Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Ideana on, että kiinalaiset saisivat näiden laitteiden kautta operaattorin pääsyt laitteisiin joko takaporttien tai ihan tavallisten huoltoyhteyksien kautta.Aina sanotaan että ei saisi ostaa kiinalaisia verkkolaitteita kuten 5g tolppia kun ne vakoilee mutta muuten tämä käytännössä onnistuu? Perus netti selailukin menee kryptattuna ja kai operaattori huomaisi jos kaistaa menee tuplasti kiinan päin laitteelta.
sanoisin että 13 vuotias rauta olisi ehkä parempi päivittää uudempaan. Jos haluaa jatkohengittää kannattaa ensin katsoa miten on tarjoilla Rom versioita ja onko ne miten vakaita.Vanha Samsungin note 10.1 tabletti hidastelee, netti on hidas ja akku finaalissa.
Vieläkö siihen kannattaisi vaihtaa uusi akku (40 €) ja laittaa joku custom käyttis vai nakata SErriin ja tilalle uutta hinnat alkaen - tabia?
Käyttö vain viihteeseen eli netti, Youtube ym.
Tableteissa jättäisin hinnat alkaen -laitteet suosiolla väliin. Niiden käyttökokemus tuppaa olemaan uutenakin tuota yllä kuvattua.Vanha Samsungin note 10.1 tabletti hidastelee, netti on hidas ja akku finaalissa.
Vieläkö siihen kannattaisi vaihtaa uusi akku (40 €) ja laittaa joku custom käyttis vai nakata SErriin ja tilalle uutta hinnat alkaen - tabia?
Käyttö vain viihteeseen eli netti, Youtube ym.
Itse ainakin teen iPadilläni lähes kaiken mitä mä haluun töiden ulkopuolella aateekoolla tehdä, mihin tästä edes joutuisin jos ei uutta tarvittaessa saisi. Että on tableteille yhä todellakin asiakaskuntaa. On mulla MacBookikin, mutta todella harvoin jaksan edes avata sitä, työhommissa toki sit vielä duuniläppäri.Myydäänkös enää laajalti edes tabletteja? Eikös ne ollut aika ohi menevä 2010-luvun ilmiö?
Meillä ainakin lapsilla on kovassa käytössä tabletit. Minecraft, netflix, äänikirjat, muut pelit, piirtäminen/väritys jne. ja on jouduttu ostamaan uusiksikin tässä vuosien varrella. Itse kyllä käytän pelkästään puhelinta ja läppäriä. Paitsi yhdestä vanhasta tabletista tein laskimen kun ruudulle saa paremmin laskut mahtumaan.Myydäänkös enää laajalti edes tabletteja? Eikös ne ollut aika ohi menevä 2010-luvun ilmiö?
Hmm, jos yksityisalueVoiko huoltomies pyytää poistumaan ihmistä alueelta?
Olin joskus menossa yhdelle huoltoasemalle kaverin kanssa kahville ja katselin jonkun hakevan pulloja. Huoltomies tuli pulloja hakevalle sanomaan, että lähdeppä menemään alueelta ja roskikset ovat kyseisen huoltoaseman omaisuutta.
On kyllä kaikenkaikkiaan niin geneerisesti ja ympäripyöreästi laadittu viesti, ettei tuohon voi ottaa kantaa.Voiko huoltomies pyytää poistumaan ihmistä alueelta?
Olin joskus menossa yhdelle huoltoasemalle kaverin kanssa kahville ja katselin jonkun hakevan pulloja. Huoltomies tuli pulloja hakevalle sanomaan, että lähdeppä menemään alueelta ja roskikset ovat kyseisen huoltoaseman omaisuutta.
Ei ole yksityisalue.Hmm, jos yksityisalue
En sen enempää seurannut tilannetta. Meni vaan nopeasti ohi.On kyllä kaikenkaikkiaan niin geneerisesti ja ympäripyöreästi laadittu viesti, ettei tuohon voi ottaa kantaa.
Voiko huoltomies pyytää poistumaan ihmistä alueelta?
Olin joskus menossa yhdelle huoltoasemalle kaverin kanssa kahville ja katselin jonkun hakevan pulloja. Huoltomies tuli pulloja hakevalle sanomaan, että lähdeppä menemään alueelta ja roskikset ovat kyseisen huoltoaseman omaisuutta.
Siis tuliko se joku varastamaan yksityisen huoltoaseman (neste tms) roskiksista tavaraa? Ja huoltoaseman mies tuli käskemään pois?
Tottakai saa häätää asiattomat pois alueeltaan.
Jos ei oo mitää syytä, nii miksi Microsoft(?) sulta salasanoja pyytelis? Tuliko siis tekstarina vai täh? Jos ilmoituksena, niin tarkastaisin mitä softaa oot asennellu.Onko huijausta vai aitoa. Luuriin ilmestyi joku aidolta näyttävä MS ilmoitus, missä pyydetään antamaan puhelinnumero ettei kukaan voi blaa blaa... Ok, voin laittaa numeron. Seuraava--> ei voi laittaa numeroa mihinkään, vaan pitäisi antaa MS tilin salasana.
Kun mihinkään ei voi luottaa enää ja epäilee kaikkea.
Ilman muuta voi. Jokaisella ihmisellä on oikeus pyytää.Voiko huoltomies pyytää poistumaan ihmistä alueelta?
Olin joskus menossa yhdelle huoltoasemalle kaverin kanssa kahville ja katselin jonkun hakevan pulloja. Huoltomies tuli pulloja hakevalle sanomaan, että lähdeppä menemään alueelta ja roskikset ovat kyseisen huoltoaseman omaisuutta.
Jos ei oo mitää syytä, nii miksi Microsoft(?) sulta salasanoja pyytelis? Tuliko siis tekstarina vai täh? Jos ilmoituksena, niin tarkastaisin mitä softaa oot asennellu.
Mut veikkaan, että oli ilmoitus selaimesta (joku huijaussivusto). Se näkyy aina ilmoituksessa mistä appista se ilmoitus on.
@Myrkky kurkkaappa alkuun Chromen asetukset, ettet ole epähuomiossa sallinut popupeja sivustolta X tai Y. Eli sallit ne vain luotetuilta sivuilta, tai et miltään.
Täältä saanee ohjeet:
Block or allow pop-ups in Chrome - Computer - Google Chrome Help
By default, Google Chrome blocks pop-ups from automatically showing up on your screen. When a pop-up is blocked, the address bar will be marked Pop-up blockedsupport.google.com
Noita popuppeja ei kyllä löytynyt mistään. Win11 kyseessä, ublock käytössä, F-secure myös.
Jahas, chromessa joku päivitys, eli pitääpä käynnistellä uudestaan.
Toinen juttu mitä piti kysyä jo aikaisemmin, niin ccleaner ei sano yhtään mitään. Tarkoitus oli poistaa ja ladata uudestaan mutten vaan saanut aikaiseksi, vielä. Hetkinen... jump startti
Ah, sori. Olin jotenkin käsityksessä, että ollaan Android puhelimen kanssa tekemisissä. Jos vielä tulee, niin screenshot helpottaa varmasti arvailuiden kanssa.
Puhuit ensin, että luuriin olisi tullu ilmoitus. Vähä turhan sekavaa nyt.Noita popuppeja ei kyllä löytynyt mistään. Win11 kyseessä, ublock käytössä, F-secure myös.
Jahas, chromessa joku päivitys, eli pitääpä käynnistellä uudestaan.
Toinen juttu mitä piti kysyä jo aikaisemmin, niin ccleaner ei sano yhtään mitään. Tarkoitus oli poistaa ja ladata uudestaan mutten vaan saanut aikaiseksi, vielä. Hetkinen... jump startti
Juu niin on. Näin kävi. Sitten sanottiin että tee chromelle sitä ja tätä. Tein ja nyt toi läppärin käynnistää itseään toista tuntitia eikä etene. Nyt kännyllä ku kone jumissaPuhuit ensin, että luuriin olisi tullu ilmoitus. Vähä turhan sekavaa nyt.
Sen verran sekavaa ulosantia, että ota kuva niistä ilmoituksista, niin ei tarvitse meidän arvailla.Juu niin on. Näin kävi. Sitten sanottiin että tee chromelle sitä ja tätä. Tein ja nyt toi läppärin käynnistää itseään toista tuntitia eikä etene. Nyt kännyllä ku kone jumissa![]()
Luulisin että itse vitamiinien osuus per tabletti on mitätön murto-osa fyysisestä koosta noissa kaikissa, ja loput on sitten makuaineita ja muuta syömistä helpottavaa. (tabletin on myös oltava riittävän kokoinen että sitä voi kohtuullisesti käsitellä ja esim tuntea suussa)Onko kukaan muu koskaan miettinyt, että miksi yksi kpl multivitamiinitablettia voi olla samankokoinen (tai jopa pienempi), kuin jokin yksittäinen vitamiini/kivennäisaine tabletti sisältäen saman määrän pelkästään kyseistä yksittäistä vitamiini/kivennäisainetta kuin mitä yksi multivitamiinitabletti?
Sekä lisäksi multivitamiini sisältää vielä tietysti läjän muita vitamiineja yms.
Ihmetyttää vaan, että voiko siis multivita tabletit oikeasti sisältää sen määrän vitamiineja, mitä niissä mainitaan. Ja jos sisältää, niin mistä sitten johtuu yksittäisten vitamiinitablettien niin suuri koko.
No sitten kuitenkin esim furesis tai bisoprolol voi olla tosi pieniä mut niissä ei ole ongelmaa käsittelyn kanssa. Eli luulen ettei se siis ole se syy.Luulisin että itse vitamiinien osuus per tabletti on mitätön murto-osa fyysisestä koosta noissa kaikissa, ja loput on sitten makuaineita ja muuta syömistä helpottavaa. (tabletin on myös oltava riittävän kokoinen että sitä voi kohtuullisesti käsitellä ja esim tuntea suussa)
Muistan kun joskus ihan pikkukersana jotain tablettia pidin hetken suussa että pintakerros kerkisi sulamaan ja alta paljastui varsin järkyttävän makuinen sisus, joten ainakin joissakin voi olla ihan jo senkin takia kokoa että on saatu pinnalle jotain paremman makuista ainetta. Ja ihan kun katsoo tuoteselostettakin jonkun vitamiininapin kohdalla niin onhan siinä melkoinen kasa erilaisia apu- ja täyteaineita. No, sitten jos miettisi että nappi olisi pelkkää vaikuttavaa ainetta niin kuin pieni se pilleri olisi jos ainetta on muutama mg tai jopa µg.No sitten kuitenkin esim furesis tai bisoprolol voi olla tosi pieniä mut niissä ei ole ongelmaa käsittelyn kanssa. Eli luulen ettei se siis ole se syy.
Tuollainen sanasol multivitamiini. näyttäsi sisältävän 0,25g edestä vitamiineja ja hivenaineita. loput sitten täyteaineita. Yksi muumi d3 vitamiini painaa suunnilleen sen niin siitä saa vähän osviittaa mikä on kunnon ainetta ja mikä osuus on täytettä yms.Onko kukaan muu koskaan miettinyt, että miksi yksi kpl multivitamiinitablettia voi olla samankokoinen (tai jopa pienempi), kuin jokin yksittäinen vitamiini/kivennäisaine tabletti sisältäen saman määrän pelkästään kyseistä yksittäistä vitamiini/kivennäisainetta kuin mitä yksi multivitamiinitabletti?
Sekä lisäksi multivitamiini sisältää vielä tietysti läjän muita vitamiineja yms.
