Juha Uotila
Ylläpidon jäsen
- Liittynyt
- 18.10.2016
- Viestejä
- 4 935
Joo niin näyttää.Ok, nyt tällähetkellä Sonyt maksaa yli 300.
Hae nuo gigantista, testaa se 30päivää ja palauta jos ei tykkää
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Joo niin näyttää.Ok, nyt tällähetkellä Sonyt maksaa yli 300.
Jostain luin että tuon zalman on hinta laatu suhteeltaan hyvä ja kun sen kiinnittää vaikka paidan kaulukseen tms niin toimii hyvin.
Vähän kyselyä, kun pitäs saada (hyvät) langattomat kuulokkeet. Haussa siis sellaisiksi jokapaikan-luureiksi. Katellut nyt mm. Sonyn WH-1000Xm2 ja Sennheiser PXC-550. Noissa vaan mietityttää tuo noice cancelation, kun sitä nyt en välttämättä tule tarvitsemaan yhtään mihinkään, niin maksaako sitten turhasta?
Tarkoitus olisi löytää hyvä-ääninen, mukava ja helppokäyttöinen setti ajoon. Pitää pystyä käyttää myös langallisena. Ja aikalailla edellämainittujen kuulokkeiden hintaluokasta pitäis löytyä, vaikka suostuu tuostakin vähän joustamaan.
Noita Sonyja on tunnuttu kehuttavan joka paikassa, mutta itsellä meinaa tökkiä nuo kaikki toiminnot, jotta onko sitten tungettu vaan täyteen "kaikkea mahdollista" ja jätetty se kuulokeosuus toissijalle.
Langattomille kuulokkeille olisi tarvetta. Olisin jo laittanut Sonyn WH-1000Xm2 tilaukseen, mutta alkoi epäilyttämään luurien latency. Melkeinpä suurin käyttö on juurikin elokuvat. Rtings:n mukaan viive on 210ms.
Mitäs mieltä luurien omistajat ovat näistä elokuvien katselussa?
Toisaalta JVC X5000 viive taitaa olla melkeinpä samaa luokkaa 4K kuvalla. Eikös tämä tasoita eroa vai miten se nyt menee?
Tässä sama, jossa HD 650 mukana (tuo ruma vihreä). Kun sanoivat, että parantavat bassoa, niin en kyllä aivan noin suurta muutosta odottanut. Treblekin muuttunut kohtalaisesti (tosin mielestäni parempaan suuntaan).Tilasin nuo ja peruin tilauksen. Nyt epäilyttää.![]()
Massdrop x Sennheiser PC37X Gaming Headset Massdrop x Sennheiser PC37X Gaming Headset | Price & Reviews | MassdropMitkä kuulokkeet sennheiser pc360 seuraajaksi? Mulla on tästä jo kysymys murossa, mutta se on niin kuollut paikka ettei kukaan vastaa. Siis hyvät kuulokkeet pelaamiseen sekä musiikin kuunteluun + mikki (eli headset?)
Massdrop x Sennheiser PC37X Gaming Headset Massdrop x Sennheiser PC37X Gaming Headset | Price & Reviews | Massdrop
$134.99 posteineen. Tuohon verot vielä päälle.
Mulla on viimeaikoina kaikki mahdollinen mennyt tulliin ja periaatteessa vaikka ei menisi, niin ne pitäisi maksaa. Mutta vaikka ne tulisi tohon päälle, niin ei paha hinta.Ei ne verot aivan varmoja ole. Itse tilannut suht monta tuotetta ja koskaan ei tulliin mennyt. (myös kuukokkeita isosti pakattuina)
Hei,
Olen etsimässä itselleni ensimmäisiä langattomia bt nappikuulokkeita.
Voi olla että jatkossa puhelimessa on vain bt kuulokkeet mahdollista käyttää.
Olen hieman kyllästynyt tuohon miten Note8 mukana tulleiden AKG nappien johto menee sykkyrään niin kovin helposti.
En kaipaa mitään upeita monien satojen eurojen kuulokkeita.
Kuuntelen musiikkia vain puhelimen kautta.
Mutta saisi ne olla vähintään yhtä hyvät kuin nuo nykyiset johdollisetkin.
Kuulokkeet pitäisi myöskin olla mahdollista ostaa Helsingin kaupoista.
Hei,
Olen etsimässä itselleni ensimmäisiä langattomia bt nappikuulokkeita.
Voi olla että jatkossa puhelimessa on vain bt kuulokkeet mahdollista käyttää.
Olen hieman kyllästynyt tuohon miten Note8 mukana tulleiden AKG nappien johto menee sykkyrään niin kovin helposti.
En kaipaa mitään upeita monien satojen eurojen kuulokkeita.
Kuuntelen musiikkia vain puhelimen kautta.
Mutta saisi ne olla vähintään yhtä hyvät kuin nuo nykyiset johdollisetkin.
Kuulokkeet pitäisi myöskin olla mahdollista ostaa Helsingin kaupoista.
Kysytääs täällä eikä tehdä omaa ketjua, mutta olisiko suosituksia avoimesta headsetistä? Nykyinen SteelSeriesin Arctis 3 kyllä miellyttää niin päälakea kuin korviakin, sekä tuntumalta että äänenlaadulta, mutta tuo suljettu rakenne eristää täysin ympäröivästä maailmasta esim. pelatessa, niin jää välillä puhelimen soinnit, munakellot ja vaimokkeen huutelut täysin kuulematta. Pääasiallisesti siis pelikäyttöön tulossa, toisinaan musiikin kuunteluunkin (tietokoneella). Mitään överi hifivehkeitä en ole vailla, mutta noita hinnat alkaen -rihveleitä en kaipaa. Myöskään noita muovisia/keinonahkaisia tms. korvakuppeja en halua, vaan kankaiset.
Ovat varmaan hyvät, mutta 50+ % kalliimmat kuin esim
Mitä mietit?
Sonyt kotiin jos valuuttaa.
Itse vielä pohdin palautanko
B&O Beoplay H8 langattomat on-ear kuulokkeet
Mitään vikaa missään suhteessa ei.
Kuulostavat great, mutta voiko saada vielä parempaa 199?
Pistin tilaukseen Philipsin SHP9500-luurit kun niitä näytti saavan suht halvalla Aliexpressistä. Pienen selvitelyn perusteella vaikuttaisivat olevan ihan aitoa tavaraa. Nuo näyttää maksavan euroopassa perkeleitä, kalliimmat olleet jossain 150€ paikkeilla. Suhtaudun "HD 600-killer"-hypeen hivenen skeptisesti mutta tarjoavat ilmeisesti ihan mukavasti vastinetta rahalleen. Tuosta löytyy verrokiksi vanha uskollinen HD 598, odotan mielenkiinnolla vertailua.
Mikähän noista alin miljoonasta myyjästä olisi luotettava ja aito... Z-Reviews taisi noiden kohdalla keulia kehuissaan vähän liikaa, mutta vaikuttaisivat testien perusteella asiallisilta ja pelikäyttöön sopivilta.
Hifistudion outletista tuli poistettua käyttämättömät HD800S + HDVA800 vahvari 1999€.![]()
No eihän se nyt vaikuta, jos ei kuuntele sellaisella volyymillä, mitä tuo X1S ei jaksaisi syöttää.Balansoitu linja puskee ainakin enemmän tehoa, joten se nyt ainakin vaikuttaa.
Kannattaa surata Massdrop x Sennheiser HD 58X Jubilee Headphones | Price & Reviews | Massdrop droppisivua. Hyvin suurella todennäköisyydellä tulee uusia droppeja ennen heinäkuuta.Siis onko toi droppi nyt sitten loppunut jo vai ei vielä alkanutkaan? Ei ihan hajua mulla, että miten toi toimii. Jos tosiaan toistokäyrä on tuo, niin lähtisi kyllä tilaukseen HD650 kaveriksi.
Sellaiset 140 € posteineen. Verot vielä mahdollisesti päälle. Tosin ovat sanoneet, että hinta voi nousta. Tosin tuskin mene yli HD 6XX:n.Vertasin tuota DT990 Pro:hon ja vaikuttaisi siltä, että nuo vastaisi alemmilta taajuuksiltaan aika hyvin niitä, midit olisivat ehkä paremmat ja treblestä puuttuu Beyereiden piikki. En tiedä voiko verrata ihan noin suoraan mutta mielenkiintoisen oloinen kuitenkin. Vaikuttaa käyrän perusteella olevan lisäksi lähempänä HD660S kuin HD650. Paljos noille tulee/tuli hintaa? Ilmeisesti enää ei ole tilattavissa.
Mitkäs olisivat hyvät kuulokkeet alle 100€ hintaluokassa? Mitä hieman luin arvioita, niin tuo vastameluominaisuus on vähän onneton näissä. Kotona tuo vastamelu ei ole niinkään tärkeä ominaisuus, mutta kun bussilla kulkee töihin, niin olisi mukava saadu turha melu minimiin.
Kriteereinä voisi olla myös langattomuus ja se, että voi hakea ihan kaupasta Gigantti / Verkkokauppa tms.
Hain tänään postista nuo Kiinasta tilatut Philips SHP9500:t. Ainakin ensivaikutelman perusteella varsin hyvät kuulokkeet etenkin hintaansa nähden. Siihen en pysty ottamaan kantaa onko nämä HD 600 veroiset niin kuin monet väittävät koska en ole niitä kokeillut (ainoastaan pikaisesti testannut HD 650 joskus kauan sitten) mutta sanoisin että ei häviä äänenlaadun suhteen ainakaan HD 598:lle, pistää ehkä jopa hieman paremmaksi ainakin mitä tarkkuuteen tulee. Huomattavasti neutraalimpi sointi ja soundstage ehkä hitusen pienempi.
Milloin tilasit ja mitä antoivat aikanaan toimitusarvioksi?HD6XX lähti Massdropista DHL kuljetuksen, kauankohan tuo postitus kestää että on ovella?