Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Jos näppiksen avaaminen ja kolvaaminen onnistuu niin kytkimen voisi kokeilla vaihtaa. Joskus myös näppisten softissa on debounce ominaisuus jolla pystyy vaikuttamaan siihen miten herkästi tulee tuplia, mutta tässä voi olla vain vikaantunut kytkinkin.Minulla on Steelseries Apex 7 TKL näppäimistö ja tässä tulee kohtuu usein välilyönti tuplana huomaamatta. Onkohan tuolle jotain tehtävissä/missähän vika ?
Jos näppiksen avaaminen ja kolvaaminen onnistuu niin kytkimen voisi kokeilla vaihtaa. Joskus myös näppisten softissa on debounce ominaisuus jolla pystyy vaikuttamaan siihen miten herkästi tulee tuplia, mutta tässä voi olla vain vikaantunut kytkinkin.
Voi tehdä niinkin että vaihtaa kytkimen päikseen esim. Scroll Lockista tai mikä näppäin nyt itselle onkaan se tarpeettomin. Ja monihan spacessa käyttää ihan tarkoituksellakin esim. raskaampaa kytkintä kuin mitä muualla laudassa on.Kolvaaminen on kyllä tuttua, onnistumisen näkee sitten operaation jälkeenOnko kytkimiä paljon erilaisia ? Eli tietääkö jostain mikä sopii vai pitääkö avata ja kurkata ?
Kolvaaminen on kyllä tuttua, onnistumisen näkee sitten operaation jälkeenOnko kytkimiä paljon erilaisia ? Eli tietääkö jostain mikä sopii vai pitääkö avata ja kurkata ?
Kokeilen tuota softaa ensin, mutta muistaakseni siellä ei ollut juuri mitään asetuksia tai sitten sekoitan sen hiiren tai kuulokkeiden softaan.
Onko ajatuksena nimenomaan tuo rakentelu vai tuleeko johonkin oikeaan tarpeeseen?Pitää ny oikee kysyä täältä. Oon miettiny että rakentelis ite näppiksen, mutta tullu huomattua että kytkimiä on sitte pikkase toiseen malliin. Nii onko täälä heittää vinkkiä hiljasista lineaarisista kytkimistä? Ja onko porukka mistä tilaillu ylipäätänsä tarvittavat osat?. Onko nykypäivänä sinänsä edes järkevää rakentaa omaa vai löytyykö markkinoilta riittävän hyvää hiljasta näppistä?
No rakentelu ny lähinnä kiinnostaa siinä mieles että haluaisi vain kokeillaOnko ajatuksena nimenomaan tuo rakentelu vai tuleeko johonkin oikeaan tarpeeseen?Jos jälkimmäinen, ensin miettisin itselle parhaimman koon / layoutin ja sitten jonkun sopivan prebuiltin jossa hotswapattava PCB, mahdollistaa myöhemmin erilaisten kytkimien testailun. Jos haluaa täysmetallisen kotelon niin joutuu maksamaan vähän enemmän, mutta näitäkin saa jo kohtuuhintaisina.
Omat kokemukset hiljaisista kytkimistä rajoittuu Cherry Silent Redeihin, jotka eivät nyt varsinaisesti ole äänettömät mutta ei ole duunipaikalla tullut työkavereilta valituksia. Valikoimaa toki on mielin määrin ja Reddit-haun perusteella varsin äänettömiäkin löytyy.
Jos ei ole aiempaa kokemusta mekaanisista näppiksistä niin en lähtisi ensimmäisenä customia rakentamaan - kallis tie eikä vielä ehkä tiedä tarkkaan omia mieltymyksiään. Unelmanäppäimistön voi halutessaan rakentaa sitten vähän myöhemmin.No rakentelu ny lähinnä kiinnostaa siinä mieles että haluaisi vain kokeilla, niin sanottu rakentamisen ilo. Ihan pelaamiseen ja tälläiseen kirjoitteluun olisi näppis tulossa.
Onko heittää mitään suositusta näppiksistä?.
itse kävin keychronin sivuilla kattomas näppiksiä ja valikoimaa oli niin paljon että en sitte päässy kärryille että mikä olis sopiva. olen ajatellu näppistä ilman numpadiä, eli onko se nyt sitte 80% lankku. Tällä hetkellä mulla on corsairin strafe ruskeilla kytkimillä, oletan että nämä on cherry mx brown. ja näiden äänimaailmasta en kyllä järin tykkää
Kiitos näistä vinkeistä.Jos ei ole aiempaa kokemusta mekaanisista näppiksistä niin en lähtisi ensimmäisenä customia rakentamaan - kallis tie eikä vielä ehkä tiedä tarkkaan omia mieltymyksiään. Unelmanäppäimistön voi halutessaan rakentaa sitten vähän myöhemmin.
