Intel Arc -spekulaatioketju (Xe-HPG)

1746171841989.png

Viittaako tämä integroidun Battlemagen ajuripäivitys sitä, että vastaavanlaista päivitystä luvassa dGPU Battlemagelle? Ihan kuin tuo päivitys parantaisi driver overheadia.
 
Kyllähän tuo sille näyttää. Tuo 6734 on toiseksi uusin ajurisetti tällä hetkellä. Siis myös dGPU:lle. Uusin on 6773.

Oisko niin että tässä ko. ajuripaketissa on poistettu pullonkauloja silloin kun xe2 ytimet ovat samassa paketissa prossun kanssa. Voi se tietty olla että tämä parantaa toimintaa myös dGPU puolella mutta Intel ei ole siitä pitänyt suurta mekkalaa.

Mun Arc on edelleen kaupassa. Keittiörempasta on maksamatta vielä putkien ja sähköjen työt. Kesäkuun lopussa Arc tulee taloon, malli selvinnee myöhemmin.
 
Missäs pöytäkoneprossussa on muuten suorituskykyisin näyttis? (muuten prossun suorituskyvyllä ei ole niinkään väliä..) Kunhan on X86 natiivi prossu.
 
Missäs pöytäkoneprossussa on muuten suorituskykyisin näyttis? (muuten prossun suorituskyvyllä ei ole niinkään väliä..) Kunhan on X86 natiivi prossu.
1746183057461.png

Jos tarkoitat, että missä Intelin pöytäkoneprossussa on paras iGPU, niin 245K:sta lähtien on eniten suorituskykyä. 245K:ssa käytännössä sama näyttis, kuin 285K:ssa, mutta vaan alhaisempi kellotaajuus. iGPU:n voi ihan hyvin ylikellottaakkin vastaavaan suorituskykyyn.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
276 153
Viestejä
4 756 137
Jäsenet
77 443
Uusin jäsen
Basansa

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom