- Liittynyt
- 18.10.2016
- Viestejä
- 14 912
Teen kausittain fyysistä työtä, mutta ei se nyt siitä ole kiinni. Sehän vain määrää paljonko energiaa tarvitaan eikä sitä, paljonko lihaa tekee mieli tai pystyy syömään.Ehkä harrastat kuntoilua tai teet fyysistä työtä? Itselle jo normaali pizzerian pizza tai burger kingin bacon king normiateria tekee tiukkaa. Jos joka päivä söisi niin ei onnistuisi. Siitä huolimatta on ylipainoa vaikka syö kohtuullisesti.
Sama koskyy kyllä suositusten kasvimääriä.
Edit. Kun kyse terveellisyydestä niin ruokavaliosi ei sellaiselta kuulosta.
Syön kyllä varsin epäterveellisesti tällä hetkellä, mutta se taas ei liity runsaaseen lihansyöntiin mitenkään. Ylipainoakin on, ja sehän toki ei johdu runsaasta lihansyönnistä sekään. Kaljoittelusta, laiskuudesta ravinnon kanssa ja runsaasta hiilihydraattipitoisten helppojen ruokien syönnistä. Ihan samat sipsit ja bisset menisi vegaanina, ja einarit olisivat vielä hirveämpää myrkkyä.
Ei se 400 grammaa lihaa päivässä ole silti mikään temppu tai paljon. Jää toki monelta tytöltä syömättä yhdellä aterialla, mutta hyvin vaatimattomalla annoskoolla se päivässä kertyy jos on ruokamaultaan kova lihansyöjä.

