Oma pika-arvio Beyerdynamic DT770 Pro 80 ohm ja DT990 Pro 250 ohm kuulokkeista leffahuoneessa, jossa myös tietokoneeni on.
Beyerdynamic DT770 Pro 80 ohm:
+- Voimakas alabasso, joka tuntuu kuin olisi subbari kuulokkeissa. Kuulostaa minusta hyvältä, mutta toisaalta vie huomiota yläbassoilta jotka löytyy 80-200 hz alueelta joka on myös tärkeä osa kuuntelukokemusta.
+ Mukava keskialueen toisto, ei tuntunut mitenkään etäiseltä.
+- Kirkkaahko yläpää, hieman sibilanttia kuultavissa joillain henkilöillä biiseissä tai videoissa, mutta ei onneksi liikaa.
+- Suljettu rakenne pitää melua poissa. Samassa tilassa on nykyään lapsia välillä pelaamassa pleikkaria. Huonoa taas jos pitää olla paremmin selvillä mitä muualla talossa tapahtuu.
+ 3m suora johto. Menee mukavasti kaapelikotelon sisällä pöydän takaa koneelle.
Beyerdynamic DT990 Pro 250 ohm
+ Ei löydy alimpia bassoja mutta tykkään silti hieman enemmän kuin DT 770 Pro, koska muuten bassotaajuudet ovat tarkkaa ja täyteläistä.
+ Mukava keskialueen toisto, ei tuntunut mitenkään etäiseltä.
- Kirkas yläpää, sibilanttia kuultavissa useilla henkilöillä biiseissä tai videoissa, jopa liiaksi asti. Moonsorrowia kunnellessa kuulosti kitaran rämpytys hyvältä ja ilmavalta, mutta tuo henkilöiden särähtävä s-äänne pilaa kokonaisuuden minulta.
+- Avoin rakenne. Lasten pelit ja höpötykset kuuluvat läpi jos pelaavat samassa huoneessa. Toisaalta parempi seurata mitä talossa muuten tapahtuu.
- 3m kierre johto. Käytännössä n. 1m pitkä johto, joka muuttuu epäkäytännöllisemmäksi ja ahdistavammaksi mitä pidemmäksi sitä venyttää. Jatkojohdolla olisin voinut siististi viedä koneelle.
Molemmat kuulokkeet olivat kiinni emolevyn integroidussa piirissä (Asrock Z77 Extreme4, kodekki alc898) testin ajan. Äänenvoimakuutta ja laatua riitti minulle erittäin. Pelatessa, Google musicilla soittaessa ääntä riitti hyvin. Yhdessä youtube-videossa huomasin että että vaikka äänenvoimakkuuden sääti 100 % niin kuulosti samalta kuin aiempi musiikkivideo 50 % voimakkuudella. Eli teoriassa hiljaiseksi miksattu musiikki tai video voi jäädä himpun hiljaiseksi, mutta en näe mitään syytä että tarvitsisin näille kuulokevahvistimen.
Aiemmat kuulokkeet olivat Sennheiser 598 jotka hajosivat. Niihin verrattuna yllätyin kuinka paljon bassoa molemmissa Beyerdynamiceissa on, vai pitäisikö sanoa että Sennheisereissä ei bassoa ollut. Sennheisereissä oli omaan korvaan samankaltainen neutraali keskialue, mutta omaan korvaan mukavan hillitty yläpää, joka kuitenkin välittyi korviin.
Pidän DT770 Pro, päällimmäisenä syynä DT990 Pro liian sibilantit lyriikat/dialogi omaan korvaan. Huom! Ihmiset ovat eri lailla herkkiä näille, joten monille ei varmaan ole kirkkaus ongelma. Omat korvat ovat vaan vuosien varrella alkaneet vihata pientäkin sibilanttia ääntä.