Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Siirrytään sitten kesäaikaan, problem solved. Tai jäädään puoleen väliin, ihan miten vaan. Kyllä se sopiva aikavyöhyke sitten löytyy kun vaan ensin päätetään luopua kellojen siirtelystä.Olen toista mieltä. Kellojen siirtely on perseestä, mutta IMO vielä enemmän perseestä olisi siirtyä pysyvään talviaikaan ja sitä kautta menettää satoja tunteja valoisaa ilta-aikaa, joka on tällä hetkellä käytettävissä erilaisiin ulkoharrastuksiin. Jos siirtelystä joskus vielä päästään eroon, niin on hyvin olennainen kysymys, kumpaan aikavyöhykkeeseen siinä yhteydessä jäädään. Eikä mikään pieni yksityiskohta
Mannersuomen itä-länsi ja pohjois-eteläsuuntainen keskipiste osuu näköjään Oulun viereen, tarkemmin Muhoksesta pohjoiseen suolle. Jos vuodenvaihteessa vaihdetaan aikavyöhyke niin tehdään oma +1:41 aikavyöhyke niin keskimääräisesti ollaan eniten oikealla ajalla vuodenvaihteessa ja keskikesällä. Silloinkin aurinkoaika seilaa semmosen +/- 15min ja ääripäät yli 20min edellä tai jälessä.
Tuo on erilain laskettu, itse otin ääripäiden koodinaatit kilpisjärveltä, utsjoelta, ilomantsista ja hangosta. Tuo on tasan yhtä korkealla mutta idemmässä. Oisko jotain tasapainoitusta perämeren leikkauksesta mannersuomen sisälle?Wikipediasta kopioitua "Manner-Suomen keskipiste sijaitsee Puolangan keskustan pohjoispuolella, kantatie 78:n varrella Housuvaarassa, noin 10 kilometriä pohjoiseen Puolangan keskustasta, karttakoordinaateissa 64.96°N, 27.59°E"
Aika monessa ei kuitenkaan ole suurimmassa osassa. Ja miten sitten sen päivähoidon työntekijän eikö senkin pidä saada tulla töihin silloin kun hän haluaa. Ja koululaiset jokainen luokalainen tulee kouluun oman kellon mukaan ja tietenkin opettaja voi tulla sitten kun tykkää. Ja ja ja tätä voi sitten jatkaa vaikka kuinka pitkälle. Tuo on aika utopistista jos kuvittelee että sen saisi edes jotenkin toimimaan. Toimii varmasti sinkulla jolla on mahdollisuus etätöihin, mutta ei millään sellaisia työpaikkoja ole suurinta osaa. Todella montaa työtä ei vaan voi tehdä jos siellä ei ole muita paikalla vaan on riippuvaista siitä että työkaverit ovat töissä. Vaikka ymmärrän mitä ajat takaa niin todellisuus on jotain muuta jo pelkästään jos taloudessa on muitakin kuin yksi.
Tuossa mallissahan kuitenkin pakotettaisiin monta muuta menemään oman kellon mukaan, jos esim. se lapsi halutaan laittaa oman kellon mukaan sinne hoitoon niin silloin jo pakotetaan monta päivähoidon työntekijää sinne töihin aijemmin.
Tuo on erilain laskettu, itse otin ääripäiden koodinaatit kilpisjärveltä, utsjoelta, ilomantsista ja hangosta. Tuo on tasan yhtä korkealla mutta idemmässä. Oisko jotain tasapainoitusta perämeren leikkauksesta mannersuomen sisälle?
1. Pysyvä normaaliaika1. pysyvä kesäaika
2. kellojen siirtely
3. pysyvä talviaika
En tarvitse valoisaa aikaa 03-04 vaan 21-22. Talvella on kuitenki säkkipimeää pl. aivan keskipäivä riippumatta mikä aika käytössä.
Klo 21 nukutaan? Kuinkahan laajasti tämä pitää paikkaansa muiden kuin ehkä joidenkin eläkeläisten keskuudessa?Klo 21 nukutaan jo, mitä silloin valolla tekee. Aamusta olisi kiva jos näkisi. Ja joillekin on jopa hankalaa nukkua valoisassa. Venäjän aika ei kiinnosta pätkän vertaa.
No mä nousen aamulla 4.30-5 aikoihin koska töihin. Samalla tavallahan ne vetoavat omiin elintapoihinsa jotka nousevat myöhemmin ja menevät nukkumaan myöhemminKlo 21 nukutaan? Kuinkahan laajasti tämä pitää paikkaansa muiden kuin ehkä joidenkin eläkeläisten keskuudessa?
Tiedän, että itse olen poikkeus massaan kun menen nukkumaan yleensä joskus 01-02 aikoihin, mutta veikkaan että suuret massat kömpivät vällyjen väliin joskus klo 23 jälkeen.
Ymmärrän kyllä, mutta väitän että olet pientä vähemmistöä tuollaisen aikataulun kanssa. Ei kannata siltä pohjalta yleistää, että "klo 21 nukutaan".No mä nousen aamulla 4.30-5 aikoihin koska töihin. Samalla tavallahan ne vetoavat omiin elintapoihinsa jotka nousevat myöhemmin ja menevät nukkumaan myöhemmin
Näin työikäisenä arvostan valoisia iltoja, ja valoisia aamuja on kesälomalla ihan tarpeeksi, kun ei niistä jaksa muutenkaan nauttia (herätys yleensä ennen klo 10).Näin työikäisenä arvostan valoisia aamuja, ja valoisia iltoja on ihan tarpeeksi kesälomalla kun ei niistä jaksa muutenkaan nauttia (herätys yleensä ennen kuutta).
Klo 21 nukutaan? Kuinkahan laajasti tämä pitää paikkaansa muiden kuin ehkä joidenkin eläkeläisten keskuudessa?
Tiedän, että itse olen poikkeus massaan kun menen nukkumaan yleensä joskus 01-02 aikoihin, mutta veikkaan että suuret massat kömpivät vällyjen väliin joskus klo 23 jälkeen.
Kesäaika lopulliseksi. Ei jaksa enää kelloja vääntää ja kääntää joka vuosi.Talviaika lopulliseksi. Ei jaksa enää kelloja vääntää ja kääntää joka vuosi.
Kansanäänestys tulille, sillähän se selviää.Kesäaika lopulliseksi. Ei jaksa enää kelloja vääntää ja kääntää joka vuosi.
Ja koska mielipiteet jakautuvat kutakuinkin 50/50, on syytä jatkaa kääntelyä entiseen malliin.
Ei auta koska eu päättää siitä.Kansanäänestys tulille, sillähän se selviää.
Ei auta koska eu päättää siitä.
Jostain kumman syystä asian käsittely on jämähtänyt eu:hun.Ei päätä. EUssa jokainen maa valitsee aikavyöhykkeensä ihan itse, ei ole mitään yhtä EU-aikaa.
Kansanäänestyksessä on sellainen ongelma, että kansalaiset eivät välttämättä tiedä mikä on heille itselleen parhaaksi, eikä ihmekään, kun tutkijatkaan eivät ole asiasta yksimielisiä. Ja sitten tosiaan vielä se, että jos äänet kuitenkin jakautuvat käytännössä puoliksi, kuten siinä suuntaa antavassa nettipollissa pari vuotta sitten, niin eipä se tilannetta ratkaise. Toinen puoli kärsii päätöksestä joka tapauksessa.Kansanäänestys tulille, sillähän se selviää.
Eikö sinulla ole esim. seinäkelloa. Rannekelloa (ei älykello)?Kansanäänestyksessä on sellainen ongelma, että kansalaiset eivät välttämättä tiedä mikä on heille itselleen parhaaksi, eikä ihmekään, kun tutkijatkaan eivät ole asiasta yksimielisiä. Ja sitten tosiaan vielä se, että jos äänet kuitenkin jakautuvat käytännössä puoliksi, kuten siinä suuntaa antavassa nettipollissa pari vuotta sitten, niin eipä se tilannetta ratkaise. Toinen puoli kärsii päätöksestä joka tapauksessa.
Nykytilanteessa kaikki ovat tyytyväisiä puolet vuodesta ja ainoa ongelma on tuo ajatus vastenmielisestä kellojen siirtelystä, joka sekin tapahtuu nykypäivänä lähes kaikissa laitteissa ja tietojärjestelmissä automaattisesti. Menet illalla nukkumaan, niin aamulla herättäessä aika on muuttunut ja elämä jatkuu.
Jostain kumman syystä asian käsittely on jämähtänyt eu:hun.
