- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 580
Meinaan että meillä on ollut 1x 60cm jääkaappipakastin. Sen vieressä on erillinen paikka mihin mahtuu 2x 60cm laitetta. Hankala ehkä kuvailla paikkaa mutta siihen on tosiaan suunniteltu paikat kahdelle mutta nykyään siinä vain joku Ikean kaapisto väliaikaisena.Tästä on muistaakseni edellä keskusteltu ja yleinen neuvo on "älä tee sitä". Vieläpä ihan hyvillä perusteluilla. Mainittu mm. huollettavuus, premiumhinta kaapeissa, mahdollisen vesiliitännän yleinen huono laatu joka altistaa vesivahingolle. Lisäksi erityisesti koska
on huomattava, että jääpalakone ovessa syö kaapin sisätilaa.
Ilman kokemusta jääpalakoneen omistamisesta varovaisesti yhdyn tähän pessimismiin. Erillinen jääpalakone on paljon mielekkäämpi ratkaisu, jos oikeasti tarvitsee tai haluaa jääpalakoneen.
En halua omaa vesipistettä tai liitäntää koneelle, ainoastaan manuaalinen ratkaisu tulisi olla. Jotenkin sitä vaan kaipaisi sitä jääpalakoneen kätevyyttä mitä monella kaverillani on. Ehkä se vaan pitää sitten todeta että vaihtoehtoina side-by-side tai sitten normaalit kylmäkoneet.