- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 254
Mietin kyllä tuollaista töpseliäkin, mutta siinä tuli huolenaiheeksi pari juttua.Mietit liian vaikean kautta. Kaverilla on joku vastaava laite kuin tuo -> https://m.ebay.com/itm/Remote-Contr...witch-Outlet-EU-Plug-/162276920486?nav=SEARCH
[edit] Toi on siis kiinni WLANissa ja sen kautta kiinni valmistajan pilvessä. Ja kännyssä oleva softa ottaa yhteyden siihen valmistajan pilveen ja sitä kautta pystyy räpsiin niitä virtoja päälle/pois.
1. Kuinka hyvin tuollainen kestää jatkuvasti läpi kulkevaa suurta virran määrää?
2. Vaikka pystyisinkin katkaisemaan ja laittamaan virrat takaisin koneelta, niin se ei välttämättä silti lähtisi toimimaan kunnolla. En esimerkiksi saanut yhtä käyttämistäni emolevyistä käynnistymään uudelleen virtojen katkaisun jälkeen (Power on after power loss). Tuossa vaiheessa olisi hyvä, jos pääsee "manuaalisesti" käynnistämään koneen ohjaamalla tuota virtapainiketta.



