Asiaan vihkiytyneimmiltä kysyn nyt neuvoa seuraavaan läppärihankintaan:
Taloudessa on ollut kaksi läppäriä käytössä, joista toinen oikeastaan pari vuotta jo hyllyllä. Kummastakin on aika jo ajat sitten jättänyt, mutta kun niillä ei ole tarvinnut tehdä mitään extra vaativaa, niin ovat kevyessä käytössä menneet ok.
Nuo koneet maksoivat aikanaan hieman yli tuhat euroa. Nyt kun hieman tutkiskelin vaihtoehtoja, näyttää läppärien hinnat ainakin tarjontapuolella nousseen aivan valtavasti hinnoissa. Siitä en sitten osaa sanoa, saako rahalle ollenkaan niissä vastinetta, mutta kolme tonnia läppäriin on tänä päivänä nähtävästi hyvin helppo hukuttaa. Etsin konetta, joka täyttäisi seuraavat kriteerit:
- Hintaluokka 1000-2000€ (jos on erityinen syy, voi olla hieman kalliimpikin)
- Näytön koko vähintään 15" ja värientoisto hyvä, mielellään päivitystaajuus myös yli sen perus 60Hz
- RAM-muistia 16 gb tai enemmän
- Ei mielellään ohuinta mallia, koska kone tulee pitkäaikaiseen käyttöön ja kokemuksieni mukaan ainakin ennen muinoin ohuimmissa koneissa tahtoi olla lämpö- yms. ongelmia. Läppäri on tulossa pääasiassa kotikäyttöön pöydälle tai sohvalla työskentelyyn, joten koko ja paino ei sinänsä ongelma
- Jos mahdollista saada tyylikkään näköinen (eli ei mitään HC gaming rgb- hirvitystä), niin se olisi plussaa
- Käyttö pääasiassa hyötykäyttöä, nettiselaamista ja lapsilla ehkä kevyehköä pelaamista joskus tulevaisuudessa (erillinen näytönohjainpiiri siksi hyvä olla integroidun lisäksi)
- Pitäisi olla Windows-kone
Ei ole tarvetta maksaa noilla vaatimuksilla koneesta yli 1000 euroa.
Jos voi jättää tulevaisuudessa mahdollisesti tapahtuvan pelaamisen muille, silloin ajankohtaisille laittelle, niin 637 eurolla saa hyötykäyttöön ja nettiselaamisen sopivan laitteen.
Asus Vivobook S 15 S5507 Snapdragon X Plus 42, 16GB, 512GB, 120Hz 3K OLED, 637€
Asus Vivobook S 15 S5507 Copilot+ PC parantaa tietokonekokemustasi, olitpa sitten ammattilainen tai arkikäyttäjä. Kannettava vastaa tuottavuus- ja viihdetarpeisiisi tehokkaiden, tekoälytteisten sisäisten ominaisuuksiensa ja upean näyttönsä ansiosta.
www.gigantti.fi
Jos haluaa myös pelaamiseen sopivan koneen, niin esim tällainen.
Lenovo LOQ 15IRX9 i5-13450HX, 24GB, 512GB, 165Hz 100% sRGB WQHD IPS, RTX 4050, 950€
16” Lenovo LOQ 15IRX9 -pelikannettava takaa sujuvan pelikokemuksen Intel® Core™ i5 13450HX -prosessorilla, 16” IPS-näytöllä, hyperchamber-lämmönhallintajärjestelmällä ja tekoälyoptimoinnilla, kaikki tyylikkäässä alumiinirungossa.
www.gigantti.fi
Ulkomaille muuton johdosta PC vaihtuu helpommin kuljetettavaan kannettavaan. Kotona tulee istumaan telakassa 2k näyttö, näppäimistö ja hiiri liitettynä. Matkoilla sitten hyvin satunnaista pelikäyttöä silloin tällöin, kiva tietysti jos mahtuisi tietokonereppuun. Pelailen paljon kaikenlaista, joskus uudempia pelejä ja joskus jotain muuta. Olen ymmärtänyt, että 12gb vramia olisi suotavaa olla jos haluaa tulevaisuudenkestävyyttä ja pelailla ilman suurempia kompromisseja. Ajattelin investoida jotain väliltä 1500-2000€. Ideoita?
Kahdella tonnilla ei välttämättä saa 12GB vrammin näyttistä. Joskus noita löytyy, nyt esim BigBoxista. En osaa sanoa onko kauppa luotettava ja ongelmaton, että kannattaako tuolta tilata kuitenkaan.
MSI Vector 16 HX A14VHG, i7-14650HX ja RTX 4080 2019€
bigbox.fi
MSI Vector 16 HX AI A2XWHG, Ultra 7 255HX ja RTX 5070 Ti, 2019€
bigbox.fi
Jos yli 8GB vram ja kovat pelitehot ei ole niin tärkeitä, tonnilla saa 4060 tai 5060 näyttiksellä koneita, esim tällaisen.
Lenovo LOQ 15IRX10, i5-13450HX ja RTX 5060, 999€
www.power.fi
Ja aina voi myös miettiä, toimisiko omaan käyttöön pieni mini-itx pöytäkone ja matkanäyttö. Tonnilla tosin saa vain samantehoisen koneen kuin tonnin kannettavat ja siihen vielä näyttö päälle. Mutta kahdella tonnilla saa jo pätevän paketin matkanäytön kanssa.