Mikä auto minulle?

Kevät tulee kohisten ja ostohousuja pääsee kohta sovittelemaan. Tällainen tuli eteen autoja selaillessa. Autosta on vähän koeajovideoita tai juttuja käytöstä ja kokemuksista, huolloista
tai mahdollisista vioista. Onko kellään täällä kokemuksia tästä automallista, tämä on valittu 2022 vuoden kauneimmaksi autoksi.

DS 4 E-Tense Plug-in Hybrid 225 Trocadero Cross Automaatti Launch Edition

Eikös sinun pitänyt vaihtaa hyundai teslaan? Vai sekoitanko toiseen?
 
Eikö pikkukännäksi Kia tai Toyotan Varis? Hyvämaineisia mutta justiin kaupassa käydessä kuskattiin yhtä Yarista hinurin lavalla ja naapurintytön KIa Picantossa murhetta kun jarruvalot hiipii itsekseen päälle ja tyhjentää pakkasyönä akun.
-mutta pakkasella sitä on kaikenlaista, usein käyttäjän aiheuttamia murheita. Katselin youtubesta engelsmanneja Ruotsissa. Kun eivät ole mihinkän talviseen tottuneet, niin aika kummallisia saavat aikaan...

( Maineet on tosiaan kiinnostava asia sinänsä, italialaiset ja ranskalaiset nyt on aina oleet huonossa mainessa, mutta omassa Fiat Stilossa ei kuudessa vuodessa ollut kuin se takuujuttu että etujouset katkeaa luvatusti, Ja nykyinen Sitruuna on ollut aikas hyvä peli, vaikka nyt 13-vuotiaana on jo enemmän hupaisuuksia. Tosin näin pakkasella kyllä muistaa oman auton ikuisuuskysymyksen, jo uudesta: lähtee aina käyntiin, mutta jos sammuttaa vaikka vartin päästä, ei enää naksahdakaan, ennenkuin on uudestaan jäätynyt. Muilla keleillä tuota on vaikea tutkia, josko muistaisikaan ;-)
 
Totta, lisäillään se tietoihin, mutta keski-suomen alueella. 👍

Ei ny ihan tonnin auto, mutta saattaisi olla hintansa väärti pienellä tingillä.


Ei ne kedon kauneimpia ole, mutta hinta = hinta. Tuttu osti muutama vuos sitten tuollasen Xsara Picasson viidelläsataa ja ei oo viiteen vuoteen kuin ajanu ja katsastanu vuosihuolloilla.
 
Katselin huvikseni nettiautoa ja selvästi on kyllä hinnat nouseet, tosi vaikea on esim. 1000e löytää jotain kelvollista ainakaan täällä Tampereen suunnalla. Pösö 406 farkku oli oikeastaan melkein ainut sinnepäin oleva.
 
Tartteis saada pikkuauto talouteen kauppakassiksi. Nykysellään on 30v vanha Polo, mutta sen tarina alkaa olemaan taputeltu jatkuvien ovien jäätymisten ja korin ja pohjan huonon kunnon takia.

Olisko ehdotuksia, mitä kannattaisi katsella, jos haluaisi sen kuuluisan hyvän ja halvan, tai no, puhutaan realistisemmin semi ok:n ja halvan? Muita kriteereitä ei oikeen ole, kun että saisi olla nätisti korjattavissa oleva, ovet toimii pakkasellakin, pieni, bensakoneella ja hintaa ale 2k€, mielellään reilustikkin. Sijaintina keski-suomi.

Aikoinaan oli 206 pösö, joka oli kyllä luottopeli ja niitä ainakin saisi huokeaan hintaan.
Jos kyseinen auto irtoaisi lähemmäs 2000e niin tätä suosittelisin, huoltokirjan mukaan pitäisi jakohihna vesimpummuineen kyllä jo vaihtaa jos se on 2017 vaihdettu ~160tkm kohdilla
- Mukavat varusteet mm lämmitettävä tuulilasi eli ei tarvitse murehtia jäätyneestä lasista. Kiinasta saa ~140e android radion, mikä juttelee autonkin kanssa, plug and play vaihto että saa navin yms spotifyn.
- Helppo huoltaa itse esim jarrut/öljyt/tulpat jos sitä harrastaa. Jakohihna/vesipumppu on sen 160tkm/8v ~600e vesipumppuineen. Perusvarma duratec moottori, 100heppaa mutta kestävä ja nätillä ajolla voi päästä seka-ajossa ~7,2l/100km.
- Ruoste alkaa jo näihin iskemään kun ikää tulee, helmat ja paksin kahvan ympäristö on mitä kannattaa tarkistaa.

 
Olisi tarve sellaiselle henkilöauton / pakun välimaaston sijoittuvalle luotettavalle autolle. Tyyliin Yaris Verso, Skoda Roomster, osittain myös Honda Jazz. Onko muita?

Tarttis olla automaatilla, mutta muuten ei vaatimuksia. Plussana jos olisi parkkitutkaa ja kameraa.
 
Olisi tarve sellaiselle henkilöauton / pakun välimaaston sijoittuvalle luotettavalle autolle. Tyyliin Yaris Verso, Skoda Roomster, osittain myös Honda Jazz. Onko muita?

Tarttis olla automaatilla, mutta muuten ei vaatimuksia. Plussana jos olisi parkkitutkaa ja kameraa.
Äkkiseltään tulee noiden lisäksi mieleen VW Caddy ja Touran, Toyota Corolla Verso, Verso ja Avensis Verso. Näistä lähimpänä ajatustasi varmaankin Caddy, jota on saanu henkilöautona ja pakuna. Muut lähinnä tila-autoja. Citroen Berlingo ehkä ja olikohan Opelilla Kombo.
 
Katselin huvikseni nettiautoa ja selvästi on kyllä hinnat nouseet, tosi vaikea on esim. 1000e löytää jotain kelvollista ainakaan täällä Tampereen suunnalla. Pösö 406 farkku oli oikeastaan melkein ainut sinnepäin oleva.
Se on ihan suoraan sidoksissa uusien autojen myyntiin ja käytettyjen tuontiin. Menee vielä monta vuotta että tonninpommeissa on taas tarjontaa. Nykyään täytyy ostaa töitä jos haluaa tonnin pommin.
 
Olisi tarve sellaiselle henkilöauton / pakun välimaaston sijoittuvalle luotettavalle autolle. Tyyliin Yaris Verso, Skoda Roomster, osittain myös Honda Jazz. Onko muita?

Tarttis olla automaatilla, mutta muuten ei vaatimuksia. Plussana jos olisi parkkitutkaa ja kameraa.

Skoda Yeti, Honda FR-V voisi olla vaihtoehtoja.
Meneekö Ford Transit Connect sitten jo liian pakuksi?
 
Auton vaihto edessä, kriteereinä bensa,hybridi,automaatti,tilava, budjetti ~10k.
Vähän katsellut noita Passatteja vuode -18 kieppeiltä, GTE Plug-In Hybrid 160 kW -malleja, mutta onko noi kuinka sitä ihteään?
Ehdotuksia muista autoista?
 
Noi on just niitä pahimpia pommeja.

No en nyt tiedä, yks isompi tyyppivika, mikä on varmaan kaikista jo korjattu. Parin viime vuoden ainaka oli joku akun tiivistystarkastus, voi olla että on auto saanut siinä uuden akunkin. Kone kestävä, tekniikka yksinkertaista, hyvä mukavuus ja ajettavuus.

Itse voisiin kyllä tollasen ostaa vaikka paljonkin ajettuna.
 
Akkukotelon kaapelin sisäänvienti ja mekatroniikan sihdin repeytyminen. Vagen mainostaa omaa korjaussarjaansa ongelmiin, kuten myös Kokkola.
 
Olisi hauska tietää kuinka suuri osa näistä ongelmista on näiden em. tubettajien sensaatio / seuraajahakuisuutta. Näitä autoja näkyy aika paljon liikenteessä ja ihmeellisen vähän kuitenkaan ihmiset näistä ongelmista kirjoittelee. Itselleni ainoat kanavat missä näihin ongelmiin olen törmännyt, on juuri nämä mainitsemasi tubettajat.
 
Kyselin joskus noista GTE malleista kun itseäkin kiinnosti. Kaveri joka oli silloin VAG ryhmän korjaamolla hommissa sanoi että pysy kaukana koska xyz. Oli kuulema paljon ongelmaa, en vaan enää kuollaksenikaan muista mitä kaikkea. Juu ei paras perustelu kun ei yksityiskohtia. Mutta itselle kertoi paljon että kaveri joka sanoi että tietyllä moottorikoodilla olevat 1.4twincharget ovat turvallisia ostaa luotettavuuden puolesta, mutta sama kaveri käskee pysymään noista GTE:istä kaukana.
 
Hyrbideissä saa suurimmat ongelmat aikaan larppaamalla sähköautoa, eli vältellään sitä polttiksen käynnistymistä ja akku vedetään tyhjästä täyteen 2x päivässä työmatkalla niin se on kabut 100tkm, kun syklit täynnä. Toinen mukava asia on polttis täyteen laukkaan pakkasessa jossain motarilla. Itse voisin ostaa bensa-kakkosauton tilalle joskus hyrbidin, mutta ehkä sitä ei kannattaisi ladata usein. Merkkikorjaamot on nykyään täynnä semmosia puukäsiä, etten niiden kokemuksiin paljoa, viittaisi, vianhaku on yhtä osanvaihto lottoa.
 
On hieman ihmetyttänyt tämä suomalaisten into ostaa VAGilaisia. Jos on rahaa niin mikäs siinä ostaa Audi, onhan se messevä vehje kun tehokkaan hommaa, mutta että volkkari. En keksi oikein mitään hyvää koko merkistä viimeiseltä parilta kymmeneltä vuodelta peruspolttomoottorivehkeistä (tai milloin ne 4 pykäläiset DSG:t ja TSI:t tulikaan). Porukoiden nuhapumppu 1,8L bensa farmari Golffi vm 94 oli luotettava mutta muuten tylsä ja tehoton vehje.

Audi on nimenomaan se ylikallis volkkari ja epäluotettavampi volkkari johon tulee uusi tekniikka silloin kun se ei vielä toimi kunnolla.

Minäkään en ymmärrä VAG-intoilijoita, mutta Audi on niistä VAGeista yleensä se kaikkein huonoin ostos, huono luotettavuus, kallis hinta. Mutta ihmiset ostaa ja maksaa koska se on olevinaan "premium-auto".

Skoda taas on VAGeistä ehkä se järkeviin, halvempi hinta ja paremmat tilat kuin volkkarissa. Ja uusi tekniikka tulee ehkä vielä hiukan vähän myhöhemmin vähän luotettavampana.
 
En ehkä olen kovin hyvä sanomaan autojen ostosta mitään (kun en niitä kolmea enempää ole ostanut), mutta siis "luotettavuus" on jokseenkin alimmalla tasolla kun haetaan sopivaa autoa käyttöön. Varmaan puolisen miljoonaa noilla on rullattu, mutta aika vähän sillä kuuluisalla luotettavuudella on yhtään autoa hankittu.
 

Lainattu viestiä autorahoituskeskustelusta.

Olisiko tuollainen parivuotias fabia pienillä kilometreillä ihan täysi pommi ostos? Se ei varsinaisesti ole auto mitä haluan, mutta se voisi olla auto millä pärjäilen hetken aikaa. Tekisi mieli pudottaa autoilun kuluja vähäksi aikaa, mutta haluaisin kuitenkin auton pienillä kilometreillä.
 
Viimeksi muokattu:
Kyllä sellaisella ajelee. Myös Drivalia kannattaa tsekata ja Autoverkkokaupan 'melkeinuusi' vuodeksi.
 
Lainattu viestiä autorahoituskeskustelusta.

Olisiko tuollainen parivuotias fabia pienillä kilometreillä ihan täysi pommi ostos? Se ei varsinaisesti ole auto mitä haluan, mutta se voisi olla auto millä pärjäilen hetken aikaa. Tekisi mieli pudottaa autoilun kuluja vähäksi aikaa, mutta haluaisin kuitenkin auton pienillä kilometreillä.

Jos autoilulta ei halua mitään glamour-elämystä niin mikä ettei. Katsoin ensin, että tuo Essence-varustelu on joku superkarvalakki versio ilman mitään varusteita, mutta onhan tuossa sentään vakionopeudensäädin, led-valot, parkkitutkat takana ja sähkölasit edessä. Ilmastointi on mallia manuaalinen, mutta tuohon rahaan ei voi kaikkea saada.

Tuo 1.0tsi on ihan ok kone tuon kokoiseen autoon, motarin rampilta pääsee kyllä liittymään helposti ilman koneen huudatusta mutta ohituksissa tehoa toki voisi olla enemmänkin. (Mutta kyllä tuollakin pärjää, pitää vain antaa kunnolla kierroksia koneelle)
 
Komppaan edellisiä. Ei nyt mitään ökyluxusta jolla savoyn edessä viikonloppuna pääsisi keulimaan, mutta hyvällä tapaa hajuton ja mauton sekä huoleton peli. Asiallinen käyttis. 1,0TSI on kokoaan isompi moottori ja riittää ihan vallan mainiosti tuollaiseen kippoon.
Edellistä vastaajaa eri mieltä olen kierrosten käytössä, tuo ei yläkierroksilla juuri kummoisesti vedä, joten on sama vetää urku auki ja vaihtaa jo siinä 4000rpm jälkeen, kun yläkierroksilla ei mitään vtec maista puhtia kuitenkaan ole tarjolla.

VW Up GTI:ssä tuo litrainen on viritetty yläkireämmäksi, joillain voi olla jäänyt siitä mielikuvat että kaikissa olisi samanlainen tuntuma.
 
Komppaan edellisiä. Ei nyt mitään ökyluxusta jolla savoyn edessä viikonloppuna pääsisi keulimaan, mutta hyvällä tapaa hajuton ja mauton sekä huoleton peli. Asiallinen käyttis. 1,0TSI on kokoaan isompi moottori ja riittää ihan vallan mainiosti tuollaiseen kippoon.
Edellistä vastaajaa eri mieltä olen kierrosten käytössä, tuo ei yläkierroksilla juuri kummoisesti vedä, joten on sama vetää urku auki ja vaihtaa jo siinä 4000rpm jälkeen, kun yläkierroksilla ei mitään vtec maista puhtia kuitenkaan ole tarjolla.

VW Up GTI:ssä tuo litrainen on viritetty yläkireämmäksi, joillain voi olla jäänyt siitä mielikuvat että kaikissa olisi samanlainen tuntuma.
@ossid kirjoitti, että rampit hoituvat ilman huudatusta, mutta ohituksissa tehoa saisi olla enemmänkin, mutta pärjää antamalla kunnolla kierroksia.

Tarjouksen Fabia 1.0 TSI 95 manuaalissa on 70 kW ja 175 Nm. Siinä on vääntötasanko 2000-3500 rpm, mikä tekee arkiajosta vaivattomampaa kuin vaatimattomasta teholukemasta voisi päätellä. Puhti vastaa vaparina vanhaa parilitraista tai uudempaa 1,8-litraista, eli oikein mukava Fabian kaltaiseen pikkuautoon. Tyhjäkäynnin ja tuon 2000 rpm välillä voima voi toki olla ohutta ennen turbon heräämistä. Mukavasta vääntötasangosta huolimatta tehoa on vain 70 kW. Moni saattaa letkan tai rekan ohituksessa kaivata enemmänkin, joten silloin kannattaa ossid suosituksen mukaisesti käyttää koko kierrosalue, eikä rajoittua ehdottamaasi neljään tonniin. Siinä on kyllä 4k rpm kohdalla jo 67 kW, eli vain 3 kW uupuu maksimista. Pienitehoisilla autoilla rekkaa ohittaessa monesti joutuu kerran vaihtamaan vaihdetta, mikä tekee suuren eron seuraavan vaihteen tehoon ja näin koko ohituksen tehointegraaliin.

TM 22/2017 koeajoi saman tehoversion manuaalina. Jos ei hurjiin ylinopeuksiin mennä, niin ohituksissa käytetty nopeusalue voisi olla alinopeushinaajasta motarinopeuteen, eli 70-120 km/h.

Välitykset, 1000 rpm:
II 16,0 km/h
III 24,5 km/h
IV 33,8 km/h

Jaan kiihdytyksen kullakin vaihteella vääntötasankoon ja laskevan väännön osaan. Tehot lasken kierrosten ja väännön avulla. Kaks pii jne.

Taskin tyyli, eli urku auki ja vaihto neljässä tonnissa (kakkosella ei voi aloittaa, sillä se olisi jo valmiiksi yli 4k rpm):

III: 70-85,8 km/h = 2857-3500 rpm = 52-64 kW, ka. 58 kW
III: 85,8-98 km/h = 3500-4000 rpm = 64-67 kW, ka. 65,5 kW
IV: 98-118,3 km/h = 2899-3500 rpm = 53-64 kW, ka. 58,5 kW
IV: 118,3-120 km/h = 3500-3550 rpm = 64-65 kW, ka. 64,5 kW

En jaksa painottaa ajan suhteen vaan simppelisti nopeusalueen suhteen. (85,8 - 70) / (120 - 70) * 58 kW + ..., jolloin kaikki neljä väliä summaamalla saadaan 60,3 kW.


Ossid tyyli, eli kunnolla kierroksia:

II: 70-96 km/h = 4375-6000 rpm = 68-70 kW, ka. 69 kW
III: 96-120 km/h = 3918-4898 rpm = 67-70 kW, ka. 68,5 kW

Oltiin niin lähellä huipputehoa, että tehovaihtelu oli hyvin pientä. Siksi luin tehot helposti graafista.

Nopeusalueiden mukaan painotettu "keskiteho" on 68,8 kW.


Ossid-tyylillä "tehointegraali" on 68,8 / 60,3 = 14 % suurempi. Näin pienillä tehoilla ajovastukset vievät niin merkittävän osan tehosta, että kiihdyttämiseen jäävässä tehossa ero on vielä suurempi. Esimerkiksi 20 kW ajovastuksilla ossid-tyylillä tehoa olisi kiihdyttämiseen jo 21 % enemmän.

Kannattaa siis käyttää reippaasti kierroksia 70 kW 1.0 TSI:llä. Vaikka kyseisellä vaihteella ei montaa kilowattia saisikaan lisää, niin se on paljon enemmän kuin seuraavan vaihteen aloituskierrosten teho. Neljässä tonnissa oli mukavat 67 kW, mutta seuraavalla vaihteella vain 53 kW. Siksi kannattaa 4k:ssa vaihtamisen sijaan jatkaa 67 kW:sta täyteen 70 kW:iin ja jopa huipun yli 68-69 kW:iin. Tällöin seuraava vaihde aloittaa 53 kW sijaan 67 kW:sta. Tämä kierrätysohje ei tietenkään koske kuin vaativampia ohituksia, joissa 70 kW voi joutua hyödyntämään täysimääräisesti.

Screenshot_2026-02-12-13-38-06-71_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg


Screenshot_2026-02-12-13-38-28-79_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 
@ossid kirjoitti, että rampit hoituvat ilman huudatusta, mutta ohituksissa tehoa saisi olla enemmänkin, mutta pärjää antamalla kunnolla kierroksia.

Tarjouksen Fabia 1.0 TSI 95 manuaalissa on 70 kW ja 175 Nm. Siinä on vääntötasanko 2000-3500 rpm, mikä tekee arkiajosta vaivattomampaa kuin vaatimattomasta teholukemasta voisi päätellä. Puhti vastaa vaparina vanhaa parilitraista tai uudempaa 1,8-litraista, eli oikein mukava Fabian kaltaiseen pikkuautoon. Tyhjäkäynnin ja tuon 2000 rpm välillä voima voi toki olla ohutta ennen turbon heräämistä. Mukavasta vääntötasangosta huolimatta tehoa on vain 70 kW. Moni saattaa letkan tai rekan ohituksessa kaivata enemmänkin, joten silloin kannattaa ossid suosituksen mukaisesti käyttää koko kierrosalue, eikä rajoittua ehdottamaasi neljään tonniin. Siinä on kyllä 4k rpm kohdalla jo 67 kW, eli vain 3 kW uupuu maksimista. Pienitehoisilla autoilla rekkaa ohittaessa monesti joutuu kerran vaihtamaan vaihdetta, mikä tekee suuren eron seuraavan vaihteen tehoon ja näin koko ohituksen tehointegraaliin.

TM 22/2017 koeajoi saman tehoversion manuaalina. Jos ei hurjiin ylinopeuksiin mennä, niin ohituksissa käytetty nopeusalue voisi olla alinopeushinaajasta motarinopeuteen, eli 70-120 km/h.

Välitykset, 1000 rpm:
II 16,0 km/h
III 24,5 km/h
IV 33,8 km/h

Jaan kiihdytyksen kullakin vaihteella vääntötasankoon ja laskevan väännön osaan. Tehot lasken kierrosten ja väännön avulla. Kaks pii jne.

Taskin tyyli, eli urku auki ja vaihto neljässä tonnissa (kakkosella ei voi aloittaa, sillä se olisi jo valmiiksi yli 4k rpm):

III: 70-85,8 km/h = 2857-3500 rpm = 52-64 kW, ka. 58 kW
III: 85,8-98 km/h = 3500-4000 rpm = 64-67 kW, ka. 65,5 kW
IV: 98-118,3 km/h = 2899-3500 rpm = 53-64 kW, ka. 58,5 kW
IV: 118,3-120 km/h = 3500-3550 rpm = 64-65 kW, ka. 64,5 kW

En jaksa painottaa ajan suhteen vaan simppelisti nopeusalueen suhteen. (85,8 - 70) / (120 - 70) * 58 kW + ..., jolloin kaikki neljä väliä summaamalla saadaan 60,3 kW.


Ossid tyyli, eli kunnolla kierroksia:

II: 70-96 km/h = 4375-6000 rpm = 68-70 kW, ka. 69 kW
III: 96-120 km/h = 3918-4898 rpm = 67-70 kW, ka. 68,5 kW

Oltiin niin lähellä huipputehoa, että tehovaihtelu oli hyvin pientä. Siksi luin tehot helposti graafista.

Nopeusalueiden mukaan painotettu "keskiteho" on 68,8 kW.


Ossid-tyylillä "tehointegraali" on 68,8 / 60,3 = 14 % suurempi. Näin pienillä tehoilla ajovastukset vievät niin merkittävän osan tehosta, että kiihdyttämiseen jäävässä tehossa ero on vielä suurempi. Esimerkiksi 20 kW ajovastuksilla ossid-tyylillä tehoa olisi kiihdyttämiseen jo 21 % enemmän.

Kannattaa siis käyttää reippaasti kierroksia 70 kW 1.0 TSI:llä. Vaikka kyseisellä vaihteella ei montaa kilowattia saisikaan lisää, niin se on paljon enemmän kuin seuraavan vaihteen aloituskierrosten teho. Neljässä tonnissa oli mukavat 67 kW, mutta seuraavalla vaihteella vain 53 kW. Siksi kannattaa 4k:ssa vaihtamisen sijaan jatkaa 67 kW:sta täyteen 70 kW:iin ja jopa huipun yli 68-69 kW:iin. Tällöin seuraava vaihde aloittaa 53 kW sijaan 67 kW:sta. Tämä kierrätysohje ei tietenkään koske kuin vaativampia ohituksia, joissa 70 kW voi joutua hyödyntämään täysimääräisesti.

Screenshot_2026-02-12-13-38-06-71_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg


Screenshot_2026-02-12-13-38-28-79_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg


En jaksa lukea tekstiseinää, mutta sanon vain että omistan auton jossa on tuo 1.0tsi kone ja kaikki mitä sanoin pätee vaikka kuvaajista ja laskukaavoista voi yrittää todistella toisin.

Rauhalliset ohitukset sujuu hyvin vaihdetta vaihtamatta runttaamalla kaasu pohjaan(polkimessa on pykälä, joka valjastaa täydet tehot), mutta jos on yhtään tiukempi paikka niin tuo sinänsä tasainen vääntö ei auta vaan paremmin onnistuu kun ottaa vauhdista riippuen nelos- tai kolmosvaihdetta silmään ja antaa koneelle kunnolla runtua.

Mutta edelleen, aivan kelpo moottori varsinkin pienempiin autoihin. Kulutus pyörii siinä 5 litran pinnassa oikeastaan ihan sama missä ja miten ajaa.
Moottorin sisäisten kitkojen vähentäminen on selvästi onnistunut, koska tuo moottorijarruttaa aivan minimaalisesti verrattuna esim. edelliseen pikkudieseliin mitä ajoin.

Edellistä vastaajaa eri mieltä olen kierrosten käytössä, tuo ei yläkierroksilla juuri kummoisesti vedä, joten on sama vetää urku auki ja vaihtaa jo siinä 4000rpm jälkeen, kun yläkierroksilla ei mitään vtec maista puhtia kuitenkaan ole tarjolla.

Nojoo ehkä ei tosiaan kannata punarajalle vedättää mutta omaan kokemukseen peilaten saa kyllä kierroksia antaa jos on tarve saada tehoja kunnolla irti.
 
En jaksa lukea tekstiseinää, mutta sanon vain että omistan auton jossa on tuo 1.0tsi kone ja kaikki mitä sanoin pätee vaikka kuvaajista ja laskukaavoista voi yrittää todistella toisin.

Rauhalliset ohitukset sujuu hyvin vaihdetta vaihtamatta runttaamalla kaasu pohjaan(polkimessa on pykälä, joka valjastaa täydet tehot), mutta jos on yhtään tiukempi paikka niin tuo sinänsä tasainen vääntö ei auta vaan paremmin onnistuu kun ottaa vauhdista riippuen nelos- tai kolmosvaihdetta silmään ja antaa koneelle kunnolla runtua.

"Tekstiseinässä" itse asiassa todistettiin laskelmien kautta sun neuvo, reilusti kierroksia vs. vaihto jo neljässä tonnissa :D

Tossa se TL;DR
Ossid-tyylillä "tehointegraali" on 68,8 / 60,3 = 14 % suurempi. Näin pienillä tehoilla ajovastukset vievät niin merkittävän osan tehosta, että kiihdyttämiseen jäävässä tehossa ero on vielä suurempi. Esimerkiksi 20 kW ajovastuksilla ossid-tyylillä tehoa olisi kiihdyttämiseen jo 21 % enemmän.

Kannattaa siis käyttää reippaasti kierroksia 70 kW 1.0 TSI:llä. Vaikka kyseisellä vaihteella ei montaa kilowattia saisikaan lisää, niin se on paljon enemmän kuin seuraavan vaihteen aloituskierrosten teho. Neljässä tonnissa oli mukavat 67 kW, mutta seuraavalla vaihteella vain 53 kW. Siksi kannattaa 4k:ssa vaihtamisen sijaan jatkaa 67 kW:sta täyteen 70 kW:iin ja jopa huipun yli 68-69 kW:iin. Tällöin seuraava vaihde aloittaa 53 kW sijaan 67 kW:sta. Tämä kierrätysohje ei tietenkään koske kuin vaativampia ohituksia, joissa 70 kW voi joutua hyödyntämään täysimääräisesti.

Mielestäni laskelmat vahvistaa muutenkin sun kommentin että rauhallisemmassa menossa teho/vääntö riittää ilman vaihteiden renkkausta tai alempana vaihtamalla, mutta jos on kiire niin sitten pientä silmään ja reilusti monoa.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
300 325
Viestejä
5 122 720
Jäsenet
81 782
Uusin jäsen
Djhugelerssi

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom