• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Mites "Tehtaankadun" Paavon kansalaispuolue ja 7 tähden liike? Ei kyllä kauhean vahva peliliike ollut. Tuo vanha putinisti joutaisi jo eläkkeelle.
Epätoivoisia liikkeitä? ja riskinottoa. Eikös Paavo ole jo ollut pitkään eläkkeellä? Toisaalta pitäisihän eläkeläisilläkin olla edestajansa. Käyttäisin ennemminkin Suomettunut kuin Putinisti termiä, veikkaan, että aika moni miettii ensi talven pakkasilla, että olishan sitä energiaa sieltä Venäjältä saanut kun vain oltaisiin ostettu. Ennen tätä viimeistä hyökkäystä Putin sai öljystään paljon vähemmän kuin nyt.

Mutta me maksamme nyt reippaasti enemmän, ei meillä ollutkaan energia-asia kunnossa vaikka hallitus sanoi niin olevan.
 
Mites "Tehtaankadun" Paavon kansalaispuolue ja 7 tähden liike? Ei kyllä kauhean vahva peliliike ollut. Tuo vanha putinisti joutaisi jo eläkkeelle.

Eikös täällä todettu että ikä tuo kokemusta siksi nuoret on huonoja johtajia ja iäkkäät parempia, joten eikös Paavo parane päivä päivältä? Itse en kyllä ymmärrä yhtään miksi paska ihminen paranisi vanhenemalla, mutta ehkä en ole tarpeeksi vanha ymmärtääkseni tätä.
 
Eikös täällä todettu että ikä tuo kokemusta siksi nuoret on huonoja johtajia ja iäkkäät parempia, joten eikös Paavo parane päivä päivältä? Itse en kyllä ymmärrä yhtään miksi paska ihminen paranisi vanhenemalla, mutta ehkä en ole tarpeeksi vanha ymmärtääkseni tätä.
Se kuka on kenenkin mielestä parempi on veteen piirretty viiva, mutta noin yleensä usein iän kerttyessä oppii virheistään ja muutenkin ajattelemaa (varsinkin, jos on terve ja omat asiat kunnossa) asioita laaja-alaisemmin monelta eri kantilta.
 


Myös naisten ja naisvaltaisten alojen tukemisessa kansainväliseksi feministi-ikoniksi nousseella Marinilla olisi parannettavaa. Suurin kysymys liittyy hoitajiin, joiden työolojen ja palkkauksen kuntoon laittamista enemmistö puolueista on lupaillut.

– Nyt tuntuu siltä, että pääministeri on pessyt tässäkin täysin kätensä. Kiistan pitkittyminen olisi ollut vältettävissä sillä, että pääministeri olisi heti alussa ilmoittanut, kuinka paljon me olemme valmiit laittamaan feministisesti naisvaltaisen alan auttamiseen.

Marinin hallituksen synneiksi Niinistö luettelee myös kulttuurialan ja pienyrittäjien kaltoinkohtelun ja perusoikeuksien kannalta kyseenalaisen johtamisen korona-aikana sekä EU-tason ilmasto- ja luontopolitiikan, joka on hänen mukaansa hyvin konservatiivista ”teollisuusdemarilinjaa”.

– Onko tämä sosiaalisen median brändäys vain tapa hämätä? Ei tarvitse tehdä edistyksellistä politiikkaa, riittää vain että näyttää siltä. Minusta tässä on iso sumuverho, Niinistö sanoo.



Boldatulla kiinnostavimmat kritiikit Ville Niinistöltä. Sanna Marin pesee kätensä ja hyödyntää imagoaan kansalaisten hämäämiseen, joka luo ison sumuverhon. Ville alkaa olemaan oikeilla jäljillä, jutussa myös Li Andersson antoi kritiikkiä. Hyvä että johtavat hallituspuolueiden politiikot alkavat huomaamaan että keisarinnalla ei ole vaatteita (pun intended).
 
että aika moni miettii ensi talven pakkasilla, että olishan sitä energiaa sieltä Venäjältä saanut kun vain oltaisiin ostettu.
Tuollainen kuullostaa pietarin informaatio vaikuttamiselta.
Käyttäisin ennemminkin Suomettunut kuin Putinisti termiä,
Tässä puhutaan Väyrysestä, Väyrynen sääti jo pahasti Neuvostoliiton aikaan, siitä jotenkin selvisi.
Varmasti suomettunutkin , mutta paljon muutakin. Sitä en tiedä onko putinisti , tai no mitä sillä tässä yhteydessä tarkoitetaan, ainakin kirjoitteli kovasti siihen tyyliin, että kai on ihan sama mitä Moskovassa touhutaan, niin sillä puolella on.

Tuskin Väyrysestä mitään arkistoja joiden takia olisi liekassa, tarkoitain mitään sellaista mikä yllättäisi. Tietenkin jos putnin apurit uhkaa paljastaa että Paavo on hyödyllinen idiootti, niin se nyt on julkista tietoa, mutta vaikka Paavo kestää kaiken, niin ei ehkä sitä että Neusovostoliitosta häntä kutsuttaisiin idiootiksi.


Paavo L taasen ollut hissukseen, ota sitten selvää, onko vain konsultti (raha), vai onko myös uskonut siihen että kauppa ja kaupan riippuvuus suhteet pönkittää rauhaa.
 
Epätoivoisia liikkeitä? ja riskinottoa.
Luulen vähän että kuvitteli itstään liikoja. Kävi vähän samalla tavalla kuin putinille ukrainasss.
Eikös Paavo ole jo ollut pitkään eläkkeellä? Toisaalta pitäisihän eläkeläisilläkin olla edestajansa.
Ehkä, mutta taas se on eduskuntaan pyrkimässä.
Käyttäisin ennemminkin Suomettunut kuin Putinisti termiä,
Molemmat ihan hyviä termejä, mutta putinisti on mielestäni osuvampi. Väykän lausunnot Ukrainasta paljastaa eittä hän on suomettumisessaan mennyt niin pitkälle, että putinisti on parempi termi. Joka tapauksessa hän edustaa viidettä kolonnaa ja on Venäjän mies.
että aika moni miettii ensi talven pakkasilla, että olishan sitä energiaa sieltä Venäjältä saanut kun vain oltaisiin ostettu
Venäjän energiasta olisi jo krimin valtauksen jälkeen pitänyt irrottautua ja asettaa venäjälle vastaavat pakoitteet, kuin mitä sille on nyt laitettu, samalla kun ukrainaan olisi pitänyt lähettää enemmän aseita ja valmistella ukrainaa valtaamaan krim takaisin.

Olisi säästetty paljon ihmishenkiä ja energian hinnatkin olisi kohtuullisemmat.

Ennen tätä viimeistä hyökkäystä Putin sai öljystään paljon vähemmän kuin nyt.
Putin ei saa öljystään läheskään vastaavaa hintaa, mitä esim kauppalehdestä voit katsoa öljylle barrelihinnan. Ei sitä venäjän öljyä haluta ostaa. Lisäksi tuo öljy paljoa venäjää auta, kun maassa on tällähetkellä pulaa kaikesta.
Mutta me maksamme nyt reippaasti enemmän, ei meillä ollutkaan energia-asia kunnossa vaikka hallitus sanoi niin olevan
Ei valitettavasti. Harmi, kun fortum ei saanut loviisaan voimalalle lupaa ja fortum tästä syystä heitti uniper nimiseen kankkulankaivoon 15 miljardia jotka ei tuota mitään ja vain 8 miljardia ehkä saadaan takaisin.

No, jahka kun olkiluoto käynnistyy voisi energiapula hieman helpottaa.
 
Kerrataanpa nyt taas Marinin meriitit, osaaminen ja pätevyys. Ennen pääministerin pestiä hänen kokemuksensa on:
- 1 kausi kansanedustajana
- 2 kautta Tampereen kaupunginvaltuustossa
- työkokemus: myyjä

On hyvin vaikea ymmärtää ihmisiä, joiden mielestä nämä meriitit osoittavat osaamista, pätevyyttä ja kykyä toimia valtion johtajana.
Hyvä näyttö Marinin niinkutsutuista taidoista saatiin EU:n elvytyspakettikeskustelussa, jossa Marin lensi Brysseliin keskustelemaan Suomen osuudesta elvytyspaketista. Pöydän toisella puolella istui 50 - 60 vuotiaita kovia luita, jotka luultavasti kehuivat Marinin pukeutumista, ylistivät Marinia henkilönä ja muistelivat, miten kaunis maa Suomi oli kun he vierailivat siellä 80-luvulla.

Niinkutsuttujen neuvottelujen lopputulos oli, että Marin tempaisi esisopimukseen nimensä alle ja matkusti takaisin Suomeen. Loppulasku suomalaisille veronmaksajille on tällä hetkellä noin 4 miljardia euroa. Suomen media ei kerro tästä eikä osoita sormella, koska Marin.

Mikään muu maa, joka oikeasti oli maksumiehenä paketissa (Hollanti, Itävalta, Tanska, Ruotsi), ei toiminut tällä tavalla vaan vaati allekirjoituksen vastineeksi alennuksia jäsenmaksussa. Saksa ei vaatinut, mutta toisaalta Saksan lukuisilla rahoituslaitoksilla oli Etelä-Euroopassa satojen miljardien eurojen saatavat + riski euro-järjestelmän hajoamisesta siihen päälle.

Mutta näin se menee. Suomea ulkomailla edustaa Marinin, Tuppuraisen ja Kataisen kaltaiset vallantahtoiset idiootit, joilla on kova kyynärpää mutta älliä ja vastuuntuntoa ei ole riittävästi edes nakkikioskin pyörittämiseen. En antaisi kenellekään edellämainituista edes huonekasvia viikoksi hoitoon.
 
Eikös täällä todettu että ikä tuo kokemusta siksi nuoret on huonoja johtajia ja iäkkäät parempia, joten eikös Paavo parane päivä päivältä? Itse en kyllä ymmärrä yhtään miksi paska ihminen paranisi vanhenemalla, mutta ehkä en ole tarpeeksi vanha ymmärtääkseni tätä.
Ikä tuo kokemusta, mutta ei takaa mitään. Lisäksi Paavolla on vääränlaista kokemusta, nimittäin kokemusta Venäjän asiamiehenä olemisesta
 
Mikään muu maa, joka oikeasti oli maksumiehenä paketissa (Hollanti, Itävalta, Tanska, Ruotsi), ei toiminut tällä tavalla vaan vaati allekirjoituksen vastineeksi alennuksia jäsenmaksussa.

Suomi teki Marinin itse itseään ylistävien kommenttien mukaan "loistavan sopimuksen", eli pahasti tappiota ja on selvä nettomaksaja ilman mitään etäisintäkään hyötyä, mutta kyllähän se kuuluu vasurisosialistin agendaan lähettää rahaa köyhästä maasta rikkaille.

Jännä juttu että Euroopan ostovoimaltaan köyhimpiin maihin ja köyhimpiin kotitalouksiin kuuluvan maan edes annetaan osallistua tuollaiseen yhteishyvään, koska rahat on loppu, talous sukeltaa ja Kreikan tie kutsuu vuorostaan meitä. Pistän pääni pantiksi, että meitä ei tulla pelastamaan, koska saksalaisten rahat eivät ole täällä.

Katainen teki samoin hänen "me tienataan tällä" paketilla, mutta hän saikin omien pettämisestä palkinnoksi EU viran. Oli helppo homma myydä isänmaa, kun palkintovirka odotti. Tähtääkö Marin itsellekin palkintovirkaa kunhan lähettää EU:lle miljardit ilmaiseksi?

Minulle myös tuo Marinin tukipaketti neuvottelujen järkyttävä loppulasku avasi lopullisesti silmät siitä kuinka pihalla tää kassaneiti on oikeista talousasioista.
 
Luulen vähän että kuvitteli itstään liikoja. Kävi vähän samalla tavalla kuin putinille ukrainasss.

Ehkä, mutta taas se on eduskuntaan pyrkimässä.

Molemmat ihan hyviä termejä, mutta putinisti on mielestäni osuvampi. Väykän lausunnot Ukrainasta paljastaa eittä hän on suomettumisessaan mennyt niin pitkälle, että putinisti on parempi termi. Joka tapauksessa hän edustaa viidettä kolonnaa ja on Venäjän mies.

Venäjän energiasta olisi jo krimin valtauksen jälkeen pitänyt irrottautua ja asettaa venäjälle vastaavat pakoitteet, kuin mitä sille on nyt laitettu, samalla kun ukrainaan olisi pitänyt lähettää enemmän aseita ja valmistella ukrainaa valtaamaan krim takaisin.

Olisi säästetty paljon ihmishenkiä ja energian hinnatkin olisi kohtuullisemmat.


Putin ei saa öljystään läheskään vastaavaa hintaa, mitä esim kauppalehdestä voit katsoa öljylle barrelihinnan. Ei sitä venäjän öljyä haluta ostaa. Lisäksi tuo öljy paljoa venäjää auta, kun maassa on tällähetkellä pulaa kaikesta.

Ei valitettavasti. Harmi, kun fortum ei saanut loviisaan voimalalle lupaa ja fortum tästä syystä heitti uniper nimiseen kankkulankaivoon 15 miljardia jotka ei tuota mitään ja vain 8 miljardia ehkä saadaan takaisin.

No, jahka kun olkiluoto käynnistyy voisi energiapula hieman helpottaa.
Googletin:
" Urals-öljylaadun tynnyrihinta on noussut kuukaudessa hieman yli 30 dollarista noin 40 dollarin tasolle. Hinta on nyt samalla tasolla kuin maaliskuun alkupuolella, mutta on edelleen noin 40 prosenttia matalammalla kuin vuoden alussa.17.6.2020 "
Nyt sen hinta on muistaakseni noin 60-70 dollaria.

Itseluottamuksen puutteesta Paavo ei ole tosiaankaan kärsinyt :)
Mutta, pitäähän Paavonkin saada mennä eduskuntaan, jos kannatusta on. Muutenhan oltaisiin eika "epädemokraattinen" maa.
Siinä vaan tulee samalla sitä puoluettakin tukeneeksi, toisille käy ja toisille ei.

Ehkä Paavo on realisti ja ymmärtää, ettei meidän talouden kuralle ajo Ukrainan sotaa lopeta.

Toi Fortumin homma on "hyvä" esimerkki, ettei ole oltu tietoisia tai on vaan oltu välin pitämättömiä riskeistä.
Valtio (Fortum) teki "Espoot" myi verkkonsa ja sijoitti huonosti. En olisi kovin luottavainen noiden 8 miljardinkaan takasinsaannista (toivottavasti olen väärässä). Toivotaan, että mitää ydinvoimalakatastrofia ei eurooppaan tule.
Ei aivan riskitöntä senkään käyttö.

Olkiluoto 3 on niin .... uskon vasta kun se oikeasti on toiminut riittävän kauan. Käyttöä sen energialle on, vaikka meillähän on kaapeli Viroon minne sen energian voi siirtää.
 
Ehkä Paavo on realisti ja ymmärtää, ettei meidän talouden kuralle ajo Ukrainan sotaa lopeta.

Ehkä kouluissa ollaan realisteja ja tajutaan että isoin lapsi tulee vetämään aina pienempiä turpaan, joten turha vastustaa kohtaloaan ja vain ottaa kuokkaan aina kun kiusaajalla on paha päivä. Sanoisin että kyseessä on arvovalinta että tuleeko kiusaajaa vastustaa vai vain alistua sen mielivallalle. Paavo on sellainen realisti joka lahjoo kiusaajaa kanssa ettei joutuisi itse kiusatuksi.

Toi Fortumin homma on "hyvä" esimerkki, ettei ole oltu tietoisia tai on vaan oltu välin pitämättömiä riskeistä.
Itse näen että tuo on valitettavasti ihan normaalia pörssiyhtiön toimintaa, jos riskit ei realisoidu johtajat vetää hillot himaan bonareina jos ne realisoituu niin sitten kultaisella kädenpuristuksella seuraavan firman johtoon. Ei ole mitään syytä pitkäjänteiseen toimintaan kun tulosta mitataan kvartaaleissa, nyt pelattiin upporikasta tai rutiköyhään valtion rahoilla.
 
Minulle myös tuo Marinin tukipaketti neuvottelujen järkyttävä loppulasku avasi lopullisesti silmät siitä kuinka pihalla tää kassaneiti on oikeista talousasioista.

Tämä on oikeasti ainoita asioita joita Marin on itse tehnyt ja homma ei olisi voinut huonommin mennä.

Muut asiat joista Marin saa niin suurta hehkutusta, "suuri johtaja" "suuri onnistuja" "Suomen pelastaja", Marin on ollut vain se nätti tyttö telkkarissa kertomassa miten muut päättivät asioista.
 
Tämä on oikeasti ainoita asioita joita Marin on itse tehnyt ja homma ei olisi voinut huonommin mennä.

Muut asiat joista Marin saa niin suurta hehkutusta, "suuri johtaja" "suuri onnistuja" "Suomen pelastaja", Marin on ollut vain se nätti tyttö telkkarissa kertomassa miten muut päättivät asioista.
Tuntuu että sotket Marinin Pohjois-Korean johtajaan. Vai olenko missannut lööpeistä nuo hehkutukset. Laita ihmeessä linkit noihin niin minäkin tiedän missä häntä on noin hehkutettu.
 
Hyvä näyttö Marinin niinkutsutuista taidoista saatiin EU:n elvytyspakettikeskustelussa, jossa Marin lensi Brysseliin keskustelemaan Suomen osuudesta elvytyspaketista. Pöydän toisella puolella istui 50 - 60 vuotiaita kovia luita, jotka luultavasti kehuivat Marinin pukeutumista, ylistivät Marinia henkilönä ja muistelivat, miten kaunis maa Suomi oli kun he vierailivat siellä 80-luvulla.

Niinkutsuttujen neuvottelujen lopputulos oli, että Marin tempaisi esisopimukseen nimensä alle ja matkusti takaisin Suomeen. Loppulasku suomalaisille veronmaksajille on tällä hetkellä noin 4 miljardia euroa. Suomen media ei kerro tästä eikä osoita sormella, koska Marin.

Mikään muu maa, joka oikeasti oli maksumiehenä paketissa (Hollanti, Itävalta, Tanska, Ruotsi), ei toiminut tällä tavalla vaan vaati allekirjoituksen vastineeksi alennuksia jäsenmaksussa. Saksa ei vaatinut, mutta toisaalta Saksan lukuisilla rahoituslaitoksilla oli Etelä-Euroopassa satojen miljardien eurojen saatavat + riski euro-järjestelmän hajoamisesta siihen päälle.

Mutta näin se menee. Suomea ulkomailla edustaa Marinin, Tuppuraisen ja Kataisen kaltaiset vallantahtoiset idiootit, joilla on kova kyynärpää mutta älliä ja vastuuntuntoa ei ole riittävästi edes nakkikioskin pyörittämiseen. En antaisi kenellekään edellämainituista edes huonekasvia viikoksi hoitoon.
Tätä ei pidä yksinkertaistaa noin, sillä Suomella on koko EU-ajan perinne siitä, että sen sijaan neuvotellaan ns. maatalouskirjekuori, tällä kertaa puoli miljardia. Jos sen sijaan oli neuvoteltu jäsenmaksuosuuksista, ja maatalouskirjekuori olisi jäänyt saamatta, olisi suurella todennäköisyydellä Kepu joutunut lähtemään hallituksesta.

Toki muutoin on hyvä kysyä onko tämä nyt jo neljännesvuosisatainen perinteemme maatalouskirjekuoresta enää ajan tasainen tavoite. Kun maatalouden viime aikaisen ahdingon ottaa huomioon, se kuitenkin tällä kertaa saattoi vielä ollakin kyllä, en sitä kiellä.
 
Ei ole mitään syytä pitkäjänteiseen toimintaan kun tulosta mitataan kvartaaleissa, nyt pelattiin upporikasta tai rutiköyhään valtion rahoilla.

Tää on todella outo kommentti. Fortum ilmoitti verkkojen myynneistä 2013. Sopivaa investointikohdetta se etsi 4v kunnes päätti investoida Uniperiin 2017. Osake-enemmistön Fortum hankki 2v päästä 2019. Ja tuo on outo kommentti kaikella tavalla kun mietit toimialaa. Investoinnit ja poistot lasketaan kymmenissä vuosissa. Äärimmäisen pitkäjänteistä sijoitustoimintaa nimenomaan energia-alalla, jossa mitään hedelmiä ei kerätä seuraavassa kvartaalissa. Tästä kertoo kovaa kieltään surullisellakin tavalla OL3:n viivästykset.

Se, että laki pakottaa pörssiyrityksen raportoimaan tuloksen kvartaaleittain ei millään tavalla tarkoita automaattisesti sitä, että siellä johto haluaisi romuttaa tulevien kvartaalien tuloksen vain jotta välittömästi seuraavan tulos olisi hyvä. Fortumin tapauksessa pääomistaja on valtio, joka kaikkein vähiten haluaa mitään kvartaalitaloutta. Sama koskee kaikkia muitakin sijoittajia. Suomessa eläkelaitokset ovat suurimpia omistajia ja niille on keskeistä pitkäjänteisyys.

Absurdi väite, johon välillä törmää lähinnä niiden toimesta, jotka eivät sijoita lainkaan itse. Oletan, ettet pahemmin seuraa pörssiyrityksiä tai sijoita.
 
Tätä ei pidä yksinkertaistaa noin, sillä Suomella on koko EU-ajan perinne siitä, että sen sijaan neuvotellaan ns. maatalouskirjekuori, tällä kertaa puoli miljardia. Jos sen sijaan oli neuvoteltu jäsenmaksuosuuksista, ja maatalouskirjekuori olisi jäänyt saamatta, olisi suurella todennäköisyydellä Kepu joutunut lähtemään hallituksesta.

Toki muutoin on hyvä kysyä onko tämä nyt jo neljännesvuosisatainen perinteemme maatalouskirjekuoresta enää ajan tasainen tavoite. Kun maatalouden viime aikaisen ahdingon ottaa huomioon, se kuitenkin tällä kertaa saattoi vielä ollakin kyllä, en sitä kiellä.
Kuulostaa vähän pakonomaiselta Marinin puolustamiselta niin ettei tosiasiatkaan haittaa. Mikä tuossa Marinia olisi estänyt neuvottelemasta sekä maatalouspakettia että alennusta jäsenmaksuihin? Esität asian kuin nuo olisivat toisensa poissulkevia, jotta voisit vierittää suuren johtajan virheet pois näkyvistä :)
 
Kuulostaa vähän pakonomaiselta Marinin puolustamiselta niin ettei tosiasiatkaan haittaa. Mikä tuossa Marinia olisi estänyt neuvottelemasta sekä maatalouspakettia että alennusta jäsenmaksuihin? Esität asian kuin nuo olisivat toisensa poissulkevia, jotta voisit vierittää suuren johtajan virheet pois näkyvistä :)
En mä tässä Marinia puolustele, itselläni ei ole riittävää tietopohjaa määritellä sitä onnistuiko, epäonnistuiko vai jotain siltä väliltä. Valistunut arvaus kuitenkin on, että jossain siellä välillä mentiin tälläkin kertaa. Lähinnä pyrin tuomaan esiin sen, että yhtä yksittäistä neuvottelukertaa ei voi oikein irroittaa maamme pitkäaikaisesta strategiasta, jota kaikki pääministerit ja hallitukset on ajaneet. Eri asia sitten on, onko se strategia kohdallaan.

Lisäksi voisi varmaan todeta sen Suomen sijainnin pienenä nettomaksajana: lopulta kaikki neuvotteluvara sijoittuu rajoiltaan siihen meidän laskennalliseen slottiin, vain sen sisällä on liikkumavaraa - jos joku maa neuvottelee rahoitusasemaansa laskennallisesta slotistaan yhdellä parempaan slottiin, tarkoittaisi se, että joku toinen putoaisi siihen. Silloin aukeaisi pyramidivaikutuksena helposti pandoran lipas, jossa ihan kaikki maat alkaisi taistella paikasta paremmassa slotissa kuin mihin laskennallisesti kuuluisi. Kauaa ei unionia sillä tavalla olisi (toki joitain ihmisiä sekin ilahduttaisi varmaan).

Mutta ei tällä ole tarkoitus ketään neuvottelijaa puolustella. Lähinnä muistuttaa siitä, että tässä ollaan kerhossa, jonka kerättävä kokonaismaksu ja maksujen laskentatapa ensin sovitaan yhdessä. Ja ihmeitä ei enää siinä vaiheessa voi tehdä, kun sovitun pohjalta loppuneuvotteluissa hienosäädetään. Ja jos joku maa sitten pientä ihmettä lähestyy, niin tavalla tai toisella se sekottaa sitten rahoitusasemaltaan siinä ympärillä olevissa sloteissa olevien maiden pakkaa hajottaen koko unionia.
 
Viimeksi muokattu:
Tosiaan Suomi ei ole halunnut ajaa EU-maksuja alemmaksi, koska sillä on vaikutusta saataviin. Suomi on kuitenkin ollut pienempiä nettomaksajia.

Esimerkiksi Ruotsi on pyrkinyt saamaan alennuksia maksuihin, koska ovat maksaneet esim. suomalaisiin verrattuna moninkertaisesti. Oliko 2016 3x enemmän/asukas, mitä suomalaiset.

Alennuksesta huolimatta maksavat jatkosakin Suomea vielä huomattavasti enemmän.
 
En jaksaisi puhua enää Sanna Marinista, mutta tämä viime aikainen käytös ja erityisesti itkeminen yleisön edessä aiheutti itsessäni huolta demokratian tilasta. Tarkastelen tilannetta kolmesta näkökulmasta.

Marinin kannattajien näkökulma:

Sanna Marin ei ole tehnyt mitään väärää. Hän on tanssinut ja juonut mietoja ystäviensä kanssa. Hän on pitänyt hauskaa. Marin on joutunut median ja äärioikeiston ajojahdin kohteeksi. Eikö voitaisi jo lopettaa Marinin kiusaamisen?

Median keskiarvo / Neutraali näkökulma:

Sanna Marin on juhlinut railakkaasti ja hänen harkintakykynsä on pettänyt. Sanna Marin on luottanut liikaa ystäviinsä, että he osaisivat käyttäytyä. Sanna Marin on ravistellut pääministeri-instituutiota. Sanna Marin saa jatkaa toimessaan sillä hallituskumppanit hyötyvät nykyisestä tilanteesta ja SDP sisältä ei löydy riittävää haastajaa.


Sanna Marin on Suomen Amber Heard, Donald Trump ja Cersei Lannister /Kriittinen näkökulma:

Sanna Marin on juhlinut kavereidensa kanssa tavalla jota ei ole aikaisemmin nähty Suomen pääministeriltä. Pääministerin arvoa ja demokratiaa on halveksittu juhlimalla valtion tiloissa otetuissa tissikuvissa. Sanna Marin pelaa mediapeliä, jossa hän käyttää kaikki mahdolliset kortit feminismistä naisen asemaan ja siitä uhriutumiseen. Sannan jokainen julkinen esiintyminen viimeisen vähä yli viikon aikana on ollut kylmää laskelmointia. Perjantaina 19.8 hän esiintyi kuin mitään väärää ei olisi tapahtunut, maanantaina 22.8 hän pahoitteli käytöstään ja keskiviikkona 24.8 hän itki yleisön edessä olevansa ihminen ja vertaamalla viikkoansa Ukrainan kärsimyksiin. On käsittämätöntä miten Sanna Marin voi verrata itseään Ukrainan kärsimyksiin, varsinkin kun hän on itse käynyt todistamassa hävitysten ja raiskausten jälkiä Ukrainan Butsassa. Myös hänen elekielensä keskiviikon SDP yleisötapahtumasta oli erikoinen. Esiintymisen alussa hän puhuu aivan normaalilla äänellä, mutta se muuttui salamannopeasti itkuvirreksi. Verrokiksi muistaako joku, kun pääministeri Katainen erotti Iken seksiviesteistä? Katainen oli koko tilaisuuden ajan itkuisella tuulella. Marinin elekieli taas vaikutti siltä, että hän pakotti itsensä itkemään. Hänen käytöksensä vaikuttaa samanlaiselta manipulatiiviselta toiminnalta kuin Amber Heardilla oli Johnny Deppin kanssa. Sanna Marin on uhka Suomen demokraattiselle järjestelmälle. Suomalaiset politiikot ovat useimmiten osanneet kantaa vastuunsa kriisitilanteissa, mutta Sanna Marin ei sitä suostu tekemään. Hän tarrautuu vallan kahvaan väkisin, kuin Donald Trump Capitol hillin valtausten aikaan tai Cersei Lannister Westerosin valtaistuimeen. Hänen valta-asemansa ei tule kansalta valituissa vaaleissa, vaan äänekkäällä fanikunnalla joka ylittää Suomen valtakunnan rajat.


Niin kauan kuin kriittisessä näkökulmassa esitetty skenaario on mahdollinen, median tehtävänä olisi todella selvittää tätä Marinin toimintaa. Jos hän pääsee tästä kuin koira veräjästä, antaa se vaarallisen signaalin yhteiskuntamme tuleville päättäjille.
 
Tätä ei pidä yksinkertaistaa noin, sillä Suomella on koko EU-ajan perinne siitä, että sen sijaan neuvotellaan ns. maatalouskirjekuori, tällä kertaa puoli miljardia. Jos sen sijaan oli neuvoteltu jäsenmaksuosuuksista, ja maatalouskirjekuori olisi jäänyt saamatta, olisi suurella todennäköisyydellä Kepu joutunut lähtemään hallituksesta.

Toki muutoin on hyvä kysyä onko tämä nyt jo neljännesvuosisatainen perinteemme maatalouskirjekuoresta enää ajan tasainen tavoite. Kun maatalouden viime aikaisen ahdingon ottaa huomioon, se kuitenkin tällä kertaa saattoi vielä ollakin kyllä, en sitä kiellä.
Muistaakseni Tanskan neuvottelema vuotuinen jäsenmaksualennus vastineeksi elvytyspaketista oli kaikkein pienin, 250 miljoonaa euroa vuodessa. Tämä summa on aikalailla saman suuruinen, mitä Suomi sai tuosta kertaluontoisesta maatalouskirjekuoresta. Ruotsi, Hollanti ja Itävalta saivat suuremmat vuotuiset jäsenmaksualennukset.

Siitä ei valitettavasti pääse mihinkään, että Sanna Marin neuvotteli Suomelle koko EU:n huonoimman elvytyspakettidiilin. Mutta tätä ei YLE, iltapäivälehdet ja HS kerro teille.

On mielenkiintoista nähdä, jatkaako Marin uraansa Kataisen ja Urpilaisen tapaan jossakin hänelle varta vasten järjestetyssä 30.000 eur/kk + kulukorvaukset virassa.
 
demokratiaa on halveksittu

Avaatko tätä. Miten ihmeessä demokratiaa halveksitaan tuossa? Eihän tuo juhlinta liity mitenkään demokratiaan ja sen toteutumiseen.

Hänen valta-asemansa ei tule kansalta valituissa vaaleissa, vaan äänekkäällä fanikunnalla joka ylittää Suomen valtakunnan rajat.

Tämä taas ei liity millään tavalla tähän kohuun. Suomessa kansa ei valitse yhtäkään ministeriä. Ei nyt eikä koskaan ennen. Eduskunta valitsee pääministerin, joka valitsee ministerit. Kansa ei valitse mitään muuta kuin eduskunnan.

Esiintymisen alussa hän puhuu aivan normaalilla äänellä, mutta se muuttui salamannopeasti itkuvirreksi. Verrokiksi muistaako joku, kun pääministeri Katainen erotti Iken seksiviesteistä? Katainen oli koko tilaisuuden ajan itkuisella tuulella. Marinin elekieli taas vaikutti siltä, että hän pakotti itsensä itkemään.

Tällaiset analyysit aiheittavat aina loputtoman myötähäpeän. Sama kuin nojatuoliasianajajat ovat varmoja murhasyytteessä olevan syyllisyydestä vain koska ei itke tarpeeksi antaessaan todistuslausuntoa. Ihmiset voivat herkistyä odottamattomissa tilanteissa, he voivat herkistyä eri tilanteissa eri tavalla ja yhden ihmisen herkistymisestä et voi päätellä mitään siitä, miten joku toinen voisi samantyyppisessä tilanteessa herkistyä.
 
Seura teetti Taloustutkimuksella mielenkiintoisen kyselyn suomalaisten puolueiden venäjäkannoista. Vähemmän yllättävästi Ano Turtiaisen VKK erottuu selvästi venäjämielisempänä kuin mikään muu puolue.
Vasemmistoliitossa on hämmentyneisyyttä. Kokoomus ja RKP eniten viisumikiellon ja Balttian maiden tukemisen yms. kannalla.
 
Eikös VKK tehnyt senkin Sanna-adressin? Kyllä minustakin on jo lähellä itä-propagandaa tuo VKKn ulostulo. Tuokin addressi suoraan kuin tehty halventamaan hallituksen arvostusta. Ei se Marin siinä se pääkohde ole, vaan yritetään edelleen luoda epäluottamusta hallitusta kohtaan täällä Suomessa. Sitä en sitten kommentoi onko muuten hoitanut asiansa hyvin.
 
Seura teetti Taloustutkimuksella mielenkiintoisen kyselyn suomalaisten puolueiden venäjäkannoista. Vähemmän yllättävästi Ano Turtiaisen VKK erottuu selvästi venäjämielisempänä kuin mikään muu puolue.
Vasemmistoliitossa on hämmentyneisyyttä. Kokoomus ja RKP eniten viisumikiellon ja Balttian maiden tukemisen yms. kannalla.

Vasemmistoliitto ja VKK näyttävän myös osittain löytäneen toisensa.

" ”Vasemmistoliitossa on yleensä ottaen hiukan enemmän kritiikkiä kaikkea militarisoitumista kohtaan. VKK ja Vasemmistoliitto ovat tässä kysymyksessä jännällä tavalla lähempänä toisiaan kuin muita puolueita”, Juho Rahkonen sanoo. "
 
Pääministeri ei valitse ministereitä.

Ei mutta PM ehdottaa hallituksen pressalle, joka hyväksyy sen. Valinnan tekevät käytännössä kaikki hallituspuolueet ja puolueilla omat mekanismit, keitä nostavat ministereiksi.

Mun pointti oli se, että kansa ei tähän ministerivalintaan ole koskaan osallistunut. Ei myöskään Sanna Marinin kohdalla.
 
Ei mutta PM ehdottaa hallituksen pressalle, joka hyväksyy sen. Valinnan tekevät käytännössä kaikki hallituspuolueet ja puolueilla omat mekanismit, keitä nostavat ministereiksi.

Mun pointti oli se, että kansa ei tähän ministerivalintaan ole koskaan osallistunut. Ei myöskään Sanna Marinin kohdalla.
Pääministeriksi tulee käytännössä eniten vaaleissa ääniä saaneen puolueen puheenjohtaja, joten siinä mielessä kansa osallistuu valintaan, koska PM-ehdokkaat ovat selvillä ennen vaaleja. Muut ministerit tulevat myös osittain vaalituloksen perusteella, eli jos olet ollut ääniharava ja puolueesi on pärjännyt hyvin, niin ministerin pesti on todennäköisempi :)

Kaikki ministerit voisivat olla eduskunnan ulkopuolelta, mutta näin harvemmin on. Marinin osalta toki niin, että kansa ei äänestänyt Marinia PM:ksi, koska Rinne oli tuolloin puolueen PJ.
 
Pääministeriksi tulee käytännössä eniten vaaleissa ääniä saaneen puolueen puheenjohtaja, joten siinä mielessä kansa osallistuu valintaan, koska PM-ehdokkaat ovat selvillä ennen vaaleja.

Usein näin, mutta ei välttämättä. Voi käydä niin, että joku populistipuolue voittaa vaalit, mutta kukaan ei halua muodostaa näiden kanssa hallitusta. Silloin PM voisi olla toiseksi suurimman puolueen PJ. Tai joku muu. Ja tosiaan, kansa ei Sannaa valinnut. Vain suurimman puolueen.
 
Pääministeriksi tulee käytännössä eniten vaaleissa ääniä saaneen puolueen puheenjohtaja, joten siinä mielessä kansa osallistuu valintaan, koska PM-ehdokkaat ovat selvillä ennen vaaleja. Muut ministerit tulevat myös osittain vaalituloksen perusteella, eli jos olet ollut ääniharava ja puolueesi on pärjännyt hyvin, niin ministerin pesti on todennäköisempi :)

Kaikki ministerit voisivat olla eduskunnan ulkopuolelta, mutta näin harvemmin on.
Tuo on lopulta vain suomalainen traditio, ja suomalaisena traditionakin suhteellisen uusi (~30 vuotta). Kekkonen nimitti kenet halusi, Koivistokin vielä Holkerin ohittaen pj. Ilkka Suomisen.
 
Suomalaiset politiikot ovat useimmiten osanneet kantaa vastuunsa kriisitilanteissa, mutta Sanna Marin ei sitä suostu tekemään. Hän tarrautuu vallan kahvaan väkisin, kuin Donald Trump Capitol hillin valtausten aikaan tai Cersei Lannister Westerosin valtaistuimeen. Hänen valta-asemansa ei tule kansalta valituissa vaaleissa, vaan äänekkäällä fanikunnalla joka ylittää Suomen valtakunnan rajat.
Jotta voisi puhua tarrautumisesta vallankahvaan, pitäisi olla olemassa jokin voima joka olisi kampeamassa häntä irti vallankahvasta. Nyt tällaista voimaa ei ole, jopa perussuomalaisille riitti että Sanna Marin kävi huumetestissä. Ainoastaan anonyymi nettiaddressi haluaa eroa, kuten se haluaa apua Enon rautakarhulle ja Patastenmäen Tiilikoululle.

Myös väite "valta-asema ei tule vaaleissa" on aika erikoinen, kun hän on puolueensa ääniharavana ansainnut pääministerin paikan vaaleissa ja on koko pääministerikautensa ajan nauttinut ennätyssuosiota.
 
Avaatko tätä. Miten ihmeessä demokratiaa halveksitaan tuossa? Eihän tuo juhlinta liity mitenkään demokratiaan ja sen toteutumiseen.



Tämä taas ei liity millään tavalla tähän kohuun. Suomessa kansa ei valitse yhtäkään ministeriä. Ei nyt eikä koskaan ennen. Eduskunta valitsee pääministerin, joka valitsee ministerit. Kansa ei valitse mitään muuta kuin eduskunnan.



Tällaiset analyysit aiheittavat aina loputtoman myötähäpeän. Sama kuin nojatuoliasianajajat ovat varmoja murhasyytteessä olevan syyllisyydestä vain koska ei itke tarpeeksi antaessaan todistuslausuntoa. Ihmiset voivat herkistyä odottamattomissa tilanteissa, he voivat herkistyä eri tilanteissa eri tavalla ja yhden ihmisen herkistymisestä et voi päätellä mitään siitä, miten joku toinen voisi samantyyppisessä tilanteessa herkistyä.

Marin ei kanna vastuutaan teoistaan. Hän ei ole sanonut muuttavansa tapojaan vain ainoastaan keskittyvänsä töihinsä. Hän näkee että valtion tiloissa kreisibailaus kuuluu hänen oikeuksiinsa.

Marinin valta tulee osittain hänen kansainvälisestä suosiosta jota hän voi käyttää vipuvartena Suomessa oman asemansa pönkittämiseen.


Ja onhan se mahdollisesta että itku oli aitoa. Mutta olisiko sama stuntti mennyt läpi keski-ikäiseltä setämieheltä?
 
Ai kuten demarit? En usko että on kovin realistinen skenaario että ei onnistuisi. Kaikki riippuu aina vaalituloksesta, arvot on aina sovittavissa aivan kaikilla.
Ei sentään. Arvot ei ole. Arvot ja ideologia kun on se liima mikä pitää puolueen kasassa. Niissä puolueet ei voi neuvotella tai joutuvat hajoamistilaan. Tätä estääkseen voimakkaassa arvoristiriitatilanteessa puolueet voi joutua lähtemään hallituksesta, kuten puolueiden valtavirrasta poikkeavat vassarit ja vihreät on useamman kerran joutuneet.

Sen sijaan hallitusohjelma ja kumppanuudet on neuvoteltavissa; ne on lopulta se ristikkäisten arvojen ja ideologioiden pelikenttä, joka taiten neuvotellaan sellaiseksi että se tavoitteiltaan edustaa voimasuhteita, mutta ei silti mene hallituspuolueiden tiettyjen arvosidonnaisten punaisten viivojen yli. Jos menee, joutuu hallitustunnustelija joko pudottamaan puolueen ulos, tai puolue itse jäämään neuvottelujen ulkopuolelle.

Viime aikoina noussut uusi perinne kirjallisesta hallitustunnustelua edeltävistä kynnyskysymyksistä on omiin silmiini voimakkaasti korostanut tätä arvopohjaisuutta ja samaan aikaan siis vähentänyt pragmaattista realismia.
 
Jotta voisi puhua tarrautumisesta vallankahvaan, pitäisi olla olemassa jokin voima joka olisi kampeamassa häntä irti vallankahvasta. Nyt tällaista voimaa ei ole, jopa perussuomalaisille riitti että Sanna Marin kävi huumetestissä. Ainoastaan anonyymi nettiaddressi haluaa eroa, kuten se haluaa apua Enon rautakarhulle ja Patastenmäen Tiilikoululle.

Myös väite "valta-asema ei tule vaaleissa" on aika erikoinen, kun hän on puolueensa ääniharavana ansainnut pääministerin paikan vaaleissa ja on koko pääministerikautensa ajan nauttinut ennätyssuosiota.

Kuvasin eri näkökulmia juuri siksi että voisin itsekin tarkastella asiaa eri näkökulmista. Neutraalissa vaihtoehdossa tosiaan totesin että 1. hallituspuolueet eivät halua vaihtaa Marinia. 2. SDP sisällä ei ole riittävän vahvaa vastaehdokasta.

Valta-asemaan pääsemiseksi pitää olla ääniharava jota Sanna Marin on. Se että valta tulee osittain tämän maan ulkopuolelta johtuu hänen taitavasta mediapelistä. Häntähän ylistetään ulkomailla.
 
Ja onhan se mahdollisesta että itku oli aitoa. Mutta olisiko sama stuntti mennyt läpi keski-ikäiseltä setämieheltä?

Musta itkemisessä ei ole mitään stunttia, noloa tai outoa. Jotkut eivät itke koskaan, toiset hyvin herkästi ja sitten kaikkea siltä väliltä. En tiedä yhtään, mitä oikein tarkoitat "läpi menemisellä". Mutta lyllä, keski-ikäinen setämies saa aivan vapaasti kyynelehtiä tiedotustilaisuudessa jos kyynelehdityttää.
 
Ulkoministeriössä ilmeisesti viritellään jotain tällaista "humanitääristä viisumia", joka tarkoittaisi käytännössä myönteistä oleskelulupapäätöstä ilman oleskelulupahaastattelua. Kätevä tapa ratkaista paperittomien maahanmuuttajien ongelma, kun sen jälkeen niitä ei enää olisi. Hyvä Haavisto ja Vihreät! :facepalm:

 
On vähän eri asia tehdä tehtävien siirtoa kuin itse töppöillä julkisesti.

Ja hei ollaan nyt rehellisiä, ei Suomessa olla vielä niin edistyksellisiä, että jos vaikka miespääministeri olisi ollut twerkkaamassa, naisten lääpättävänä baarissa ja miespääministerin kaverit pyllistäneet Finland kyltti kainalossa, niin sen tilanteen ohittaminen parilla miesitkulla olisi mennyt läpi. Täällä kuitenkin puolet kansasta suorittaa asepalveluksen ja se vaikuttaa yleiseen asenneilmapiiriin
 
Ulkoministeriössä ilmeisesti viritellään jotain tällaista "humanitääristä viisumia"

Hyi helvetti. No, toisaalta tämä päivä on edessä ennemmin tai myöhemmin, mutta puistattaa jo ennalta miettiä millainen Euroopan Mogadishu Suomestakin saadaan.
 
Ja hei ollaan nyt rehellisiä, ei Suomessa olla vielä niin edistyksellisiä, että jos vaikka miespääministeri olisi ollut twerkkaamassa, naisten lääpättävänä baarissa ja miespääministerin kaverit pyllistäneet Finland kyltti kainalossa, niin sen tilanteen ohittaminen parilla miesitkulla olisi mennyt läpi.

Onneksi olkoon, saat Viikon Whatabautismi -palkinnon!
 
Täällä kuitenkin puolet kansasta suorittaa asepalveluksen ja se vaikuttaa yleiseen asenneilmapiiriin

Siis tarkoitatko että kansa on idiootteja täynnä kun nojautuvat edelleen näihin "hihi homo" ym. tason juttuihin?

Ei ennen ainakaan pahoitettu mieltä joka tikusta, tässä on taannuttu aika paljon niistä ajoista.
 
En jaksaisi puhua enää Sanna Marinista, mutta tämä viime aikainen käytös ja erityisesti itkeminen yleisön edessä aiheutti itsessäni huolta demokratian tilasta. Tarkastelen tilannetta kolmesta näkökulmasta.

Marinin kannattajien näkökulma:

Sanna Marin ei ole tehnyt mitään väärää. Hän on tanssinut ja juonut mietoja ystäviensä kanssa. Hän on pitänyt hauskaa. Marin on joutunut median ja äärioikeiston ajojahdin kohteeksi. Eikö voitaisi jo lopettaa Marinin kiusaamisen?

Median keskiarvo / Neutraali näkökulma:

Sanna Marin on juhlinut railakkaasti ja hänen harkintakykynsä on pettänyt. Sanna Marin on luottanut liikaa ystäviinsä, että he osaisivat käyttäytyä. Sanna Marin on ravistellut pääministeri-instituutiota. Sanna Marin saa jatkaa toimessaan sillä hallituskumppanit hyötyvät nykyisestä tilanteesta ja SDP sisältä ei löydy riittävää haastajaa.


Sanna Marin on Suomen Amber Heard, Donald Trump ja Cersei Lannister /Kriittinen näkökulma:

Sanna Marin on juhlinut kavereidensa kanssa tavalla jota ei ole aikaisemmin nähty Suomen pääministeriltä. Pääministerin arvoa ja demokratiaa on halveksittu juhlimalla valtion tiloissa otetuissa tissikuvissa. Sanna Marin pelaa mediapeliä, jossa hän käyttää kaikki mahdolliset kortit feminismistä naisen asemaan ja siitä uhriutumiseen. Sannan jokainen julkinen esiintyminen viimeisen vähä yli viikon aikana on ollut kylmää laskelmointia. Perjantaina 19.8 hän esiintyi kuin mitään väärää ei olisi tapahtunut, maanantaina 22.8 hän pahoitteli käytöstään ja keskiviikkona 24.8 hän itki yleisön edessä olevansa ihminen ja vertaamalla viikkoansa Ukrainan kärsimyksiin. On käsittämätöntä miten Sanna Marin voi verrata itseään Ukrainan kärsimyksiin, varsinkin kun hän on itse käynyt todistamassa hävitysten ja raiskausten jälkiä Ukrainan Butsassa. Myös hänen elekielensä keskiviikon SDP yleisötapahtumasta oli erikoinen. Esiintymisen alussa hän puhuu aivan normaalilla äänellä, mutta se muuttui salamannopeasti itkuvirreksi. Verrokiksi muistaako joku, kun pääministeri Katainen erotti Iken seksiviesteistä? Katainen oli koko tilaisuuden ajan itkuisella tuulella. Marinin elekieli taas vaikutti siltä, että hän pakotti itsensä itkemään. Hänen käytöksensä vaikuttaa samanlaiselta manipulatiiviselta toiminnalta kuin Amber Heardilla oli Johnny Deppin kanssa. Sanna Marin on uhka Suomen demokraattiselle järjestelmälle. Suomalaiset politiikot ovat useimmiten osanneet kantaa vastuunsa kriisitilanteissa, mutta Sanna Marin ei sitä suostu tekemään. Hän tarrautuu vallan kahvaan väkisin, kuin Donald Trump Capitol hillin valtausten aikaan tai Cersei Lannister Westerosin valtaistuimeen. Hänen valta-asemansa ei tule kansalta valituissa vaaleissa, vaan äänekkäällä fanikunnalla joka ylittää Suomen valtakunnan rajat.


Niin kauan kuin kriittisessä näkökulmassa esitetty skenaario on mahdollinen, median tehtävänä olisi todella selvittää tätä Marinin toimintaa. Jos hän pääsee tästä kuin koira veräjästä, antaa se vaarallisen signaalin yhteiskuntamme tuleville päättäjille.
Eihän Marin tainnut verrata viikkoansa Ukrainaan? Eikö siinä tapauksessa Marin tarkoittaisi, että hänen viikkonsa on jotenkin verrattavissa ukrainalaisten kärsimyksiin? Käsitin puheen niin, että Marin halusi asettaa asioita perspektiiviin, ja että yleisesti ottaen oman vaikean viikon alla on tullut erityisesti ajateltua ukrainalaisia.

Ja tosiaan toi elekielen analysointi on jo todella tulkinnanvaraista. Yhtä hyvin, ellei paremminkin, voisi arvella että Marin on koko puheensa alkuosan pitänyt pokkaa, kunnes aiheen siirtyessä tähän juhlintaan sitä ei voinut enää pitää. Kuulemma Lahdessa oli todella paljon ihmisiä katsomassa tätä puhetta, mikä sekin saattaa kenet tahansa herkistää entisestään.

Pelkkää spekulointia toki tämäkin.
 
Eihän Marin tainnut verrata viikkoansa Ukrainaan? Eikö siinä tapauksessa Marin tarkoittaisi, että hänen viikkonsa on jotenkin verrattavissa ukrainalaisten kärsimyksiin? Käsitin puheen niin, että Marin halusi asettaa asioita perspektiiviin, ja että yleisesti ottaen oman vaikean viikon alla on tullut erityisesti ajateltua ukrainalaisia.

Ja tosiaan toi elekielen analysointi on jo todella tulkinnanvaraista. Yhtä hyvin, ellei paremminkin, voisi arvella että Marin on koko puheensa alkuosan pitänyt pokkaa, kunnes aiheen siirtyessä tähän juhlintaan sitä ei voinut enää pitää. Kuulemma Lahdessa oli todella paljon ihmisiä katsomassa tätä puhetta, mikä sekin saattaa kenet tahansa herkistää entisestään.

Pelkkää spekulointia toki tämäkin.

Voi olla että tuota hän tarkoitti, mutta epäselvästi hän sen ilmaisi jos näin tarkoitti. Marin olisi voinut pyytää kansalaisia itse suhteuttamaan tätä kohua vallitsevaan maailmantilanteeseen.

Bilettämisen ajankohta oli myös kyseenalainen kun Uniper väännöt olivat meneillään.
 
Voi olla että tuota hän tarkoitti, mutta epäselvästi hän sen ilmaisi jos näin tarkoitti. Marin olisi voinut pyytää kansalaisia itse suhteuttamaan tätä kohua vallitsevaan maailmantilanteeseen.

Bilettämisen ajankohta oli myös kyseenalainen kun Uniper väännöt olivat meneillään.
Marinin puhe ja päivän lehdistötilaisuudessa tehty median vallan tunnustaminen ja heihin vetoaminen lienee onnistunut sanavalinta, koska se ainakin toistaiseksi rauhoitti keskustelua. Syytäkin on, sillä ensi viikon budjettiriihen välittyminen myös yleiseen keskusteluun on paljon tärkeämpi asia.

En tiedä mitä ihmiset jostain pääministerien välisestä Uniper-puhelusta luulee, mutta puhelun sisältö tuskin on ollut sen yksityiskohtaisempi, kuin viesti siitä, että Fortum on samaan tapaan tärkeä yhtiö Suomelle ja Suomen huoltovarmuudelle kuin Uniper Saksalle, ja siksi neuvotteluissa tulee olemaan mukana omistajaohjausministeri Tuppurainen (taustallahan oli se saksalaisten ihmettely siitä, että ministeri Tuppurainen ilmestyi Saksaan). Ts. tehtiin selväksi, että Tuppuraista ei voi ohittaa tai työntää pois neuvotteluasetelmasta, ja että Tuppurainen edustaa Suomea koko maan painoarvollaan (mikä se ikinä sitten onkin). Substanssitasolla neuvottelut kuitenkin kävi tietysti Fortum itse. Eikä edes Tuppurainen.
Tämäkin on toki spekulaatiota.
 
Kaikki riippuu aina vaalituloksesta, arvot on aina sovittavissa aivan kaikilla.

Arvoista en tiedä. Mutta Marin totesi juuri PJ-tentissä, että yhteistyö voisi onnistua Keskustan ja Kokoomuksen kanssa (EDIT: koski erityisesti EU-asioita), ei PS:n.

Marin sanoi, että hallituksessa keskustan kanssa yhteistyö hallituksessa on mennyt hyvin. Kokoomuksen kanssa Sdp löytäisi yhteisiä näkemyksiä, mutta ei perussuomalaisten kanssa.

Siinä parivaljakko, joka ei ainakaan riemuiten ole samaan hallitukseen ryntäämässä. Tokli asia selviää oikeasti vasta tunnusteluissa. Purra ei osannut vastata kysymykseen. Kokoomus ja Keskusta eivät tyrmänneet mitään puoluetta.

 
Viimeksi muokattu:
Ulkoministeriössä ilmeisesti viritellään jotain tällaista "humanitääristä viisumia", joka tarkoittaisi käytännössä myönteistä oleskelulupapäätöstä ilman oleskelulupahaastattelua. Kätevä tapa ratkaista paperittomien maahanmuuttajien ongelma, kun sen jälkeen niitä ei enää olisi. Hyvä Haavisto ja Vihreät! :facepalm:


Pääsee porukka taas kehumaan hallituksen onnistumista, kuinka ovat saaneet ajettua asioitaan läpi.
Tämä ollut yksi isoimmista teemoista viher-vas-demari linjalla. En tosin tiedä onko tämä ollut listattuna mihinkään listaan, mutta kovasti tätä hommaa on työstetty "taustalla".

Mutta!
Paperittomien terveydenhuolto?? Mites tätä tullaan muuttamaan, että samat poloiset pääsevät jatkossakin ilmaisiksi jonon ohi hoidettaviksi?
Miten se naamioidaan nyt ja miten perustellaan, että koko ikänsä töitä tehnyt Suomalainen 80v mamma joutuu makaamaan passskat housussa 24/7, mutta ex-paperiton pääsee oikotietä huippu hoitoon?
 
Kovin se vihervasemmisto ahkeroi aiheissa joiden hyöty Suomelle ja suomalaisille on vähäinen tai peräti negatiivinen, muulla rintamalla on sitten hiljaisempaa.

Meille, työtä tekeville kansalaisille on sitten varattu maksajan rooli tässä touhussa. Päästään sentään pienelle eläkkeelle (josta maksamme lisää veroja) noin 70 vuotiaana ja nauttimaan työmme hedelmistä, jos hengissä tai järjissämme vielä ollaan.
 
Viimeksi muokattu:
Melkein tekee mieli oksetaa kun lukee minkälaista geneeristä ennalta arvattava paskaa tulee kaikkien suusta. Ainoa joka uskaltaa ajatella omilla aivoilla on edelleen Purra. Jos pitäisi SDP, Keskustan tai Kokoomuksen välillä valita niin melkein ihan sama mihin suuntaan ampuu. Kaikissa on sama lattea "Eurooppalaista yhteinäisyyttä pitää lisätä" ja kaikki voivottelevat paskasta energiapolitiikasta jota ovat itse olleet rakentamassa.

Nykyään on muodikasta leimata demokratiaa mahdollistavat toimet/asiat/tapahtumat/puolueet ironisesti "demokratialle vaarallisiksi", mutta jos joku on demokratialle vaarallista niin se on että suurin osa isoista puolueista on toistensa kopioita eri värisellä pinnoitteella.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
275 881
Viestejä
4 752 511
Jäsenet
77 398
Uusin jäsen
makepetaal

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom