• TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)

    Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.

    Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.

    Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.

Israel, Jerusalem, palestiinalaiset ja kumppanit

Siihen on syynsä, miksi uhan aiheuttaa marginaalitoimijat. Jos Israelin tiedustelu ja asevoimat eivät tekisi päivittäin töitä oman eksistentiaalisen uhan eteen, eivät nuo ryhmät olisi marginaalitoimijoita. Onko tämä syy, ettei Israel olisi saanut hyökätä? Koska eksistentiaalinen uhka on tällä hetkellä marginaalinen eikä sitä ole päästetty kasvamaan?

Israelissa tiedetään, mikä on se oikea uhka. Se on Isisiä pahempi terroristiryhmittymä nimeltään Hamas plus reippaasti pienempiä terroristiorganisaatioita. Mukaan lukien länkkärien niin hehkuttama PLO.

Jokaiselle Israelia kritisoivalle henkilölle tekisi hyvää käydä Israelissa vilaisemassa mitä meininki oikeasti on. Turvatarkastukset lähiön Salen kokoiseen ruokakauppaan mentäessä on arkipäivää. Eivät he huvikseen pidä vartijoita ja metallinpaljastimia joka paikassa, siihen on syynsä ja se syy on ne marginaaliporukat.

Niinpä, se uhka on saatu marginalisoitua juurikin varautumalla hyökkäyksiin kaikin ajateltavissa olevin tavoin. Tämä on tietysti väärin pro-palestiinalaisten mielestä. Hamasin tapa uhrata lapsensa ja äitinsä on ilmeisesti parempi.
 
Itsemääräämisoikeus on aika tyhjä moraalinen peruste. Maailmassa on noin 1000 muuta kansaa joilla ei ole omaa valtiolta ja itsemääräämisoikeutta ja joiden vuoksi ei valiteta. Palestiinalaiset ei myöskään ole osoittaneet toiminnallaan että olisi siellä listan kärkipäässä ansaitsemassa itsemääräämisoikeutta, aika päinvastoin.
 
Maailmalla on tuhansia mielenosoituksia jatkuvasti, jossa heilutellaan Palestiinan lippuja ja vaaditaan heille kaikkea.
Miksi nämä kymmenet tuhannet ihmiset eivät mene sinne Palestiinaan ja oikeasti tee asian eteen jotain?

(olis myös hauska nähdä lgbtqia2s+ porukka jossain Gazan torilla miekkarissa)
 
Maailmalla on tuhansia mielenosoituksia jatkuvasti, jossa heilutellaan Palestiinan lippuja ja vaaditaan heille kaikkea.
Miksi nämä kymmenet tuhannet ihmiset eivät mene sinne Palestiinaan ja oikeasti tee asian eteen jotain?

(olis myös hauska nähdä lgbtqia2s+ porukka jossain Gazan torilla miekkarissa)

Eikös se vaan kasvata mielenosoituksen arvoa että syrjitty kansanjoukko ottaa kantaa syrjityn kansanjoukon puolesta, joka syrjisi mielenosoittavaa syrjittyä kansanjoukkoa?

Allekirjoitan kyllä sen että mielenosoitusten kokoluokka ei yleensä ole suhteessa ongelman absoluuttiseen kokoluokkaan globaalisti, vaan riippuu mediaseksikkyydestä ja muista tekijöistä.

Ja että osallistumalla mielenosoitukseen helposti tulet antaneeksi painoa-arvoa jollekin asialle, jota et haluaisi arvostaa mutta tämän on taas yleinen ongelma edustuksellisissa demokratioissa.
 

Hätäkokousta ja nyt sitä YLE:n painostamista joka oli vielä hetki sitten ”uhka demokratialle”. :rofl:

Aikamoinen ”main character”-syndrooma täytyy olla kuvitellessaan voivansa saada tahtonsa läpi asialle jolla on vain äärivasemmiston, islamistien ja uusnatsien tuki.
 
On kuitenkin useita osallistujamaita, jotka ovat ilmoittaneet ihan selkeäsanaisesti sen, että mikäli Israel osallistuu Euroviisuihin ensi vuonna, niin he eivät tule sitten mukaan, Haili totesi.

Euroviisujen osallistumaista Irlanti, Espanja, Alankomaat sekä Slovenia ovat ilmoittaneet, etteivät osallistu Euroviisuihin vastaisuudessa, mikäli Israel saa osallistua.
Eli niitä olikin vain neljä? Neljä on "useita"? :)

 

Hätäkokousta ja nyt sitä YLE:n painostamista joka oli vielä hetki sitten ”uhka demokratialle”. :rofl:

Aikamoinen ”main character”-syndrooma täytyy olla kuvitellessaan voivansa saada tahtonsa läpi asialle jolla on vain äärivasemmiston, islamistien ja uusnatsien tuki.
Sofia Virran kannattaa mennä kotiin ja pitää leipäläpi vaikka kiinni muutaman kuukauden, jottei tule sanottua tuollaisia typeryyksiä ja ajettua natsien ja terroristien asiaa..
 

Statistiikka

Viestiketjuista
294 176
Viestejä
5 028 846
Jäsenet
80 658
Uusin jäsen
eläkeläistuumailija

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom