Artikkeli-/videovinkki IO-Techille: Tehkääpä näppäimistön osto-opas!
Kyse on sellaisesta salatieteestä, että vaikka olen harrastanut tietotekniikkaa ja pelannut vuodesta -83 niin näppäimistöt on aihe, josta en saa mitään otetta. En oikeastaan edes tajua mekaanisen näppäimistön erinomaisuutta. Työkseni kirjoitan paljon enkä ole oikeastaan ikinä kokenut ettei työkoneiden (HP, Lenovo jne) mukana tulevat näppäimistöt riittäisi siihen tarkoitukseen. Niin miksi pelaamiseen tarvitaan jotain erikoisempaa, ja antaako se ihan aikuisten oikeasti jotain suorituskykyetua. Tuntuu vähän kaukaa haetulta, kun nettiviiveet on kuitenkin helposti satakertaiset niihin viive-eroihin nähden mitä eri näppisten välillä on. No, setämies tässä tietysti vähän provosoi. Käytössäni Logitech G910 Orion Spectrum. Hankin sen joskus 4-5 vuotta sitten kun pojan piti saa "pelinäppis". En tiennyt sen tarkemmin mitä oli hankkimassa. Ostin kalleimman mitä markkinoilla oli, koska oletin ettei se ainakaan huonoin ole. Nyt on ajatus ostaa uusi näppis, tällä kertaa TKL, että tilaa saisi pöydälle vähän enemmän. Osa ledeistäkin on hyytynyt, mikä on huono juttu koska käytän sovellus- ja pelikohtaisia väriprofiileita, ja häiritsee kun tiettyjä värejä ei saa enää käyttöön kaikkiin näppäimiin.
Mutta minkä ostaisin, ei mitään hajua! Kun tämän nykyisen ostin, niin ostin mekaanisen näppäimistön. Ei silloin tarvinnut tietää montako grammaa tarvitaan voimaa, tai kuinka monta milliä on kontaktipiste, ja klikkaako se vai ei (mitä se edes tarkoittaa? Klikkaako esimerkiksi nämä Logitechin näppäimet? Entä Amiga 500:n näppäimet) Ongelma on siinä, ettei ole mitään vertailukohtaa mihin näitä joka paikasta tulvivia näppäimistötestejä vertaa, kun en tiedä esim tämän Logitechin vastaavia speksejä. Artikkelissä voitaisi kertoa minkä tyyppinen kytkin ja minkälaisella painallusvoimalla sopii minkäkinlaiselle pelaajalle. Kai niissä joku yleismaailmallinen nyrkkisääntö on, ihan kuten pelihiirissäkin että toiselle hiirelle sopii sormiohjaus ja toiselle koko käden ohjaus ja hiiren valinta menee sitten sen mukaan. Voitaisi mainita myös onko kaikkien valmistajien softissa mahdollista tehdä näppäinkohtaisia käyttäjäprofiileja valaistukselle (aika tärkeä ominaisuus ainakin minulle, koska pelaan satunnaisesti niin valaistusprofiilien avulla on helppo muistaa aina kyseisen pelin näppäinkomennot).
Tähän on helppo todeta että "kävele giganttiin ja testaile eri näppiksiä" mutta on se ihan eri juttu testata minuutin ajan kaupassa ja tehdä valinta sen perusteella. Kuvittelisin, että silloin tulee helposti hankittua liian jäykät näppäimet. Joku pieni haju minulla ehkä on minkälaisen ostaisin jos nykytiedon valossa pitäisi päättää. Siinä olisi varmaankin cherryn punaiset kytkimet. Älkää kysykö miksi, tämä on ihan puhdasta mutua sen perusteella että ne taitaa olla kaikkein vähiten erikoiset, eli sopii kai eri käyttötarkoituksiin ja eri pelityyppeihin parhaiten.
Edit: Toki G910:n tekniset tiedot löytyi kun etsi, mutta kun harkitsin Logitechin G915 TKL:ää koska tarvitsen myös medianäppäimet, niin tuli heti vaikeus, että kuinka paljon käytännössä on 0,3mm tai 5g mikä on erona näiden näppisten välillä? Vaikea saada konkreettista otetta aiheeseen.