- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 336
Tuolla koodilla saa -50% eli hinta on matolla $13.99, mutta postikulut näytti olevan $16.34 eli kokonaishintaa n. 26€.Tuote: Glorious XXL Extended 18x36", Maailman paras hiirimatto!
Hinta: 27,99$ + pkt
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tuolla koodilla saa -50% eli hinta on matolla $13.99, mutta postikulut näytti olevan $16.34 eli kokonaishintaa n. 26€.Tuote: Glorious XXL Extended 18x36", Maailman paras hiirimatto!
Hinta: 27,99$ + pkt
Joo, unohdin korjata tuon maton hinnanTuolla koodilla saa -50% eli hinta on matolla $13.99, mutta postikulut näytti olevan $16.34 eli kokonaishintaa n. 26€.
Jimm's 36.90Tuolla koodilla saa -50% eli hinta on matolla $13.99, mutta postikulut näytti olevan $16.34 eli kokonaishintaa n. 26€.
Joo, unohdin korjata tuon maton hinnanItsehän ostin tosiaan kerralla sitten enemmän (emännälle sama + TKL rannetuet molemmille sekä hiirituki samalla niin ei tuo postikulu enää haitannut. Kiitos huomautuksesta
![]()
Itsellä on samankokoinen matto corsairilta ja se ei kyllä toiminut sitten millään. 30cm oli vain liian 'kapoinen' korkeuden suhteen kun tykkään makuuttaa kättä kanssa pöydällä :/ Siksipä hommasin tuon minkä linkkailinkinItellä tälläinen, loistavasti toiminut.
"Command Center" World Mouse Mat
Edit: Löytyy amazonista halvemmalla Extended World Map Mousepad eu.insmax XXL Gaming Large Waterproof Mouse Mat 2mm Thick 31.5"x11.8" Mouse Pad, Non-Slip Rubber Base with Stitched Edges: Amazon.co.uk: Office Products
Itsellä on samankokoinen matto corsairilta ja se ei kyllä toiminut sitten millään. 30cm oli vain liian 'kapoinen' korkeuden suhteen kun tykkään makuuttaa kättä kanssa pöydällä :/ Siksipä hommasin tuon minkä linkkailinkin![]()
Tuote: Netgear Arlo VMS3230
Hinta: 169€
Kauppa: Multitronic
Voimassa: Ei tietoa
Linkki: Netgear Arlo VMS3230 - Videopalvelin + kamera(t) - langaton - 2 kameraa - CMOS
Muuta: Vanha setti, mutta tuohon hintaan lienee ihan kelpo jos tarvitsee vaikka koiran puuhia seurailla etänä tms.
Mulla myös tuo World Map matto isossa koossa (900x400x3mm). Huom tuo Amazonin linkattu on vain 2mm matto.
On ollut hyvä ainakin omalle hiirelle. Vertailuna Qck:n matto, josta myös tykkäsin. Itse tilasin ebaystä, kun sieltä sai halvimmalla. Punotut reunat.
Large Size World Map Speed Game Mouse Pad Mat Laptop Gaming Mousepad 900*400*3MM 653476561812 | eBay
Large Size 900*400*3MM World Map Speed Game Mouse Pad Mat Laptop Gaming Mousepad | eBay
Mulle tuli tuolta hoenytre5 myyjältä, mutta nuo kaikki on varmaan ihan samanlaisia.
![]()
Tuote: Acer Aspire 3 15,6" (AMD Ryzen 5 2500U [Radeon Vega 8 grafiikalla], 8GB RAM, 256 GB SSD, FullHD TN)
Hinta: 449€
Kauppa: Gigantti
Voimassa: 6-12.8
Linkki: Acer Aspire 3 15.6"e; kannettava (musta) - Kannettavat tietokoneet
Tuote: Sony KD-55XE9005 55" 4K Ultra HD FALD Android -televisio
Hinta: 899 € + maksuton toimitus kotiin
Kauppa: Gigantti
Voimassa: 19.08.2018 asti
Linkki: Sony 55 4K UHD Smart TV KD-55XE9005 - Televisiot
Muuta: 100 hertsin VA-paneeli. Motionflow-liikkeenmuokkausjärjestelmä on markkinoiden paras mahdollisesti Philipsin ohella. FALD-taustavalo (Full-Array Local Dimming) - hyvä mustan taso.
FLAD. ser-jätettä.
En nyt tyrmäisi suoriltaan. Riippuu myös mistä lähdetään päivittää. On tuo aikamoinen upgrade jostain kuvaputkestaFLAD. ser-jätettä.
