Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Eipä noita twitter-viestejä enää ilman tiliä pääse lukemaan kuin sen suoraan linkitetyn niin tuollaiset kontekstit jää piiloon monelta.Hassusti kun lukee sitä ketjua alemmas, Riikka Purran elämä on mennyt aika samaa tahtia samoissa paikoissa kun nimimerkki Riikan. Melkoinen yhteensattuma toki.
Pelkkä nimimerkki ei myöskään todista että kaikki viestit olisivat samalta Riikalta kun 100 000+ viestiä Scriptassa ja nimimerkin voi vapaasti valita.
Eipä noita twitter-viestejä enää ilman tiliä pääse lukemaan kuin sen suoraan linkitetyn niin tuollaiset kontekstit jää piiloon monelta.
Joo, pelkät twitter-upotukset on kyllä melko turhia nykyään varsinkin tuollaisten pitkien viestiketjujen jakamiseen. Katselin että Nitter on ilmeisesti myös saanut rajoitukset taas nyt kierrettyä, mutta kissa- ja hiirileikki tietysti jatkunee.![]()
Thread by @TapioKuusitapio on Thread Reader App
@TapioKuusitapio: 🧵 Kuka on Jussi Halla-ahon vieraskirjaan huomattavan rasistisia viestejä vuonna 2008 kirjoittanut nimimerkki "riikka"? (Selvitys perustuu medialähteisiin ja googlen kautta löytyvään julkiseen mater...…threadreaderapp.com
Threadreader toimii ainakin toistaiseksi, siitä voi kiinnostuneet katsella.
Kappas, nyt tykitetään Purraa kovilla. Mielenkiintoiseksi menee saavatko todistettua nuo Purran kirjoituksiksi.
No ihan selkeesti Purra. Ilahduttavaa että ollut ns. skenessä jo tuolloin.![]()
Thread by @TapioKuusitapio on Thread Reader App
@TapioKuusitapio: 🧵 Kuka on Jussi Halla-ahon vieraskirjaan huomattavan rasistisia viestejä vuonna 2008 kirjoittanut nimimerkki "riikka"? (Selvitys perustuu medialähteisiin ja googlen kautta löytyvään julkiseen mater...…threadreaderapp.com
Threadreader toimii ainakin toistaiseksi, siitä voi kiinnostuneet katsella.
Kuinka todennäköisenä pidät sattumaa että joku toinenkin "riikka" olisi kirjoitellut samaan aikaan samalla tyylillä ja nimimerkillä niin että riikkojen viestit olisi limittäytyneet toisiinsa ilman että kumpikaan olisi reagoinut asiaan?
Tää ihmisten jeesustelu on kyllä niin naurettavaa ja tekopyhää, tuolloin ollut ihan perus tavis joka tykittelee nettiin roskaa. En usko että näillä moraaliposeeraajilla itselläkään on täysin puhtoinen historia mitä tulee paskan tuuppaamisesta linjoille.Ihan samahan tuo on, tekstit on 15 vuoden takaa joten irtisanoutuminen noista ei luulisi olevan edes kovin vaikeaa.
Menee "nuoruuden" piikkiin.
Tää ihmisten jeesustelu on kyllä niin naurettavaa ja tekopyhää, tuolloin ollut ihan perus tavis joka tykittelee nettiin roskaa. En usko että näillä moraaliposeeraajilla itselläkään on täysin puhtoinen historia mitä tulee paskan tuuppaamisesta linjoille.
Hauska kyllä miten tuollainenkin puraisee perseestä 15 vuoden jälkeen. Varmasti on otsikoissa tällä viikolla.
Hauska kyllä miten tuollainenkin puraisee perseestä 15 vuoden jälkeen. Varmasti on otsikoissa tällä viikolla.
Ei tarvitse mitään valaistumista. Kunhan ei vaan kirjoittele nettiin silloin kun on edustus tehtävissä.No asia on oleellinen siinä mielessä että onko Riikka kokenut valaistumisen sen jälkeen ja hylännyt rasistiset ajatuksensa vai onko se vain kätkenyt ne? Se miksi tämä on oleellista kansaa edustavassa asemassa jää kotitehtäväksi.
Uutta on ilmeisesti tämä, että varsin vakuuttavasti perusteltu yhteneväisyyksillä se, että nimimerkki ja Purra on hyvin luultavasti yksi ja sama henkilö.
Tosin ei ole Riikka Purra tainnut tuollaista ulosantia julkisesti käyttänyt.
