Paikallinen tappotanner. Kuvassa puskat ovat aika hyvässä trimmissä. Alamäkeen nollat taulossa maksimivauhdilla tuplavoltti kerien on useampi ottanut vuosien varrella. Auton moka tietysti, mutta ei se pyörästä kivalta tunnu. Vasemmalle päin kuskin korkeudella on nyppylä/puska, jonka taakse auto jää jos ei ole tarpeeksi pitkällä.
Tutki paikkaa immersiivisemmin Google Mapsissa.
maps.app.goo.gl
Toinen paikka vieressä, heinikko ja puskat karsimalla varmaan näkyis paremmin.
Tutki paikkaa immersiivisemmin Google Mapsissa.
maps.app.goo.gl
Jokaisesta kaupungista jossa on pyöräkaistat feat tienvarsipysäköintiä ja tasa-arvoisia risteyksiä, niin varmasti pystyt löytämään itsekin esimerkkejä rajattomasti. Ja kaikki ne pimeät liittymät joiden takia katsotte oikeutetuksi ajaa tiellä. Tilaa näissä hyvin harvoin on ajaa kevyen väylän ohi odottamaan, vähintään jää perä tielle ja taas on Joonas Ollilla asiaa.
e: Löytyi vieläkin parempi esimerkki, jossa teiden geometria on lähes niin huonosti kuin voi olla. Käytännössä pakko ottaa stoppi sekä kevyen että varsinaisen tien kohdalla. Siltikään näkyvyys ei ole kummoinen. Näitä 2-kaistaa ja kevyenväylä kiinni on Suomi täynnä.
Tutki paikkaa immersiivisemmin Google Mapsissa.
maps.app.goo.gl