Keychronilla V3 Max ja Q3 Max - mallit varmaan noilla spekseillä paremmasta päästä, jälkimmäinen laadukkaalla ja raskaalla alumiinikotelolla. Keychronin laaduntarkkailussa on kyllä valiteltu tason tippumista parin viimeisen vuoden aikana, itse omistan Q3 Maxin ja jkv on pitänyt säätää softalla ettei tule häiritsevästi kaksoispainalluksia. Muutoin laadukas vehje. Lisäksi näppäinhatut näissä on aika korkeaa - kuppimaista OSA-keycap - profiilia, joka varmasti jakaa mielipiteitä. Kirjoittamiseen hyvät, pelaamiseen en käyttäisi.
TKL-näppiksistä Evo80 on kehuttu, tuohon pitää hankkia Nordic-näppäinhatut erikseen.
![]()
Evo80 - 80% TKL Fully-Built ISO ANSI Mechanical Keyboard [In-Stock]
Evo80 - Embrace the Evolution a 80% Custom Mechanical KeyboardFrom day one, our mission at Qwertykeys and Neo Studio has been to lower the barriers to mechanical keyboards and provide an enjoyable typing experience to a wider audience. Over the past two years, we've focused on refining our...monacokeys.de
Kytkimiksi ottaisin lineaariset redit alkuun.
Outemun Silent Peach (V3 ja V2 käytännössä samoja mutta V3 päästää enemmän valoa läpi, V1:ssa vähemmän tai ei ollenkaan tehdasvoitelua) on halpa ja hyvä ja ennen kaikkea hiljainen, saa mm. AliexpressistäNii onko täälä heittää vinkkiä hiljasista lineaarisista kytkimistä?
Pakko mainostaa taas Keyboard Chatter Blockeria, kevyt softa jolla saa näppäinkohtaisesti määritettyä tuon Debounce / Chatter delayn, auttaa varmaan aika usein näissä tuplapainallusongelmissa...
![]()
GitHub - FreneticLLC/KeyboardChatterBlocker: A handy quick tool for blocking mechanical keyboard chatter.
A handy quick tool for blocking mechanical keyboard chatter. - FreneticLLC/KeyboardChatterBlockergithub.com
Auttaakohan tuo kun asensin nyt ne "vaimennusrinkulat" näppäimiin. Tämän jälkeen osa tykkää tulla herkästi tuplana ja osaa taas saa painaa ihan kunnolla. Saattaa tosin olla vain sisäänajon puutetta vielä.
Nuo rakenneltavat näppäimistöt ovatkin hienoja. Pitää varmaan jossain vaiheessa turhuuttaan tehdä itsellekin joku hieno, vaikka mitään järkeä ei siinä ole![]()
Onko kukaan löytänyt Keychron V6 Max (eli 100% näppikseen) sopivia mustia key capejä? Nordic layout siis.
Paras olis jos runko olisi täysin musta, mutta merkinnät olis läpinäkyvät, mutta ei pakollista. Ei kuitenkaan niitä max merkintöjä missä kirjaimet on koko capin kokoset.
Ovat hyvin yleisiä, tosin madallus on vain oikeassa reunassa eikä lisäksi alla kuten tuossa. Termi on stepped caps lock.Nyt mä hiffasin mikä tässä mättää tässä uudessa näppiksessä (Keychron V6 max). Mietin siis pitkään tässä että miks tuntuu tosi oudolta. Mutta Logitechin näppiksessä (G15 joka oli edellinen) oli caps lock kahdessa tasossa. Eli A -kirjaimen ja caps lockin välissä oli pieni osa joka oli matalammalla ennen kuin caps lock nappi alkoi. Sitä oppi hakemaan sokkona paikan pelatessa tuon pienen kolon avulla. Kuvassa havainnollistus.
Tässä alkoikin mietityttään tuohon edelliseen kyssäriin lisäksi, että mahtaakohan mistään löytyä mustaa nordic 100% settiä jossa olisi tuollainen capsi?Oon koko lauantai-illan ettinyt, mutta ei vaan löydy.
Muutenkin jos on jokin hyvä paikka mistä saisi keycap settejä, kytkimiä ja muuta mekaaniseen näppikseen olevaa kamaa, niin arvostaisin.
Näppishän itsessään on aivan loistava ja todella hiljainen nyt kun vaihdoin siihen kytkimet.
Ja siis kysehän on tottumisesta. Mutta tuo helpottaisi elämää kummasti.
![]()
Minulla teki V1 noita tuplapainalluksia, päivitin firmwaren viimeisimpään niin loppuivat.Tulin vähän siihen tulokseen että nuo tuplamerkit saattavat olla jotain firmwaresta johtuvia
Hieno juttu, tuo onkin ainoa keino mitä en ole vielä koittanut. Täytyy ehdottomasti koittaa päivittää jos ongelma poistuisi lopullisesti sillä.Minulla teki V1 noita tuplapainalluksia, päivitin firmwaren viimeisimpään niin loppuivat.
Verkkiksessä voisi ehkä olla, siellä on ainakin laaja valikoima myynnissä. Lommilan Gigantissa (Espoon IKEAn vieressä) oli ihan kohtalaisesti esillä, mutta ne painottuivat aika vahvasti sinne halvimman pään malleihin + joku satunnainen Logitech tai Asus. Luultavasti muissakin sama.Onko Helsingissä (tai pääkaupunkiseudulla) missä myymälöissä näppäimistöjä kokeiltavana? Ainakin viimeksi Kaaren Gigantissa valikoima oli olematon
Ikävästi kokemuksemme jäi pettymyksen tasolle sekä Verkkiksessä että Lommilan Gigantissa. Vaikka sinällään eri näppäimistömalleja oli esillä erityisesti Verkkiksessä, ei voinut oikein puhua kytkimien kirjosta. Valtaosa oli jotain MX Redin tai Razer Greenin sukua ellei juuri itseään. Gigantille plussaa siitä, että oli mahdollisuus ihan istua tietokonepöydän ääreen pelituolissa ja kokea "oikeasti", miltä näppäimistö tuntuu, mutta vain muutaman mallin kohdalla niin. Eikä myyjät halunneet lähteä kytkemään eri näppäimistöjä muuten vain, suosittelivat katsomaan YouTube-videoita...Verkkiksessä voisi ehkä olla, siellä on ainakin laaja valikoima myynnissä. Lommilan Gigantissa (Espoon IKEAn vieressä) oli ihan kohtalaisesti esillä, mutta ne painottuivat aika vahvasti sinne halvimman pään malleihin + joku satunnainen Logitech tai Asus. Luultavasti muissakin sama.
Ikävästi kokemuksemme jäi pettymyksen tasolle sekä Verkkiksessä että Lommilan Gigantissa. Vaikka sinällään eri näppäimistömalleja oli esillä erityisesti Verkkiksessä, ei voinut oikein puhua kytkimien kirjosta. Valtaosa oli jotain MX Redin tai Razer Greenin sukua ellei juuri itseään. Gigantille plussaa siitä, että oli mahdollisuus ihan istua tietokonepöydän ääreen pelituolissa ja kokea "oikeasti", miltä näppäimistö tuntuu, mutta vain muutaman mallin kohdalla niin. Eikä myyjät halunneet lähteä kytkemään eri näppäimistöjä muuten vain, suosittelivat katsomaan YouTube-videoita...
Tarkoitus olisi tyttöystävälle hankkia ensimmäinen mekaaninen näppäimistö, kun hän on vierestä tuijottanut pieni kateus silmässään ja saatiin hänelle vihdoin oma pelikonekin ja kohtalaisen kiva hiirikin (Harpe Ace Mini). Mutta noista halvimmista ei ole halunnut löytyä hänelleen mieleistä, joten etsinnät jatkuvat. Pitäisi siis kytkimiä kokeilla kuin myös avata tätä näppäimistöjen maailmaa, mitä kaikkea voisi olla saatavilla. Testerillä yhden näppäimen kokeilu ei herättänyt luottamusta, kun ei pääse kunnolla kokeilemaan kirjoittamista. Olisiko mitään ideoita tähän avuksi?
Joo, kävi itellä mielessä kanssa, että kytkimiä on pilvin pimein käytettynä myynnissä ja ei ne oikeasti ehdi käytössä niin kulua, että niissä olisi eroa. Ainakaan lineaarisista tyttöystävän mieleen ei ollut, mutta jotain MX Brownin kaltaista on nyt hakusessa. Itse olen höpinät jättänyt höpinöiksi ja aikanaan ostin ison kasan Nixie-kytkimiä ja "opin" tykkäämään niistä. Nyt en "osaa" käyttää muita kytkimiä, kun tuntuvat aina väärältä.Pelkään, että menee testailuksi. Muutamien kytkimien kokeilemisen jälkeen sitten tietää mistä tykkää ja mistä ei, ja tämän jälkeen netin höpinöistä ehkä osaa arvuutella minkä tyyppiset voisi itseään miellyttää. Mutta sittenkin se on vähän arpapeliä, kun kaiken subjektiivisuuden lisäksi eri kytkimet voi olla vähän erilaisia eri näppäimistöissä.
Jonkun testeri setin ostaminen joltain voi auttaa kokeiluissa, jos siis on jo joku näppis mihin kytkimiä voi vaihdella.
njs:llä näyttäisi olevan tuollainen setti myynnissä: Myydään - Silent kytkimiä + kytkinkokoelma (Tuusula / Espoo)
ja itsellä vähän pienempi: Myydään - 5 x 10kpltta erilaisia kytkimiä testailuun - Helsinki
Joo, kävi itellä mielessä kanssa, että kytkimiä on pilvin pimein käytettynä myynnissä ja ei ne oikeasti ehdi käytössä niin kulua, että niissä olisi eroa. Ainakaan lineaarisista tyttöystävän mieleen ei ollut, mutta jotain MX Brownin kaltaista on nyt hakusessa. Itse olen höpinät jättänyt höpinöiksi ja aikanaan ostin ison kasan Nixie-kytkimiä ja "opin" tykkäämään niistä. Nyt en "osaa" käyttää muita kytkimiä, kun tuntuvat aina väärältä.![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.