Silti vähintään kiusallista Orpon rasistihallitukselle. Löytäneet sentään kaapin tässä välissä, tai oppineet käyttämään vaikeammin tunnistettavia nimimerkkejä.Pelkkä nimimerkki ei myöskään todista että kaikki viestit olisivat samalta Riikalta kun 100 000+ viestiä Scriptassa ja nimimerkin voi vapaasti valita. Muutenkin 15 vuotta aikaa ja tuolla vuosikymmenellä oli vielä neekerinpusujakin niin ei tuosta neekeristäkään oikein jaksaisi vetää herneitä nenään.
Tuskin on, kielenkäyttö vain on siistiytynyt. Luuletko oikeasti että Purraa äänestettiin valtavilla äänimäärillä siksi että hänellä ei varmasti ole "rasistisia" ajatuksia? Haloo nyt oikeasti...No asia on oleellinen siinä mielessä että onko Riikka kokenut valaistumisen sen jälkeen ja hylännyt rasistiset ajatuksensa vai onko se vain kätkenyt ne? Se miksi tämä on oleellista kansaa edustavassa asemassa jää kotitehtäväksi.
Nyt on sen luokan älyllistä epärehellisyyttä että vetää sanattomaksi. Vuoden 08 JHa vieraskirja oli kuten moni muukin sen ajan pieni nettiyhteisö, vaikka teoriassa onkin avoin ja julkinen niin käytännössä samanmielisten pientä rinkirunkkausta. Melkolailla sama mutta pienemmässä kaavassa kuin vaikka 2008 vuoden murobbs. Internet oli tuolloin vielä melko erilainen paikka pienine yhteisöineen kuin nyt.Ai, mielestäni avoin netissä oleva foorumi/vieraskirja on hyvinkin julkinen paikka. Ei se mikään rajatun kuulijakunnan saunailta ole.
Tuskin on, kielenkäyttö vain on siistiytynyt. Luuletko oikeasti että Purraa äänestettiin valtavilla äänimäärillä siksi että hänellä ei varmasti ole "rasistisia" ajatuksia? Haloo nyt oikeasti...
Jokainen valkoinen ihminen on rasisti, muista se.En tiedä sinusta, mutta minua ärsyttää tämä verhoiltu rasismi. "Kaikkihan tiettää että riikka on rasisti mutta sitä ei sanota ääneen". Voidaanko sitten sanoa että PS rasistisessa johdossa kunhan sitä ei sanota ääneen? Miksi moni persu sitten kiistää rasismin niin kovasti kun kaikkihan tietää sen mitä ei sanota ääneen?
Brežnevkö sieltä haudan takaa kirjoittelee? Nimimerkistä päätellen siis.Ai, mielestäni avoin netissä oleva foorumi/vieraskirja on hyvinkin julkinen paikka. Ei se mikään rajatun kuulijakunnan saunailta ole.
On toki, sinne voi tietoisesti mennä tai vahingossa eksyä.Ai, mielestäni avoin netissä oleva foorumi/vieraskirja on hyvinkin julkinen paikka. Ei se mikään rajatun kuulijakunnan saunailta ole.
Ehkä ovat huomanneet ettei avoimesti rasistisesti käyttäytymällä ole mahdollisuuksia vaikuttaa asioihin, vaan on yritettävä muuttaa asioita eduskunnasta käsin. Perussuomalaiset ovat kuitenkin toiseksi suurin puolue, joten maahanmuuton kokee ongelmalliseksi useampi suomalainen ja tahtoo tähän muutoksen.En tiedä sinusta, mutta minua ärsyttää tämä verhoiltu rasismi. "Kaikkihan tiettää että riikka on rasisti mutta sitä ei sanota ääneen". Voidaanko sitten sanoa että PS rasistisessa johdossa kunhan sitä ei sanota ääneen? Miksi moni persu sitten kiistää rasismin niin kovasti kun kaikkihan tietää sen mitä ei sanota ääneen?
Olikos tämä se puolue joka sanoo suoraselkäisesti miten asiat on?
Eurooppalaisissa demokratioissa on kyllä suhteellisen yleisesti hyväksytty ajatus että rajoituksia voi olla jos sille on vahvat perusteet, esimerkiksi jos kansanosan tavoitteisiin kuuluu suoraan kaataa yhteiskunta, se on kansanmurha tms. Se mikä kaikki sisällytetään ja missä rajat tarkalleen menee on sitten tietysti se vaikeampi kysymys.Monihan tuolla on kirjoitellut ties minkälaista sontaa ja sittemmin siistinyt käytöstään. Kyllä sellaisen ”parantumisen” pitää olla mahdollista. Miten näkisit että yhteiskuntarauha säilyy jos osalle kansasta ei anneta ääntä?