Ihmetyttää vaan, että voiko siis multivita tabletit oikeasti sisältää sen määrän vitamiineja, mitä niissä mainitaan. Ja jos sisältää, niin mistä sitten johtuu yksittäisten vitamiinitablettien niin suuri koko.
jos kiinnostaa enemmön lukea niin tuossa on jonkun opinnäytetyö liittyen tabletteihin. ja siellä sanotaan mm.Noniin, eli siis aika paljon täyteaineista koostuu.
Suurimmat grammamäärät esim tuossa sanasol multivitassa on tuon kuvassa olevan sinkkitabletin sisältämä c-vitamiini 200mg, sekä magnesium 100mg (kuvan magnesium tabletti 150mg).
Yllättää vaan täyteaineiden määrä, kun mietin, että tuossa sinkki+c tuskin kauheasti mitään maku-/täyteaineita olisi ja magnesium tabletti on sitten vielä noinkin ison kokoinen (samoin D).... Mutta magnesium ja D onkin ns. "suussa sulavia"/purkeskeltavia, eli noista pureskely/imeskely tableteista onkin siis tehty aika isolla määrällä lisäaineita vähänkuin karkkeja toisinsanoen.
Kyllä se siis on uskottava, että tuo multivita varmaankin kaikki mainitut aineet sisältää. Kiitos asiallisista vastauksista.![]()
Sen verran sekavaa ulosantia, että ota kuva niistä ilmoituksista, niin ei tarvitse meidän arvailla.
Jos on tarkoitus pelata nettimoninpelejä, niin pitää olla Game Pass. Halvin Game Pass Core riittää siihen, eli 6,99 e/kk. Game Pass Standard tilauksella 12,99 e/kk saa sitten satoja pelejä "ilmaiseksi" pelattavaksi. Game Pass Ultimate 17,99 e/kk, tuo sitten lisäksi myös uusia pelejä "ilmaiseksi" pelattavaksi + muita tarjouksia ja EA Play jäsenyyden. (sitaatit siksi, että eihän ne ilmaisia ole, koska maksat Game Passista).Olen hankkimassa ensimmäisen pelikonsolin (Xbox Series X) sitten alkuperäisen PlayStationin ja mietityttää mitä tuon osalta pitäisi käytännössä huomioida? Esimerkiksi onko game pass käytännössä pakollinen? Tarvitseeko laitteen olla jatkuvasti nettiin yhteydessä ja toimiiko ok myös surkealla nettiyhteydellä? Lapset tulevat tuolla lähinnä pelaamaan, mutta kai noissa saa ruutuaikaa ja sisältöä jotenkin rajattua?
Blockkaamalla käyttäjän, tai pyydät niitä poistamaan notificaatiot.Lähteekö facebookissa kaikille kavereille ilmoitus, jos päivitän profiilikuvani? Jos kyllä niin saako tuota mitenkään edes kikkailemalla estettyä![]()
Ilmeisesti osaa peleistä ei voi pelata ollenkaan ilman game passia? Jos ymmärsin esimerkiksi tämän oikein:Jos on tarkoitus pelata nettimoninpelejä, niin pitää olla Game Pass. Halvin Game Pass Core riittää siihen, eli 6,99 e/kk. Game Pass Standard tilauksella 12,99 e/kk saa sitten satoja pelejä "ilmaiseksi" pelattavaksi. Game Pass Ultimate 17,99 e/kk, tuo sitten lisäksi myös uusia pelejä "ilmaiseksi" pelattavaksi + muita tarjouksia ja EA Play jäsenyyden. (sitaatit siksi, että eihän ne ilmaisia ole, koska maksat Game Passista).
Ilmeisesti osaa peleistä ei voi pelata ollenkaan ilman game passia? Jos ymmärsin esimerkiksi tämän oikein:
Hot wheels "Pelin pelaaminen konsolissa edellyttää verkkomoninpelitilausta (Game Pass Core tai Ultimate, myydään erikseen)."
