Jospa nyt et yrittäisi siirtää maalitolppia, kun metsään menee että kolisee.
Nyt oli kyseessä ihan iso, täysi-ikäinen koira. Ja jos olet seurannut ikinä koirien touhuja, niin olet kyllä huomannut, että ei ne helposti rikki mene. Eivätkä myöskään edes huomaa mitään ihan pikkuasiaioita, kun ovat päättäneet jotain.
Ei mikään ihme, että tuostakin jonninjoutavuudesta on saatu aikaan mölinää, kun asiaan suhtautuminen ja asian käsittely on noin umpityperää.
Tämä on ihan vitun vajaa-älyinen tapa lähestyä asiaa. Joo toki, koirat kestävät paljon kaltoinkohtelua ja hakkaamista ja silti suhtautuvat suopeasti kaltoinkohtelijoihinsa. Ei se sitä vähemmän paskamaisemmaksi tee.
Ja minulla on ollut corsoa,rottista ja schäferiä. Ikinä ei ole ollut tarvetta niitä hakata tai nöyryyttää. Ihan koulutus on riittänyt.