Joo ei ole perussuomalaisten osalta kyse nyt kansanmurhasta tai yhteiskunnan kaatamisesta, pikemminkin päinvastoin.Eurooppalaisissa demokratioissa on kyllä suhteellisen yleisesti hyväksytty ajatus että rajoituksia voi olla jos sille on vahvat perusteet, esimerkiksi jos kansanosan tavoitteisiin kuuluu suoraan kaataa yhteiskunta, se on kansanmurha tms. Se mikä kaikki sisällytetään ja missä rajat tarkalleen menee on sitten tietysti se vaikeampi kysymys.
Ja vakavasti puhuttuna jokainen ihminen on rasisti, enemmän tai vähemmän. Moni sen toki koettaa kieltää mutta se on ihmisyyteen niin vahvasti syväkoodattu että sille ei kyllä mahda yhtään mitään.
On sitten eri asia mitä asian kanssa jokapäiväisessä elämässä tekee ja miten se vaikuttaa omaan käytökseen, toki rasismi(syrjintä) on väärin lähtökohtaisesti mutta ihmiset ovat viallisia ja tällainen ominaisuus on jostain, varmaan ihan hyvästä syystä, meihin rakennettu.
Ehkä ovat huomanneet ettei avoimesti rasistisesti käyttäytymällä ole mahdollisuuksia vaikuttaa asioihin, vaan on yritettävä muuttaa asioita eduskunnasta käsin. Perussuomalaiset ovat kuitenkin toiseksi suurin puolue, joten maahanmuuton kokee ongelmalliseksi useampi suomalainen ja tahtoo tähän muutoksen.
Monihan tuolla on kirjoitellut ties minkälaista sontaa ja sittemmin siistinyt käytöstään. Kyllä sellaisen ”parantumisen” pitää olla mahdollista. Miten näkisit että yhteiskuntarauha säilyy jos osalle kansasta ei anneta ääntä?
Joo ei ole perussuomalaisten osalta kyse nyt kansanmurhasta tai yhteiskunnan kaatamisesta, pikemminkin päinvastoin.
Jos kokee maahanmuuton tuomat ilmiöt ongelmallisiksi, kipuilee niistä aikansa anonyymisti keskustelupalstalla ja etenee ajamaan rajoituksia maahanmuuttoon, niin eikö se ole parempi kuin huutelisi tuolla kylillä ”Vitun N**********!”?
Tämä rasismi kun tuntuu olevan vieläkin Suomalaisessa yhteiskunnassa kuuma peruna, niin puretaampa sitä pikaisesti hieman osiin.
"Rasismia luonnehtivat siten yhtäältä tiedolliset näkemykset (syrjinnän oikeuttaminen), toisaalta affektiiviset tekijät (ennakkoluuloisuus, vihamielisyys) ja kolmanneksi toiminnalliset osat (syrjintä)." (wikipedia/rasismi)
Syrjinnän oikeutus: Syrjinnän kulttuurin perusteella Suomessa voi oikeuttaa siksi, koska eräät maahanmuuttajaryhmät tekevät täällä kantaväestöön verrattuna huomattavan paljon enemmän suhteessa ullatuksia ja kepposia, eivätkä elätä itseään omalla työllään. Katsokaa noita Tanskalaistutkimusten kaavioita, joita jo eilen ketjuun jaoin.
Ennakkoluuloisuus ja vihamielisyys: Katsokaa niitä kaavioita. Ehkä niille ennakkoluuloille on tieteellinen perusta? Ainiin, mutta vasemmallahan ei enää uskota tieteeseen edes biologian osalta. My bad...
Syrjintä: Tätä ei yhteiskunnan toimesta Suomessa esiinny, kuin korkeintaan kantasuomalaisia kohtaan.
Rasisti siellä, rasisti täällä. Riikka Purra ja Halla-Aho ovat olleet tilastotieteilijöitä ja suorastaan visionäärejä, sanon minä. Onneksi tämä sana pikkuhiljaa menettää voimansa ja voimme keskittyä oikeisiin ongelmiin.
Tarkoitan, perussuomalaisten saama äänimäärä on huomattava. Siihen joukkoon mahtuu niitä haja-asutusalueen uusnatseja, tavallisia perheen isiä ja äitejä, vanhuksia ja yksineläjiä, jotka kokevat maahanmuuton tuomat ilmiöt (ryöstöt, väkivalta, raiskaukset, ahdistelu) ongelmallisiksi ja haluavat pienentää ilmiöitä rajoittamalla maahanmuuttoa.Mitä tarkoitat tuolle "kansalle ei anneta ääntä"? Puhutaanko "Haja-asutusalueiden uusnatsit" tyylisestä äänen käytöstä vai? Enemmistön diktatuurista?
Onko matka perussuomalaisten äänestämisestä pesäpallomailan varteen mielestäsi noin lyhyt?Jos rasismi normalisoidaan niin kauanko kestää että ollaan taas ympäri maata 90-luvun Joensuussa jossa vääränvärisiä/laisia ihmisiä jahdattiin pesäpallomailoilla pitkin kaupunkia?
Mutta miksi tietyt maahanmuuttajaryhmät eivät integroidu ja sopeudu osaksi tätä vapaata yhteiskuntaamme? Mikä tämän mielestäsi aiheuttaa? Rasismi?Sä tässä rikot räikeästi yhtä vapaiden yhteiskuntien perusperiaatetta. Sitä, että ihminen on vastuussa omista tekemisistään, ei kollektiivisesti minkään sattumanvaraisesti määritellyn ryhmän tekemisistä.
Ihmisten pakkopalautukset on väkivaltaa. Noin ihan tämmösenä sivuhuomiona. Taitaa vaan olla sitä parempaa väkivaltaa jos ne sattuu hyväksymään.Itse en hyväksy väkivaltaa.
Niistä ryhmistäkin osa ihmisistä integroituu hyvin.Mutta miksi tietyt maahanmuuttajaryhmät eivät integroidu ja sopeudu osaksi tätä vapaata yhteiskuntaamme?
Jos nämä asiat hyssytellään ja niihin ei puututa juuri nyt, niin sitä enemmän pesäpalloa pelataan ja enemmän verta vuotaa sitten kun niitä asioita ruvetaan "korjaamaan" jäljestäpäin. Sitä ei "rasistit" halua, toinen laita ymmärrä ja mitäpä veikkaatte on lopputuloksena? Siksi sanoinkin, että Halla-Aho oli visionääri. Ajatelkaa asiasta, kuten ilmastonmuutoksestakin. Ilmastonmuutoksesta on tieteellinen konsensus. Niin on muslimien integraatiohaluttomuudesta länsimaihinkin. Jos asiaan ei puututa nyt, niin tulevaisuus ei näytä valoisalta.Onko matka perussuomalaisten äänestämisestä pesäpallomailan varteen mielestäsi noin lyhyt?
Itse en hyväksy väkivaltaa.
Otetaan sitten se osa tänne sieltä pakolaisleireiltä. Veneellä laittomasti tänne tulee vain sitä pohjasakkaa ja rikollisia. Tämän on todennut fiksut ihmiset ihan näistä lähtömaistakin.Niistä ryhmistäkin osa ihmisistä integroituu hyvin.
No ei kelvannut persuille että otetaan ne sieltä leireiltä.Otetaan sitten se osa tänne sieltä pakolaisleireiltä. Veneellä laittomasti tänne tulee vain sitä pohjasakkaa ja rikollisia. Tämän on todennut fiksut ihmiset ihan näistä lähtömaistakin.
No musta ihmisiä pitäisi tuomita heidän tekojensa takia, ei naapurien tekojen takia. Tiedän että melkonen ’hot take’ taas nää ihmisoikeudet ja syyttömyysolettama.Eli sinusta ongelmaa ei ole, jos 1 ihminen elättää työllänsä itsensä ja 9 nostelee tukia ja varastelee? Ei mikään sivistynyt maa kestä tällaista.
Otetaan sitten se osa tänne sieltä pakolaisleireiltä. Veneellä laittomasti tänne tulee vain sitä pohjasakkaa ja rikollisia. Tämän on todennut fiksut ihmiset ihan näistä lähtömaistakin.
Todellakin ihmisiä pitää pakkopalauttaa jos ei ole lisensejä asua Suomessa.Ihmisten pakkopalautukset on väkivaltaa. Noin ihan tämmösenä sivuhuomiona. Taitaa vaan olla sitä parempaa väkivaltaa jos ne sattuu hyväksymään.
Totta, pitäisi saada vastaavat tilastot, joissa erotellaan työperäiset maahanmuuttajat. Tällöin saataisiin vielä vahvemmat perustelut minimoida maahan ilman lupaa tulevat.Yhä edelleen ei kannata niputtaa yhteen työperäistä maahanmuuttoa ja humanitääristä. Sä näytät niputtavan. Työperäinen maahanmuutto on Suomelle hyödyllistä jo ihan pienilläkin palkkatasoilla, puhumattakaan niistä jotka työllistyvät korkean arvonlisän työpaikkoihin. Sun spämmäämät kaaviotkin niputtavat kaikki mamut yhteen, mikä on melkoinen karhunpalvelus niille esim. iranilaisille tai turkkilaisille IT-nörteille, jotka tekevät täällä töitä ja keräävät moninkertaisesti valtion kassaan veroja kuin palstalla maahanmuutosta uliseva työtön Persu.
En panisi päätäni pantiksi, että joku laskelma hesarissa kertoisi meille totuuden tulevan neljän vuoden ajalta. Nähtäväksi jää onko tämän hallituksen kohdalla ylistyksen aihetta vai ei, hallitusohjelmaahan lähdetään vasta toteuttamaan.Hienosti googlattu.
Tuon uutisen jälkeen näkyi joku laskelma hesarissa jonka perusteella mediaanivakohenkilölle jää joku kymmenen euroa enemmän taskuun kuussa, joka palaakin heti noihin alv nostoihin, ja yksi sairaslomapäivä pari kertaa vuodessa maksulliseksi, niin ollaan tukevasti pakkasella ostovoiman suhteen.
Eli viittaa toki niihin toimiin ja lukuihin joiden perusteella uutta hallitusta ylistät.
Perus duunarille tulee jäämään vähemmän rahaa taskuun kuin ennen.
Tällöin saataisiin vielä vahvemmat perustelut minimoida maahan ilman lupaa tulevat.
Tarkoitin siis näitä rajan yli luvatta tulevia, jotka sitten vasta anovat lupaa paikanpäällä. Mutta muuten samaa mieltä, rajalta ei pitäisi suoraan ottaa peruslinjana ketään vaan kaikki kiintiöllä valikoituna eniten apua tarvitsevista. Rajalle tuntuu tulvivan lähinnä massoittain näitä ilmaisen ylläpidon perässä tulevia työtäpelkääviä, jotka sitten saattavat sortua vähemmän laillisiinkin tavaroiden/rahan hankintakeinoihin. Tosin ukrainalaiset nyt viimeaikaisena poikkeuksena.Kyllä turvapaikan saaneilla on ihan lupa siihen turvapaikkaan. Toki ne jotka eivät turvapaikkaa saa, pitäisi poistaa maasta tehokkaasti. En ainakaan itse odota, että keskimääräinen turvis olisi mikään taloudellinen lottovoitto Suomelle vaan lähinnä taloudellinen taakka. Siinä on tarkoitus auttaa sitä, jolla on henki vaarassa - eikä Suomen taloutta. Mä itse olen aina kannattanut sitä, että lisättäisiin pakolaiskiintiötä, mutta tehtäisiin muu turvapaikkahaku tiukemmaksi. Eli painoa siihen porukkaan, joka on cherry-pickattu jo Suomen ulkopuolella ja jotka paljon todennäköisemmin tarvisevat apua.
Työperäisessä on hyvä olla joku tuloraja, ettei mene hyväntekeväisyydeksi/riistoksi, tuo 1600e/kk lienee ihan ok, mutta esim. tuo 3kk työnhakuaika töiden loppumisen yhteydessä saisi olla enemmänkin jotain 9kk luokkaa. Mutta jotain säätöähän tuohon nyt oli tulossa ainakin erikoisasiantuntijoille, tiedä sitten oliko tuo 3kk suunnattu enemmän kausityöntekijöille vai mikä lipsahdus siinä kävi.Ja nämä kaikki pidetään täysin erillään työperäisestä maahanmuutosta, jota PS halusi tiukasti rajoittaa, mutta jossa ei mun mielestä ollut mitään järkeä. Eli kuulosti lähinnä rasismilta. Onneksi ne vaatimukset blokattiin hallitusneuvotteluissa.
Kyllä. Samalla voitaisiin poistaa maasta myös haittaisänmaalliset/muu PS-roska joista on enemmän haittaa kuin hyötyä valtiolle.Todellakin ihmisiä pitää pakkopalauttaa jos ei ole lisensejä asua Suomessa.
Minne? Tosi älykäs kommentti.Kyllä. Samalla voitaisiin poistaa maasta myös haittaisänmaalliset/muu PS-roska joista on enemmän haittaa kuin hyötyä valtiolle.
Voi kyynelKyllä. Samalla voitaisiin poistaa maasta myös haittaisänmaalliset/muu PS-roska joista on enemmän haittaa kuin hyötyä valtiolle.

Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.