Täällä on ihan ok tarjous 32-gigaisesta kortista:Vinkkailkaa jos on osunut silmiin joku hyvä tarjous MicroSD korteista. Muksun ekaan puhelimeen pitänee hommata ettei käy niin että luuri kohta jo täynnä kuvia ja ties mitä.![]()
Täällä on ihan ok tarjous 32-gigaisesta kortista:
Samsung MicroSD EVO 32 Gt -muistikortti + SD-adapteri | DNA
Jimmsiltä 64gt versio 33€.Kiitos @sinus, meni ostoslistalle. Vai löytäiskö joku vielä 64Gt kokoluokassa yhtä hyvää tarjousta? (tarve järkkäriin, ei tarvi yltää 4k nopeuksiin mutta raw-tallennukseen kyllä).
Kiitos. Mikäs vaikutus sillä on käyttääkö uSD+sovitin vs aito SD kortti? Vanha kortti on SD ja ajattelin tilata uSD:n - ihan vaan sen monikäyttöisyyden vuoksi. Jimmsin kortti olis kyllä sikäli passeli...Jimmsiltä 64gt versio 33€.
Samsung 64GB Evo Plus microSDXC -muistikortti, UHS-I, 100MB/s + SD-adapteri - 33,00€
Tosin jos järkkäriin, niin sitten aitoa SD:tä eikä mikroa, suosisin. Esim Natsi-Siwasta 80mb/s korttia:
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/sandisk-ultra-class-10-uhs-i-64gb-sdxc-muistikortti
Riittää normaaliin JPG+RAW kuvaukseen ainakin omassa 70D:ssä. Videokin siinä vain FullHD, eikä ongelmia.
Jos kummatkin lupaavat samat nopeudet eli ei haluta mitää pro-kortteja niin ei kai siinä mitään sen suurempaa eroa ole. Hiukan vähemmän kontaktipintoja likaantumassa / aiheuttamassa häröilyä, ei muuta.Kiitos. Mikäs vaikutus sillä on käyttääkö uSD+sovitin vs aito SD kortti? Vanha kortti on SD ja ajattelin tilata uSD:n - ihan vaan sen monikäyttöisyyden vuoksi. Jimmsin kortti olis kyllä sikäli passeli...
En nyt tyrmäisi suoriltaan. Riippuu myös mistä lähdetään päivittää. On tuo aikamoinen upgrade jostain kuvaputkesta![]()
Mielestäni jossain Digital Foundryn xbox one x hdr peli videossa kehuivat tuota Sonyn 9-sarjaa parhaana vaihtoehtona jos ei ole varaa olediin.FLAD. ser-jätettä.
En tiedä kuvittelenko, mutta ihan kuin SSD-tuotteita olisi jotenkin poikkeuksellisen paljon viime aikoina tarjouksissa. Vanhojen varastojen purkua vai ovatko SSD-asemien hinnat olleet laskusuunnassa muutenkin?
Handy arvioi, että ssd-levyissä suosittujen 64-kerroksisten 3d-nand -muistien hinnat voivat pudota jopa lähelle tuotantokustannushintoja, eli vaivaista kahdeksaa senttiä per gigatavu.
Kiitos @sinus, meni ostoslistalle. Vai löytäiskö joku vielä 64Gt kokoluokassa yhtä hyvää tarjousta? (tarve järkkäriin, ei tarvi yltää 4k nopeuksiin mutta raw-tallennukseen kyllä).
Samsung EVO Ultra Micro SDXC UHS-3 Professional Memory Card - $18.99 Free Shipping|GearBest.com 64gb 16.54e - ostettu ja testattu. aito samsunk.
Samsung EVO Ultra Micro SDHC UHS-1 Professional Memory Card - $11.02 Free Shipping|GearBest.com 32Gb 9.6e - ostettu monta ketraa, nyt ovat lähes kaikkissa laiteissani. aito samsung.
Kiinalaiset mitkä vaan voi, jopa todennäköisesti, olla väärennöksiäPieni varoituksen sananen eli kiinalaiset Samsungin muistikortit voi olla väärennöksiä. Eräs tyyppi oli meinaan tilannut kaksi samanlaista niin niissä molemmissa oli sama sarjanumero sekä nopeudet ei ollut aivan speksien mukaiset.
Mikä telkkari on parempi alle 900e:n hintaluokassa kuin Sony KD-55XE9005? Ei sellaista taida ollakaan.
Pieni varoituksen sananen eli kiinalaiset Samsungin muistikortit voi olla väärennöksiä. Eräs tyyppi oli meinaan tilannut kaksi samanlaista niin niissä molemmissa oli sama sarjanumero sekä nopeudet ei ollut aivan speksien mukaiset.
Tarvitseeko olla parempi? Moni tarjoustelkkari pääsee lähelle ja hinta voi olla 600€..
Tämä on taas niitä hetkiä, jolloin pitää miettiä, tarvitseeko sitä parasta telkkaria alle 1000€ hintaluokassa, vai riittääkö ihan hyvä telkkari samassa hintaluokassa.
Ei voi, vaan käytännössä varmaan yli puolet ovat. Niissä on laatu, nopeus ja usein kapasiteetti (data "rullaa" yli, eli ylikirjoittaa) feikattu. Sama kuin ennen vanhaan esim. USB-tikuissa, jne.Pieni varoituksen sananen eli kiinalaiset Samsungin muistikortit voi olla väärennöksiä. Eräs tyyppi oli meinaan tilannut kaksi samanlaista niin niissä molemmissa oli sama sarjanumero sekä nopeudet ei ollut aivan speksien mukaiset.
Hintaerot ovat kuitenkin niin järjettömän pieniä ihan oikeisiin merkki-kortteihin suomi/saksa/UK -akselilla
Jos olet valmis uhraamaan edes yhden reissun kuvat ja ison vitituksen 17 euron takia, niin sitten toki.Meidän tapauksessamme ero ois 33e (Gigantti)/ 16e (Kiina) = noin 2 kertaa.
Ja "uhkapeli"-henki kaupan päälle![]()
Meidän tapauksessamme ero ois 33e (Gigantti)/ 16e (Kiina) = noin 2 kertaa.
Ja "uhkapeli"-henki kaupan päälle![]()
Jos olet valmis uhraamaan edes yhden reissun kuvat ja ison vitituksen 17 euron takia, niin sitten toki.
Lisäksi tietty se parin viikon odotus va että käy hakemassa kortin Jimsiltä tai Kärkkäiseltä, tms.
Ei pääse. Tuo Sony on huomattavasti parempi kuin 600€ tarjoustöllöt.Tarvitseeko olla parempi? Moni tarjoustelkkari pääsee lähelle ja hinta voi olla 600€..
Mikä telkkari on parempi alle 900e:n hintaluokassa kuin Sony KD-55XE9005? Ei sellaista taida ollakaan.
Noilla ollaankin jo satasella hintaluokan yli halvimmillaankinLG 55SJ850V / 55SJ950V
Jälkimmäisen ostin tarjouksesta powerista 990€.
Ostin koska sai kaupan päälle polkupyörän ja vaimon veli tarvitsi polkupyörää....
Totta, edellinen kortti järkkäriin näytti tulleetkin Base.comista. Heillä menee helposti pari viikkoa.Jos Saksasta/britteista ostettu niin yleensa myös viikko tai puolitosta menee.
Kiinalaisessa massamuistissa on mielestäni isoin kysymys se, mihin ne menevät. Ei noiden hajoamisasteet ole mitään järkyttävän suuria ainakaan oman pienen otokseni perusteella, mutta toisaalta juurikin tietokoneen käyttislevynä, tärkeän tavaran säilönä tai järkkärissä käytän vain merkkituotteita ihan koska niissä levyn hajoamisen tuottama tuska olisi suurempi. Sen sijaan minulla on esim. kiinalainen SSD jossa on Steam-pelejä. Jos tuo nyt sattuisi hajoamaan niin kiroaisin, mutta mitään merkittävää datan menetystä tuosta ei syntyisi koska jos nyt levyllä oli peli jota juuri silloin haluaa pelata, ei sen lataamisessa uudestaan kovin kauaa mene tällä netillä.
SD-kortit olen yleensä ostanut Suomesta koska se on kätevää, mutta nyt tilasin pari 32gb class 10 microSDtä ihan puhtailla kiinabrändeillä. Hintaa alle 3€/kpl ja arvosteluissa on useamman kymmenen venäläisen nopeusmittaukset sekä muita arvosteluita joiden perusteella kortti on mitä luvataan. Tilasin paremman action cameran joten pistän noista toisen vanhaan, jonka lahjoittanen veljelle. Toinen pääsee tabletin mediavarastoksi kun nappasin laadukkaamman kortin aiemmin keväällä Raspberry Pi:n käyttöjärjestelmälevyksi. Kummassakin käytössä hieman korkeampi hajoamisriski on ihan hyväksyttävä.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.