Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Niin ja jos tuulipuvut alkaa myymään niin kaikki korttien arvot romahtaa. Ne jotka silloin ehtii myydä 1000€ jää voitolle, loput sitten häviää aina vain enemmän ja enemmän. Jokainen sitten päättäkööt itse, että missä vaiheessa kannattaa luovuttaa ja millaisissa kursseissa, vai kannattaako luovuttaa kuitenkaan.Jos bitcoin kyykkää, niin kaikki muutkin kyykkää tahdissa. Kyllä monella alkaa olla paineita myydä siinä kohti kun paras mainaustulos 3070:lla on paria euroa päivä. Se on kuitenkin 1000€+ mikä siinä kortissa on kiinni(riippumatta siitä mitä siitä on maksanut).
sitä se -25% hinnanpudotus teettääMitä vitt.. eilen katoin etherminesta unpaid balance oli jotain 124$ ja tänään aikasemmin 121$ ja nyt 111$![]()
Perus -32% näkyy olevan eetterin päiväkurssiMitä vitt.. eilen katoin etherminesta unpaid balance oli jotain 124$ ja tänään aikasemmin 121$ ja nyt 111$![]()
Vielä kun crypto.com antaisi ostaaPerus -32% näkyy olevan eetterin päiväkurssiNyt viritellään ostohousuja jalkaan
![]()
Eiköhän täällä tule sitten ohjeistusta jos alkaa näyttää siltä että ethereumin tilalle tulee joku muu mainattava kolikko. Tuoton tehokkuus toinen asia, mutta siihen turha nyt paneutua.
Ensimmäinen tuulipuku ilmottautuu. 3070strixi lihoiksi 1200eurolla. Tilalle 5700xt 600eurolla.Niin ja jos tuulipuvut alkaa myymään niin kaikki korttien arvot romahtaa. Ne jotka silloin ehtii myydä 1000€ jää voitolle, loput sitten häviää aina vain enemmän ja enemmän. Jokainen sitten päättäkööt itse, että missä vaiheessa kannattaa luovuttaa ja millaisissa kursseissa, vai kannattaako luovuttaa kuitenkaan.
Laskureiden mukaan näyttäisi antavan suunnilleen puolet eth louhinnasta. Paljonko on 100mh eth verrattuna ergo?Ergolla on saanut jo hetken enemmän irti mitä ETHillä. (ps. valitkaa joku muu ku nanopool, sillä on 60% osuus hasratesta)
Ollu ainakin eilisestä asti joOhhoh, nicehashissä siirrot toistaiseksi jäissä. Turvallisuus aukko vissiin löyty. Onneksi itse sopivasti loputkin kortit siirsin Hive Ossään.
Oiskohan omistajat tekemässä exit scämmiäOllu ainakin eilisestä asti jo
Noissa ilmeisesti vaikuttaa se paljonko on louhintateho. Olen ollut huomaavinani, että jollain 100-400Mhs monesti joku altcoini on kannattavin, mutta vastaavasti esim. 700-1000Mhs Ethereumi vie joukkoa selvästi.Laskureiden mukaan näyttäisi antavan suunnilleen puolet eth louhinnasta. Paljonko on 100mh eth verrattuna ergo?
Oiskohan omistajat tekemässä exit scämmiäHyvin hämärää porukkaahan tuon taustalla on ja ei olisi eka korta kun rahoille kävisi "oho". Haluankolkyt taalaani takas
![]()
Noita plotteja kuitenkin myydään. Tuleeko jokaisen ostetun plotin mukana siis avain jolla se on plotattu, vai tapahtuuko ostot tilaustyönä?
Jotain hämärää tuolla tapahtuu kun coinmotionsiirrot estettiin jo viikkoja sitten. Omilla pennosilla tuo nyt ei vaikuta, kun käytän nicehashia vaan etsimään sopivan algoritmin 3gb kortille. Eilen illalla tämä ilmotus siis silmille ponppas kun kuukausien perästä kirjauduin.
Toisaalta taas, en usko, että tässä oismikään exit-scam menossa, koska markkinointiin on laitetttu viimeaikoina melko summa rahaa (mm. Linustechtipsin sponsorina ollu useemmalla videolla.) kyseisellä firmallla vaan tuntuu olevan historia huonoista admin salasanoista tms., mihin itekkin ensimmäisenä hyökkäisisisin.
Aikahyvinhän nuo säädöt jo on. Core clockilla hyvin vähän vaikutusta, mutta siihen voi heittää vaikka -300. Pari wattia jos antaa lisää niin jaksaa ehkä pikkasen paremmin puksuttaa. Muisti kestänee +1300 ainaskin. Noh, tai kun rupeaa kaatumaan niin 50 pois ja uusi yritys. 49 ja risat tuo EVGAn 3060 ittellä kulkee. Niin ja toki jos koneella mitään touhuaa, niin silloin hasrate toki putoaa. Tuohonki hiukan auttaa kun pari wattia antaa lisää.Enempää en saanut tämän illan säätämisissä kaverille mainausnopeutta asetettua Afterburnerista ennen kuin mainaussofta alkoi kaatuilemaan.
Onko jotain vinkkejä huomista säätämistä varten mitä vielä voisi kokeilla, vai oliko se tässä?
Core Clockiin en koskenut enkä Core Voltageen.
Huomasin, että näytönohjaimessa on Samsungin muistit jos se mitenkään vaikuttaa asiaan.
![]()
Sama täällä. 16.pv laitoin siirron Coinmotioniin ongelmitta.Kyllä minulla toimi normaalisti coinmotioniin siirrot viikko-kaksi sitten. Viimeisin siirto 5 päivää sitten.
Kiitos vinkeistä! Pakko kysellä kun kortti ei ole itselleni tuttu.Aikahyvinhän nuo säädöt jo on. Core clockilla hyvin vähän vaikutusta, mutta siihen voi heittää vaikka -300. Pari wattia jos antaa lisää niin jaksaa ehkä pikkasen paremmin puksuttaa. Muisti kestänee +1300 ainaskin. Noh, tai kun rupeaa kaatumaan niin 50 pois ja uusi yritys. 49 ja risat tuo EVGAn 3060 ittellä kulkee. Niin ja toki jos koneella mitään touhuaa, niin silloin hasrate toki putoaa. Tuohonki hiukan auttaa kun pari wattia antaa lisää.
Elon Musk kävi kukkarolla, jollainhan se Teslan kehitys pitää rahoittaaMitä vitt.. eilen katoin etherminesta unpaid balance oli jotain 124$ ja tänään aikasemmin 121$ ja nyt 111$![]()
"ohhoh" tämäpä on valtava yllätys että on just nyt kun rommaa kurssit menny kiinni, siellä on myyty kalliilla ja ostettu takaisin halvalla. En olisi ikinä uskonut että kolmannen? kerran tekevät saman tempun, no onhan se hyvä palvelu kun ei säilytä yhtään valuuttaa sisälläOhhoh, nicehashissä siirrot toistaiseksi jäissä. Turvallisuus aukko vissiin löyty. Onneksi itse sopivasti loputkin kortit siirsin Hive Ossään.
Olisihan se aika hullua romuttaa tuon tason rahakonetta, ainut mikä ihmetyttää on niiden pienet kulut. Enemmänkin voisivat erinomaisesta palvelustaan pyytää. Itse kanssa peukutan toimintaa (toistaiseksi).Noihin "Chia-accountteihinhan" sisältyy sen private keyn (24 sanaa, saattanee vuotaa hpoolia käytettäessä kiinalaisille) ohella myös farmer ja pooling keyt, jotka taitaa näkyä komentoriviltä, kun ajaa chia keys show. Nuo keyt ovat julkisia, ja niitä voi jaella ympäriinsä. Jos siis ostelet netistä plotteja, niin joudut nuo julkiset avaimet jakamaan firmalle, niin plottailevat sulle tavaraa. Siitä sitten joko lähetät kovon heille ihan fyysisesti tai latailet pilvestä valmiit plotit itsellesi.
Itse näen varsin rajallisen riskin siinä, että kiinalaiset tulisivat ja varastaisivat coinini. Jos nyt päättäisin luopua hpoolista, jatkaisin samoilla avaimilla farmausta, ja aina osuman tullen välittömästi siirtäisin varat turvallisemmalle tilille. Tuo wallet on toki palanut, joten ei siellä kannata rahaa säilytellä, eikä muuten käyttää. Hpool on kuitenkin käsittääkseni ihan nimekäs ja historiaa omaava lafka, eikä mikään huijaripulju, joka olisi pystytetty Chiaa varten. Mielestäni tekevät tässä hienon palveluksen pikkulouhijoille, kun kerran Chian tiimi kusasi poolauksen suhteen ihan täysin. Pitkältihän tämä perustuu luottamukseen, eikä ymmärrettävästi luottoa hirveästi tuonne idän suuntaan löydy, mutta ainakin toistaiseksi on pelittänyt itselläni oikein asiallisesti. Rahatkin olen nostanut suoraan tuolta Hpoolista Huobin pörssiin, joten sitä "kärynyttä" wallettia ja sen private keytä ei tarvitse edes käyttää mihinkään.
Enempää en saanut tämän illan säätämisissä kaverille mainausnopeutta asetettua Afterburnerista ennen kuin mainaussofta alkoi kaatuilemaan.
Onko jotain vinkkejä huomista säätämistä varten mitä vielä voisi kokeilla, vai oliko se tässä?
Core Clockiin en koskenut enkä Core Voltageen.
Huomasin, että näytönohjaimessa on Samsungin muistit jos se mitenkään vaikuttaa asiaan.
Aikahyvinhän nuo säädöt jo on. Core clockilla hyvin vähän vaikutusta, mutta siihen voi heittää vaikka -300. Pari wattia jos antaa lisää niin jaksaa ehkä pikkasen paremmin puksuttaa. Muisti kestänee +1300 ainaskin. Noh, tai kun rupeaa kaatumaan niin 50 pois ja uusi yritys. 49 ja risat tuo EVGAn 3060 ittellä kulkee. Niin ja toki jos koneella mitään touhuaa, niin silloin hasrate toki putoaa. Tuohonki hiukan auttaa kun pari wattia antaa lisää.
Nousisko tuo hasrate, jos hiukan enemmän anataisi watteja? 100w kuulostaa todella vähältä. Vaikka tuo H/J ratio vähän kärsisi, niin ainankin itseyritän melko tappiin tiristää hashit.Itsellä nyt kolme RTX3060 korttia tuossa testauksessa. Huomannut seuraavaam joka toistuu kaikilla korteilla... pwr_limit 59%(=100W), mem clock 500 (en ole lähtenyt ahnehtimaan) ja GPU temp target 55astetta-> nopeus noin 41MH/s kun laskee GPU temp targetin 50 -> saa 43MH/s. En olisi uskonut tuon 5asteen vaikuttavan noin paljon...
Voltit noilla säädöillä noin 800mV.
Eikö tuo ole jo ihan hyvin jos Ethermine.org ilmoittaa 4kpl 1060 6gb kortille reported hashrate 89 ja current 101 mh/s? ei kai tuosta enää paljoa "tiristellä"
Jännä juttu kun mulla tuollainen setti jossa 4 kpl Asuksen 1060 6gb, 2 niistä on hynixiä ja mh/s sellasta max 18 luokkaa, tosta kun otti yhden hynixin pois, ja tilalle laitto strixi 1060:sen, niin tällä jäljelle jääneellä hynixillä nousi mh/s samaan muiden kanssa, joka on 23-24![]()
Eilen huiteli komeissa lukemissa NiceHashin tuotot, mutta tänään laskenut tosi huonolle tasolle?
3080 vetelee samoilla spekseillä kuin ennenkin ja 80mh/s.
Normipäivänä sen 95mh/s.
Tuosta Binancen poolista on ollut aiemminkin juttua, ja itse valitin että päivä tuotot oli suunnilleen 10% siitä mitä etherminen poolissa sai. Samanlaisia ongelmia oli huomattu myös redditissä, mutta tästä on jo pari kuukautta.
Onkohan täällä tuoreempia kokemuksia toimiikohan Binancen pooli nyttemmin jo paremmin?
Aikalailla joo, ei tuosta juurikaan paranneta. Mulla yksi 1060 ja se antaa 25.5 MH/s. Yllätyin kyllä kun 1070 antaa vain 27.5 MH/s. Kaikinpuolin 1060 on hinta laatu suhteen aika pätevä vehje mainaukseen.
Tuosta Binancen poolista on ollut aiemminkin juttua, ja itse valitin että päivä tuotot oli suunnilleen 10% siitä mitä etherminen poolissa sai. Samanlaisia ongelmia oli huomattu myös redditissä, mutta tästä on jo pari kuukautta.
Onkohan täällä tuoreempia kokemuksia toimiikohan Binancen pooli nyttemmin jo paremmin?
Siinä jos Lontoo taipuu, ei nyt niin huono uutinen. Jos pitää paikkansa kun tavara on markkinoilla.
Millaisilla säädöillä saat otettua 25mh/s? itsellä alkaa kone kippailemaan jos kovin paljoa noita Asuksen dualeja tosta koittaa lisää kellottaa.