En pidättäisi hengitystä siihen saakka, koska Petteri Orpon hallitus on sopinut näistä tulevista uudistuksista vuosille 2026–2029.Nyt kun on uutisoitu että passien voimassaoloaika pitenee 10 vuoteen niin milloinkahan noita pidemmän voimassaolon passeja alkaa saamaan? Lähinnä kiinnostaa sen takia että itselläni alkaisi kohta olemaan passin uusimisaika niin mietin kannattaako odotella hetken aikaa vai meneekö noiden 10v passien saaminen pitkällekin tulevaisuuteen. Mistään en löytänyt yhtäkkiä mitään aikataulua koska tuo 10v passi tulee saataville.
Ei näille ylätason päätöksille ole kaikille mitään kiveen hakattua aikataulua, vaan päätöksien detaljit selviävät kun eduskunta ja kyseinen hallinnonala pohtii, miten ja milloin soveltaa päätöksen lakiin ja käytäntöön. Varmasti menee vähintään useita kuukausia, että tarvittavat laki- ja prosessimuutokset saadaan tehdyksi. Kuten edellä todettiin, lähtökohtaisesti nämä nyt päätetyt asiat koskevat vuosia 2026–2029, joten oma arvaukseni on, että ensi vuonna voisi saada 10 vuoden passin.Nyt kun on uutisoitu että passien voimassaoloaika pitenee 10 vuoteen niin milloinkahan noita pidemmän voimassaolon passeja alkaa saamaan? Lähinnä kiinnostaa sen takia että itselläni alkaisi kohta olemaan passin uusimisaika niin mietin kannattaako odotella hetken aikaa vai meneekö noiden 10v passien saaminen pitkällekin tulevaisuuteen. Mistään en löytänyt yhtäkkiä mitään aikataulua koska tuo 10v passi tulee saataville.
Ok, sinänsä tällä hetkellä ei ole mitään pakottavaa tarvetta passin voimassaololle, henkilökortti riittää toistaiseksi. Olen vaan noita uusinut vähän vuorotellen että eivät mene samaan aikaan vanhaksi eli on edes joku henkilöllisyystodistus voimassa. Tällä hetkellä tilanne on että huomasin että passi on jo mennyt jonkin aikaa sitten vanhaksi mutta henkilökortissa on vielä karvan päälle vuosi voimassaoloa jäljellä. Normaalisti olisin pistänyt uusien välittömästi mutta nyt taidan odotella ensi vuoteen ja katsella sitten jos olisi jotain tietoa tuosta 10v passista tullut siihen mennessä ja laitan sitten uuden passin hakuun.Ei näille ylätason päätöksille ole kaikille mitään kiveen hakattua aikataulua, vaan päätöksien detaljit selviävät kun eduskunta ja kyseinen hallinnonala pohtii, miten ja milloin soveltaa päätöksen lakiin ja käytäntöön. Varmasti menee vähintään useita kuukausia, että tarvittavat laki- ja prosessimuutokset saadaan tehdyksi. Kuten edellä todettiin, lähtökohtaisesti nämä nyt päätetyt asiat koskevat vuosia 2026–2029, joten oma arvaukseni on, että ensi vuonna voisi saada 10 vuoden passin.
Arvioivat, että pari vuotta menee. Nyt on vasta päätetty, että tuo muutos tehdään, mutta koko valmistelu- ja lainsäädäntöprosessi muutoksen toteuttamiseksi on vasta edessä.Ok, sinänsä tällä hetkellä ei ole mitään pakottavaa tarvetta passin voimassaololle, henkilökortti riittää toistaiseksi. Olen vaan noita uusinut vähän vuorotellen että eivät mene samaan aikaan vanhaksi eli on edes joku henkilöllisyystodistus voimassa. Tällä hetkellä tilanne on että huomasin että passi on jo mennyt jonkin aikaa sitten vanhaksi mutta henkilökortissa on vielä karvan päälle vuosi voimassaoloa jäljellä. Normaalisti olisin pistänyt uusien välittömästi mutta nyt taidan odotella ensi vuoteen ja katsella sitten jos olisi jotain tietoa tuosta 10v passista tullut siihen mennessä ja laitan sitten uuden passin hakuun.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.