Jotta kellojen siirtelystä voitaisiin luopua, jäsenmaiden ministereistä koostuvan neuvoston täytyy hyväksyä säädösmuutos. Yksittäiset jäsenmaat eivät voi asiasta päättää.
Kellojen siirtelyn lopettaminen pysähtyi täysin EU:n koneistoon – Suomi voimaton
Moni suomalaismeppi on pettynyt siitä, ettei kellojen siirtelystä luopuminen ole edennyt parlamentin hyväksynnän jälkeen.www.iltalehti.fi
Siitä ei ollut kyse. Kyse oli kellojen siirtelyn lopettamisesta. Vain yksi aika.EU pakottaa jäsenmaan vaihtamaan aikaan kesän ja talven välillä mutta jäsenmaat ovat aina voineet ihan itse valita, minkä kahden välillä vaihdetaan.
Siitä ei ollut kyse. Kyse oli kellojen siirtelyn lopettamisesta. Vain yksi aika.
Edelleen kyse ei ole siitä vaan kellojen siirtelystä kaksi kertaa vuodessa. Mistään aikavyöhykkeestä ei ole kyse.Niin, ja se yksi aika olisi täysin jokaisen jäsenmaan itse valittavissa, koska EUn jäsenmaat valitsevat itse aikavyöhykkeensä.
On niitä varmaan kaikilla. Meillä on kolme kelloa, jotka pitää kääntää manuaalisesti. Lasten herätyskellot ja mikroaaltouunin kello. Loput kymmenet laitteet kuitenkin vaihtavat aikaa automaattisesti. Operaatiossa menee yhteensä 30s, jonka kanssa pystyn elämään paljon paremmin, kuin että joutuisi elämään pysyvästi omasta mielestä "väärässä ajassa" ja mahdollisesti pysyvän talviajan myötä kärsimään tunnin lisäpimeydestä joka alkuilta keväällä ja syksyllä.Eikö sinulla ole esim. seinäkelloa. Rannekelloa (ei älykello)?
Täällä löydän sinkkutaloudessa ainakin neljä kello, joita pitää manuaalisesti muuttaa.
On niitä varmaan kaikilla. Meillä on kolme kelloa, jotka pitää kääntää manuaalisesti. Lasten herätyskellot ja mikroaaltouunin kello. Loput kymmenet laitteet kuitenkin vaihtavat aikaa automaattisesti. Operaatiossa menee yhteensä 30s, jonka kanssa pystyn elämään paljon paremmin, kuin että joutuisi elämään pysyvästi omasta mielestä "väärässä ajassa" ja mahdollisesti pysyvän talviajan myötä kärsimään tunnin lisäpimeydestä joka alkuilta keväällä ja syksyllä.
Edelleen kyse ei ole siitä vaan kellojen siirtelystä kaksi kertaa vuodessa. Mistään aikavyöhykkeestä ei ole kyse.
Tuntuu tolpat hiukan siirtyneet.
...johon vastasin että eu päättää kellojen siirtelystä. Johon vastasit että jokainen maa päättää itse. Johon liitin uutisen jossa nimenomaan kerrottiin että yksittäinen maa ei voi päättää asiasta.Tolpat on siirtyneet ihan sinulla itselläsi
Luepas nyt se alkuperäinen viesti, mistä tämä lähti.
1. Pysyvä normaaliaika
2. Pysyvä UTC
3. Mikä tahansa pysyvä aika kunhan venkslaus loppuu.
...johon vastasin että eu päättää kellojen siirtelystä. Johon vastasit että jokainen maa päättää itse. Johon liitin uutisen jossa nimenomaan kerrottiin että yksittäinen maa ei voi päättää asiasta.
Itse aloit höpöttelemään aikavyöhykkeistä joka ei liity kellojen siirtrlyyn millään tavalla.
Centtari sanoi:Ei auta koska eu päättää siitä.
Se on väärä aika minulle ihan täällä omalla asuinalueella Suomessa siksi, koska alkuillat ovat varsinkin keväisin ja syksyisin normaaliajassa muuhun elämänrytmiin suhteutettuna pimeämpiä kuin haluaisin. Ja koska en voi vapaasti vaikuttaa siihen mihin kohtaan vuorokaudesta muun perheen toiminnot (harrastukset, kaupat, työt ja koulut) ajoittuvat, niin kellon näyttämällä on merkitystä, vaikka kuinka joku olisikin omalla kohdallaan asiasta eri mieltä.Asutko Kaukasuksella, Saudi-Arabiasssa, Madagaskarilla vai Irakissa , jos talviaika on sinulle "väärä aika" ?
Minä antaisin kyllä Madagaskarin ja Saudi-Arabian pitää sen GMT+3-aikavyöhykkeen.
Niin, Olisihan se tietenkin vaikeaa:Taidan olla vähemmistössä, koska mieluiten nimenomaan valitsen kellojen siirtelyn:
- normaaliaikana valoisammat talviaamut
- kesäaikana valoa varsinkin syksyn ja kevään iltoihin
- kesällä aurinko nousee muutenkin erittäin aikaisin ja häiritsee unta kaikista pimennysverhoista ym. huolimatta, joten normaaliaika kesäaamuina olisi vielä karmeampi juttu
Näihin verrattuna kellojen siirtely pari kertaa vuodessa on ihan mitätön sivuseikka. Toki ymmärrän, ettei tilanne ole kaikille sama.
Kannattaa muistaa että suurin osa yhteiskunnasta elää kellon mukaan ja siksi se vaikuttaa meihin muihinkin. Lisäksi kellojen siirtely on status quo tällä hetkellä.Niin, Olisihan se tietenkin vaikeaa:
-Pistää herätyskello soimaan tuntia myöhemmin.
-Valvoo ihan normaalisti
-Pistää kaikki vaihtamaan kellonaikaa koska et jaksa ostaa parempia verhoja.
näihin verrattuna herätyskellon herätystoiminnan ja nukkumaan menon oma säätely on ihan hirveätä.
Aurinkohan nousee ihan samaan aikaan joka tapauksessa. Ainut mikä eroo on se ettet osaa käyttää herätyskelloa.
Olikohan tällä viestillä nyt jotain muutakin tarkoitusta kuin vääristellä sanomisiani? Kirjoitin nimenomaisesti: "Toki ymmärrän, ettei tilanne ole kaikille sama." Tällä nimenomaan yritin viestittää ymmärtäväni, ettei itselleni sopivin ratkaisu ole sitä kaikille muille. Mielestäni se ei tarkoita: "Haluan pakottaa kaikki tekemään asiat tällä tavalla."-Pistää kaikki vaihtamaan kellonaikaa koska et jaksa ostaa parempia verhoja.
Tai sit ehkä se että aurinko nousee aikaisemmin joka tapauksessa kesällä, ja silti kellojen siirtelyä perustelet sillä että kesäaikaan siirtyessä se tunti aamulla kuten kelloja siirretään muuttaa jotenkin "paremmaksi" nukkumista kun nukutaan tunti vähemmän eli aurinko paahtaa jo täydeltä taivaalta muutenkin. Aurinko nousee samaan aikaan joka tapauksessa. Se näyttääkö kello 7 vai 8 kun heräät niin ei muuta sitä faktaa mihinkäänOlikohan tällä viestillä nyt jotain muutakin tarkoitusta kuin vääristellä sanomisiani? Kirjoitin nimenomaisesti: "Toki ymmärrän, ettei tilanne ole kaikille sama." Tällä nimenomaan yritin viestittää ymmärtäväni, ettei itselleni sopivin ratkaisu ole sitä kaikille muille. Mielestäni se ei tarkoita: "Haluan pakottaa kaikki tekemään asiat tällä tavalla."
No, ehkä se riidan haastaminen on vaan mukavampaa.
Ei ole rakentavaa keskustelua syytellä, ettei joku osaa käyttää herätyskelloa. Maailmassa toiminnot kuitenkin rullaavat kellon näyttämän mukaan, eikä siihen voi vaikuttaa sillä mihin aikaan laittaa kellon herättämään. Tai no, voi jonkin verran vaikuttaa, jos on työtön ja lapseton sinkku, joka ei harrasta mitään, jolloin ei ole mitään väliä miten mikäkin paikka on auki.Niin, Olisihan se tietenkin vaikeaa:
-Pistää herätyskello soimaan tuntia myöhemmin.
-Valvoo ihan normaalisti
-Pistää kaikki vaihtamaan kellonaikaa koska et jaksa ostaa parempia verhoja.
näihin verrattuna herätyskellon herätystoiminnan ja nukkumaan menon oma säätely on ihan hirveätä.
Aurinkohan nousee ihan samaan aikaan joka tapauksessa. Ainut mikä eroo on se ettet osaa käyttää herätyskelloa.