G edullisesti Elisalta. Joustavat maksuvaihtoehdot ja toimitus jopa huomiseksi. Tilaa nyt!elisa.fi
Kannattaa tietysti huomioida / tsekata myös tuo hyvitysetu vanhasta puhelimesta mitä ainakin Elisa ja DNA tarjoavat. Tsekkasin huvikseni niin kaikin puolin ehjästä 8 Prosta DNA hyvittäisi 132 euroa ja Elisa 184 euroa.
16:9 kuvasuhteella puhelimen leveys kasvaa liikaa.Konservatiiville ei meinaa uutta sopivaa puhelinta löytyä, kun nykyinen alkaa vähän reistailemaan... Onneksi saa vielä custom romin kautta tietoturvapäivityksiä. En nyt kehtaa tällä foruumulla edes kertoa, että mikä on vielä käytössä. Haikeudella muistelen 2010-luvun Android-puhelmia, joissa oli 16:9 kuvasuhde, ei mitään lovia tai kameranreikää näytössä ja helposti vaihdettava akku.
Emännällä käytössä perintönä tullut Samsung-puhelin, jossa 19,5:9 kuvasuhde. Sai äskettäin uuden työpuhelmien, jossa vielä vähän kapeampi 20:9 näyttö. Ei ole näitä näytöistä mitään sanonut, joten tuskin yhtä konservatiivi. Minulle saattaisi jonkinlaisena kompromissiratkaisuna mennä vielä jotenkin 18:9 (esim. Fairphone 3), mutta ei tällaisiakaan taida enää markkinoilla olla.
Onko Pixel 6a:lle tällä hetkellä haastajaa 349e hintaluokassa jos vaatimuksena on pitkä softatuki sekä hyvä kamera?
Iphone 12 käytettynä.Onko Pixel 6a:lle tällä hetkellä haastajaa 349e hintaluokassa jos vaatimuksena on pitkä softatuki sekä hyvä kamera?
Jos pystyt tai joku tuttu noutamaan myymälästä 149€ SAMSUNG GALAXY A13 LTE 64GB ÄLYPUHELIN | Veikon kone Jollet voi noutaa niin Samsung Galaxy A13. 4/64GB - Android - mobile phone, Black | Mobile Phones | Phones and accessories | MultitronicNykyinen Nokia 6.1 on alkanut glitchailemaan hieman, joten tarvii miettiä uutta luuria. Speksit tuossa Nokialaisessa ovat olleet omaan käyttööni ihanteelliset, joten jotain sen kaltaista etsin seuraavilla kriteereillä:
- Käyttötarkoitus on lähinnä messengerit, navigointia ja nettiselaimen käyttöä. Ei pelaamista, elokuvia tai valokuvaamista.
- Tärkeää mahd. tehokas suoritin
- Hyvä akku oltava
- Pikalataus oltava
- Kuulokeliitäntä oleellinen
- Sisäistä tallennustilaa 64 Gt vähintään
- RAM:mia vähintään 4 Gt
- Mieluiten puhdas Android (ei pakollinen, jossei mahdu budjettiin)
- Alkeellinen roiskesuojaus ois ihan jees
- Näytöllä ei väliä
- Kamera mieluusti umpisurkea tai kohtalainen
- Käyttöikätavoite ~4-6 vuotta
- Valmistajalla ei väliä
- hinta max. 200€
Osaatteko antaa ehdotuksia? Ei tulipalokiirettä hankkimisen kanssa, koska factory reset + de-bloat skriptan ajaminen vaikutti tuovan lisäaikaa elinkaareen. Näin ollen hieman parempikin luuri (esim. 250€) osuessaan tarjoukseen voisi toimia.
Nuo dx0markin tulokset ei niin suoraan korreloidu tosi elämän käyttöön.Kiitos vastauksista. Pixel lähti tilaukseen. Samsungissa tuhnumpi SoC sekä kamera. Myös Iphone 12 kamera on ainakin DxOMarkin mukaan huonompi.
Kiitos ehdotuksesta. Tässä vaiheessa otan vielä vastaan lisääkin ideoita.Jos pystyt tai joku tuttu noutamaan myymälästä 149€ SAMSUNG GALAXY A13 LTE 64GB ÄLYPUHELIN | Veikon kone Jollet voi noutaa niin Samsung Galaxy A13. 4/64GB - Android - mobile phone, Black | Mobile Phones | Phones and accessories | Multitronic
Mites tämä?: OPPO A77 5G, Musta | DNANykyinen Nokia 6.1 on alkanut glitchailemaan hieman, joten tarvii miettiä uutta luuria. Speksit tuossa Nokialaisessa ovat olleet omaan käyttööni ihanteelliset, joten jotain sen kaltaista etsin seuraavilla kriteereillä:
- Käyttötarkoitus on lähinnä messengerit, navigointia ja nettiselaimen käyttöä. Ei pelaamista, elokuvia tai valokuvaamista.
- Tärkeää mahd. tehokas suoritin
- Hyvä akku oltava
- Pikalataus oltava
- Kuulokeliitäntä oleellinen
- Sisäistä tallennustilaa 64 Gt vähintään
- RAM:mia vähintään 4 Gt
- Mieluiten puhdas Android (ei pakollinen, jossei mahdu budjettiin)
- Alkeellinen roiskesuojaus ois ihan jees
- Näytöllä ei väliä
- Kamera mieluusti umpisurkea tai kohtalainen
- Käyttöikätavoite ~4-6 vuotta
- Valmistajalla ei väliä
- hinta max. 200€
Osaatteko antaa ehdotuksia? Ei tulipalokiirettä hankkimisen kanssa, koska factory reset + de-bloat skriptan ajaminen vaikutti tuovan lisäaikaa elinkaareen. Näin ollen hieman parempikin luuri (esim. 250€) osuessaan tarjoukseen voisi toimia.
iPhoneista en nyt niin tarkasti tiedä, mutta eikös tämä Gigantin tämän päivän tarjouspuhelin 439e voisi sopia tuon korvaajaksi.Aiempi puhelin on Iphone 8. Aikaisemmin ei ole applea ollut. Nyt tästä meni rikki tuo nappi ja tämä on aina äänettömällä. Se nappi ei mene.
Mikä puhelin kannattaa ostaa seuraavaksi tilalle, en nyt lippulaivoja halua, mutta mikähän iphone on vastaavanlainen tämän 8:n kanssa?
Aiempi puhelin on Iphone 8. Aikaisemmin ei ole applea ollut. Nyt tästä meni rikki tuo nappi ja tämä on aina äänettömällä. Se nappi ei mene.
Mikä puhelin kannattaa ostaa seuraavaksi tilalle, en nyt lippulaivoja halua, mutta mikähän iphone on vastaavanlainen tämän 8:n kanssa?
onko tämä sama kuin tuo SE2022?iPhoneista en nyt niin tarkasti tiedä, mutta eikös tämä Gigantin tämän päivän tarjouspuhelin 439e voisi sopia tuon korvaajaksi.
![]()
iPhone SE Gen. 3 älypuhelin 64 GB (keskiyö)
Koe iPhone-kokemus sopuhintaan. A15 Bionic -siru tarjoaa iPhone 13 -älypuhelimen tehon kompaktissa rungossa. 3. sukupolven iPhone SE on suojattu vettä ja pölyä vastaan ja peitetty huippukestävällä lasilla.www.gigantti.fi
Varmaankin parhaiden vastaava Iphone SE2020 /22
onko tämä sama kuin tuo SE2022?
iPhone 11 älypuhelin 64 GB (musta) - Gigantti verkkokauppa
mitenkäs tämä iphone 11? jotenkin hankalasti nimetty nuo, en nyt tiedä onko tuo SE gen 3 nyt mikä numero.
tai tuo gen 3 taitaa olla käteen sopivampi näyttää olevan tuumia 4,7 kun tuossa 11:ssa on yli 6 tuumaa.
Jostain luin tuon pixel 7 pron kameran olevan hyvä, mutta verkkotuki ilmeisesti kuraa... Mä en kameroista/kuvista mitään ymmärrä niin onko joku hyvä luotettava sivusto joka näitä vertailee luotettavasti? DxOmark?
Yleinen konsensus on, että Androidin parhaat kamerat löytyvät joko Pixel 7 Prosta tai Samsung Galaxy S23 Ultrasta. Nämä vaihtelevat testisivusta riippuen. Peruskäyttöön itse ottaisin Pixelin, mutta jos tarvitsee todella pitkää zoomia, niin sitten Ultra. Toki noissa muitakin eroja ja hinnassa myös.Jostain luin tuon pixel 7 pron kameran olevan hyvä, mutta verkkotuki ilmeisesti kuraa... Mä en kameroista/kuvista mitään ymmärrä niin onko joku hyvä luotettava sivusto joka näitä vertailee luotettavasti? DxOmark?
Eipä toimi vieläkään kaikilla (vakiona), Android 14 on tuomassa lisää tukea, ainakaan Elisa ei vielä tue VoLTEa laisinkaan...5G ja VoLTE eli 4G äänipuhelut oli aiemmin huonosti tuettu suomalaisilla operaattoreilla. Nyt taitaa olla kaikilla operaattoreilla ne jo kunnossa Suomessa.
VoWifi eli wifin kautta äänipuheluiden soittamisessa vielä haastatta erityisesti roamingin eli ulkomailla soittamisen osalta.
Muuten noissa ei ole käsittääkseni mitään ongelmaa.
Tattista, näissä onkin hyvin valinnanvaraa.Mites tämä?: OPPO A77 5G, Musta | DNA
Löytyisi 33W lataus muun muassa ja iso akku. Roiskesuojausta myös ja tallennus + RAM vähimmäisvaatimuksissa. Suorittimen tehokkuus sitten vähän varmaan mihin vertaa, mutta luulisi tuolla pärjäävän peruskäytössä.
Muita mitä voi katsoa esim. Oneplus Nord CE 3 Lite, joka tosin kalliimpi 229e, mutta mm. 67W lataus ja paljon muutakin (ehkä tosin turhaa tarpeisiin nähden).
Jos tuolle stock Androidille antaa isompaa painoarvoa, niin Nokialaisissahan se löytyy. Dnalla 199e Nokia G42 5G. Latausnopeus tässä vähän alhaisempi 20W.
Edit. Oneplussan hinta on 229e ei 249e. Juuri päivittyi Gigantille alennukseen. Tuohon hintaan (Gigantti/DNA) varmaan kyllä paras noista.
Edit2. Päivityslupauksethan näissä taitaa olla max 2026 asti. Samsung taitaa tarjota mm. A14 puhelimelle 2027 asti.
Tänks, täytyy tuokin tsekata. Mulla oli aikanaan se ensimmäinen Moto G, ja hyvähän sekin oli. Totta turiset, mitä tulee noiden UI:hin ja päivityksiin.Motorola Moto G73 (€ 239) on suunnilleen samaa kaliiperia kuin Oneplus Nord CE 3 Lite, mutta Motorolalla ollut ainakin perinteisesti vakioandroidia mukaileva käyttöliittymä. Päivityksissä ei sitten kehumista.
Elisalla VoLTE kyllä toimii, mutta ei toki suoraan oletuksena vaan vaatii kikkailua sen päälle laittamiseksi. Tämä siis lähinnä kommenttina tuohon ettei toimi laisinkaan.Eipä toimi vieläkään kaikilla (vakiona), Android 14 on tuomassa lisää tukea, ainakaan Elisa ei vielä tue VoLTEa laisinkaan...
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.