Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Katso myös hinta lopulta.Amazonissa olisi tuo dh2300 ugreen 177e. Melkein voisi liipaista tällaisen vrt mitä käytettyjä synologyjä etsinyt niin samoja rahoja pyydetään 4-5 vuotta vanhoista laitteista.
Näyttäisi olevan ihan ilmaisilla posteilla kun ostoskorin kanssa touhusin, että saisin vielä tuon kympin alennuksen sieltäKatso myös hinta lopulta.
Itse olen Ugreen dpx4800 plus mallia katsonut ja saksanmaalla amazon de sanoo n. 560 eur, mutta suomeen toimitettuna n. 590 eur
(Sukulainen saksassa asuu, niin joskus tilannut heidän kauttaan. Sääli vaan etteivät ole ennen ensi kesää autolla suomeen tulossa)
Tosin, en voi olla miettimättä, tukea... Laite kun kuitenkin pitäisi kestää ja saada tukea se 10+ vuotta, kuten nykyinen Synologymme on saanut ja kestänyt... Joten miten mahtaa olla Ugeenin laita?
Ja onko se uusin rauta se paras kun pitkäaikasita käyttöä miettii, vai olisiko seitten parempi jo hyväksi havaittu? (En ole havainnut että nykyinen NAAS:mme mitenkään hidas vieläkään olisi...)
Mutta nyt tajusin myös että uusiin NAS:hein voi asentaa Home assistant... Ja nyt miietin että saako Ugreenissa M.2 kovot omaksi "pooliksi" jossa sitten voisi dockerilla tai virtuaalikoneella home assistanttia pyörittää? Kun siis luin jo ettäHome assistant HDD:n päällä aiheuttaa lagia ja SSD:ä suositeltiin... niin miksi ei suoraan M.2? (ei ole Home assistant kokemusta entuudestaan minulla)
Tänään tilasin juurikin tuonOn muuten kallista hubaa...![]()
Pikalaskenta Ugreen DPX4800 + 2*16TB HDD + 2*1TB M.2 niin 1600 EUR
Synology DS425+ pohjaisesti n. 200 eur halvempi.
Ja kyllä tiedän että 10+ vuoden investointi kyseessä, mutta kyllä moinen hankinta kirpaisis ostettaessa....
Käytettyjä kovoja en kyllä itse NAS:n uskalla hankkia, varsinkaan kun ei ole koko NAS sisältöä backupattuna....Tänään tilasin juurikin tuon
Amazonista DPX4800+ ja 2*1TB M.2 WD.Black = 744,58€
Ebaysta käytetyt HDD 2*18TB = 478€
Yhteensä 1 222,5€
Eipä tuolla tuettujen listalla mitään merkitystä. Itsekkin käytän levyjä joita ei ole listalla. Tää ei oo synologyNoita WD blackeja katselin kyllä mutta hylkäsin kun ei ollut tuettujen listalla.
Kevyttä käyttöä jos on, niin kannattaa myös tutkia, onko reitittimessä toimintoa jolla siihen kytketyn usb-levyn saa haettua verkkoon. Joissain reitittimissä on moinen ominaisuus.Kannattaako lähteä näihin valmiisiin NAS ratkaisuihin, jos tarkoituksena on säilöä ja varmuuskopioida lähinnä:
1. Valokuvia
2. E-kirjoja
3. Sekalaista pienikokoista dataa, esim tekstitiedostoja.
Niin että kaikki tiedostot on kotiverkossa saatavilla kaikilla laitteilla.
Vai tuleeko nuo niin kalliiksi että tällaiseen kevyeen käyttöön voisi olla vaihtoehtona Raspi (kaapissa jo valmiina) + USB kiintolevyt? Raspissa mietityttää ainakin RAID tms. toteutus sekä mahdollinen käytön hitaus, mutta valokuvien ja tekstitiedostojen kohdalla jälkimmäinen ei ehkä ole niin huomattavaa.
Vai tuleeko nuo niin kalliiksi että tällaiseen kevyeen käyttöön voisi olla vaihtoehtona Raspi (kaapissa jo valmiina) + USB kiintolevyt?
Asustorissa ainakin on. Uskoisin että joka laitteesta löytyy, vaikka kokemusta muista ei ole.Onko noissa valmiissa NAS -laitteissa yleensä toiminnallisuuksia tehdä varmuuskopioita USB levylle, vai meneekö aina PC:n kautta kopsaamiseksi?
Onko noissa valmiissa NAS -laitteissa yleensä toiminnallisuuksia tehdä varmuuskopioita USB levylle, vai meneekö aina PC:n kautta kopsaamiseksi?
On, eiköhän tuo löydy joka ikisestä NASista vakio-ominaisuutena. uGreenilla myös voi tehdä valmiin backup taskin, eli valitsee mitkä kansiot backupataan ulkoiselle. Sen voi sitten ajastaa miten haluaa tai ajaa käsin kun lyö levyn kiinni.Onko noissa valmiissa NAS -laitteissa yleensä toiminnallisuuksia tehdä varmuuskopioita USB levylle, vai meneekö aina PC:n kautta kopsaamiseksi?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.