- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 6 642
edit: väärää tietoa
Viimeksi muokattu:
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Eipä ole piratismia tullut harrastettua lähes 10 vuoteen, mutta nyt alkaa tuntua siltä, että on aika kaivaa utorrent esiin.
Näin mäkin ajattelin mutta sitten muistinkin että tuossa 60€ hinnassahan jo epic saa vähemmän kuin steami kun taas pelintekjiä enemmän.Ymmärtäisin tämän liikkeen epiciltä jos ne myisi tuotetta halvemmalla mutta sama hitna kuin steamissä
Sellanen pointti vielä tuolta jostain että "physical copies will include Steam keys" että voihan sitä mennä old-school tyyliin jonnekin GamestoppiinTai Anttilaan, eikun ne onkin konkurssissa...
![]()
Ei pidä paikkaansa, tuo tieto on viime viikolta (ja oli silloinkin jo vanhentunutta tietoa). Julkaisija oli tehnyt diilin jo hyvän aikaa sitten mutta ei halunnut kertoa siitä edes yhteistyökumppaneille. Vaikka fyysistä peliä on markkinoitu Steam avaimella, uusimman tiedon mukaan sieltä löytyy yllärinä avain Epicin kauppaan. Tai kuten julkaisija haluaa tätä avainta kuvailla tarkasti, "a key".
Editoin vanhoista viesteistä nuo virheelliset infot 
Epic voi haistaa pitkät. En helvetissä tuollaista kikkaretta ollut asentamassa, vituttaa jo kun entuudestaan Steam, Origin, Uplay ja battle.net löytyy.
![]()

Ite en kyllä käsitä tuota, että ei voi ostaa, kun ei ole Steamissa. Ihan järjetöntä touhua. Toki olisi kiva, jos olisi yhden launcherin alla kaikki, mutta että jättää kokonaan ostamatta...![]()
Jos elenia ostaa carunan sähköverkon ja tarjoaa omaa monopoliaan tilalle, onko se mielestäsi hienoa ”kilpailua”?Joo, täydellisessä maailmassa Steam on ainoa platformi PC peleille?
Tuntuu mielenkiintoiselta ajatusmaailmalta, varsinkin näin ihmisen näkökulmasta joka ei siedä Steamia ja vielä enemmän inhoaa monopoliasemia.
Onneksi esimerkiksi Destiny2 ja CoD meni battle.nettiin.
Tämmöinen säätäminen palvelee vaan ja ainoastaan piratismia.
Kuka helvetti jaksaa enää säätää näiden kaiken maailman launchereiden kanssa.
Jos Steamin osuus on esim. 30% (30% alle 10M$, 25% 10-50M$, 20% yli 50M$), niin myyjälle jää käteen Steamista 42€. Jos Epicin osuus on 12%, niin pelin voisi laittaa sinne myyntiin hintaan 48€ ja käteen jäisi sama osuus.
Voihan sen ostaa Steamista vuoden päästä, vuosi on aika lyhyt aika![]()
Ei täällä mielestäni kovin moni ole puhunut, että ostamatta meinaa jättää. Vuoden odottaa ja saa Steamiin, jossa kaikki muutkin Metro pelit on.Ite en kyllä käsitä tuota, että ei voi ostaa, kun ei ole Steamissa. Ihan järjetöntä touhua. Toki olisi kiva, jos olisi yhden launcherin alla kaikki, mutta että jättää kokonaan ostamatta...![]()
Joo, täydellisessä maailmassa Steam on ainoa platformi PC peleille?
Tuntuu mielenkiintoiselta ajatusmaailmalta, varsinkin näin ihmisen näkökulmasta joka ei siedä Steamia ja vielä enemmän inhoaa monopoliasemia.
Onneksi esimerkiksi Destiny2 ja CoD meni battle.nettiin.
Onhan sen itse launcherin+pelin asennus siellä yhtä vaikeaa ellei helpompaa kuin piratismi
Epic launcherin asennukseen meni ~minuutti. Pelin se lataa automaattisesti+asentaa kun syöttää koodin.![]()
Tätä vähän ite pelkään, en niinkään sitä launcheria vaan, että Metro sarja saa viimisen naulan arkkuun tällä. Ei oo ollut mikää suurmenestys missään vaiheessa tää sarja kun on lyhyistä yksinpeleistä ollut kyse.Vaikuttaa todella loistavalta alustalta, ei yhtään hämäräja thq innoissaan tonne laittamassa tällä hetkellä suurta mielenkiintoa herättävää peliä. Taitaa thq tappaa hyvän pöhinän tolla vedolla.
Niin täähän on PC ongelma, konsoleillahan tätä ongelmaa ei ole vaan ostavat pelin jos se on hyvä/kiinnostava mutta huono julkisuushan ei toki ole hyvästä mutta ei steamin varassa peli ollut, jos se floppaa konsoleilla niin se olisi flopanut steamissakin.Tätä vähän ite pelkään, en niinkään sitä launcheria vaan, että Metro sarja saa viimisen naulan arkkuun tällä. Ei oo ollut mikää suurmenestys missään vaiheessa tää sarja kun on lyhyistä yksinpeleistä ollut kyse.
On siinä hakemalla haettua, mutta ihan faktaakin ja melkoinen raakile on kilpailijoihin verrattuna. Ei liity Metroon mitenkään? Käsittääkseni peliä ei ilman tätä kikkaretta voi pelata? (paitsi jos ennakkotilasit Steam-version).Onpas keksimällä keksitty lista eikä liity Metro Exodukseen kyllä mitenkään![]()
Eipä sillä väliä ole kuinka timanttinen se peli on, osa porukkaa on jo tehnyt sen päätöksen ettei tätä tule ostamaan tämän tempauksen takia ja tietääkseni siinä ei kauheasti auta se, että saako siitä ostohinnasta 70% vai 88% jos koko ostotapahtumaa ei nyt tapahdu ties kuinka monen osaltaYllätävän jyrkkä (muutos)vastarinta jengillä, mutta selkeä trendi tällä palstalla. Senkus jauhatte. Ihan selkeä business casehan tuossa on 4A gamesilla ja varmasti tahto myös näpäyttää steamia, kuten monella muullakin valmistajalla. Muutama steam "vannoutunut" ei sitä miljoonien eurojen casea heiluta varsinkaan siinä tilanteessa jos peli on yhtä kultainen (ellei parempikin), kuin edeltäjänsä ja viralliset arvostelijat(kin) keskittyy arvostelemaan itse peliä sen sijasta, että keskitytään nillittämään siitä, että talo tahtoi itselleen isomman lohkon pelin tuotoista sen sijasta, että antaisivat sen pelin jakelualustalle.


Ei täällä mielestäni kovin moni ole puhunut, että ostamatta meinaa jättää. Vuoden odottaa ja saa Steamiin, jossa kaikki muutkin Metro pelit
Asiakas on aina oikeassa ja tällä kertaa monelle, myös itselleni riitti tämä. Ei yksi tietokonepeli maailmaa kaada, varsinkaan tälläsessä yltäkylläisyyden ajassa, jossa tilalle on tusina muuta peliä. Tämä kaikki on erittäin huonoa PRrää Epicille. Vähän sama kun taannoin soitin eräälle nettioperaattorille kysyäkseni jatkuuko tilaukseni toistaiseksi voimassa olevana ja siinä samalla tiedustelin uusista tarjouksista. Lopulta sanoin, että palaan asiaan myöhemmin ja myyjä toisessa päässä totesi, että ei mitään, mä laitan tänne ylös että soittelette takasinpäin. No ei jumalauta sieltä on soitettu mulle takasin joka ikinen päivä siitä lähtien ja annettu joka kerta hälyyttää sen verran pitkään, että mulle riitti. Mä sanoin, että soitan takasin kun tarvitsen jotain, joten tällänen uskomaton häirintä oli mulle sen luokan deal breaker, että otanpa netin muualta.Yllätävän jyrkkä (muutos)vastarinta jengillä, mutta selkeä trendi tällä palstalla. Senkus jauhatte. Ihan selkeä business casehan tuossa on 4A gamesilla ja varmasti tahto myös näpäyttää steamia, kuten monella muullakin valmistajalla. Muutama steam "vannoutunut" ei sitä miljoonien eurojen casea heiluta varsinkaan siinä tilanteessa jos peli on yhtä kultainen (ellei parempikin), kuin edeltäjänsä ja viralliset arvostelijat(kin) keskittyy arvostelemaan itse peliä sen sijasta, että keskitytään nillittämään siitä, että talo tahtoi itselleen isomman lohkon pelin tuotoista sen sijasta, että antaisivat sen pelin jakelualustalle.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.