Kuvien perusteella kovasti tuntuu siltä, että jos et laita mitään lämmityskaapelia tuohon peltiin, niin äkkiä voi tuo olla aika tukossa jäästä. Itselläni ei ole oikein koskaan tullut hirveästi jäätä talvella, mutta monella (useimmilla?) on.
Ilman lämmitystä sahaisin noihin terassilautoihin sopivan aukon ulkoyksikön alle ja sitten päätyyn pulkan mentävän aukon, johon vesi tippuu ja jäätyy.
Olisi enemmän tilaa sille todennäköiselle jääkokkareelle, jonka voisi pulkalla nykäistä pois, ettei tuota peltiä tarvitse päivittäin käydä vahtimassa ja koputtamassa tyhjäksi.
Edellinen omistajakin on tuon asennuksen kanssa pärjännyt, mutta ei tietoa miten hän on pumppua käyttänyt, niin voi olla erilainen tilanne sulla vai onko edellinen asukas asunut tuossa terassilla lämpöpuhaltimen kanssa