Vastamelutoiminto ei pärjää Sonylle. Ei voi puhua siitä edes samana päivänä. Esimerkiksi kova tuuli on liikaa. Jos haaveena on täydellinen hiljaisuus esim junassa tai lennoilla, niin nämä ei ole oikeat luurit siihen. Valtaosa taustahälystä poistuu, mutta oikein kuuntelemalla huomaa istuvansa junassa. (Lentelyt on nuhahössötyksen takia jäänyt lentämättä) Myös omaan makuun Sonyn äänimaailma on parempi, mutta kaikkea ei voi saada samassa paketissa.
Mutta sitten puheluissa nämä on aivan omaa luokkaansa. Kuten jossain arvostelussa luin, että äänenlaatu on vähintään yhtä hyvä kuin puhelimen omassa mikrofonissa. Ei ole kukaan valittanut misään yhteydessä, että olisi ollut vaikeuksia kuulla puhetta. Myös vastapuolen puhe kuuluu erinomaisesti. Tämä oli itselleni suurin valintakriteeri ja olen tyytyväinen. Ja vaikkei äänimaailma olekaan Sonyn veroinen, niin ei se silti huono ole. Nuo odotusajan IdeaPlayt ja Taotronicsit on kuulokkeiden pilkkaa näihin verrattuna.
Itse jätin Jabran pois laskuista jo alkuvaiheessa., kun Bosen luurit oli arvioitu parissa arvostelussa paremmaksi. Tässä yksi esimerkkivideo: