- Liittynyt
- 17.11.2016
- Viestejä
- 573
Oikea kansio löytyy nimenomaan tuolla Win+R ja shell:startup komennolla. Eli polku kansioon on:Koodi:C:\Users\[tilin nimi]\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup
Kannattaa luoda myös tuosta kansiosta pikakuvake työpöydälle, niin nopeampi vaihtaa tarpeen mukaan käynnistyvää mineria.
Katso task managerin/tehtävienhallinan startup/käynnistysmikälie-välilehti väärän kielisessä ja katso näkyykö siellä ja onko enabled/aktiivinen tjms.
Jos ei näy, niin sitten voi koittaa rekisteriin tuupata sen. win+r lodjuun regedit ja kahlaat osoitteeseen:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
Ja sinne luot "New string" Miner tai miksi sen haluat nimetä (ei harmainta aavistustakaan, miten "New String" on käännetty suomalaisessa) ja siihen arvoksi start.batin sijainti
C:\polku\minerin\käynnistys\battiin\start.bat"
Jos ei silläkään toimi, niin sitten sen voi käynnistää servicenä/palveluna, mutta nyt en jaksa enää ulkoa muistaa, miten se tapahtui. Googlaan jos ei lähde pelittämään.
Kiitos kaikille. Jatkan kokeilemista, kun palaan reissusta.

