Lentokenttien lounget - Kokemukset ja millä mennä sisään

Liittynyt
17.10.2016
Viestejä
5 807
Täällä keskustellaan kaikesta mahdollisesta mikä liittyy lentokenttien loungeihin.

Ruokaa, juomaa, wifiä ja joskus jopa suihkuja ja saunoja. Miten niihin oikeastaan pääsee: pitääkö olla business-liput, joku kortti vai voiko aina maksaa sisään?

Tähän ketjuun kaikki vinkit ja kokemukset eri kenttien loungeista – missä on ollut parhaat tarjoilut ja muutenkin, minne siis mennä ja millä.
 
Arlandan Amex-ravintolalle suositus, jos nyt muistaa, että kyseessä on kortillisille ilmainen lounge eikä siten odota liikoja. Jostain syystä jotkut odottavat Michelin-laatua 65e kuussa muiden etujen lisäksi maksavalta kortilta (Amex Platinum).

Viimeksi kun Michelin-ravintolassa kävin niin se maksoi juomineen henkeä kohden reilu 3x Platinum-kuukausimaksun verran. Jos tämä "pieni" yksityiskohta unohtuu niin ehkä Amex ei ole oikea kortti.

Mutta asiaan, Arlandan Amex-loungessa tarjoillaan Pohjoismaisia herkkuja katkarapuleivistä jaukkaripihveihin. Persettä ei tarvitse nostaa eli kaikki tuodaan pöytään niinku Manulle illallinen. Toimii ninku Moskovan baletti.
 
Gdansk Executive lounge melkoisen paska. Henkilökunta ylimielistä, paikkana pieni eikä tarjouluissa kehumista. Mitään lämmintä pureskeltavaa ei tarjolla. Hk siivosi pöytiä astioista tyhjiksi todella laiskasti. Vähän ennen pois lähtöä alkoi olla tilanne missä loungeen tulijat pyörivät sisällä ja odottivat jos jostain löytyisi istumapaikka.

Arvosteluissa joku kertoi että ensin oli rahastettu ja sen jälkeen hk kertoi että lounge on täynnä ja pyysivät odottamaan vapautuvia paikkoja.

Riika Primeclass business lounge. Keskimääräistä paremmat tarjoilut. Hyvä sijainti. Ei valittamista.

Bcn T2 Sala Vip canudas. Tarjoulu keskitasoa tai vähän yli. Ok kaikinpuolin, ruuhka-aikana saattaa olla helposti täynnä.
 
Op:n visa goldilla saa vuoteen 2 lounge käyntiä tai avecin kanssa yhden.
Helsingissä T2 loungessa käynyt italiaan mennessä 2023 ja ei valittamista ruokaa ja juomaa oli.
2024 oli tarkoitus kiinan reissulla käydä qatarin kentällä loungessa, mutta vaihto aika jäi sit niin lyhyeksi, että vaan ehtinyt
 
Priority passilla kokeiltua:

Helsinki airport OP Lounge: Aika tylsä. Tilaa oli ihan kivasti. Eväät keskinkertaiset. Suihku on plussaa.

Qatar, Al Maha Lounge: Ruuhka-aikaan tukossa. Ruoka ihan jees. Mietoja alkoholeja löytyy. Ei mitään erikoista.

Bali kotimaan terminaali, Blue Sky Premier Lounge: Basic mukava. Ruoka ihan jees. Valikoima rajoittuu kanaan ja kasviksiin. Kokki tekee sulle pussinuudelisopan.:lol:
Plussaa omasta tupakkikopista. Kaksi hanaolutta sisältyy hintaan, loput maksaa. Aika pieni. Mukavat penkit. Rahalla saa sit oman privahuoneen. Suihku.

Bali ulkomaan terminaali, Concoria Lounge: Ihan jeppis, Suihku aika kälynen. Buffetti ihan ok. Barista nikkaroi hyvät kahvit. Vähän sellainen mitäänsanomaton.
Ei alkoholia. Tosin oli Ramadan, niin voi johtua siitä.

Sit busineksella vierailtuja:

Finnair Business Lounge: Ihan mukava. Ruokaa löytyy joka lähtöön. Hyvin tilaa. Suihkut jees. Juomaa saa monenmoista. Ei valittamista.

Singapore Marhaba Lounge: Vähän pettymys. Buffa aika vaatimaton. Alkoholia on muutamaa sorttia. Aika paljon istumapaikkoja. Suihkua en muista nähneeni. Menettelee, mutta Singaporelaiselta businessloungelta olisin odottanut aika paljon enemmän.

Qatar: Al Mourjan Business Lounge: "The Lounge". En keksi mitään valittamista. Buffetti on järjettömän laaja. Tai sit kokki tekee alacartea, ihan miten vaan. On spa, massage, suihku, uima-allas, kuntosali.
Oma sleeping pod, tottakai. Sikarisalonki. Tilaa riittävästi. Henkilökunta huolehtii viihtyvyydestäsi. Ei tarvitse kuin vähän katsella hämmentyneenä, niin joku tulee kysymään, että miten voin palvella.
Suosittelen.:thumbsup:
 
Helsingissä ja Arlandassa kävin viime vuonna työkaverin siivellä loungeissa, eikä kummastakaan jäänyt mieleen mitään erityistä. Vähän mukavammat tuolit lähtöaulojen penkkeihin verrattuna, vähemmän hälinää ja meteliä, hyvin keskinkertainen tarjoilu jotain pikkupurtavia.

Toki käyttäisin näitä, jos vaikka lentäisin niin paljon, että lounge-etuudet tulisivat "kaupan päälle", mutta omalla rahalla en pääsyä ostaisi tämän kokemuksen perusteella. Ainakaan sellaiselle normaalille odottelulle, jossa kentällä vietetään tunnista kahteen.
 
Arlandan Oneworld lounge on tosiaan kovin kehno ja usein myös likainen ja täynnä porukkaa. Ruoan laatu vaihtelee tuurista, joskus saa syötyä ja joskus menee naposteluksi.
Arlandan Amex lounge sitten merkittävästi parempi.

Finnairin Hki Schengen on uudistuksen jälkeen aiempaa parempi, mutta edelleen sen isoin ongelma on että se on vaan joskus aivan tupaten täynnä ihmisiä. Nykyään ennemmin nappaan vaan Pier Zerosta Amex -kassin mukaan ja syön sen. Tämä siis aamulennoilla.

Finnairin Hki non-Schengen on omaan makuun paremmasta päästä. Yleensä siellä on hyvin tilaa, paljon erilaisia paikkoja joissa viettää aikaa ja ruoka vähintään ok. Lisäksi drinksubaari, josko se on välillä aika ruuhkainen.

Oslon Oneworld lounge on ruokien puolesta imo näistä huonoin ja yleensä käyn siellä syömässä tavan ravintolassa jos ruokaa pitää saada. Lisäksi se on ahdas.

Jenkeissä Oneworld lounget keskimäärin selvästi parempia kuin nämä pohjoismaalaiset, erityisesti siksi että ovat todella isoja ja tarjoiluvaihtoehtoja paljon. AA:n Flagshipit etenkin.
(LAX, DFW, JFK nyt viimeaikaisina kokemuksina)
 
Jokaisessa loungessa jossa tullut käytyä on saanut syötyä ja juotua sen verran että aika kuluu kentällä siedettävästi varsinkin pitkien vaihtojen aikana. En ole ikinä loungehifistelyyn jaksanut lähteä. 10v tuli matkusteltua pääasiassa työn puolesta ennen koronaa ja oli kulta/platina useamman vuoden.
 
En ole ikinä käynyt mutta muutaman kerran katsellut että Hki Vantaalla melko pitkät jonot johonkin loungeen. Onkohan ennen ollut vähän premium mutta nykyään tällainen rahvaan paikka?
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
288 198
Viestejä
4 940 607
Jäsenet
79 458
Uusin jäsen
meltor

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom