Varmaan jotain sopimushommia. Kuten ei voi kaapelissa muuttaa kanavajärjestystä, mutta antennissa voi.Luin telkun ohjekirjasta, että tikulle tallentaminen onnistuu vain antennin kautta??! Miksi ei kaapelista pysty?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Varmaan jotain sopimushommia. Kuten ei voi kaapelissa muuttaa kanavajärjestystä, mutta antennissa voi.Luin telkun ohjekirjasta, että tikulle tallentaminen onnistuu vain antennin kautta??! Miksi ei kaapelista pysty?
Ai kuten telkkareita, videotykkejä, kaiuttimia ja mitä lie. Käytetty tunteja asunnon siivoamiseen ja asetteluun kuvia varten mut sit sen harrastajan unelmatallin siistiminen on ylitsepääsemätöntä, en vaan ymmärrä.
Kannattaa silti koittaa onnistuuko. Ei ohjekirjat aina ole oikeassa ja siinä voi olla vaikka joku käännösvirhe. Mikäli olet vasta ostamassa sitä telkkaria ja etukäteen katselit ohjekirjaa niin silloin kannattaa luottaa siihen ohjekirjaan eikä varmaan kannata sitä telkkua ostaa, jos se tallennus on tärkeä ominaisuus.Luin telkun ohjekirjasta, että tikulle tallentaminen onnistuu vain antennin kautta??! Miksi ei kaapelista pysty?
Voithan laittaa vaikka oman Telian numeron kääntämään puhelut työnantajan Elisaan niin saat kaikki puhelut samaan numeroon ja mikäli on sitten soittoja mitkä pitää määrätyllä liittymällä soittaa niin ne soitat sitten omalla liittymällä. Tuo numeronsiirto on sitten maksullista puuhaa, kun käännetään eri firmojen sisällä. Saman firman sisällä on monesti ilmaista.Jep, ajatus oli, että tietyt soitot olisi hoidettu omalla liittymällä. En siis ajatellut erotella työ- ja vapaa-ajan puheluita. Ja se määräytyisi sillä, kumman operaattorin sim on käytössä.
Mutta tätä keskustelua on turha jatkaa, koska toteutus ei ole mahdollista.
Itsellä honor 9 dual sim. Ennen puhelua voi valita kummalla sim-kortilla soittaa. Jos tätä tarkoitettiin? Kun joku soittaa, näyttää puhelin kummalle simille puhelu on saapumassa.Voithan laittaa vaikka oman Telian numeron kääntämään puhelut työnantajan Elisaan niin saat kaikki puhelut samaan numeroon ja mikäli on sitten soittoja mitkä pitää määrätyllä liittymällä soittaa niin ne soitat sitten omalla liittymällä. Tuo numeronsiirto on sitten maksullista puuhaa, kun käännetään eri firmojen sisällä. Saman firman sisällä on monesti ilmaista.
Itsellä honor 9 dual sim. Ennen puhelua voi valita kummalla sim-kortilla soittaa. Jos tätä tarkoitettiin? Kun joku soittaa, näyttää puhelin kummalle simille puhelu on saapumassa.
Eikö semmonen oo tosi vaarallinenOnko Kouvolassa 400m juoksurataa mikä olisi jäädytetty?![]()
Onko Kouvolassa 400m juoksurataa mikä olisi jäädytetty?![]()
Ikeasta ainakin löytyy.![]()
![]()
![]()
Mistäköhän löytyisi tuollaisia verhokiskon liukuja? Perus prismat ja tokmannit käyty läpi eikä missään ole näkynyt tuollaista nelipyöräistä liukua. Nyt olisi hyvät vinkit tarpeen. Kaiken muunlaiset liu'ut tökkii vaan noissa kiskoissa, mutta nämä toimivat.
Juosten varmasti, mutta olisikohan sitä tarvittu tuossa johonkin muuhun tarkoitukseen. Luisteluun mahdollisesti?Eikö semmonen oo tosi vaarallinen![]()
Firma maksanut palkat joka kerta ajallaan ilman ongelmia.
Mitä toimia se liitto sun eteen tekee, jos firma alkaakin jossain vaiheessa perseilemään? Ne neuvoo ensisijaisesti sopimaan asian työnantajan kanssa ja ehkä kertoo miten asioiden pitäisi lain mukaan mennä. YTK:lta saat samat palvelut 120e/vuosi.Kannattaako erota liitosta (pam) ja vaihtaa ytk hon? Tällä hetkellä menee n ~35e kuussa pamin jäsenmaksuihin ja tuntuu että maksan pelkästä lehdestä. Firma maksanut palkat joka kerta ajallaan ilman ongelmia..
Onko liitossa olemisesta oikeasti hyötyä joka selittää tuon hintaeron (ytk on 99e vuodessa)?
Eikö sinne pääsyyn ollut joku 30 päivän varoaika uusilla tunnuksilla?Onko "Rapellys & Testaus - Foorumin ominaisuuksien testausalue" jatkossa heti auki kaikille uusille rekisteröityneille jäsenille?
Kannattaako erota liitosta (pam) ja vaihtaa ytk hon? Tällä hetkellä menee n ~35e kuussa pamin jäsenmaksuihin ja tuntuu että maksan pelkästä lehdestä. Firma maksanut palkat joka kerta ajallaan ilman ongelmia..
Onko liitossa olemisesta oikeasti hyötyä joka selittää tuon hintaeron (ytk on 99e vuodessa)?
Miten Applessa käytetään niitä harmaita kirjaisimia? Kuten esim. A:n takana on @. Yritin pitää A:ata pohjassa, mutta se ei silti tarjoa sitä merkkiä. Onko ne jotenkin disabloitu, Androidissa ne on oletuksena käytössä?
[EDIT]
Jahas, nyt se jopa heitti tipsin ruutuun missä se neuvoi pitämään sitä näppäintä pohjassa. Aivan kuin en ekana olisi sitä kokeillut.
Ku ei toimi tuollai.
pankilla pitäisi olla suojattu sähköposti jos sitä pyytää. yleensä pankki lähettää suojatun postin johon voi vastata sieltä turvasivulta ja liittää kuveja mukaan.Hain asuntolainaa pankista nettilomakkeella. Varsinainen lainaneuvottelu käytiin puhelimitse ja nyt pankki pyytää, että lähetän heidän verkkopalvelunsa kautta kuvat minun ja vaimoni passeista. Jotenkin passien kuvien lähettäminen internettiin ei vaan tunnu hyvältä ajatukselta. Onko tässä mitään riskejä ja kannattaisiko kuvista esim sensuroida jotain kohtia väärinkäytösriskin vähentämiseksi jos kuvat päätyvät vääriin käsiin?
Joo, siis näin piti tehdäkin. Eli pitäisi olla riskitöntä jos tuota kautta lähettää?pankilla pitäisi olla suojattu sähköposti jos sitä pyytää. yleensä pankki lähettää suojatun postin johon voi vastata sieltä turvasivulta ja liittää kuveja mukaan.
Kyllä, se sivu on https:// alkuinen eli yhteys sinun selaimen ja sen sivun välillä on salattu. sieltä se lähtee salattuna "eteenpäin" palvelimelle (luultavasti sama kone) josta sitten asianomainen henkilö pankista sen käy avaamassa ja lataamassa salattuna pankin järjestelmään.Joo, siis näin piti tehdäkin. Eli pitäisi olla riskitöntä jos tuota kautta lähettää?
On riskitöntä. Turvapostia käytetään HR/raha asioissa laajasti. Turvallisempaa se on kuin kirjeposti.Joo, siis näin piti tehdäkin. Eli pitäisi olla riskitöntä jos tuota kautta lähettää?
Vasta allekirjoitettu paperi on tässä tapauksessa sopimus.Mitenkäs tämä menee?
2 henkilöä ottamassa kämppää vuokralle. Toinen kävi katsomassa asuntoa A. Laittoi vuokrahakemuksen välittäjän kautta sisään. Tuli tekstiviesti, että vuokranantaja valmis tekemään vuokrasopimuksen. Tähän vastattu toisen henkilön puolesta "kyllähän se passaa", mutta mitään ei allekirjoitettu.
Tästä noin 3h kuluttua tarjottu paremmin soveltuvaa asuntoa B. Onko asunnosta A jo ns. sopimus vai vaatiiko allekirjoituksen, eli voiko ottaakin asunnon B "hyvällä omatunnolla"?
Vasta allekirjoitettu paperi on tässä tapauksessa sopimus.
Kohteliasta on ilmoittaa heti että tilanne muuttui ja ei otetakaan asuntoasi. Ei tarvi eritellä syitä miksi.
Koita toimiiko firefoxilla.Windows (8.1) asensi juuri uuden päivityksen ja tämän jälkeen, en tiedä onko sen johdosta, Google Chrome ei suostu enää laittamaan videoita fullscreenille. En millään keksi missä on vika tai mitä kautta tuota voisi lähteä selvittämään. Onko jollain mitään hajua mistä voisi olla kyse?
Firefoxilla kyllä toimii fullscreen, se tässä vähän hämääkin. Koitin Chromen asetuksistakin katsoa mutta ei mitään hajua mistä johtuu. Pitää googlailla vielä vähän lisää, ajattelin jos jollain olisi joku bugi tiedossa ja miten sen saa korjattua.Koita toimiiko firefoxilla.
Asenna näyttiksen ajurit uusiksi.
Päivitä windows kymppiin.
Tuossa muutama testivaihtoehto.
Windows (8.1) asensi juuri uuden päivityksen ja tämän jälkeen, en tiedä onko sen johdosta, Google Chrome ei suostu enää laittamaan videoita fullscreenille. En millään keksi missä on vika tai mitä kautta tuota voisi lähteä selvittämään. Onko jollain mitään hajua mistä voisi olla kyse?
Wikihown sivulla esitetty ctrl+tab+f auttaa siinä mielessä että silloin saa kuvan koko ruudulle, kiitos tästä. On vain jotenkin hölmöä että tuo namiska itsessään ei toimi, minkään videon kanssa. Onpa pieni mutta ärsyttävä vika. Täytynee tuota Firefoxia nyt sitten harkita ihan kunnolla.Olisko tästä apuja ongelmaan?
Google Chrome's full screen option doesn't fill the screen [FIX]
Tai tämä
How to Fix the Google Chrome YouTube Fullscreen Glitch
Oletettavasti mitään ohjeistusta siitä ei ole. Kerta vuodessa voitelu riittää.Arvon io-techiläiset!
Asia koskee kumitiivisteiden silikoonausta.
Eli vastaan erään As OY:n väestönsuojan kunnosta ja sen huollosta. Huolto-ohjeessa ei ole sen tarkempaa mainintaa siitä kuinka usein pitäisi suojan kumitiivisteitä voidella silikonilla että ne pysyisivät kunnossa.
Olen nyt voidellut väestönsuojan tiivisteet silikonipuikolla kerran vuoteen.
Onko jollakin selkeää tietoa että kuinka usein voitelu on suoritettava jotta ne kestäisivät mahdollisimman kauan kunnossa?
Kaikki ko. kumitiivisteet ovat huonelämpötilassa koko ajan.
Meillä kun on avain hukattu, niin uusi on käyty kopioimassa suutarilla. Ei siihen tarvitse isännöitsijää tai taloyhtiön hallitusta. Vai onko teillä siellä uudet lukot johon ei asukas ei saa teetettyä itse? Isännöitsiä käsittääkseni hoitaa siinä tapauksessa.En löytänyt parempaakaan ketjua, niin heitän pienen kysymyksen tänne.
Eli jos rivitaloyhtiössä asukas on hukannut avaimen, niin kuuluuko se hallituksen puheenjohtajan vai isännöitsijän vastuulle hankkia uusi? Mitä tein netistä etsintää, niin valtaosa sanoo että osakas ilmoittaa isännöitsijälle ja sen jälkeen tämä tekee tilauksen Abloylle / lukkoliikkeelle ja jokusen viikon päästä avain tulee.
Meidän yhtiössä isännöitsijä ilmoittaa, että se kuuluu pj:lle. Tosin isännöitsijä on aikaisemminkin koittanut sysätä sille kuuluvia tehtäviä hallitukselle.
Vastuunjakotaulukossa ei ole kyseistä kohtaa määritelty. Mutta silti on ainakin omasta mielestäni loogista, että isännöitsijä hoitaa homman ja samalla he voivat korjata tiedon asunnon avainten määrään.
Meillä kun on avain hukattu, niin uusi on käyty kopioimassa suutarilla. Ei siihen tarvitse isännöitsijää tai taloyhtiön hallitusta. Vai onko teillä siellä uudet lukot johon ei asukas ei saa teetettyä itse? Isännöitsiä käsittääkseni hoitaa siinä tapauksessa.
Taitaa olla Ikean Kvadrant sillä meiltä löytyy samanlaista kiskoa. Ikean chatista kannattaa varmaan kysellä jos nykyään myynnissä olevat nipsut istuvat tuohon malliin.
Taitaa olla Ikean Kvadrant sillä meiltä löytyy samanlaista kiskoa. Ikean chatista kannattaa varmaan kysellä jos nykyään myynnissä olevat nipsut istuvat tuohon malliin.
Googlailin vähän ja tämän saksalaisen blogin mukaan nämä toimisivat tuossa DELFRA 100 Faltengleiter - Gardinengleiter mit 7mm Kopf für Gardinenschienen | eBayKiitos tästä. Soittelin Ikeaan ja joutaa näköjään kiskot roskiin. Ei ole saatavilla...
Googlailin vähän ja tämän saksalaisen blogin mukaan nämä toimisivat tuossa DELFRA 100 Faltengleiter - Gardinengleiter mit 7mm Kopf für Gardinenschienen | eBay
Tarkoittaa. Lauantait on sulkeissa ja sunnuntait punaisella.Jos parkkiekkopaikassa on vain yksi kellonaika, esim 06-18, eikö se tarkoita että lauantaina ja sunnuntaina pysäköinti on vapaa?
Tarkoittaa. Lauantait on sulkeissa ja sunnuntait punaisella.![]()
Mikä on normaalin bluray leffan resoluutio, Full HD vai 720p ?
Tuon standardin jo tiesinkin, mutta kiinnostaisi tietää millaista tavaraa levyltä pukkaa ruudulle käytännössä. Tuskin mitään VHS tasoista SD-mössöä kuitenkaan![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.