Kaapeliantennin signaali langattomasti

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Ande2
  • Aloitettu Aloitettu
Liittynyt
11.10.2018
Viestejä
80
Kämpässä kaapelitv antennirasia. Onkohan olemassa joku laite jonka voisi kytkeä rasiaan joka sitten siirtäisi signaalin langattomasti telkkariin tai digiboksiin?
 
Viimeksi muokattu:
Kämpässä kaapeliantennirasia. Onkohan olemassa joku laite jonka voisi kytkeä rasiaan joka sitten siirtäisi signaalin langattomasti telkkariin tai digiboksiin?

Riippuu kuinka paljon älyä vastaanottavasta päästä löytyy, mutta esim. HDHomeRunin avulla voi muuttaa kaapeli-tv:n videostreameiksi, joita voi sitten katsoa vaikka WLAN-yhteyden yli kotiverkossa. Lisää keskustelua aiheesta täällä:

 
jos tv-kanavia haluaa kaapelista katsoa saa ne joillakin Fritzboxin malleilla iptv:nä näkyviin älytelkkaeeihin
 
Joo siis kysymys nousi tässä mm jääkiekon yhteydessä. Normaalisti minulla ei ole kaapelitv antenni vedettynä/ kytkettynä telkkariin vaan olen katsonut vain striimaamalla kaiken.
Nyt kuitenkin nuo kisat näkyy vain maikkarin tv kanavalla ei esim mtv katsomosta.
Telkkarista löytyy tietysti dvb c virittimet mutta antennirasia on vähän huonosti sijoitettu telkkariin nähden, siksi kysyin langattomasta mahdollisuudesta.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
277 006
Viestejä
4 770 029
Jäsenet
77 552
Uusin jäsen
jmetsa

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom