Kotipalvelin/homelab rakentelut ja keskustelut

Liittynyt
16.10.2016
Viestejä
1 077
En löytänyt tällaista keskustelua ennestään, pahoittelut jos näin on. Myös aluetta saa vaihtaa jos jonnekin sopii paremmin. Tuossa "Käyttäjien homelabit"-ketjussa on yleisesti esitelty mitä kaikkea löytyy hyllyistä ja räkeistä mutta ajattelin että voisi olla tarvetta tällaiselle missä voi keskustella tarkemmin kotipalvelimien rakentamisesta, pyöritettävistä palveluista, käyttöjärjestelmistä ja virtualisointialustoista (esim. Proxmox, VMware, Hyper-V). Myös verkoista, KVM:stä, SAN-ratkaisuista yms asiaan liittyvästä voi keskustella.

Itsellä nälkä kasvanut syödessä ja tarkoitus olisi alkuvuodesta päivittää Minisforum HM90 mini-pc pohjainen Proxmox-palvelin mahdollisesti huhtikuussa julkaistavaan Minisforum MS-A2. Tähän ajatuksena 128GB rammia, 1-2x 1TB levy(t) virtuaalikoneille, 2x4TB WD Red NVME levyt jotka passthroughna Proxmoxista TrueNAS Core virtuaalikoneelle joka hoitaa NAS:n roolin. MS-A2 tulisi 10Gbit kuitukytkimeen 2x10G LAG konfiguraatiolla ja tätä varten olen jo hankkinut Mikrotik CRS305-1g-4s+in kytkimen jonka kautta myös pää pöytä-PC yhdistetty 10G kuidulla. Muu verkko jää vielä 1Gbit aikaan kun muilla laitteilla ei ole tarvetta päästä palvelimeen sen suuremmalla kaistalla kiinni. Muu verkko rakennettu tällä hetkellä Fortinetin tuotteilla, päivittelen tuohon toiseen ketjuun sen sisältöä kunhan tämä palvelinpuoli rakenneltu valmiiksi.

Tähän Minisforum MS-A2 palvelimeen liittyen jo kysymys, onko porukalla kokemuksia NVME levyjen viemisestä Proxmoxin läpi TrueNAs Corelle tai Scalelle, onko tuossa jotain "tuotantokäytön" estäviä luotettavuus tms ongelmia? Toki tuo NAS tullaan varmuuskopioimaan jollain tavalla, mutta saisi kuitenkin lähtökohtaisesti olla luotettava ratkaisu. Sata-levyjen kohdalla ollut ilmeisesti tärkeää viedä koko levyohjain passthroughna mutta NVME:stä löytyy vähemmän keskustelua.
 
Viimeksi muokattu:
Virtuaalikoneille ja boottilevyksi Minisforum MS-A2:een taitaa valikoitua pohdinnan jälkeen Intel DC P4610 1.6TB U.2. Vaikka teoreettinen lukunopeus on vain puolet (3200MB/s) kuluttajantason pcie 4.0 M.2 SSD:stä ja hinta 2,5 kertainen, niin tuolla saa kuitenkin ominaisuuksia mistä palvelinkäytössä voi olla iso hyöty, kuten tietojen tallenuksen varmistuminen virtojen katketessa ja moninkertainen queue depth mistä hyötyy kun useat virtuaalikoneet lukevat ja kirjoittavat samaan aikaan levylle. Myös kirjoitusta kestää lähes kymmenkertaisesti.
 
Viimeksi muokattu:
Tähän Minisforum MS-A2 palvelimeen liittyen jo kysymys, onko porukalla kokemuksia NVME levyjen viemisestä Proxmoxin läpi TrueNAs Corelle tai Scalelle, onko tuossa jotain "tuotantokäytön" estäviä luotettavuus tms ongelmia?
Mutuiluksi menee, mutta luulisi toimivan melkein tuosta vaan, kun NVME on PCIe-laite. Varmista vain, ettei IOMMU-ryhmät estä.
hinta 2,5 kertainen
Outoa, luulisi löytyvän vähintään vastaavia luokkaa 100€/1.6TB Ebaysta? ServeTheHomen foorumeilla välillä halvemmallakin.
 
Outoa, luulisi löytyvän vähintään vastaavia luokkaa 100€/1.6TB Ebaysta? ServeTheHomen foorumeilla välillä halvemmallakin.
Uutena tuota katselin kun Proshopilla on 250€ outletissa. Mietin että voisi olla ihan järkevää sijoittaa satku lisää ja ostaa 5v takuulla uusi kun ei noista käytetyistä oikein tunnu löytyvän tietoa paljonko niiihin on kirjoitettukaan.
 
Uutena tuota katselin kun Proshopilla on 250€ outletissa. Mietin että voisi olla ihan järkevää sijoittaa satku lisää ja ostaa 5v takuulla uusi kun ei noista käytetyistä oikein tunnu löytyvän tietoa paljonko niiihin on kirjoitettukaan.
Loppujen lopuksi todella harvaan noista on kirjoitettu edes 5% luvatusta, ja jos on niin se on yleensä ilmoitettu erikseen.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
273 227
Viestejä
4 713 510
Jäsenet
76 992
Uusin jäsen
Tarmokasnimi

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom