svk
Apua, avatarini on sormi!
- Liittynyt
- 14.12.2016
- Viestejä
- 2 810
Saadankohan rytsölää iris prolla..
Ei, vaan nvidian lastulla. Saahaan fanipojat totaalisen sekaisin.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Saadankohan rytsölää iris prolla..
Mihinkään erityisen kovaan hintasotaan en oikein usko, tuo Intel-AMD piiri ei liene kovinkaan halpa valmistaa. Jonkinlaista koko-etua saavat varmasti verrattuna erilliseen näyttikseen, toisaalta ei nuo 1050ti läppärit nytkään taida kovin paksuja olla.
Onkohan mitää erityistä syytä miksi normaalit amd ajurit eivät toimisi tässä paketissa?
Perus cpu, perus gpu, jotka on vain ladottu samalle alustalle. Jos ne vielä juttelee pci väylän kautta, niin pitäisi amd ajurien toimia sellaisenaan.
Joo, ei puutu muuta kuin, että Cyrix nousisi haudasta ja VIA tulisi hämmentämään soppaa.Ei, vaan nvidian lastulla. Saahaan fanipojat totaalisen sekaisin.
Älä unohda umc:tä ja alia..Joo, ei puutu muuta kuin, että Cyrix nousisi haudasta ja VIA tulisi hämmentämään soppaa.
Oliskohan intel kääntynyt amd:n puoleen sen takia että sillä on HMB2 muistilla varustettuja piirejä tuotannossa kun taas nvidilla ei käsittääkseni ole?.Käytännössä intel voi siis vaihtaa nvidiaan jos/kun ne tuo HMB2 muistella varustetun piirin.Wccftechin vuodon mukaan tässä olisi 4C8T-prosessori, 4 gigatavua HMB2-muistia ja 24 CU:n (1536 SP) näytönohjain.
Ei syö, tämä sijoittuu selvästi korkeammalle suorituskykytaulukossaSe mikä tuossa jäi mainitsematta on se, että tuo osaltaan myös syö raven ridgen markkinaa. Nuo varmaan löytyy tulevien imaccien sisältä.
Raven Ridget tuo sitä kilpailua ultrabookeihinLähinnä toivoisinkin ns. kilpailua tuonne ultrabookien saralle. Niissä alkaa olla jo aika hyviä näyttiksiä, mutta hinnat ovat korkeita. Jos edes pari kolme sataa halvemmalla saisi niin kiva...
Oliskohan intel kääntynyt amd:n puoleen sen takia että sillä on HMB2 muistilla varustettuja piirejä tuotannossa kun taas nvidilla ei käsittääkseni ole?.Käytännössä intel voi siis vaihtaa nvidiaan takaisin jos/kun ne tuo HMB2 muistella varustetun piirin.
Joo, ei puutu muuta kuin, että Cyrix nousisi haudasta ja VIA tulisi hämmentämään soppaa.
Jos pilkkua viilataan, niin käsittääkseni National Semiconductor yhdistyi Cyrixin kanssa ja VIA osti senOT: Via osti Cyrixin
Varmistetaan vielä alleviivaamalla että VIA osti siis Cyrixin National Semiconductorilta, ei koko firmaa. Ja muistetaan myös että tästä huolimatta VIA:n prossut on Centaur Technologiesin suunnittelemia eikä Cyrixin, oli niiden päällä sitten Cyrixin nimeä tai eiJos pilkkua viilataan, niin käsittääkseni National Semiconductor yhdistyi Cyrixin kanssa ja VIA osti sen
Muistelen edelleen lämmöllä (toivottavasti palavat helvetin tulessa) VIAllisia Amd:n piirisarjoja. SIS oli niiiiin paljon parempi.Joo, ei puutu muuta kuin, että Cyrix nousisi haudasta ja VIA tulisi hämmentämään soppaa.
Ei kaikki vialliset piirit olleet niin paskoja,äänikortti oli noissa välillä aika hyväkin.Nvidialla tosin taisi olla parhaat piirit ja hw äänikorttikin integroituna.Muistelen edelleen lämmöllä (toivottavasti palavat helvetin tulessa) VIAllisia Amd:n piirisarjoja. SIS oli niiiiin paljon parempi.
Onkohan mitää erityistä syytä miksi normaalit amd ajurit eivät toimisi tässä paketissa?
Perus cpu, perus gpu, jotka on vain ladottu samalle alustalle. Jos ne vielä juttelee pci väylän kautta, niin pitäisi amd ajurien toimia sellaisenaan.
No jos ei muuta niin kiusalla. Ja Intelin tuntien voi olla että 3-4v päästä julkaisusta rajoittavat ajuripäivityksiä ihan vain keinotekoisesti lyhentääkseen tuotteen ikää ja pakottaakseen asiakkaan kaupoille. Tosin tuon tehoinen näytönohjain on peleissä hyödytön tuon 4v jälkeen eli sinänsä sama.
Esim Lenovosta: Eipä asentunut aikoinaan W500:seen AMD:n ajuri vaikka sielä kuinka radeon kökkii sisällä. Vendor lukittu lenovon ajuriin ja lenovoa ei kiinnosta pätkääkään päivittää. Sitä kautta sitten jäi featuret ilman tukea ja softat alkoivat kenkkuilemaan. Teorisassa toki sen ajurin tai näytönohjaimen tunnisteen.. tai ajurin asennussoftan voi haksoroida, mutta melkoisesti menee ainakin aikaa. Eikä välttämättä taidotkaan riitä.
Muistelen edelleen lämmöllä (toivottavasti palavat helvetin tulessa) VIAllisia Amd:n piirisarjoja. SIS oli niiiiin paljon parempi.
Lenovo ei ole Intel.
Haukut nyt ihan väärää puuta.
Itse muistelen nforce4 ultra piirisarjaa lämmöllä, suorastaan kuuma pakkaus.Onneksi ainakaan Athlon 64 aikana omistin nvidia nforce-piirillisen emon eikä VIAllista.
Lenovo ei ole Intel.
Haukut nyt ihan väärää puuta.
Aikanaan oli ohjelma jolla pystyi "konvertoimaan" työpöytäajurit niin että toimi mobiilivehkeisiin. Pakko käyttää jos halusi uudemmat ajurit.Onhan näitä esimerkkejä paljonkin. AMD:n ajureitten lataus sivustollakin taitaa olla maininta että jos satut omistamaan laitteen jossa on X piiri, niin ajuri tuki löytyy valmistajalta, meiltä et saa mitään tukea.
Kyllä noi toimi yleensä jos vaihtoi/lisäsi id:n ajureiden fileisiin eli kyseessä oli vain keinotekoinen esto.Aikanaan oli ohjelma jolla pystyi "konvertoimaan" työpöytäajurit niin että toimi mobiilivehkeisiin. Pakko käyttää jos halusi uudemmat ajurit.
/OT
Villein ajatus tähän mennessä: AMD dumppaisi GPU:t hiiteen ja yhdistyisi nVidian kanssa... Mutta nyt taitaa käydä niin ettei nVidiaa oteta mukaan vaan tungetaan ulos.
Voi painottaa nimenomaan tuota sijoitus talouspuolen logiikkaa kun se kätevästi missaa sen faktan että Nvidian tuotteet ja Narva Systemsin tuotteen ei kilpaile samoisat asiakaista (ts samoissa käyttötilanteissa) vaikka nimellisesti obvatki samalla markkinasegmentillä.Alkuperäisessä uutisessa oli vähän talouspuolen logiikkaakin:
"
Intel competes head-on with Nvidia in driving artificial-intelligence calculations for large internet companies. For several quarters, Nvidia's business selling chips to data centers has been up by triple digits from the previous year, presumably displacing sales of Intel processors. Intel last year acquired technology to compete for that business with the purchase of Nervana Systems, and it expects those chips to start shipping by the end of the year.
...
Tässä on ilmeisesti uusi piiri:
Näistä asioista enemmän tietävät voi varmaan tuon koon perusteella tehdä jotain päätelmiä ydinmääristä/suorituskyvystä.
EDIT: Ilmeisesti kuvat olikin jo julkaistu markkinointimateriaalissa.
Tässä on parempi perspektiivi kuin markkinointimateriaalissa. Näyttää molemmat piirit selvästi pidemmiltä tässä kuin markkinointikuvissa, jotka oli otettu melko vinosta.
Ja tämän kuvan perusteella tuon näyttispiirin pinta-ala vihjaisi isompaan määrään ytimiä kuin aiemmin arvioimani 16-20 vaikka olsii Vega-ytimiä.
Silmämääräisestä tuo uusi piiri näyttäisi olevan n. puolet tuosta Vega 64:n koosta. Tämä sillä oletuksella, että nuo muistipiirit ovat samankokoisia. Toivottavasti ei ole mene pelkästään Applen laitteisiin, tälläisellähän voisi pienellä resoluutiolla varmasti pelailla kohtuu uusia pelejäkin...ylempi on intelin prossu ja alempi amd:n graffapiiri+hbm2 muistit siinä alla?.
vega64
fiji
luulin jo kerran kommentoineeni mutta vaikuttaa vahvasti uudelta höyrykoneelta.Toivottavasti ei ole mene pelkästään Applen laitteisiin, tälläisellähän voisi pienellä resoluutiolla varmasti pelailla kohtuu uusia pelejäkin...