Laquel
This is where I get off.
- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 2 617
Mitenköhän lie voi linkin kusta noinkin pahasti. %20(space?)http(kaksoispiste?)//etc
Joo vaati vähän päättelyä mutta löyty kyllä
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mitenköhän lie voi linkin kusta noinkin pahasti. %20(space?)http(kaksoispiste?)//etc
Onkohan tuo ohjain jollain pelillä ladattava vai syökö normi paristoja?Itse kyllä pidän tuota Onen ohjainta yleisesti laadukkaampana ja kestävempänä kuin 360 tattia, molempia tullut jonkun verran käytettyä. Ja joo sama ohjain tuo recon koristeilla kuin normi, tuolla hintaa kyllä kannattaa ostaa![]()
Onkohan tuo ohjain jollain pelillä ladattava vai syökö normi paristoja?
Ei ota paristot itseensä, jos ne on ohjaimessa ja ohjain USB-kaapelin päässä. Play & Charge kitin latauspinnit kun ovat erilliset ja näkyy esim. tässä kuvassa:Ite käytän pattereita toistaiseksi, kunnes tuo akkupaketti on tarjouksessa. Akuilla muistaakseni muutaman tunnin pidempi kesto ja saa ladattua suoraan johdolla. AA-akkuparistoja ei pysty lataamaan ohjaimen sisällä kaapelilla, vaan ne pitää ladata erillisellä laturilla. Ja voisin kuvitella, että jos lähet lataamaan niitä AA-akkupattereita kaapelilla ohjaimen sisällä, ni voi ottaa ohjain osumaa.
Tuota laturia en hyväksi sanoisi, paitsi ehkä hinnaltaan. Review of Charger Ikea Vinninge 403.036.32Ikeasta saa varsin hyvän 4xAA setin alta kympillä: LADDA Akkuparisto - IKEA + VINNINGE Akkulaturi - IKEA

Siis satku siitä orkkisohjaimesta ? Nythän vitsin murjaisit ?![]()
Ikean akut melko varmasti ovat samaa tavaraa (kunhan tarkistaa että ovat made in japan) kuin Eneloopit, joten en usko Bilteman tai Clasun vastaavien painivan samassa kategoriassa.Okei, lähinnä ajattelin, että jos ohjaimen latauspiiri ei diggaile erityyppisistä akuista, mut jees, jos toimii.
Ikean patterit on olleet hyvä kyl joo, mitä ite oon käyttäny, mut en pääse ite moisia hankkimaan. Bilteman ja Clas Ohlsonin akkuja kyllä pääsisin, onko niistä vastaavaan suorituskykyyn ?
Ei tosiaan tuolla mitään ihmeitä tehdä, mutta ajaa asiansa jos toinen setti on ohjaimessa ja toinen latautumassa.Tuota laturia en hyväksi sanoisi, paitsi ehkä hinnaltaan. Review of Charger Ikea Vinninge 403.036.32
Samalta jantterilta löytyy myös arvostelu siitä 15€ laturista, ja se vaikuttaa jo omaankin silmään äärettömästi paremmalta vaihtoehdolta siihen 2,5€ kikkareeseen verrattuna: Review of Charger Ikea Ladda YH-990BF UKIkean akut melko varmasti ovat samaa tavaraa (kunhan tarkistaa että ovat made in japan) kuin Eneloopit, joten en usko Bilteman tai Clasun vastaavien painivan samassa kategoriassa.
Noitahan pystyy tilaamaan ihan heidän verkkokaupastaan, mutta 7,99€ toimituskuluilla kannattanee hankkia muuta tarpeellista samalla.
Ei tosiaan tuolla mitään ihmeitä tehdä, mutta ajaa asiansa jos toinen setti on ohjaimessa ja toinen latautumassa.
Löytyy sieltä pari järeämpääkin laturia 15€ ja 30€ hinnoilla.
18650 koon akku on fyysisesti huomattavasti suurempi kuin AA (14500 koko), joten Xbox ohjaimeen niitä ei kannata lähteä sovittelemaan.Ei itelle järkeä lähteä tilaamaan noilla postikuluilla. Mutta, Biltemasta löytyis tämmöisiä:
Ladattava ICR18650-akku - Akku Litiumparisto Ladattava akku Taskulampun akku Paristo - Biltema
Litium-ion akkupatteri, pikaisen Googlettelun perusteella tuo ICR18650-tyyppi on juurikin Japanissa valmistettu.
Edit: Ilmeisesti tuon tyyppinen akku on Samsungin käsialaa...?
Tuote: Asus Zenbook 13,3" UX330CA-PURE7
Hinta: 617.95 €
Kauppa: CDON
Linkki: Asus Zenbook UX330CA-PURE7
Kilpailijoilla hinta on vajaa 900e, onko hinnoittelija vapputunnelmissa
No tilaukseen lähti.
Tuote: Asus Zenbook 13,3" UX330CA-PURE7
Hinta: 617.95 €
Kauppa: CDON
Linkki: Asus Zenbook UX330CA-PURE7
Kilpailijoilla hinta on vajaa 900e, onko hinnoittelija vapputunnelmissa
No tilaukseen lähti.

Itsellänikin on tuosta vanhempi malli. Näytön sarana tuntuu löystyvän pikkuhiljaa, mutta ei haittaa kovin paljoa kun se jää kuitenkin pystyasennossa sopivaan kulmaan. Muuten tosiaan hyvä kevytläppäri. Näyttö on todellakin laadukas.Minulla on tuosta vanhempi versio. Se oli silloin ohuempi, kuin mikään Applen kannettava. Eli todella ohut, kompakti ja metallinen kannettava. Sen puolesta suosittelen varauksetta.
SSD on kyllä armottoman pieni, joten ostin isomman tilalle. Eipä sen vaihtamisessa mitään ongelmia ollut. Tosin taisi takuu mennä..
Näyttö on tuossa parasta ikinä. Se on IPS ja värit näyttävät hyviltä. Lisäksi se on FullHD, ei mikään 1366x768 tai Retina (joka on huonompi), jolloin se on ihan kaikkeen mediakäyttöön täydellinen. Ei jää mustia reunoja, jos katsoo sarjoja Netflixistä tai Youtubea.
Itsellä tällänen, toki suurempi kokoinen kuin suoraaan rasiassa oleva.Ikean akut melko varmasti ovat samaa tavaraa (kunhan tarkistaa että ovat made in japan) kuin Eneloopit, joten en usko Bilteman tai Clasun vastaavien painivan samassa kategoriassa.
Noitahan pystyy tilaamaan ihan heidän verkkokaupastaan, mutta 7,99€ toimituskuluilla kannattanee hankkia muuta tarpeellista samalla.
Ei tosiaan tuolla mitään ihmeitä tehdä, mutta ajaa asiansa jos toinen setti on ohjaimessa ja toinen latautumassa.
Löytyy sieltä pari järeämpääkin laturia 15€ ja 30€ hinnoilla.
Saakos tuosta vielä cashbackkia 50€ Ainakin tuotetiedoissa on mainos, mutta kampanjan ehdoissa puhutaan täydestä hinnasta![]()
Keljon Prismassa tietokonetavaraa -30% punalapuilla
Tuote: Logitechin tuotteita (G105, G610, G633, G920), Thrustmaster T100, Turtle Beachin ja muiden valmistajien kuulokkeita
Hinta: -30% hinnasta (lähtöhinnat nopeasti vilkaistuna näytti "normaaleilta" hinnoilta, esim G105 lähtöhinta taisi olla 69,90e)
Kauppa: Prisma Keljo Jyväskylä
Voimassa: Niin kauan kuin tavaraa riittää
Linkki: -
Muuta: S-Etukortilla bonukset tuplana ja sitten vielä asennuskarkeiksi Fazer Tuttifrutti 350g 0,99e (tarjous voimassa 27.4-7.5)
![]()
![]()
No nyt on ollut halpaa muistia 0.11€. Tainnut hintarobotti tehdä virheen
CORSAIR VENGEANCE DDR4 16GB 2X8GB 3200MH
Tää on tätä CDON:inkin harrastamaa pelleilyä. Kun tuotetta ei ole varastossa, arvotaan sille pienin hinta hintaseurannassa. Sitten kun tulee varastoon, pistetään se normaalihinta ja ilmoitetaan, että nyt saa noutaa, mutta hinta on noussut ja maksaa nyt ihan saman verran kuin muualla.
Pitäisi olla, että normaalihinta ei saa nousta yli 10% päivässä, niin tästä pelleilystä pääsisi eroon. Tai, jos tuote on varastosta loppu, otetettava vastaan ennakkotilauksia näkyvällä hinnalla.
Joo eipä tosiaan tolla hintaerotuksella kannatta TN-paneelia enää ottaa. Itse hajosin juurinkin tuohon Acerin näyttöön kun vieressä oli Dellin IPS mihin verrata. Ja lisäksi tuo AOC on ainakin omasta mielestä jopa paremman näköinen kun tuo Acerin gaming-jonne look. Mahtaako AOC:llä olla edustusta Suomessa/Euroopassa että voisi hoitaa mahdolliset takuuhommat suoraan heidän kauttaan?

Se vaan on niin, et kun kerran istutat IPS-paneelin nenän eteen niin takaisin paluuta TN-paneeleihin ei ole![]()
Ja sitten kun saa OLEDin niin IPS-paneeliin (ja valovuotoihin) ei ole paluuta. On siinä IPS-paneelissakin vikansa, esim. glowit.
En ole OLED näyttöä päässyt katselemaan kuin vanhassa nokialaisessa puhelimessani, joten en osaa tuohon sanoa juuta enkä jaata. Mutta epäilemättä huikeampi kuva kylläOmassa vanhassa DELLin näytössä ei valovuotoa ole oikeastaan lainkaan, mistä olen jopa hämmentynyt
![]()
Kapsilla lienee ihan paikallaan kryptata kaikki tiedostot, jos haluaa varmistua yksityisyydestä? Tietysti pätee kaikkiin pilvipalveluihin jos haluaa olla varma... Sitten vielä kaikki asiat ja säädöt pitää hoitaa tukipyyntöinä sähköpostin kautta ja homma on harrastelijapohjaista niin mitään takeita homman sujuvuudesta ei taida olla.Kapsin palvelu on erinomainen koska toimii nimenomaan storagena eikä backuppina tai syncinä.
Storage vaihtoehtoa en itse löytänyt esim mainituista Backblazesta tai Jottacloudista.
Tuote: Corsair ML120(2kpl)
Hinta: 21,-
Kauppa: Gigantti
Voimassa: ?
Linkki: Corsair ML120 Premium PWM tuuletin 120 mm (2 kpl) - Tietokonekomponentit
Promokoodi:
Jep, Gigantti laajentaa komponenttivalikoimaa kokoajan, joten eivät varmaan saa noita varastoon ennen 23.5. jos siellä noin kerran ilmoitettu."Nettitoimitukset alk 23.05.2017"
Meinaakos tuo käytännössä sitä, että tuo toimitusaika 2-5 arkipäivää alkaa vasta tuosta 23.5.17 päivästä? Eli jos nyt laitan tuulettimet tilaukseen, niin ne ovat minulla toukokuun lopussa?
En tiedä onko hyvä tarjous, mutta -50€ suomalaisesta älykellosta joka tulee tulevan kuun alussa.
Check out Haikara, the smartwatch for fashion lovers!
Tuote: PlayStation Plus -jäsenyys, 12 kuukautta
Hinta: 36,54 €
Kauppa: Pelaaja Shop
Linkki: PlayStation Plus -jäsenyys, 12 kuukautta
Täytyy kehua tuota pelaajshop kauppaa. 43€ ja risat jäi hinnaksi, kun tilasin PSN plus ja yhden pelaaja lehden (missasin tuon tarjouskoodin). Edelleen halvempi kuin psn plus ostettuna (mistään muualta?). Koodi tuli samana päivänä sähköpostiin ja toimi. Lehti saapunee joskus ja sen voi ainakin selailla läpi.
Offtopicia vielä sen verran, että Klarnan sähköpostilasku on kieltämättä kätevä. Vielä kun sen saisi sähköisenä suoraan verkkopankkiin, niin ei tarvitsisi käydä kuin hyväksymässä laskut sopivalla hetkellä.Täytyy kanssa kehua. Itse sain tuolla 36e:llä. Vaikka otin klarnalla kun en jaksanut verkkopankkitunnuksia sillä hetkellä etsiä niin samantien tuli koodit postiin![]()
Onko noi PS+ ilmaset pelit ja alennukset yms. mistään kotosin?
Vähän tota miettinyt, mutta en kauheesti pleikkarilla pelaile...
Mikä?: HP 8300 ultra-slim pöytäkone + 22" monitori.
Missä?: Systemastore.com
Paljonko?: 109e
Linkki!: HP 8300 Elite Ultra-slim G870 3.1GHz, 4GB, 320GB, Win10 PRO + 22 HP näyttö
Miksi?: No vaikka autotallikoneeksi, saunakoneeksi, veneeseen, lentokoneeseen, sukellusveneeseen .. miksei vaikka polkupyöräänkin.
Tänään tuli tämä kone jo postista. Koneen etutuuletin pitää hieman ikävää ääntä, mutta apu asiaan löytyi Noctuan 60mm/25mm PWM potkurista.
Monitori on ihan asiallinen peli, tietysti TN paneelin ongelmat, mutta jalusta on hyvin säädettävissä ja siinä on myöskin kätevä kantokahva.
Masinaan saapi valmistajan mukaan maksimissaan i7-3770S seepun ja 16 gigaa muistoa. Emossa on paikka myös MXM näyttikselle, valmistaja listaa manuskassa ainoastaan yhden, Radeon HD 7650A, ja näitä näkyy liikuskelevan ebayssa jonkin verran.
Kaikenkaikkiaan ihan kiva aparaatti.
Töykeä oma mainos: jos joku Helsingin seudulla haluaa tuohon i5-3470S:n neljällä kympillä, niin tänne vaan joku ilta ja voi käydä kahvilla Malmin kauppakeskuksessa, niin vaihtelen sillä aikaa prosessorin sisään ilman asennuskuluja..
Wifillekin tuosta emolta löytyy paikka (mini PCIe), ruuvailin siihen juuri Intelin WifiLink 5100 kortin kiinni, jonka jostakin romuläppäristä olin purkanut. Kiinnitysruuvia ei ollut valmiina, semmoisen etsimiseen menikin aikalailla aikaa, kun on nuo mPCIe korttien ruuvikannat aika ohkasia (lopulta löytyi samanlainen ruuvi vanhasta sony-eerikan p990i luurista). Myöskään wifin antennijohtoja koneessa ei ollut paikallaan, mutta kuuluu tuo jotenkuten ilmankin, kun kone on näköetäisyydellä tukiasemaan![]()
Mahtanneekohan kärvähtää Wifi jos ajelee ilman antenneita, vai onko siinä joku piirilevyantenni?Wifillekin tuosta emolta löytyy paikka (mini PCIe), ruuvailin siihen juuri Intelin WifiLink 5100 kortin kiinni, jonka jostakin romuläppäristä olin purkanut. Kiinnitysruuvia ei ollut valmiina, semmoisen etsimiseen menikin aikalailla aikaa, kun on nuo mPCIe korttien ruuvikannat aika ohkasia (lopulta löytyi samanlainen ruuvi vanhasta sony-eerikan p990i luurista). Myöskään wifin antennijohtoja koneessa ei ollut paikallaan, mutta kuuluu tuo jotenkuten ilmankin, kun kone on näköetäisyydellä tukiasemaan![]()
Mahtanneekohan kärvähtää Wifi jos ajelee ilman antenneita, vai onko siinä joku piirilevyantenni?
Itsekin tilasin tällaisen. No, lopputuloksena cdonilta viesti, että tavara loppunutTuote: Asus Zenbook 13,3" UX330CA-PURE7
Hinta: 617.95 €
Kauppa: CDON
Linkki: Asus Zenbook UX330CA-PURE7
Kilpailijoilla hinta on vajaa 900e, onko hinnoittelija vapputunnelmissa
No tilaukseen lähti.
Tänään tuli tämä kone jo postista. Koneen etutuuletin pitää hieman ikävää ääntä, mutta apu asiaan löytyi Noctuan 60mm/25mm PWM potkurista.
Entäs toinen tuuletin? Onko äänekäs eli kannattaako vaihtaa? Minkä kokoinen ja onko helppo vaihtaa?
Tämä ilmeisesti käy etutuulettimeksi:
SilentiumPC Zephyr 60 -laitetuuletin, musta - 4,50€
Kaikenkaikkiaan ihan kiva aparaatti.
Telialta pelikonsolipakettia :
Kevään makein pelipaketti on tässä. Nyt jos koskaan sinun kannattaa hankkia Sony PlayStation 4 -pelikonsoli (1TB), koska saat asiakasetuna sen kylkeen paketoituna toisen ohjaimen (norm. 59,90 €) ja 12 kk PlayStation Plus -jäsenyyden (norm 59 €).
Koko paketti sinulle nyt
369 € tai 10,25 €/kk 36 kk maksuajalla. Ei korkoja. Ei kuluja.
Etusi 109,90 €
Tarjoushinta on voimassa vain 9.5. tai niin kauan kuin tavaraa riittää.
Täältä!
Pitää olla Telian asiakas, notta tarjous toteutuu!
Kieltämättä harmittaa ehkä hieman kun tuli Vita myytyä kun kuitenkin ihan hyviä pelejä saisi kuukausittain sille "ilmaiseksi" tuota kautta. Kuitenkin tuo jäsenyys käytössä kokoajan esim. alennuksia/nettipelaamista varten, ostellut tuota yleensä ~40€ hintaan tarjouksista ja on mielestäni vähänkin käyttävälle sen arvoinen. Eipä sitä tartte vuodessa tulla kuin yksi hyvä ilmaispeli tai pari hyvää tarjousta niin se on jo säästänyt itsensä takaisin (+tietty pakollinen nettipelaamiseen). Mutta joo, eipä enempää muunneta tätä Playstation-keskusteluksi.plussa hyvä jos omistaa vitan tai ylipäätään enemmän kuin yhden noista laitteista. Eipä itsellä ilman vitaa olisi niille peleille muuten hirveästi käyttöä tullut. Indie "sontaa" lähinnä![]()
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.