- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 60
Sukeltavaa korjausliikettä ei tarvita jos sen sijaan nähdään pitkäaikainen konsolidaatiovaihe (mikä nähtiin). Tärkeämpää on jarrutuksen aika, ei liike alas. Pi cycle on meemi, ihan turha indikaattori.
Tähän voisi vielä lisätä vielä sen että pi cycle topin "kehittäjän" mielestä se ei pidä tässä syklissä paikkaansa. Joten luottavaisin mielin voi olla tämän suhteen. Suurin osa indikaattoreista kuitenkin liputtaa bull syklin jatkumisen puolesta joten ainakin omia positioita olen kasvatellut edelleen. Pidän kuitenkin mielessä että tässä voidaan käydä hakemassa vauhtia alempaa ja esim 30% dippi ennen uutta nousuvaihetta on mahdollista, joskin tämänpäiväisen jälkeen hyvin epätodennäköistä lyhyellä tähtäimellä.
Routerilla on kyllä ollut hyviäkin käppyröitä ja analyysia, vaikka moni niitä voi pitääkkin teelehdistä ennustamisena. Samaten aienolalle ja muille asiassa pysyville keskustelijoille kiitos.
