- Liittynyt
- 18.02.2022
- Viestejä
- 3 019
Jännästi kuitenkin saman kyselyn mukaan PS:n äänestäjissä löytyy eniten kannatusta sotilaiden lähettämisestä taistelutehtäviin Ukrainaan, jos tilanne sen vaatii.
"Panokset olisivat valtavasti kovemmat, jos suomalaiset sotilaat voisivat joutua taisteluihin Ukrainassa, ja se näkyy kyselyssäkin.
57 prosenttia suomalaisista ajattelee, ettei Ukrainaan ainakaan pidä lähettää useiden satojen sotilaiden taisteluvalmista joukkoa.
Eri puolueiden äänestäjien valmiudessa lähettää sotilaita jopa taistelutehtäviin on eroja.
Perussuomalaiset ovat tähän kaikkein valmiimpia – siitäkin huolimatta, että puolueessa on muita enemmän myös heitä, jotka eivät haluaisi Suomen osallistuvan koko turvatakuuoperaatioon.
Perussuomalaisia äänestävistä vastaajista 23 prosenttia, kokoomuslaisista 11 prosenttia, SDP:tä äänestävistä 7 ja keskustaa äänestävistä 5 prosenttia olisi valmis lähettämään Ukrainaan useiden satojen sotilaiden taisteluvalmiin joukon."
Hämmentävän ristiriitaisia vastauksia. Ehkä tosiaan jonkin verran vaikutusta sillä että ihmisillä voi olla eri käsityksiä siitä mitä tarkoitetaan niillä turvatakuilla kun sitä ei ole hirveästi selvitetty julkisuudessa. Kansainvälisiä rauhanturvajoukkoja on väläytelty, muuta en muista kuulleeni.Noita on persuissakin vähemmän, kuin niitä jotka vastustavat turvatakuita ylipäätään.
Joukon kokohan olisi täysin symbolinen jos puhutaan tossa kysymyksessäkin "satojen ammattisotilaiden joukosta". Lisäksi sinne tuskin ollaan koskaan lähettämässä suomalaisia taisteluihin (pois lukien itse lähteneet vapaaehtoiset), vaan puhutaan rauhanturvaoperaatiosta, jossa suomalaisia ammattisotilaita sinne saatettaisiin juurikin satoja lähettää.Olen kyllä sitä mieltä, että etulinjan maana Suomen ei pitäisi joutua osallistumaan turvatakuisiin sotilaallisella voimalla tai lähetettävän joukon koko pitäisi olla lähinnä symbolinen.
Jos joudumme lähettämään sotilaita sinne, niin kertoo lähinnä siitä, että muu Eurooppa/Nato edelleen välttelee vastuutaan. On jotenkin kaameaa,
että etulinjan maat joutuvat itse keskenään huolehtimaan toistensa puolustuksesta ja loput Euroopasta/Natosta viettävät siestaa.
Sadat ammattisotilaat on vielä hyvin pieni osa siitä väestä mitä meillä tarvitaan turvaamaan omaa etulinjaamme jos sitä turvata täytyy. Suomen sodan ajan vahvuus 280 000 ja päälle reserviläiset 870 000 niin siinä ei jokunen sata vielä tunnu missään niin että se olisi joku syy kieltäytyä Ukrainan turvatakuihin osallistumisesta. Tietysti ammattisotilaita muutenkin omiin tarpeisiin konfliktissa/sodassa täytyisi käyttää äärimmäisen taktisesti eikä vain työntää suoraan etulinjaan.
Ukrainan turvatakuissa olennaisin osa olisi tietysti liittoumajäsenyydet (EU, Nato), seuraavaksi merkittävin olisi aseistus millä sitä rauhaa turvattaisiin eli paljon Nato-maiden kalustoa sinne. Mielestäni vasta kolmanneksi merkittävin asia olisi kv-rauhanturvajoukot ja siinäkään merkittävin tekijä ei olisi pääluku vaan kuinka montaa eri kansallisuutta sinne lähetettäisiin rauhanturvaajia.


